راهنمای ساخت آلاچیق فلزی

مزیت ساخت آلاچیق فلزی این است که یکی از محکم ترین و باثبات ترین انواع آلاچیق ها می باشد و در عین سادگی خود می تواند برای زیباسازی پارک ، ویلا، فضای سبز، منازل و… استفاده گردد. به منظور ساخت آلاچیق فلزی می توان باتوجه به شرایط از فلزهای گوناگونی مانند: آهن، چدن، آلومینیوم و… استفاده گردد.

راهنمای ساخت آلاچیق فلزی

به گزارش گروه ساختمانی آبان، به طور معمول جهت اجرای آلاچیق فلزی از چهار ستون فلزی و یک سقف استفاده می گردد. البته شایان ذکر است طراحی و ساخت آلاچیق فلزی باتوجه به نظر و سلیقه ی شما عزیزان می تواند به صورت دایره ای، شش ضلعی، مثلثی شکل، هشت ضلعی و… نیز اجرا گردد.

آلاچیق های فلزی ساخته شده از جنس چدن و فولاد در برابر بسیاری از فشارها، تنش ها و شرایط سخت مقاوم هستند و بسیار کند واکنش می دهند؛ اما با این حال توصیه می گردد جهت محافظت حداکثری آلاچیق در برابر خوردگی، زدگی، زنگ زدگی و… از پوشش رنگی روغنی استفاده نمایید.

توجه به نوع متریال مصرفی جهت ساخت آلاچیق فلزی بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. به عنوان مثال توصیه می گردد جهت ساخت آلاچیق فلزی در نزدیک دریا و یا محیط های نمدار و مرطوب از فلز آومینیوم استفاده نمایید که بیشترین مقاومت را در برابر زنگ زدگی دارد. گفتنی است فولاد ضد زنگ گالوانیزه علاوه بر مقاومت در برابر زنگ زدگی، در برابر طوفان و بادهای شدید نیز مقاوم است.

فلزات قابلیت انعطاف پذیری خوبی دارند و به همین علت اسکلت آلاچیق فلزی می تواند به آسانی به انواع ابعاد و اشکال مختلف ساخته گردد. درصورتی که قصد دارید نمای فلزی آلاچیق شما دیده نگردد، می توانید از نصب پرده ی مناسب و یا چوب کاری استفاده نمایید.

نکاتی مهم پیرامون ساخت آلاچیق فلزی

برخی از نکات مهمی که در هنگام ساخت آلاچیق فلزی به آن توجه داشته باشید، شامل موارد زیر می باشد:

پیش از انجام کوچک ترین اقدام جهت ساخت آلاچیق فلزی از قوانین منطقه ی زندگی خود پیرامون نصب آلاچیق اطلاعات کافی را کسب نمایید.

از آنجایی که برای نصب و ساخت آلاچیق فلزی به حفاری های عمیقی احتیاج است، توجه کافی به لوله ها و خطوط برق که از زیر زمین عبور کرده اند نیز یکی دیگر از نکات مهم و ضروری در هنگام ساخت آلاچیق فلزی می باشد.

پیشنهاد ما به شما همراهان عزیز این است که جهت پیشگیری از بروز مسائل احتمالی برای ساخت برترین و بادوام ترین آلاچیق فلزی از دانش و مهارت سازنده آلاچیق فلزی متخصص و باتجربه استفاده نمایید.

قیمت ساخت آلاچیق فلزی

هزینه ساخت آلاچیق فلزی باتوجه به استحکام زیاد و چالش های بیشتری که فلزات دارند، نسبت به سایر آلاچیق ها کمی بالاتر می باشد. اما شایان ذکر است با در نظر گرفتن دوام و مقاومت بیشتر آلاچیق های فلزی این تفاوت قیمت کاملا جبران خواهد شد و درنهایت انتخاب آلاچیق فلزی معقولانه و ارزان خواهد بود. از دلایلی که در معین قیمت ساخت آلاچیق فلزی تاثیرگذار هستند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • طراحی آلاچیق فلزی
  • نوع و میزان متریال مصرفی
  • طریقه ساخت آلاچیق فلزی ساده

ابعاد آلاچیق فلزی در طراحی و ساخت نقش بسیار مهمی دارند. ابعاد آلاچیق فلزی به 2 عامل مهم وابسته است:

  • فضای کلی محیط مورد نظر
  • تعداد افرادی که در آینده قرار است از آلاچیق استفاده کنند.

