چطور و کجا از بتن آماده استفاده میشود؟

یکی از مصالحس که در صنعت ساختمان به کار برده میشود، بتن آماده است که مخلوطی از مواد سیمانی، آب، سنگدانه (معمولا شن وماسه یا سنگ شکسته) میباشد. اشتباه رایجی که معمولا وجود دارد این است که سیمان و بتن موادی یکسان ومشابه یکدیگر هستند. سیمان پودر ریزی است که چسبندگی بین سنگدانه ها را ایجاد نموده وتوده ای بنام بتن را بوجود می آورد. بتن آماده بتنی است که به صورت مخلوطی تازه و سخت نشده (روان) قابل تهیه میباشد. با توجه به قابلیت سفارشی کردن خواص آن برای کارهای مختلف ومقاومت ودوام آن در مواجهه با شرایط محیطی مختلف، بتن آماده یکی از مواد متداول و چندمنظوره ساختمانی است.

چطور و کجا از بتن آماده استفاده میشود؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، در ساخت بتن مخلوط نمودن مصالح ساختمانی در کارگاه با استفاده از یک مرکز بتن سازی بتن به صورت آماده و پیش مخلوط شده به کارگاه آورده می شود.

در ساخت بتن گاه به عوض پیمانه کردن و مخلوط نمودن مصالح در کارگاه با استفاده از یک مرکز بتن سازی بتن به صورت آماده و پیش مخلوط شده به کارگاه آورده می شود. این روش بتن سازی که کاربرد زیادی نیر دارد دارای مزایای زیادی نسبت به رش بتن سازی در کارگاه است

مزایای بتن آماده:

  1. کنترل کیفیت بالا و نزدیک سبب کاهش تغییرات در خواص بتن سخت شده می شود.
  2. استفاده در کارگاههای با فضای کم و شلوغ یا در راهسازی ها که امکان دپوی مصالح و ساخت بتن سخت است.
  3. استفاده از کامیونهای مخلوط کن که در طول حمل از جدایی دانه ها و کاهش کارآیی جلوگیری می نماید.
  4. راحتی در ساخت مقادیر کم بتن و بتن ریزی متناوب
  5. بتن آماده با یک افزودنی بتن شامل تمام مواد سیمانی و سنگدانه می باشد.
  6. بتن آماده دارای مواد افزودنی مخصوصی می باشد که به بتن آماده استحکام و روانی مناسبی دارد.
  7. بتن آماده فراوری شده با مواد افزودنی بتن مشکل انقباض در بتن جوان را با انبساط گازی جبران می نماید.
  8. در ساخت بتن آماده سنگ دانه های آهنی استفاده نشده است و بتن آماده با استاندارد های مورد احتیاج فراوری شده و استحکام و دوام قابل قبولی بهره مند می باشند.

مواد افزودنی بتن آماده:

گزینه های متنوعی برای افزودنی ها در بتن آماده وجود دارد. افزودنی های شیمیایی بتن می توانند تسریع کننده و یا کندگیر کننده شکل گیری مشخصات بتن برای رسیدن به مرحله اجرا و اتمام کار در هوای سرد وگرم می باشند. مخلوط های کاهنده آب برای افزایش اسلامپ بتن بدون اضافه کردن آب به آن به کار می فرایند. فیبرهای مصنوعی پتانسیل ترک خوردگی های انقباضی خمیری بتن را کاهش می دهند. استفاده از رنگ و سنگدانه های مخصوص مشخصات ظاهری و زیبایی بتن را افزایش میدهند.

کاربرد بتن آماده:

بتن آماده با خاصیت بدون جم شدگی برای گروت ریزی نیمه حجیم زیر پی های صنعتی.

بازسازی سازه های صنعتی که احتیاج به بتن آماده بدون انقباض دارد.

پر نمودن چاله باکس های نیمه حجیم با بتن آماده.

شیوه انتقال بتن آماده از کارخانه به کارگاه:

تراک میکسر وسیله ای برای حمل بتن آماده است. کارخانه های بتن آماده معمولاً به دو گروه تقسیم می شوند. بعضی کارخانه ها فقط عملیات پیمانه کردن را انجام می دهند، و بعضی دیگر از کارخانه ها غیر از عملیات پیمانه کردن، عمل مخلوط کردن را هم انجام می دهند. به عبارت دیگر، در کارخانه، مصالح پیمانه شده و مقادیر تعیین مصالح بتن به درون کامیون مخلوط کن ریخته می شود، اما عمل اختلاط در حین حمل، قبل از تخلیه بتن در دیگ کامیون مخلوط کن صورت می گیرد و آب مخلوط در حین حمل و یا در محل کارگاه به مخلوط خشک اضافه می شود. بر همین اساس به این روش، پیمانه خشک هم گفته می شود.

