اجرای آلاچیق، طراحی و ساخت آلاچیق، انواع آلاچیق چوبی سنتی ایرانی، باغی و آهنی

Image
خدمات ما

اجرای آلاچیق (طراحی و ساخت آلاچیق)

اجرای آلاچیق تخصص ماست، و باید بدانید اگر در میان تمام المان‌های موجود در باغ، باغچه یا حیاط‌تان، یک المان معماری وجود داشته باشد که بتواند زیبایی و یک منظره عالی را به خانه و ویلای شما اضافه کند، آن المان آلاچیق (Gazebo) خواهد بود. فضای باز و منظره همه جانبه‌ای که چنین ساختاری به شما ارائه می‌دهد، می‌تواند وقت گذراندن در محیط سرسبز و طبیعت باغ، ویلا و حیاط ساختمان شما را بیش از پیش لذتبخش کند. این ساختارهای عمارت مانند نیمه باز، با هر عنوانی (آلاچیق، کلاه فرنگی، پرگولا، سایبان یا پاگودا)، سرپناه‌هایی هستند برای شما در مقابل آفتاب و باران. همه عاشق ایده بودن در فضای باز و لذت بردن از طبیعت اطرافشان هستند، جایی که فرصت می‌کنند از سرسبزی درختان و گیاهان، منظره‌های دلنشین اطراف، گرمای دلچسب تابستانی، هوای دلنشین بهاری، باران‌های گاه به گاه پاییزی و یا نشستن در کنار آتش در سرمای زمستانی لذت ببرند. به همین خاطر است که طراحی و ساخت آلاچیق یکی از اصلی‌ترین موارد در محوطه سازی و حیاط سازی برای هر ساختمان و یا ویلا است. اما مانند هر بخش دیگری در معماری، ساخت آلاچیق هم نیازمند توجه به اصول مهمی است؛ به همین دلیل باید این کار را به دست افراد حرفه‌ای بسپارید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید و فضایی منحصربه‌فرد، جذاب و زیبا در محل زندگی‌تان داشته باشید.

آلاچیق چیست؟

آلاچیق یک سازه مستقل و با طراحی باز و یا نیمه باز است که برای قرار گرفتن در داخل حیاط، باغ یا باغچه در نظر گرفته می‌شود. این سازه معمولا به شکل شش ضلعی یا هشت ضلعی ساخته شده و یک سقف دارد که محیط داخلش را از تابش آفتاب و برف و باران محافظت می‌کند. بیشتر آلاچیق‌ها به صورت چوبی یا فلزی ساخته شده و در داخل جایی برای نشستن و استراحت دارند. در بعضی مواقع برای ایجاد حسی از بسته بودن یا به وجود آوردن فضایی خصوصی، صفحه‌های مشبک چوبی، فلزی یا پلاستیکی یا پرده‌های بیرونی، دورتادور سازه کشیده می‌شوند. در محوطه سازی باغ، باغچه یا ویلا، طراحی و اجرای آلاچیق به منظور ایجاد یک نقطه تمرکز انجام می‌گیرد، المانی که به سرعت جلب نظر می‌کند و زیبا است. این سازه بیشتر مواقع فرصتی می‌دهد تا افراد از داخلش و در زیر سرپناهی در برابر آفتاب، از منظره پیش رویشان لذت ببرند. بسته به فرهنگ و منطقه، این سازه با نام‌های کیوسک، پاگودا، عمارت کلاه فرنگی، پرگولا، سایبان، خانه تابستانی و یا چایخانه شناخته می‌شود.

طراحی آلاچیق (ساخت و اجرای آلاچیق)

طراحی و ساخت آلاچیق به شکل‌ها و اقسام گوناگون، قرن‌ها است که در نقاط مختلف دنیا وجود داشته است. مصری‌های باستان از این سازه‌ها برای پشتیبانی از درختان تاک استفاده می‌کردند. آنها اعتقاد داشتند این بهشت‌های زمینی (باغ‌ها و آلاچیق‌هایشان)، آنها را به سمت بهشت موعود هدایت می‌کنند. ردپای این نوع عمارت‌ها را می‌توان در یونان و روم باستان هم دنبال کرد. یونانی‌ها معبدهای خود را در فضاهای عمومی می‌ساختند؛ معابدی که با باغ‌ها احاطه شده بودند و در داخل‌شان آلاچیق‌های مرمری به یاد خدایان ساخته می‌شدند. رومی‌ها از باغ‌های خصوصی‌شان به عنوان محلی برای کسب آرامش و تفریح استفاده می‌کردند. به همین خاطر این سازه‌ها در باغ‌ها نقش یک المان زیباکننده فضا را داشت و به عنوان محلی برای جمع شدن افراد در کنار هم بود.

