با انواع بازسازی بنا آشنا شوید

به گزارش گروه ساختمانی آبان، بازسازی ساختمان انواع مختلفی دارد، اینکه این بنا از ابنیه تاریخی باشد یا منزل شما در یک آپارتمان روش های متفاوتی را مطلبد و حتی متخصصین متفاوتی بر اساس نوع سازه بایست انتخاب نمایید، در ادامه با گروه ساختمانی آبان همراه باشید.

با انواع بازسازی بنا آشنا شوید

در صورتیکه طراحی قوی و متناسب با فضا انجام شود کافی است مصالح با کیفیت و با سلیقه استفاده شود تا ساختمان زیبا شود. تناسب رنگها، استفاده مفید ازفضاها، در نظر گرفتن فضای کافی و به کار بستن تجربه  از شروط مهم اجرای یک طرح بازسازی موفق است.

برای بازسازی منزل هزینه و زمان بسیار اهمیت دارد. برخی هزینه های بازسازی منازل مانند تعمیر لوله ها و وسایل سرمایش و گرمایش ضروری بوده. اما برخی هزینه ها قابل کاهش میباشد. برای مثال به جای انتخاب سنگ و کاشی درجه یک می‌توان از مصالح درجه دو نیز استفاده کرد. اما به شرطی که کیفیت لازم و زیبایی نیز داشته باشد و بازسازی و تعمیرات ساختمان شما هر چه زیباتر اجرا شود. با توجه به شرایط بازسازی برنامه زمان‌بندی مناسب برای اجرای طرح با توجه به محدودیت هایی نظیر همسایه ها، شهرداری و.. الزامی میباشد. همچنین در بازسازی منازل مسکونی قدیمی بایستی با در نظر گرفتن محدودیت‌های سازه بهینه ترین نحوه بازسازی انتخاب گردد. در این مورد نظر کارشناس در خصوص توجیه بازسازی یا تخریب و نوسازی منازل مسکونی قبل از هرگونه اقدامی الزامی می باشد.

انواع بازسازی ساختمان ها

در حالت کلی (کاربری های عموماً غیر مسکونی، اداری و تجاری) روش های بازسازی ساختمان با کاربری هایی نظیر تاریخی، فرهنگی ،دفاعی و.. شامل هفت دسته می باشد که عبارتند از:

بازسازی سبکی یا آناستیلوزی

به بازسازی سبک فضای معماری بناهای متعلق به زمانهای بسیار دور گویند که میزان ویرانی آنها به حدی زیاد است که از آنها جز عناصر ساختمانی محدود به جای نمانده است. بناهایی مورد مرمت آناستیلوزی قرار میگیرند که نمایانگر وجود سبک یا شیوه معماری خاصی باشد. در این روش بازسازی به این صورت انجام می پذیرد که تیکه گاه های جایگزین تکیه گاه های فرسوده قبلی می شوند اما به گونه ای که بیشترین شباهت را به نمای ابتدایی ساختمان دارد.

مرمت تاریخی

به این ترتیب که نقش تاریخی بنا تعیین کننده چگونگی مرمت خواهد بود. درعمل، این نوع بازسازی از راه در هم آمیختن آناستیلوزی، آزاد کردن بنا از بخشهای غیر اصیل ونیز مرمت تکمیلی شکل میگیرد.

بازسازی استحکامی

اقداماتی که برای استحکام بخشیدن و تضمین پایداری مجموعه های ساختمانی صورت می‌گیرد.

مرمت جامع

در این نوع مرمت اقدامات برای برپایی و حفاظت و باززنده سازی بنا انجام داده میشود و ممکن است تمام سبکها مورد استفاده قرار گیرد. در این نوع مرمت علاوه بر برپایی و نگهداری بنا، عملکرد و احیای آن نیز اهمیت دارد.

بازسازی حفاظتی ساختمان

هدف اصلی آن نگهداری و حفاظت از بنا است. در بازسازی حفاظتی میزان مداخله در شکل و شرایط موجود تا آن اندازه است که بتواند استمرار شباهت بنای مرمت شده را در وضع موجود آن نسبت به وضع پیشین اش به دست دهد. در این روش ادعایی بر انجام تصمیم  فوق العاده ای چه فنی چه هنری فلسفی وجود ندارد.

بازسازی تکمیلی یا الحاقی

بازسازی بخشهای از دست رفته بنای قدیمی به منظور تکمیل موجودیت کالبدی و کاربردی بنا و به خاطر شرکت دادن آن در زندگی عمومی محیط صورت می گیرد.

بازسازی با روش پاک سازی سبکی

گاهی میزان دخالت و تعداد عناصری یا بخشهایی که به بنای اصلی اضافه شده اند، از طرف مرمت کننده بعدی افراطی و یا بیمورد تشخیص داده شود. در پی چنین برداشتی، آزاد کردن بنا از عناصری که نسبت به شکل اصلی ساختمان ناهمگن و اضافی تشخیص داده شود اقدام میگردد. حکم بر این که آنچه بعدها بر پیکره کالبدی بنا افزوده گشته یا از آن برگرفته شده و به شکل دگر با آن ترکیب شده، و باید از بین برود.

خدمات قابل ارائه در این بخش پس از بازدید کارشناس به کارفرما ارائه می گردد.

خدمات قابل ارایه در بخش بازسازی ساختمان ها (آپارتمان ها)

برداشتن تیغه، تیغه چینی و جابجایی فضاها، تخریب، دیوارکشی، مقاوم سازی آپارتمان وساختمان، تعویض پنجره قدیمی با پنجره یوپی وی سی تعویض درب ورودی آپارتمان با درب ضد سرقت ، اضافه کردن آسانسور در آپارتمان قدیمی

ساخت کمد دیواری، آهنگری ساختمان آپارتمان، ساخت درب آهنی، ساخت محافظ بالکن و نرده بازسازی راه پله آپارتمان، تعویض سنگ راه پله آپارتمان، تعویض سنگ نما و پیچ رول پلاک سنگ نما، نوسازی آشپزخانه

اضافه کردن اتاق خواب، ساخت حمام دستشویی توالت فرنگی، سرویس بهداشتی در دیگرجاهای ساختمان، تبدیل سرویس بهداشتی (توالت ایرانی) به فرنگی و تغییر فرنگی به ایرانی

رفع لرزش سقف یا ترک خوردگی اجزای ساختمان و انجام تعمیرات ساختمان

رفع نم سرویس ها و پشت بام

قیرگونی، ایزوگام، اسفالت

لوله کشی سرد و گرم، نصب ابگرمکن نصب پکیج بجای شوفاژقدیمی و..

گچ کاری، گچ بری، سفیدکاری، ایجاد نور مخفی، ابزارگچی، پتینه کاری

موکت، کفپوش، دیوار پوش، لمینت، پارکت، دیوارپوش، سقف کاذب، کناف

نقاشی ساختمان رنگ روغنی رنگ پلاستیک روغنی، لکه گیری

نصب کاغذ دیواری ایرانی و خارجی و ترکیب نقاشی و کاغذ دیواری

سنگ انتیک شیشه تزیینی شیشه میرال

سیم کشی رفع خرابی برق کاری، آیفون تصویری، دوربین مداربسته، آنتن مرکزی

ایجادفضای سبز و روف گاردن در پشت بام

درب ریموت دار پارکینگی و کرکره ای

انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: abanhome.com شناسه مطلب: 143

به "با انواع بازسازی بنا آشنا شوید" امتیاز دهید

1 کاربر به "با انواع بازسازی بنا آشنا شوید" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با انواع بازسازی بنا آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید