آشنایی با آلاچیق چادری و قیمت آن

آلاچیق چادری نوی از سازه است که در سقف آن از پارچه استفاده شده است و میتواند زیبایی خاصی به محوطه بدهد. این نوع آلاچیق انواعی دارد و در قیمت های مختلفی قابل ساخت است.

آشنایی با آلاچیق چادری و قیمت آن

به گزارش گروه ساختمانی آبان، انواع آلاچیق چادری

ما انواع مختلف الاچیق چادری را در طرح ها و مقدار های گوناگون طراحی نموده ایم. مالکان و طراحان میتوانند از میان این فرم های پیش مهندسی و مشاهده سایز بندی و مقدار ها یکی را انتخاب نموده و برای نصب در فضای باز محوطه یا روف گاردن (باغ بام) خود سفارش دهند.

آلاچیق پارچه ای

طراحی و اجرای آلاچیق پارچه ای علاوه بر هنر و خلاقیت احتیاج به علم و تجهیزات پیشرفته ای دارد تا محصول نهایی بتواند بارهای وارده را به خوبی تحمل کند و از دوام و کارآرایی مطلوب برخوردار باشد. بنابراین ضروری است در هر مرحله از طراحی، ساخت و نصب یک سازه چادری (پارچه ای) اقداماتی را انجام دهیم.

برای طراحی آلاچیق چادری چه اطلاعاتی احتیاج هست؟

بعضی از مواردی که در انتخاب آلاچیق و طراحی آن تاثیرگذار می باشد در زیر آورده شده است:

1- پلان سایت

برای شروع کار یک نقشه اندازه گذاری شده از محدوده ای که آلاچیق چادری در آن نصب می شود مورد احتیاج است. این نقشه باید شامل موارد ذیل باشد:

 • فاصله بین المان ها و سازه های موجود در محیط با یکدیگر. مانند خانه، دیوار، درخت، پست برق، لوله کشی گاز و …
 • فاصله های قطری در چند نقطه مختلف بطوریکه بتوان نقشه دید را محاسباتی نمود.
 • ارتفاع المان های مختلف از سطح زمین و اینکه آلاچیق پارچه ای در چه کد ارتفاعی اجرا شود.
 • نقشه پلان ساختمان و یا کد ارتفاع زمین، بصورت عکس یا فایل نرم افزار اتوکد.

2- موقعیت مکانی و چشم انداز

موقعیت شمال بر روی نقشه و عکس ها نمایان باشد. تا جهت تابش خورشید برای طراحان تعیین شود تا بتوانند آلاچیق را در جهتی قرار دهند که بیشتر سایه را داشته باشد. بعلاوه زمان استفاده از آلاچیق چادری در طول روز و فصل های مورد استفاده در طول سال رو اعلام کنید تا طراحی برای حداکثر سایه در زمان استفاده شما انجام پذیرد. مکان حدودی پیشنهادی خود را نیز اعلام نمایید.

3- عکس و فیلم از محل

تعدادی عکس و فیلمی کلی از فضای موجود گرفته می شود. هدف از این عکس و فیلم ها این است که سازه ها و محیط پیرامونی در آن قابل تشخیص باشد. هر چه تصویر برداری بهتر باشد طراحان ما درک بهتری از محیط خواهند داشت. به این ترتیب مسائل احتمالی از قبل پیش بینی و مرتفع می گردند. اگر بتوانید عکس دید از بالا بگیرید به فهم بهتر محیط و رسیدن به نقشه بهتر از محیط یاری می نماید.

4- شرایط کلی محل

اطلاع طراحان از شیب زمین، مصالح رویه زمین، جنس خاک، ضخامت رویه خاک، عمق سنگ بستر یا پی، حداکثر سرعت باد و … به آنها یاری می نماید برترین طراحی ممکن را برای آلاچیق شما انجام دهند. این طراحی دقیق می تواند هزینه های اجرا و هزینه تمام شده پروژه را کاهش دهد. اطلاعات مربوط به فضای سبز خارجی ویلا، نوع کاشت درختان و …. در محوطه سازی ویلا و فضای خارجی بسیار اهمیت دارند.

5- نمونه کار پیشنهادی شما

اگر شما فرم خاصی از آلاچیق پارچه ای ویلا را در وبسایت ما یا اینترنت دیده اید که مشابه طرح دلخواه شما و آنچه در فکر خود دارید است، حتما به ما اطلاع دهید. این تصویر یک دید اولیه به معماران ما از انچه شما انتظار شما دارید می دهد.