در حالی که آلاچیق‌ها توجهات را به سمت خود جلب می‌کنند، با این حال آنها همیشه (چه در گذشته و چه در زمان حال حاضر) برای ایجاد فضایی خصوصی ساخته شده‌اند. باغ‌های پر تزئینات در کلیساها و صومعه‌ها از این سازه‌ها به عنوان مکانی برای مدیتیشن و یا ایجاد یک زیارتگاه استفاده می‌کردند. در اروپای قرون وسطایی و رنسانسی، این جایگاه‌های آرامش‌بخش، دور از ساختمان‌ها و عمارت‌های اصلی ساخته می‌شدند. وقتی اربابان و مهمانان‌شان برای هواخوری و پیاده‌روی بیرون می‌رفتند؛ آلاچیق‌ها نقش سرپناه‌ها در فضای بیرون را برای آنها بازی می‌کردند.

طراحی آلاچیق (ساخت و اجرای آلاچیق)

آلاچیق‌های باغ‌ها بین قرن‌های شانزدهم تا هجدهم در انگلستان محبوب شدند و بیشتر در پارک‌های عمومی و قصرهای خصوصی بزرگ دیده می‌شدند. در قرن نوزدهم این سازه‌ها در بین طبقه متوسط هم پر طرفدار شدند. در بین این طبقه، آلاچیق‌ها بیشتر از پیش کاربردی شدند، به جای این که تنها یک المان معماری تزئینی در یک محوطه باشند؛ مردم از مراسم معروف چای انگلیسی در این فضاها لذت می‌بردند. در آسیا، به خصوص در چین و ژاپن، از آلاچیق برای مدیتیشن، هم‌صحبتی با دوستان و همچنین استراحت استفاده می‌شد.

رویکردهای مختلف برای اجرا، طراحی و ساخت آلاچیق

ساخت آلاچیق و اضافه کردن آن به یک فضای بیرونی را باید با دقت فراوان انجام داد، چرا که اگر این کار به درستی و تحت نظر افراد حرفه‌ای و آشنا به دانش معماری انجام نشود، ممکن است نتیجه ناموزون، بی‌روح و بی‌تناسب با محیط اطرافش به نظر بیاید. در زمان طراحی آلاچیق باید سعی کرد از المان‌های معماری و یا ویژگی‌های اصلی یک ساختمان الهام گرفت و آن را با هارمونی و هماهنگی با محیط اطرافش ساخت. شما همچنین باید در مورد این ملاحظات طراحی به خوبی فکر کنید:

ابعاد و مقیاس: آیا اندازه و شکل آلاچیق مورد نظر شما، متناسب با حیاط‌تان خواهد بود، به طوری که بیش از اندازه بزرگ یا بیش از حد کوچک نباشد؟

سبک: آیا طراحی آن به خوبی با خانه و سبک طراحی ساختمان اصلی همخوانی دارد؟

ماده ساخت: آیا موادی مانند سنگ، چوب و یا آهن در نمای بیرونی ساختمان شما استفاده شده‌اند؟

موقعیت مکانی: یک آلاچیق باید یک مقصد باشد، یا تنها جایی که منظره زیبا ایجاد می‌کند؟

یک آلاچیق یک سازه فضای باز است که به عنوان یکی از محبوب‌ترین المان‌های محوطه سازی و حیاط سازی شناخته می‌شود. ساخت این سازه هم با اهداف کاربردی و هم تزئینی انجام می‌شود. این سازه با این که با یک سقف پوشیده شده، اما از همه طرف باز است. این عمارت‌های کلاه فرنگی برای وقت گذراندن با دوستان و اعضای خانواده، گذراندن یک بعدازظهر رمانتیک، به عنوان یک المان زیبا در یک حیاط و یا حتی یک پوشش و محفظه برای جکوزی ایده‌آل هستند. بسته به جهتی که برای طراحی و ساخت آلاچیق در پیش می‌گیرید، می‌توانید به آن میز، نیمکت، مبل، گلدان‌ها و انواع دیگر وسایل تزئینی را اضافه کنید. آنها را هم می‌توان به صورت مستقل و هم به شکل متصل به ساختمان اصلی یا دیوار باغ طراحی کرد، بنابراین وقتی نوبت به انتخاب برسد، شما با طرح‌ها و رویکردهای مختلفی روبه‌رو خواهید بود.

