گروت بتن چیست و چه کاربردهایی دارد

گروت بتن تشکیل شده از آب، سیمان، ماسه و افزودنی های متداول دیگر می باشد. و از گروت ها جهت پر کردن فضاهای خالی و ترک های بزرگ، لایه لایه شدن و یا خرد شدن استفاده می گردد.
گروت بتن چیست و چه کاربردهایی دارد

به گزارش گروه ساختمانی آبان، گروت بتن را طوری طراحی می نمایند که توان جذب نیروهای وارده و انتقال آن ها را به بخش زیرکار داشته باشند. ملات ها و گروت ها موجب تامین مقاومت های مطلوب و مطمئن و بعلاوه اتصال پایدار بین گروت و سازه می شوند. گروت باید قوام یافته و سیال باشد و در حالت عادی قابلیت جاری شدن داشته باشد و در حداقل زمان به مقاومت مطلوب دست پیدا کند.

گروت نباید دچار جدا شدگی آب و سنگدانه از هم گردد. بعلاوه نباید ته نشین شده و دچار جمع شدگی گردد. در صورتیکه مخلوط گروت در کارگاه ساختمانی ساخته شده و از مصالح سنگی موجود برای ساخت آن استفاده گردد، دانه بندی مناسب در گروت بدست نخواهد آمد و ضمانت لازم برای تامین کیفیت مطلوب نیز وجود نخواهد داشت.

به همین علت است که معمولا از گروت مخلوط آماده برای گروت ریزی و گروت کاری استفاده می گردد. این نوع گروت های مخلوط آماده تحت شرایط کنترل شده و فرموله شده و از پیش مخلوط شده در کارخانه بسته بندی می شوند.

انواع گروت:

1. گروت پلیمری:

این مدل در واقع نوعی گروت سیمانی است که با مواد پلیمری مختلف اصلاح شده است. مواد تشکیل دهنده در این مدل، رزین پلیمری و مخلوط سیمان است که به فراوری ماده ای بسیار قدرتمند و کاربردی می انجامد.

این ماده از مخلوط سیمان دارای دانه بندی های ویژه با ماسه سیلیسی شکری است و همین امر سبب افزایش بسیار بالای مقاومت و روان نمایندگی گروت پلیمری می گردد.این ماده به یکی از پرکاربردترین انواع گروت در ساخت و ساز ها تبدیل گردد و بتواند سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهد.

2. گروت اپوکسی:

گروت اپوکسی یک ترکیب دو جزئی یا سه جزئی است و یکی از مواد بسیار مستحکم صنعتی به شمار می آید. این نوع گروت از ترکیب دو مایع مصنوعی (شبیه به چسب اپوکسی) تشکیل شده اند و یا به همراه این دو مایع مصنوعی مقداری ماسه به عنوان سخت نماینده نیز به آنها اضافه شده که مدل سه جزئی را به وجود خواهد آورد.

اغلب از این ماده گران قیمت برای نصب دستگاه های صنعتی استفاده می گردد و استحکام دوام بالای آن سبب شده تا برای شرایط و مکان هایی که قرار است بار زیادی بر آن اعمال گردد مناسب باشد.

کاربرد گروت اپوکسی:

  1. در کارخانه جاتی نظیر کارخانه ماشین آلات موتوری، در ژنراتور ها، پمپ ها، انواع ریل، جرثقیل ها و… برای نصب دستگاه ها از این ماده استفاده می گردد.
  2. استفاده در صنعت ساختمان سازی یکی از پر رنگ ترین مصارف گروت اپوکسی است. نصب ستون های پیش ساخته بتنی و فولادی، اتصالات، پی ها، اطراف کانال لوله کشی و سایر اجزا و قسمت های ساختمان اغلب به استفاد ه از این ماده نیازمند هستند.
  3. برای ایجاد یک پیوند محکم و با دوام سازه ای می توانید از این ماده بهره ببرید.
  4. بتن ها معمولا اگر بدون استفاده از چسب بتندر مکانی استفاده شده باشند، با گذشت زمان ترک می خورند یا حفره هایی در آنها به وجود می آید. برای پر کردن این حفره ها و ترک ها و به طور کلی برای تعمیر بتن می توانید از گروت پلیمری بهره ببرید.
  5. پایه گارد های محافظ دست انداز، تیر های راهنمای و رانندگی، برینگ پل ها و بسیاری از موارد دیگر که در طول روز آنها را مشاهده می کنیم هم با استفاده از این ماده با دوام نصب و راه اندازی شده اند.

3. گروت سیمانی:

استفاده از این ماده به عنوان ملات مورد استفاده برای نصب کاشی و سرامیک امری رایج است و برای بسیاری از امور مربوط به نگهداری و تعمیرات منزل هم می توانید از این ملات بهره ببرید.

گروت سیمان از سیمان پورتلند به عنوان سخت نماینده استفاده می نماید. این مدل را معمولا به صورت یک کیسه پودر خشک در بازار مشاهده می کنید که بعد از مخلوط شدن با اندازه مشخصی آب قابل استفاده هستند.

البته همانطور که در ابتدای این بخش هم اشاره شد، بسیاری از مدل های سیمانی که این روز ها در بازار مورد استفاده قرار می گیرند، دارای بعضی پلیمر ها هستند که خواص آنها را اصلاح نموده است.

کاربرد گروت در صنعت ساختمانی:

گروت ماده ای مشابه ملات است که از آن برای پر کردن و تعمیر فضاهای خالی و ترک های خیلی عمیق ناشی از خرد شدن بتن به کار میرود. این ماده از سیمان, ماسه, آب و سایر افزودنی ها فراوری میگردد و ماده ای مهم در صنایع ساختمان و بتن به شمار میرود. گروت مکانی که در آن ریخته میگردد را کاملا پر نموده و مقاومت لازم را دارا میباشد. این ماده در نصب ریل ماشین آلات, حائل ها, زیر صفحه ستون ها, زیرسازی تجهیزات سنگین و … کاربرد دارد.به "گروت بتن چیست و چه کاربردهایی دارد" امتیاز دهید

1 کاربر به "گروت بتن چیست و چه کاربردهایی دارد" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروت بتن چیست و چه کاربردهایی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252