6- کاربرد اصلی آلاچیق

یکی از موارد مهم در طراحی و ساخت سایبان چادری این است که شما می خواهید چه استفاده ای از آلاچیق نصب شده داشته باشید. (آفتاب گیر، محافظ باران، المان دکوراسیون محوطه، زیبا سازی فضای سبز، ایجاد حریم شخصی و اشراف بند، غذا خوری، سایبان کنار استخر، مخفی نمودن و یا استفاده دوگانه بعنوان پارکینگ خودرو)

سازه آلاچیق

طراحی سازه آلاچیق با پارچه در کنار علم احتیاج به هنر و خلاقیت نیز دارد. برخلاف دیگر مصالح ساختمانی پارچه زنده و پویا می باشد. به عنوان مثال یک آلاچیق پارچه ای دائما تحت بارهایی مانند باد، برف و باران قرار می گیرد. سازه ضروری است تا توانایی تحمل این اندازه بار دینامیک را داشته باشد و هیچ گونه آسیبی ندیده و از شکل خارج نشود.

طراحی علمی و دقیق منجر به موارد زیر می شود:

 • ساخت سازه با دوام بسیار بالا
 • با کمترین احتیاج به تعمیر و نگهداری
 • کیفیت ساخت بالا

اتصالات آلاچیق چادری

سازه فلزی از جمله ستون، پایه ستون، کابل ها و … در کارگاه بصورت پیش ساخته و با اتصالات آماده می شوند. بنابراین کمترین فعالیت جوشکاری و فلزکاری را در محیط خواهیم داشت. این کار موجب می شود تا ما یک آلاچیق پیش ساخته داشته باشیم که در کمترین زمان ممکن قابلیت نصب داشته باشد. اتصالات بکار رفته در آلاچیق های چادری ما از جنس فولاد ST37 و با کاور گالوانیزه می باشند.

این پوشش ابکاری گالوانیزه باعث می شود تا عمر اتصالات افزایش یابد و زیبایی کار دو چندان شود.

دوخت پارچه آلاچیق چادری

پارچه طراحی شده برای برش و دوخت به کارگاه می رود. بعد از برش، قطعات پارچه بر اساس طرح داده شده در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا به وسیله دستگاه های پیشرفته به هم متصل شوند و چادر آلاچیق سقف پارچه ای شکل بگیرد.پارچه برای پوشش آلاچیق در کارگاه دوخت آماده و بسته بندی می شود تا برای نصب به محل منتقل شود. مجموعه ما به جهت افزایش کیفیت و مقاومت پارچه ها همیشه از دوخت HF برای آلاچیق های چادری استفاده می نماید.

نصب آلاچیق پارچه ای

در صورتی که می خواهید خودتان کار نصب را انجام دهید ما تمام قطعات لازم برای نصب و اجرای یک آلاچیق پارچه ای را برای شما می فرستیم. فقط کافیست شما مطابق دستورالعمل آنها را اجرا کنید. این سازه کششی به راحتی و فقط با پیچ و مهره به یکدیگر نصب می شود.

تیم های فنی و نصب ما توانایی نصب آلاچیق در شهرستان ها را نیز دارد و تا به امروز علاوه بر کلانشهر تهران پروژه های مختلفی را در بسیاری از شهرهای کشور به انجام رسانده است. برای اطلاع از جزییات می توانید به بخش پروژه ها مراجعه نمایید. طراحی پیش مهندسی و اتصالات پیچ و مهره در کنار تیم های قوی نصب این امکان را به ما داده است تا در هر شهری در کمترین زمان ممکن بتوانیم یک آلاچیق چاردی را نصب کنیم و به کارفرما تحویل بدهیم.

قیمت آلاچیق چادری

در این مطلب در خصوص قیمت سازه های چادری به تفکیک شرحاتی خدمتتان ارایه می شود. زیرا کسب و کارها با توجه به بودجه و هزینه های خود از طراحان دکوراسیون داخلی و معماران محوطه یاری می گیرند تا علاوه بر هر چه زیباتر کردن فضای خود را بتوانند توسعه دهند. یکی از موارد سازه چادری است، که با توجه به فاکتورهای متفاوت، قیمت آلاچیق چادری نسبت دیگر سایبان ها متفاوت خواهد بود.