آلاچیق‌ها سبک‌های مختلفی دارند و از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. بسته به استفاده‌ای که قرار است از آن بکنید، مقدار فضایی که در حیاط ویلا یا خانه خود در اختیار دارید و همچنین سلیقه‌تان در مورد محوطه سازی و دکوراسیون، گزینه‌های گوناگونی در زمینه طرح‌ها و مواد مورد استفاده برای ساخت این سازه وجود دارد. شما می‌توانید یک آلاچیق چوبی تهیه کنید یا یک آلاچیق فلزی یا پلاستیکی. از فولاد معمولا برای ساخت چنین سازه‌هایی در فضاهای عمومی و پارک‌ها استفاده می‌کنند. فلز عموما برای حیاط‌ها و خانه‌های کوچک مناسب نیست، هم به خاطر دلایل عملی و هم زیبایی. آلاچیق‌های آهنی سنگین هستند و سر هم کردن آن نسبتا سخت‌تر است. برای خانه‌ها و ویلاها، آلومینیوم می‌تواند جایگزین آهن و فولاد شود؛ این فلز سبک‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

چوب انتخابی خوب برای طراحی و اجرای آلاچیق برای حیاط خانه یا ویلا است. این ماده آن قدر استحکام دارد که در مقابل شرایط آب و هوایی سخت و باد و باران و برف مقاومت کند. در همین حال ظاهری زیباتر و ظریف‌تر نسبت به فلز دارد. آلاچیق‌ها را همچنین می‌توان از پلاستیک ساخت؛ در این حالت امکان ایجاد طرح‌های ظریف و پر جزئیات وجود دارد اما در نهایت ظاهر پلاستیکی‌شان به راحتی قابل تشخیص خواهد بود. انتخاب این که این سازه از چه ماده‌ای ساخته شود، به سلیقه شخصی هر کس بر می‌گردد و همچنین ملاحظاتی در مورد قیمت آلاچیق و مدت زمان ساخت. در ادامه برخی از اصلی‌ترین انواع آلاچیق‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

روتوندا (Rotunda) یک آلاچیق بزرگ و دایره‌ای شکل است. روتونداها معمولا یک حلقه از ستون‌های ساده دارند که در بالایشان یک گنبد را نگه داشته‌اند. این سبک ریشه در اروپا دارد؛ روتوندا یک سبک معمول معماری ساختمان هم هست. در معماری ساختمان، روتوندا شامل یک اتاق دایره‌ای شکل با گنبدی در بالایش است. نمونه‌ی کوچکتر آن، یک طرح جذاب برای ساخت عمارت کلاه فرنگی در حیاط خانه یا ویلا است با این تفاوت که اینجا به جای دیوارها ستون‌ها قرار دارند و دورتادور آن نیمه باز است. سبک پاگودا (Pagoda) یک روش دیگر برای ساخت آلاچیق است. پاگودا در ژاپن ریشه دارد و ساختمانی چوبی و بزرگ است که برای مقاصد مذهبی ساخته می‌شود. آلاچیق چوبی با سبک پاگودا، طراحی پر جزئیات و زیبایی دارد و می‌تواند چهره یک باغ یا باغچه شما را به کلی تغییر دهد.

طراحی آلاچیق (ساخت و اجرای آلاچیق)

عمارت کلاه فرنگی (Pavilion) معمولا به عنوان شکلی بسیار ساده از آلاچیق شناخته می‌شود. فضای باز زیادی دارد، بسیار ساده است و بیشتر از آن که پر جزئیات باشد، کاربردی است. این عمارت‌ها عموما به ساختمان‌ها نزدیک‌تر هستند و به عنوان محل‌هایی برای جمع شدن و برگزاری جشن‌ها و مهمانی‌ها استفاده می‌شوند. سادگی و بزرگی آن‌ها اجازه اضافه کردن تعداد زیادی مبلمان در زیر سقف‌شان را می‌دهد. پرگولا (Pergola) به چارچوبی گفته می‌شود که برای گیاهان بالارونده نصب می‌شود. آن‌ها طولانی هستند و بعد از رشد کامل گیاهان به یک سرپناه تبدیل می‌شوند. از پرگولا می‌توان به عنوان محلی برای نشستن و لذت بردن از سایه درختان و گیاهان هم بهره برد. در باغ‌های عمومی از پرگولا برای به وجود آوردن پیاده‌راه‌هایی سایه‌دار و پر از گل استفاده می‌شود. یک استفاده معمول دیگر از پرگولا، ایجاد یک مسیر بین خانه یا ایوان و یا یک پیاده‌راه بین عمارت‌های مختلف است.