بعلاوه توجه داشته باشید که طراحی و ساخت آلاچیق فلزی ساده می بایست با فضای اطراف همخوانی داشته باشد. در ادامه ی مطلب قصد داریم به آموزش مرحله به مرحله طریقه ساخت آلاچیق فلزی ساده بپردازیم. از شما عزیزان دعوت می نماییم تا در ادامه همراه ما باشید.

مرحله ی اول: معین محل دقیق آلاچیق فلزی

معین محل دقیق آلاچیق اولین و مهم ترین مرحله ی ساخت آلاچیق فلزی می باشد. با در نظر گرفتن شیوه ی طراحی آلاچیق فلزی محل ستون ها را معین کرده و به عمق حدودا یک متر زمین را حفر نمایید. توجه داشته باشید که می بایست از خشک بودن محل مورد نظر اطمینان حاصل فرمایید. معین محل صحیح و دقیق ستون ها در جلوگیری از کج احداث شدن آلاچیق نقش بسیار مهمی دارد.

مرحله ی دوم: نصب ستون های آلاچیق فلزی

پس از معین نمودن مکان دقیق آلاچیق فلزی نوبت به نصب ستون ها می رسد. توجه داشته باشید که ستون های آلاچیق می بایست به صورت کاملا قائم در داخل گودال حفر شده قرار گرفته و نصب شوند. توصیه می گردد جهت افزایش طول عمر ستون ها از مواد ضد زنگ یا رنگ های روغنی استفاده نمایید. به منظور پر کردن گودال های حفر شده در ابتدا ستون ها را سنگ های بزرگ محکم کرده و سپس بتن ریزی را انجام دهید. به طور معمول بعد از سپری شدن 2 روز پایه ی ستون آلاچیق فلزی کاملا خشک خواهد شد.

مرحله ی سوم: ساخت سقف آلاچیق فلزی

پس از گذشت دو روز و زمانی که ستون ها به طور کامل محکم شدند، نوبت ساخت سقف آلاچیق فلزی فرا می رسد. سقف آلاچیق فلزی می تواند از جنس پروفیل های ساده یا طرحدار، ورقه های ساده یا طرحدار زنبوری، سفالی برش خورده و… باشد.

مرحله ی چهارم: درست کردن سکوی آلاچیق فلزی

سکوی آلاچیق می تواند از جنس چوب، پروفیل، پروفیل های طرح دار و یا به صورت ترکیبی باشد که به طور معمول جهت ساخت سکو از بتن استفاده می گردد. سکوی آلاچیق فلزی تا ارتفاع 50 سانتی متر می تواند مناسب باشد.

نصب آلاچیق فلزی

پس از اتمام طراحی آلاچیق فلزی نوبت به نصب آلاچیق فلزی خواهد رسید. مهم ترین و اصلی ترین نکاتی که می بایست جهت نصب آلاچیق فلزی رعایت شوند، به توضیح زیر می باشند:

نصب و اجرای آلاچیق فلزی می بایست در مکانی انجام گردد که به محیط اطراف زیبایی و جلوه ی بیشتری ببخشد.

بهتر است آلاچیق فلزی در محلی نصب گردد که در طول روز مدت زمان بیشتری در سایه قرار گرفته باشد.

یکی از نکات مهم دیگری که می بایست هنگام نصب آلاچیق به آن توجه داشته باشید، اندازه و نوع متریال مصرفی می باشد.

و در آخر نصب آلاچیق فلزی می بایست در مکانی انجام گردد که شما عزیزان بیشترین لذت و اوقات فراغت خوشی را در طبیعت و محیطی دل انگیر داشته باشید.به "راهنمای ساخت آلاچیق فلزی" امتیاز دهید

2 کاربر به "راهنمای ساخت آلاچیق فلزی" امتیاز داده اند | 2.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای ساخت آلاچیق فلزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252