چگونگی محاسبه قیمت سازه چادری

یکی از عواملی که در این روزهای ایران بر روی تصمیم کارفرمایان موثر است قیمت تمام شده محصول خریداری شده است. قیمت سازه های چادری نسبت به سایبان های دیگر ارزان خواهد بود زیرا با تنوعی که این سایبان چادری دارد، معماران و طراحان می توانند با توجه به فضای افراد طراحی های خلاقانه و منحصر به فردی را برای محوطه کارفرمایان ایجاد نماید. از جمله فاکتورهایی که می توانند بر روی قیمت سازه چادری موثر باشد کیفیت متریال های مورد استفاده در سازه چادری است.

تاثیر کیفیت متریال بر روی قیمت آلاچیق چادری

کیفیت متریال های مورد استفاده در این سایبان چادری که به عنوان آلاچیق، پارکینگ و …. است بر روی قیمت آلاچیق چادری، قیمت سایبان پارکینگ و … اثر خواهد گذاشت، زیرا هر چه مواد اولیه مورد استفاده در ساخت سایبان چادری با کیفیت تر باشد قیمت سایبان پارچه ای بالاتر می رود.

قیمت سازه چادری

در تعیین قیمت سازه پارچه ای فاکتور های مختلفی اثرگذار هستند. بطور کلی در بحث هزینه های ساخت می توان سازه چادری را به دو دسته تقسیم بندی نمود:

1- سازه های چادری از پیش طراحی شده (استاندارد)

2- سازه های کششی سفارشی

عوامل اثر گذار در تعیین هزینه و قیمت تمام شده ساخت هر دو دسته مشابهت هایی با هم دارند ولی اندازه تاثیر این فاکتورها در قیمت تمام شده متفاوت می باشد. بطور کلی می توان گفت که سازه های پیش طراحی شده ارزان تر می باشند.

هزینه سایبان پیش طراحی شده

این سازه های پیش مهندسی با فرم تعیین دارای ابعاد استاندارد و کاربری های تعیین شده می باشند. فرم های کایت، اینورس، پارادایس، سان شید، هگزا، تترا با ابعاد 3*3 الی 6*6 با کاربری سایبان و آلاچیق و بعلاوه فرم های آرک و دیپر با 4*5 الی 5*15 بصورت تعریف شده می باشند.

قیمت آلاچیق چادری بر اساس مجموع مساحت پارچه مصرفی و سازه فولادی بکار برده شده در سازه تعیین می گردند. و قیمت اعلامی به مشتری بر اساس واحد سازه سفارشی می باشد و قیمت متری محاسبه نمی شود.

تفاوت فرم های استاندارد

قیمت ثابت فرم ها با یکدیگر نیز تفاوت دارند، فرم های مانند خیمه نسبت به فرم آرک اندازه پارچه بیشتری برای یک ابعاد ثابت مصرف می نمایند و هزینه دوخت و … نیز بالطبع افزایش پیدا خواهد نمود. لذا مثلا برای یک ابعاد 5*5 انتخاب فرم ارک بجای سانشید می تواند هزینه های تامین سایه شما را کاهش بدهد.

جنس پارچه کششی مصرفی

هرچه کیفیت پارچه مصرفی برای ساخت پارچه کششی و پوشش سایبان مصرفی از برند معروف تر، مقاومت کششی بالاتر، گرم پارچه بیشتر استفاده شود. هزینه تمام شده سازه بالاتر خواهد رفت. لزوما استفاده از پارچه های کششی با مقاومت بسیار بالا برای اینگونه سازه ها که ابعاد محدودی دارند. و تحت نیروهای خاص سازه ای قرار نمی گیرند. لزوما به معنای بهتر شدن کیفیت سازه نمی باشد. پارچه های با قدرت تحمل کشش بسیار بالا معمولا برای سایبان چادری سفارشی که از نظر ابعاد بسیار بزرگ تر از سازه های پیش طراحی شده هستند. مورد استفاده قرار می گیرند.

انتخاب رنگ هایی بغیر از رنگ سفید برای پوشش سازه پارچه ای می تواند. به دلیل کم بودن موجودی در بازار و عمومیت نداشتن می تواند. هزینه های بیشتری را به مشتری تحمیل نماید.

جنس پروفیل های سازه

پروفیل مورد استفاده در سازه کششی ST37 و با روکش رنگ الکترواستاتیک یا اپوکسی می باشد. در صورت درخواست برای نوع دیگر از رنگ و یا سازه سبک آلومینیومی هزینه های بیشتری به پایه قیمت استاندارد اضافه می شود. ارتفاع سرگیر استاندارد 240 سانتیمتر در نظر گرفته می شود. تغییر و افزایش در ارتفاع استاندارد منجر به افزایش پروفیل مصرفی و سنگین تر شدن سازه می شود. که احتیاجمند بازنگری در طراحی و قیمت های اعلام شده می باشد.