مزیت‌های اجرای آلاچیق در ویلا یا حیاط خانه

هیچ چیز مانند ساخت آلاچیق نمی‌تواند فضای حیاط خانه، باغ یا ویلای شما را بهبود ببخشد و به ارزش و زیبایی آن بیافزاید. این سازه نسبتا کوچک مزایای زیادی دارد و از چندین جنبه مختلف می‌تواند این سرمایه‌گذاری را به شما بازگرداند. آلاچیق به حیاط و خانه شما یک فضای منحصربه‌فرد و مفرح را اضافه می‌کند و شما را در تمام طول سال به فضای باز و بیرون از خانه می‌کشاند. اضافه کردن چنین سازه‌ای به باغ و باغچه‌تان، آن را به فضایی دوست‌داشتنی تبدیل کرده و به آن هویت می‌دهد.

یکی از اولین و مهم‌ترین مزایای طراحی و ساخت آلاچیق برای حیاط خانه یا ویلایتان، کشاندن شما به فضای دلنشین بیرون برای لذت بردن از طبیعت است. خیلی اتفاق می‌افتد که از پشت پنجره، حیاط پشتی خانه خود را می‌بینیم اما به ندرت پیش می‌آید تا بیرون برویم و از بودن در آن محیط لذت ببریم. چطور است سازه‌ای را به این فضا اضافه کنید که شما را به سمت خودش جذب کند و به شما فرصت استراحت بدهد؟ فضایی را تصور کنید که راحت است، یک سرپناه در برابر نور آفتاب به شما ارائه می‌دهد و به شما فرصت می‌دهد همراه با آرامشی بی‌نظیر از صدای آواز پرندگان، برخورد نسیم خنک بر صورت‌تان و دیدن سرسبزی محیط اطراف‌تان لذت ببرید. این عمارت‌های کلاه فرنگی همین کار را می‌کنند؛ آنها فضاهایی جذاب و دعوت‌کننده هستند که شما را در تمام طول سال به سمت خودشان می‌خوانند.

باز بودن دست‌تان در انتخاب طرح‌ها و شکل‌های مختلف و خلاقانه در زمان ساخت آلاچیق به شما این امکان را می‌دهد تا در فضای بیرونی خانه خود از فعالیت‌های متنوع و جذاب زیادی بهره ببرید:

 • محوطه غذاخوری فضای باز برای جمع شدن‌های خانوادگی، برگزاری جشن‌ها و پذیرایی از مهمانان در یک فضای زیبا و دوست‌داشتنی
 • یک سرپناه و محفظه عالی برای قرار دادن جکوزی و وان آب گرم
 • یک مکان عالی برای برگزاری مراسم ازدواج
 • یک فضای خصوصی و صمیمی برای گفتگو با دوستان و اعضای خانواده یا گذراندن اوقاتی آرامش‌بخش به تنهایی
 • استفاده به عنوان مرکز توجه باغ یا باغچه
 • استراحت در فضای آزاد و دلپذیر بیرون از خانه در زیر یک سازه سرپوشیده

حتی در ساده‌ترین حالت‌ها، آلاچیق‌ها می‌توانند به یکی از جذاب‌ترین المان‌های موجود در حیاط خانه یا ویلای شما تبدیل شوند. در نهایت می‌بینید که غیر از کاربردی بودن‌شان، آنها خاطراتی خوش و فراموش‌نشدنی را برای شما و اعضای خانواده‌تان به ارمغان خواهند آورد. با این که آلاچیق‌ها لزوما بخشی از مجموع زیربنای یک خانه و یا ویلا محاسبه نمی‌شوند، اما این سازه‌های بیرونی همچنان می‌توانند کاربردپذیری و فضای خصوصی یک اتاق داخلی را برای حیاط خانه شما فراهم کنند. طراحی و ساخت آلاچیق همچنین می‌تواند به ارزش کلی ملک شما بیافزاید. برای بسیاری از خریداران وجود یک فضای نشیمن بیرونی، یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های کیفی یک خانه یا ویلا به حساب می‌آید.

