کاربرد آبنما در محوطه سازی چیست؟

آبنما از جمله المان هایی است که میتواند در زیباسازی ویلا و محوطه های باغ و ... کار برد داشته باشد. در ادامه با انواع و آبنما و نکاتی در مورد طراحی آن آشنا خواهیم شد.

کاربرد آبنما در محوطه سازی چیست؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، آبنما متشکل از فواره و آب راکد یا متحرکی است در جهت ایجاد فضایی زیبا و آرامش بخش و بعلاوه متعادل ساختن هوا در محیط داخلی یا بیرونی خانه،پارک ها، باغ ها، فضاهای سبز عمومی، مراکز تفریحی و فرهنگی و… ساخته می گردد.آبنما از قدیم یکی از زیباترین المان های فضای سبز در حیاط خانه ها،باغ ها و پارک ها بوده است که امروزه با ساخت آبنما در نوع ها و میزان های مختلف به فضای آپارتمان و منزل نیز راه پیدا نموده است.

آبنما در فرهنگ ایرانی:

در ایران باستان آب پیغام آور روشنایی و پاکی به شمار می رفت و از ارزش زیادی برخوردار بود. شاید به دلیل اینکه ایران کشوری کم آب بوده، این مایع حیاتی بین ایشان قدر و منزلتی والا داشته است. آب در نزد ایرانیان نه تنها برای برطرف احتیاجها مورد استفاده قرار می گرفته، بلکه از لحاظ معنوی و روحی نیز تأثیر بسیاری داشته است.

آب با قابلیت های مختلف خود مانند حیات، تازگی، درخشندگی، پاکیزگی، رونق و رواج روشنایی، سکون و آرامش و تحرک، احساس های متفاوت در روح و روان انسان گذارده است.

انواع آبنما:

 1. استیل
 2. رزینی
 3. شیشه ای
 4. سنگی
 5. سرامیکی و سفالی
 6. سرریزی با دیوار حائل
 7. رومیزی و داخل سالن
 8. تخته سنگی

آبنمای موزیکال:

آبنمای موزیکال تلفیقی از نور، آب و موسیقی است. چشمه موسیقی، بعلاوه به عنوان یک چشمه پایکوبی شناخته می گردد، یک نوع چشمه متحرک برای اهداف تفریح است که یک طراحی زیبایی شناختی (از جمله تصاویر سه بعدی) ایجاد می نماید. این کار با استفاده از تأثیر امواج صوتی زمانبندی شده و نور بر روی ذرات آب است. آب رفته و نور را بازتاب می دهد و در این صورت تصاویر سه بعدی می تواند فراوری گردد.

تاسیسات این نوع آبنما می توانند در مقیاس وسیع، با استفاده از صدها پمپ آب و چراغ، و هزینه های بسیار بالا، و یا در فرم های کوچکتر مانند آبنمای خانگی، با بودجه پایین تری امکان پذیر است. ویژگی های موسیقی برای آبنمای موزیکال پیچیدگی بالایی دارد و احتیاج به تجهیزات مکانیکی، هیدرولیکی، الکتریکی و الکترونیکی را دارد که تاثیر بسزایی روی بیننده و مخاطب دارد.

نکاتی در خصوص طراحی آبنماها:

 1. زیر درخت نباشد
 2. جهت بادهای شدید نباشد
 3. عمق منبع ذخیره آب
 4. محافظت به وسیله شبکه های آهنی
 5. تخلیه و سرریز آبنما
 6. تأمین آب تازه
 7. امنیت کابلهای تغذیه برق
 8. انتخاب صحیح پمپ آبنما
 9. انتخاب صحیح کلیدهای الکتریکی
 10. حفاظت آبنما در فصل زمستان

کاربرد آبنماها:

امروزه در تزئین خانه های مسکونی، هتل ها، سفره خانه ها، مکان های عمومی، پاساژ ها و … از آبنماها استفاده می گردد. کاربرد آبنما تنها به زیباسازی و جذابیت بخشیدن به محوطه پایان نمی یاید، بلکه آب نما ها تاثیر به خصوصی در خنکی هوای اطراف دارند.

آبنما در فضای خانه:

اگر آبنما در فضای ورودی خانه نصب گردد حس طراوت و آرامش را برای شما و مهمانان شما ایجاد خواهد نمود.اگر نوع مناسبی از آبنما در فضای ورودی نصب شده باشد مثلا یک آبنمای کوچک رومیزی می تواند جلوه زیادی داشته باشد.

اگر ورودی شما نسبتا بزرگ و وسیع است، از آبنما می توانید برای جدا کردن ورودی از سایر بخش های ساختمان بهره ببرید به اصطلاح یک مرز بین ورودی و بقیه قسمت های خانه ایجاد کنید.در نشیمن خانه هم می توانید تفکیک فضا را ایجاد کنید، این کار را می توانید با استفاده از دیواره های آبی یا آبنماهای پرده ای که می توانند در وسط فضای خانه قرار بگیرند، انجام دهید.به "کاربرد آبنما در محوطه سازی چیست؟" امتیاز دهید

3 کاربر به "کاربرد آبنما در محوطه سازی چیست؟" امتیاز داده اند | 2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربرد آبنما در محوطه سازی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252