اتصالات CNC پلاسما شده و از فولاد ST52 برای ساخت آنها استفاده می شود. ضعف در اتصالات و کاهش کیفیت ساخت می تواند سازه را ضعیف سازد و قیمت تمام شده را کاهش دهد. روکش های رنگ و یا لعاب آب کروم که بر روی اتصالات داده می شود در کیفیت نهایی کار موثر است و یکی از فاکتور های اثر گذار در قیمت تمام شده اتصالات سازه کششی می باشند.

تعداد سازه استاندارد

بین سفارش یک عدد سازه استاندارد با سفارش چندین سازه با فرم استاندارد در قیمت تمام شده واحد کارها تفاوت خواهد بود. سفارش بصورت تیپ چند سازه پارچه ای باعث می شود. تا اندازه پرتی در رول پارچه کششی کاهش پیدا کند. و هزینه های سربار ثابت که برای یک سازه می باشد. بر روی چندین سازه تقسیم می شود و موجب کاهش هزینه ها می شود و قیمت تمام شده پروژه کاهش می یابد.

دوخت پارچه

بطور کل دو نوع دوخت پارچه کششی وجود دارد که قبلا به تفصیل شرح داده شده است. دوخت دستی یا اصطلاحا لستر هم از کیفیت و هم از نظر قیمت بسیار پایین تر از دوخت جوش فرکانس بالا یا HF می باشد. تغییر در نوع دوخت پارچه کششی از دستگاه به دستی علاوه بر کاهش هزینه های تمام شده پوشش پارچه کششی، زمان کار را کاهش می دهد و موجبات ضعف پارچه کششی در برابر نیروی باد و برف را موجب می شود.

قیمت سازه چادری سفارشی

قیمت آلاچیق چادری سفارشی بر اساس متراژ واحد سایه بر روی زمین می باشد. به عبارتی دیگر متراژ فضای پوشش داده شده به وسیله سایبان به عنوان متراژ واحد کار در نظر گرفته می شود. در سازه های کششی تمامی پارامترهای مربوط به هزینه به یکدیگر وابسته می باشند.

در سازه های پیش ساخته فرایند فرایند طراحی یکبار انجام می شود. و می تواند چندین بار پروژه را بصورت تیپ ساخت ولی در خصوص سازه سفارشی با توجه به ابعاد فضای شما تمامی محاسبات از ابتدا صورت می گیرد. و علاوه بر احتیاج به صرف زمان به وسیله تیم طراحی و مهندسی هزینه طراحی نیز به پروژه اضافه خواهد شد.

بخشی از هزینه های بالاسری نیز به فرم های سفارشی اضافه خواهد شد. مانند: پلات، طراحی استفاده از اتصالات سفارشی، تهیه مجدد نقشه های پلات دوخت پارچه، نحوه نمایش اتصالات سازه ای و ….

فرم پارچه کششی

فرم آرک نسبت به فرم خیمه در ابعاد تعیین اندازه پارچه مصرفی کمتری خواهد داشت، فرم خیمه نسبت به فرمهای سفارشی که ممکن است چند لایه پارچه در یک فضا بر روی یکدیگر بیایند نیز اندازه پارچه کمتری مصرف خواهد نمود.

جنس پارچه کششی

هر چه ابعاد پروژه بزرگتر شود و یا به سمت فرم های خاص برویم. احتیاج است تا از پارچه کششی با مقاومت کششی بالاتر و گرم بیشتر استفاده شود. هر چه پارچه کششی کیفیت بالاتری داشته باشد. و گرم بیشتری باشد. قیمت آن بالاتر خواهد بود. به عنوان مثال پارچه کششی فراری فرانسه و ورسیداگ آلمان بالاترین قیمت را دارا می باشند. پارچه های مهلر آلمان و هانووا کره به عنوان پارچه های کششی با قیمت مناسب تر در نظر گرفته می شوند. استفاده از پارچه های ارزان و بی کیفیت چینی به هیچ عنوان به مشتری ها توصیه نمی گردند.