در این دوره و زمانه، پیدا کردن آرامش و خلوت سخت است. یکی دیگر از مزایای طراحی و ساخت آلاچیق و اضافه کردن چنین فضایی به حیاط خانه‌تان، به وجود آوردن محیطی برای کسب آرامش و استراحت است. نویسنده معروف، جاون گراسمن می‌گوید: "یک فضای آرام در بیرون، هیچ نوع مرز یا سد فیزیکی برای احساس و درک ما از پیرامون‌مان ایجاد نمی‌کند. در چنین فضایی انسان می‌تواند نواها و آواهای کیلومترها آن طرف‌تر را بشنود. یک محیط آرام و خلوت یک پناهگاه برای روح است، جایی که تفاوت بین خوب و بد آشکارتر از هر زمانی خواهد بود؛ این فضا جایی است که می‌توان در آن عشقی که همه چیز را به هم متصل می‌کند را حس کرد، بزرگ و کوچک، انسان یا غیر انسان. جایی که می‌توانید حضور درخت را شنید. یک محیط آرام مکانی برای دادن آزادی به تمام حواس است، جایی برای یک بار دیگر زنده شدن."

توصیه‌هایی برای طراحی و ساخت آلاچیق

آلاچیق مطمئنا یک ضمیمه زیبا و عالی برای هر باغ، باغچه، ویلا یا حیاط است؛ به خصوص اگر شما فضای کافی در حیاط خود داشته باشید و بتوانید یک نمونه بزرگ و جادار را برای خودتان بسازید. مانند هر فضای دیگری در خانه شما، این سازه هم باید با المان‌های تزئینی جذاب و مناسب همراه باشد و در نهایت ساختاری ایجاد شود که خود را به خوبی نشان می‌دهد و توجهات را به سمت خودش جذب می‌کند. به همین خاطر مهم است طراحی آلاچیق و ساخت آن را به افراد حرفه‌ای بسپارید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. چه دوست داشته باشید یک سازه پر زرق و برق و پر جزئیات داشته باشید یا یک محیط ساده، نکته‌های بسیاری مهم وجود دارند که باید در زمان طراحی و ساخت به آنها توجه کنید.

قبل از این که طراحی و ساخت آلاچیق خود را شروع کنید، باید دو سوال خیلی مهم را از خود بپرسید:

 • چرا به یک آلاچیق نیاز دارید؟
 • برنامه دارید چه استفاده‌هایی از آن بکنید؟

اگر این سازه قرار است تنها فضایی برای وقت گذراندن و نشستن باشد و به عنوان سرپناهی در برابر آفتاب عمل کند، آن وقت به سازه‌ی بسیار بزرگی نیاز نخواهید داشت. در ضمن اگر حیاط خانه یا ویلا شما کوچک است، باید به سراغ طراحی‌های کوچک بروید تا محصول نهایی با فضای کلی مجموعه همخوانی داشته باشد. در سوی دیگر اگر فضای کافی در اختیار دارید، می‌توانید استفاده‌های بیشتری را برای آن در نظر بگیرید و آن را مطابق با علایق و خواسته‌هایتان سفارشی‌سازی کنید. در نتیجه مهم است قبل از هر چیز این سوال‌ها را از خودتان بپرسید و به جواب‌های قطعی در ذهن‌تان برسید.

شما می‌توانید طراحی آلاچیق و ساخت آن را با همراهی طبیعت انجام دهید. می‌توانید کاری کنید که بوته‌ها و درختچه‌هایی که به زیبایی آراسته شده و سرشاخه‌هایشان زده شده، دورتادور سازه شما را احاطه کنند. برای داشتن یک ظاهر سرزنده‌تر و جذاب‌تر می‌توانید گل‌هایی با رنگ‌های روشن را در بخش‌های مختلف آلاچیق به وسیله گلدان‌های آویزی قرار داده و فضایی پر نشاط‌تر ایجاد کنید. یکی از مزیت‌های اصلی داشتن چنین سازه‌ای در باغ، ویلا یا حیاط خانه‌تان این است که شما آزادی این را دارید که در زمینه دکور و طراحی کلی بلندپروازی کنید: یک جکوزی کوچک، آتشدان یا شومینه و خیلی المان‌های دیگر به آلاچیق خود اضافه کنید. شما می‌توانید تمام این‌ها را در طراحی خود به کار گیرید تا آلاچیق‌تان راحت‌تر و جذاب‌تر شود.