اما در گروه دوم کارخانه ها، بتن فرآوری شده در کارخانه، به درون دیگ کامیون مخلوط کن ریخته می شود. دیگ کامیون مخلوط کن دارای دو سرعت دوران کند و تند می باشد. دور کند یا سرعت بهم زدن2 تا 5 دور در دقیقه و دور تند یا سرعت اختلاط 7 تا 13 دور در دقیقه است.

باید توجه داشته باشید که تراک میکسرها عموماً نباید زیاد از محل کارخانه دور شوند تا به سهولت و در اسرع وقت بتوان از بتن ترکیب شده استفاده کرد.

در مواردی که مدت انتقال بتن طولانی است و یا احتمال وجود ترافیک سنگین وجود دارد، بهتر است بتن به صورت خشک منتقل شود و آب مورد احتیاج در محل پروژه به سایر مصالح اضافه شود زیرا اگر بتن آماده مدت زیادی در تراک میکسر بماند سفت می شود و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

انتقال بتن آماده از ماشین به محل پروژه به چهار شیوه صورت میگیرد:

1-استانبولی و زنبه:

برای انتقال بتن، در حجم ها و مسافت های خیلی کم و یا مکان هایی که امکان استفاده از فرغون وجود ندارد می توان از استانبولی و یا زنبه استفاده کرد.

از استانبولی برای انتقال حدود 25 کیلوگرم (10 لیتر) بتن استفاده می شود، مسافت بهینه 10 متر و حداکثر مسافت قابل حمل، 25 متر توصیه می شود.حداکثر ظرفیت توصیه شده برای حمل با زنبه 60 کیلوگرم (25 لیتر) بتن و طول حمل هم 25 تا 30 متر می باشد.

2-چرخ دستی یا فرغون:

توصیه می شود، در کارگاه های کوچک که حجم ساخت بتن از 450 لیتر در هر نوبت تجاوز نمی نماید، از فرغون استفاده شود. در هنگام استفاده از فرغون باید موارد زیر را رعایت کرد:

1. حجم جابجائی با فرغون حدود 50 الی 60 لیتر بتن است که حدود 125 تا 150 کیلوگرم وزن دارد.

2. حداکثر مسافت مجاز برای انتقال بتن از طریق فرغون 100 متر است. ولی توصیه می شود مسافت حمل به 50 تا 60 متر محدود شود.

3.معمولاً در هنگام حرکت فرغون، اجزای مخلوط بتن تمایل به جدا شدن دارند، بنابراین سطح عبور فرغون باید کاملاً مسطح و هموار باشد (شکل 1). به کارگیری از تخته الوار و یا بویژه نیمرخ های ناودانی فولادی برای این منظور توصیه می شود، که می تواند به افزایش سرعت هم منجر شود.

4.در پیمانه اول، بخشی از سیمان، آب و ماسه بر سطح فرغون می چسبند، بنابراین در پیمانه اول باید حدود 5 درصد به سیمان، آب و ماسه اضافه شود.

5.نباید از مخلوط کن، به طور مستقیم بخشی از مخلوط به فرغون منتقل شود، زیرا این عمل باعث جداشدگی در مخلوط بتن می شود. بنابراین ابتدا باید تمام مخلوط از مخلوط کن خارج شود و در یک ظرف و یا بر روی سکوی تمیز تخلیه شود. سپس از آن ظرف، میزان مورد احتیاج از مخلوط را با فرغون حمل کرد.

3-دامپر (فرغون موتوری):

در کارگاه هایی با وسعت نسبتاً وسیع و دارای سطح هموار می توان از دامپر استفاده نمود (شکل 2). حداکثر طول حمل با این وسیله 300 متر و طول حمل بهینه 100 متر است با استفاده از دامپر می توان در حدود 250 تا 750 کیلوگرم (حدود 100 تا 300 لیتر) بتن را حمل کرد. باید توجه نمود، راستا حمل باید کاملاً هموار بوده و در هنگام انتقال باید با حداقل سرعت حرکت نمود، در غیر این صورت امکان جداشدگی وجود دارد.

4-دلو یا جام:

برای انتقال بتن از طریق دلوها یا جام ها احتیاج به بالا برنده و یا جرثقیل است. معمولاً دلوها دارای ظرفیت بین 100 تا 1000 لیتر هستند، اما حجم جام ها بیشتر است که برای پروژه های عظیم استفاده می شود.به "چطور و کجا از بتن آماده استفاده میشود؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چطور و کجا از بتن آماده استفاده میشود؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور و کجا از بتن آماده استفاده میشود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252