ابعاد سازه

انتظاری که بیشتر مشتریان دارند این است. که با بزرگتر شدن ابعاد سازه کششی مد نظرشان قیمت واحد سازه های چادری کاهش یابد. این انتظار و خواسته تا حدودی منطقی می باشد. تا اندازه تعیینی با بزرگتر شدن ابعاد سازه و ثابت ماندن جنس پارچه قیمت واحد کاهش می یابد. ولی با بزرگتر شدن سازه لازم می شود. تا جهت تامین مقاومت در برابر نیروهای وارده جنس پارچه تغییر کند. استفاده از پارچه متفاوت موجب بوجود آمدن نقطه جهش در قیمت می شود. و از آن نقطه با بزرگتر شدن سازه دوباره شاهد کاهش در قیمت مبنای واحد خواهیم بود.

ارتفاع سازه

بعضی مشتریان با کاربری های تجاری جهت بهتر دیده شدن سازه خود احتیاج به ارتفاع های بلند تری از سازه پارچه ای کششی دارند. بلند تر شدن ارتفاع سازه تا اندازه معینی بر اساس محاسبات سازه ای امکان پذیر خواهد بود. این افزایش ارتفاع موجب افزایش در اندازه پارچه مصرفی، افزایش نیروهای وارده بر سازه بخصوص نیروی باد و احتیاج به سازه قوی تر و بالطبع پارچه مقاوم تر خواهد بود.

بارهای وارده

یکی از فاکتورهای مهم در طراحی سازه پارچه ای تعیین نیروهای وارده به سازه خواهد بود، مطمئنا بار برفی که در شهر تبریز بر روی یک سازه پارچه ای وارد می شود با بار برف در شهر یزد از نظر نیرو متفاوت خواهند شد و طراحی های پروفیل های سازه و جنس پارچه فرق خواهد داشت. به همین شکل اندازه نیروی باد وارده بر یک سایبان روفگاردن بر روی طبقه بیستم یک برج در تهران با سایبان داخلی باغ یک ویلا در شمال کشور بسیار متفاوت خواهد بود.

این تغییرات در اندازه بار وارده که بیشتر وابسته به موقعیت جغرافیایی منطقه و محل ساخت سازه می باشد. بر روی قیمت اعلامی از سوی شرکت ها بسیار اثر گذار خواهد بود.

دوخت پارچه

نوع دوخت پارچه برای سازه های سفارشی بزرگ بسیار با اهمیت می باشد. این سازه ها معمولا در برابر وزش شدید باد قرار دارند. و تنش های خاصی ناشی از بار برف نیز بر آنها وارد می شود. بزرگ بودن این سازه ها به معنی داشتن طول دوخت های بلند در کل پوشش پارچه ای می باشد. در صورت استفاده از دوخت دستی یا لستر قیمت سازه های چادری سفارشی کمتر خواهد شد. و بالطبع سازه ضعیف تر!

برای خرید آلاچیق چادری، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 1. کاربری: قبل از خرید، باید تصمیم بگیرید که آلاچیق برای چه کاربری استفاده می‌شود؟ آیا برای استفاده در حیاط خانه، کمپینگ، سفرهای طبیعت گردی، مهمانی‌های فضای باز یا موارد دیگر؟ تصمیم گیری در این زمینه، کیفیت، ابعاد و قابلیت‌های آلاچیق را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 2. جنس پارچه: جنس پارچه بسیار مهم است. پارچه‌هایی با ضخامت و مقاومت بیشتر از جنس‌های نازکتر بسیار بهتر عمل می‌کنند. پارچه‌های ضدآب، ضدافتاب و مقاوم در برابر باد مورد توجه قرار می‌گیرند.
 3. جنس قاب: جنس قاب آلاچیق نیز باید مقاوم باشد. می‌توانید از قاب‌های فلزی، آلومینیومی، فایبرگلاس و چوب استفاده کنید. قاب‌های فایبرگلاس و آلومینیومی بسیار سبک هستند و قابلیت حمل آسان را دارند.
 4. ابعاد: برای خرید آلاچیق، باید به ابعاد آن دقت کنید. قبل از خرید باید به ابعاد محل نصب آلاچیق و تعداد افرادی که برای استفاده از آن نیاز دارید، توجه کنید.
 5. رنگ: رنگ آلاچیق نیز می‌تواند نقش مهمی در خرید آلاچیق داشته باشد. رنگ‌هایی مانند آبی، سبز، خاکستری و سفید انتخاب‌های مناسبی برای آلاچیق هستند.
 6. قابلیت نصب: قابلیت نصب و حمل آلاچیق نیز باید مورد توجه قرار دهید.


به "آشنایی با آلاچیق چادری و قیمت آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با آلاچیق چادری و قیمت آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252