اگر برای اجرای آلاچیق خود فضای بزرگ و کافی دارید، می‌توانید آن را بخش‌بندی کنید و برای مقاصد مختلف از این فضای دوست‌داشتنی بهره ببرید. برای مثال می‌توانید بخشی از فضا را به محوطه غذاخوری اختصاص دهید؛ یک میز غذاخوری 6 یا 8 نفره در آن بخش قرار دهید و از اعضای خانواده، دوستان و مهمانان‌تان در این فضا بیرونی زیبا و دلنشین پذیرایی کنید. بخش دیگر را می‌توانید با قرار دادن مبل‌های راحتی و میزهای پذیرایی پر کنید و بعد از لذت بردن از وعده غذای خود در این محیط آرامش‌بخش نشسته و از گپ و گفت با دیگران لذت ببرید.

طراحی آلاچیق (ساخت و اجرای آلاچیق)

نورپردازی یکی از مهم‌ترین المان‌ها در طراحی و ساخت آلاچیق است؛ به خصوص اگر برنامه دارید بعد از غروب خورشید و در تاریکی شب از آرامش این محیط بیرون از خانه همراه با خانواده و دوستان‌تان لذت ببرید. گستره متنوعی از گزینه‌های نورپردازی برای انتخاب کردن در پیش رویتان قرار دارند، بسته به حال و هوایی که دوست دارید ایجاد کنید. اگر می‌خواهید نورپردازی برای شما یک محیط رمانتیک و آرامش‌بخش را به وجود آورد، از نورهای مخفی و با تراکم کم استفاده کنید تا در عین حالی که نور کافی برای روشن بودن فضا را دارید، بتوانید یک محیط خوب برای استراحت را برای خودتان فراهم کنید. در سوی دیگر اگر دوست دارید نورپردازی به گونه‌ای باشد که یک ظاهر سرزنده و پر رنگ و لعاب را به عمارت کلاه فرنگی شما بدهد، می‌توانید از نورهای متعدد و با قدرت بیشتر استفاده کنید، جایی که نور کافی برای غذا خوردن، مطالعه و کارهای دیگر وجود داشته باشد. شما همچنین می‌توانید نورپردازی را به گونه‌ای انجام دهید که با تنظیم نور چراغ‌ها به هر دوی این خواسته‌ها دست یابید.

انتخاب مبلمان در زمان ساخت آلاچیق بسیار مهم است. نمونه‌های ساده و ساخته شده با مواد طبیعی یکی از بهترین انتخاب‌ها هستند. شما با اضافه کردن بالش‌ها می‌توانید این مبلمان‌های ساده را برای نشستن و استراحت به گزینه‌هایی راحت و دلپذیر تبدیل کنید. این بالش‌ها اگر رنگ‌های روشن داشته باشند می‌توانند به راحتی کل فضای داخلی آلاچیق را سرزنده و زیبا کنند. در ضمن دقت داشته باشید مبلمانی را انتخاب کنید که بتوانند شرایط آب و هوایی مختلف و همچنین تابش آفتاب و بارش باران و برف را به خوبی تحمل کرده و فرسوده نشوند؛ چرا که به هر حال فضای نیمه باز این سرپناه‌ها در فصل‌های مختلف سال اجازه ورود نور خورشید و باران و برف را می‌دهد.

در جدول زیر نکته‌هایی مهم در مورد ساخت و طراحی آلاچیق به صورت مختصر عنوان شده است:

مزایا

اضافه کردن زیبایی، بالا بردن ارزش ملک، ایجاد سرپناه در بیرون، ایجاد فضایی برای دور هم جمع شدن اعضای خانواده و دوستان

سبک‌ها

عمارت کلاه فرنگی، پرگولا، روتوندا، پاگودا و ...

