آشنایی با انواع آلاچیق مدرن و سنتی

استفاده از آلاچیق در باغها و حیاط میتواند به زیباتر شدن و کاربردی شدن محوطه کمک کند و یکی از روشهای محوطه سازی میباشد.

آشنایی با انواع آلاچیق مدرن و سنتی

به گزارش گروه ساختمانی آبان، آلاچیق یا کلاه فرنگی یا تارَم سازه ای چوبی یا فلزی است که در گوشه باغ ها، پارک ها یا باغچه ها قرار داده می گردد و به عنوان سرپناهی برای نشستن در هوای باز استفاده می گردد. این سازه ها معمولاً دارای گنبد هستند و اطرافشان باز است.

در گذشته آلاچیق ها بیشتر در باغ های افراد ثروتمند دیده می شد و معمولاً در پیرامون آن ها گل کاری انجام می شد. آلاچیق فضایی برای فرار از زندگی پرمشغله های امروزی و گذراندن لحظاتی در محیطی آرام و ساکت است. این فضا ممکن است به سبک سنتی یا مدرن طراحی بگردد.

اسکلت بیشتر آلاچیق ها از جنس چوب و یا آهن است. در اجرای آلاچیق اسکلت باید طوری طراحی گردد تا بستر مناسبی برای رشد گیاهان بالارونده ایجاد کند که هم باعث بوجود آمدن سایه و رایحه ایی خوش می شوند هم حریم شخصی را برای مهمانان آلاچیق به ارمغان می آورد.

در ساخت آلاچیق از چه چیزهایی استفاده می گردد

آلاچیق پیش از هر چیز احتیاج به یک سازه دارد که عموماً این سازه از فلز یا چوب است، از آنجایی که آلاچیق در فضای باز استفاده می گردد باید به یادداشت که در صورت استفاده از فلز از رنگ های اپوکسی یا رنگ های پوشش دریایی برای کاور کردن استفاده گردد و در صورتی که از چوب استفاده می کنیم حتماً چوب ترمو باشد.

انواع آلاچیق

برای آلاچیق می توان انواع مختلف طبقه بندی را در نظر گرفت. ولی ما بر اساس سبک طراحی آنها را دسته بندی می کنیم.

آلاچیق ها در انواع سبک طراحی، به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  • سنتی
  • مدرن
  • پرگولا
  • مناسب زندگی
  • قابل حمل

آلاچیق سنتی

معمولا شکل هندسی منتظم و نمای چوبی دارند. در این گونه سقف شیروانی بسیار متداول است. سقف می تواند چوبی، انواع سفالی، از جنس نی و الیاف طبیعی و یا سازه های معماری مانند گنبد های بتنی یا آجری باشد.

آلاچیق مدرن

ساختاری مکعبی، هندسی غیر منتظم و یا محنی دارند. سازه این نوع معمولا با فلز ساخته می گردد و از تزیینات مینیمال در آنها استفاده می گردد. سقف این آلاچیق ها معمولا مسطح می باشد.

آلاچیق پرگولا

پرگولا به نوعی از آلاچیق گفته می گردد که سقف آن کاملا پوشیده نیست وسقف نقش سایه بانی یا اصطلاحا شیدر دارد. پرگولاها معمولا با ترکیب گیاه بالارونده فضای رویایی را خلق می نمایند. با استفاده از گیاهان رونده در پای ستون های آن بعد از مدتی سقف به صورت طبیعی پوشیده می گردد. از گیاهان متداول می توان به انواع یاس رونده و درختان انگور رونده اشاره نمود.

آلاچیق مناسب زندگی

آلاچیق زندگی دارای امکاناتی مانند مبلمان راحتی و فضای نشیمنی مانند خانه، آشپزخانه محدود و رختکن می باشد. این نوع با ترکیب استخر و آبنما فضای بسیار مجذوب کننده برای شما خلق می نماید و مناسب اقامت تابستانی است. در این نوع می توان تدابیری برای استفاده زمستانی از آن پیش بینی کرد.

آلاچیق قابل حمل

آلاچیق های پرتابل یا قابل هم دارای سازه ای جمع شونده، انعطاف پذیر و سبک هستند که این امکان را می دهد در هر مکانی مانند کمپ های تابستانی قابل استفاده باشند. سقف این نوع معمولا از جنس پارچه های سبک نایلونی می باشد که مقاومت خوبی هم در برابر بارش ها دارد.