مواد اولیه ساخت

آلاچیق چوبی، فلزی (آهنی، آلومینیومی)، پلاستیکی

اجرای آلاچیق سنتی و مدرن توسط گروه ساختمانی آبان

در گروه ساختمانی آبان این امکان فراهم آمده که با طراحی و اجرای فضای دلنشینی برای شما همراهان فراهم آورد. این امر مستلزم داشتن فضایی در ابعاد خاص و منظم نیست. تفاوت گروه ساختمانی آبان طراحی و ساخت آلاچیق دقیقا متناسب با فضا و بوجه شما می باشد که این امر حق انتخاب فوق العاده ای را نصیب مشتریان عزیز می کند. در این طراحی از مصالح کاملا سازگار با اقلیم محل سکونت و همچنین متناسب با هر بودجه است که این امر سبب می شود از نظر فنی و مقاومتی آلاچیق هایی متناسب با شرایط اولا فضا و دوما شرایط آب هوایی اجرا شود.

در مورد مصالح مصرفی در اجرای آلاچیق ها سعی بر آن شده که اکثر سلایق مشتریان لحاظ گردد و از این رو گروه لوکس آبان با بهره گیری از جدیدترین مصالح موجود در کشور اقرام به ساخت آلاچیق های تمام چوب و اسکلت فلزی و چوب و همچنین از جدیدترین متد سقف های ثابت و متحرک در انواع مختلف کرده است که این امر به هیچ عنوان فضاهای شما را نه تنها محدود نمی کند بلکه امکان بهترین استفاده را در طول سال برای شما پدید می آورد.


سوالات متداول اجرا، طراحی و ساخت آلاچیق (FAQ)

1- آیا برای ساخت آلاچیق در ایران به مجوز شهرداری نیاز است؟

بله، برای ساخت آلاچیق در ایران به مجوز شهرداری نیاز است. این مجوز به دلیل تأثیر آلاچیق بر روی ظاهر و فضای عمومی صادر می‌شود. بهتر است قبل از شروع ساخت آلاچیق با شهرداری محل خود تماس بگیرید و از شرایط لازم برای دریافت مجوز مطلع شوید.

2- چه نوع موادی برای ساخت آلاچیق استفاده می شود؟

نوع موادی که برای ساخت آلاچیق استفاده می‌شود، بسته به نوع آلاچیق متفاوت است. برای ساخت آلاچیق چوبی معمولا از چوب با کیفیت و مقاوم استفاده می‌شود، در حالی که برای آلاچیق فلزی از ورق های فلزی یا لوله های فلزی استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت آلاچیق سیمانی از سیمان و بلوک های سیمانی استفاده می‌شود و برای ساخت آلاچیق شیشه ای از شیشه و فلز استفاده می‌شود.

3- آیا ساخت آلاچیق نیاز به متخصص حرفه ای دارد؟

ساخت آلاچیق به دلیل نیاز به دقت و هماهنگی در قطعه بندی و نصب مواد، نیاز به متخصص حرفه ای و تخصصی دارد. اما اگر شما تجربه و دانش کافی داشته باشید، می‌توانید به صورت خودکار و بدون کمک کارگران حرفه‌ای، آلاچیق خود را ساخته و نصب کنید. به هر حال، در صورتی که به دلیل عدم آشنایی با ابزارها و روش‌های ساخت و نصب، بهتر است به افراد متخصص و حرفه‌ای مراجعه کنید.

4- آیا می توان آلاچیق را در منطقه های بادی و طوفانی ساخت؟

بله، می توان آلاچیق را در مناطق بادی و طوفانی ساخت، اما باید از مواد با کیفیت و مناسب استفاده شود و ساختار آلاچیق به گونه ای باشد که تحمل باد و طوفان را داشته باشد. همچنین، برای ساخت آلاچیق در مناطق بادی و طوفانی نیاز به توجه به شرایط آب و هوایی و فضایی منطقه است. لذا بهتر است قبل از ساخت آلاچیق در چنین مناطقی، مشاوره از متخصصان مربوطه گرفته شود.

5- چگونه می توان ابعاد مناسب برای آلاچیق را انتخاب کرد؟

برای انتخاب ابعاد مناسب برای آلاچیق، ابتدا باید به موارد زیر توجه کرد:

 1. مقصد استفاده از آلاچیق: برای استفاده در فضای باز، باغ، حیاط و... به ابعاد بزرگتری نسبت به استفاده در فضای داخلی نیاز است.
 2. تعداد افرادی که می خواهند در آلاچیق استفاده کنند: برای تعیین ابعاد، باید تعداد افرادی که می خواهند در آلاچیق مورد استفاده قرار بگیرند را در نظر گرفت.
 3. ابعاد موجود در محل: در صورتی که برای ساخت آلاچیق از فضای موجود در محل استفاده می‌شود، ابعاد موجود را در نظر بگیرید.
 4. منظره و طرح محیط: برای انتخاب ابعاد مناسب آلاچیق باید منظره و طرح محیط را در نظر گرفت و ابعادی را انتخاب کرد که با طرح محیط هماهنگی داشته باشد.

با توجه به این موارد، می توانید ابعاد مناسب برای آلاچیق را انتخاب کنید

به "اجرای آلاچیق (طراحی و ساخت آلاچیق)" امتیاز دهید

121 کاربر به "اجرای آلاچیق (طراحی و ساخت آلاچیق)" امتیاز داده اند | امتیاز: 4.4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای آلاچیق (طراحی و ساخت آلاچیق)"

17 دیدگاه

نفیسه زمانی 12 شهریور 1401

در ایران هم آلاچیق با سقف پارچه ای اجرا میشه؟

پاسخ به نفیسه زمانی

سعید 13 شهریور 1401

بله در ایران هم هست، منتها باید از شرکت باتجربه خدمات بگیرید تا کار با دوام تحویلتون بدن

پاسخ به سعید

مسعود زنوزی 23 خرداد 1400

اطلاعات لازم برای طرح و اجرا آلاچق فلزی برای روف گاردن هستم

پاسخ به مسعود زنوزی

مهرداد 19 اسفند 1399

سلام برای ساخت الاچیق لطفا تماس بگیرید

پاسخ به مهرداد

فرشاد 18 آذر 1399

سلام.یه طراحی آلاچیق 4 در 4.5 واسه نشستن در باغ همراه با قیمت و طرح

پاسخ به فرشاد

علی 28 آبان 1399

سلام مشاوره قیمت و نصب در شهرستان

پاسخ به علی

بهادر 13 دی 1399

با سلام
ایا در اطراف‌کرج هم اجرا دارید؟
من یه آلاچیق چوبی برای ویلا سمت تهراندشت لازم دارم
طرح و قیمت می خواستم
با تشکر

پاسخ به بهادر

کارشناس گروه آبان14 دی 1399

بله در کرج هم اجرا داریم، بزودی با شما تماس خواهیم گرفت.

پاسخ به کارشناس گروه آبان

کارشناس گروه آبان29 آبان 1399

به زودی با شما تماس خواهیم گرفت.

پاسخ به کارشناس گروه آبان

محمدرضا 6 آبان 1399

با سلام و احترام
لطفا پیشنهاد طرح و قیمت برای یک بنای 10 در 10 برای وسط باغ بدهید.
سپاس

پاسخ به محمدرضا

امیر عباس 16 خرداد 1399

سلام
یک آلاچیق 4 در 5
با فنداسیون و نیم متر ارتفاع از زمین

میخواستم یه مشاوره قیمت بدین
ممنون

پاسخ به امیر عباس

محسن بشیری 7 خرداد 1399

خرید آلاچیق برای ابعاد 4*5 در آپارتمان 5 طبقه واقع در تهرانپارس . قیمت مناسب لطفا پیش فاکتور و شرایط پرداخت و طرح های مختلف را ارسال فرمایید

پاسخ به محسن بشیری

هومان جمشبدی 17 اردیبهشت 1399

آلاچیق دو‌طبقه

پاسخ به هومان جمشبدی

محمد خسروی 24 فروردین 1399

سلام ببخشید من میخا یک آلاچیق بتنی طرح چوب دوازده نفره بسازم چجوریه؟قیمت و...

پاسخ به محمد خسروی

Mehran 14 فروردین 1399

سلام خسته نباشین
بنده میخواستم یک آلاچیق 8 ضلعی با قطر 6 متر درست کنم
هزینه ی این سازه چقدر خواهد بود ؟
و آیا شما انجام میدین؟

پاسخ به Mehran

کارشناس گروه آبان15 فروردین 1399

همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت.

پاسخ به کارشناس گروه آبان

سامی 25 دی 1398

اگر ممکنه لیست قیمت رو بفرستید برام

پاسخ به سامی
* سوالتان را از کارشناس ما بپرسید، در صورتی که تمایل دارید با شما تماس گرفته شود، اطلاعات تماس خود را هم در فرم زیر درج نمایید (اطلاعات تماس شما در سایت نمایش داده نخواهد شد)
به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252