انواع طراحی سقف و دیوار آلاچیق

سقف های پوشالی

در برخی از منطقه ها با توجه به نوع اقلیم و شرایط مصالح بومی با استفاده از پوشال های گیاهی سقف را با ترکیب با چارچوب های چوبی پوشش می دهند. این نوع را نیز می توان در شمال ایران یافت که با ساقه های برنج ساخته می شوند.

در منطقه ها دیگر کشور نیز گیاهان متفاوتی برای این کار مورد استفاده قرار می گیرند.

سقف های گیاهی

شاید یکی از پرطرافدارترین نوع سقف، سقفهایی است که به یاری رشد گیاهان رونده در طول زمان شکل می گیرند. این سقف ها بسیار زیبا هستند و حس طراوت و تازگی را به شما هدیه می دهند. زیبایی عبور نور از لا به لای شاخ و برگ گیاهان لذت حضور در آن فضا را بیشتر می نماید.

سقف های چوبی مشبک

سقف های چوبی مشبک، که همه شکل های انتزاعی از طبیعت را به خود گرفته اند نیز با عبور نور خورشید از خود حس و حالی زیبا را به وجود می آورند.

این سقف ها با داشتن تنوع طرح و نقش اجازه می دهد تا شما بتوانید انتخابی متناسب را سلیقه خود داشته باشید.

دیوار های پارچه ای در طراحی آلاچیق

دیوارهای پارچه ای می توانند با ایجاد نیم سایه از تابش مستقیم آفتاب به محیط داخل آلاچیق جلوگیری نمایند. شاید دیواره های پرده مانند آلاچیق و پوشش پارچه ای مبلمان ها بتواند حس هماهنگی را در طراحی آن تقویت کند.

سقف و دیوارهای حصیری

حصیر ها می توانند گزینه مناسبی برای پوشش سقف و دیوارها باشند. وجود آنها حس نزدیک نزدیکی با طبیعت را افزایش می دهد و با توجه به این که رطوبت را در خود نگه می دارند با گذر باد از میان ساقه های آن هوایی خنک را در محیط آلاچیق جریان می دهند.

استفاده از رنگ در طراحی آلاچیق

محیط های رنگارنگ همواره روحیه بخش هستند. با آگاهی از نوع پوشش گیاهی مکانی که دارید در آن آلاچیق را می سازید، دست به انتخاب رنگ بزنید. نترسید و با جسارت آغاز به رنگ آمیزی کنید مطمئن باشید نتیجه خوبی خواهید گرفت و شادابی را به آن محیط هدیه خواهید کرد.

نورپردازی در طراحی آلاچیق

از قلم نیاندازید، آلاچیقی که طراحی می کنید در طول شب نیز باید قابل استفاده باشد. بنابراین به نورپردازی آن توجه ویژه داشته باشید. در انتخاب وسایل نورپردازی دقت کنید و با انواع چراغهای مخصوص برای فضای بیرونی آشنا شوید و پس از آن دست به انتخاب بزنید.

انواع آلاچیق ها با تکیه بر دیوار خانه

آلاچیق ها را در مجاورت دیوار خانه برپا کنید تا بتوانید علاوه بر دسترسی سریع به آن، سقف را نیز به دیوار تیکه دهید. مجاورت با خانه به زیبایی نمای خارجی ویلای شما یاری می نماید.

سقف آلاچیق

بخش مهم، سقف آن است که بسته به نوع طراحی از متریال های مختلف استفاده می گردد.

برای مثال در صورتی که سقف شیبدار است، احتیاجمند آهن کشی است تا پوشش سقف شیبدار بر روی آن اجرا گردد و در صورتی که سقف شیبدار نباشد، عموماً در آلاچیق هایی با طراحی مدرن، در بخش های سرپوشیده می بایست از فلاشینگ و در بخش های نیمه باز می توان از ترموود استفاده کرد.

دیواره آلاچیق

بخش بعدی دیواره است، گاهی هیچ دیواره ای در کار نیست و صرفاً بخش هایی از سازه در دیواره قرار دارند و گاهی نیز از دیواره سبز که به وسیله گیاه پوشیده شده استفاده می گردد،

بعلاوه استفاده از چوب و شیشه نیز در دیواره کاربرد دارد.به "آشنایی با انواع آلاچیق مدرن و سنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با انواع آلاچیق مدرن و سنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252