بتن مسلح چیست و چه کاربردی دارد؟

بتن مسلح روشی برای بهبود تقویت این ماده مهم در ساخت و ساز میباشد، در ادامه با کاربردهای بتن مسلح اشنا خواهیم شد.

بتن مسلح چیست و چه کاربردی دارد؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، بتن مسلح می شود تا مقاومت کششی آن افزایش یابد؛ بدون تقویت شدن، امکان ساخت بسیاری از ساختمان ها و سازه های بتنی وجود ندارد. بتن همراه با میلگرد برای بسیاری از انواع سازه ها و اجزایی مانند دال بتنی، دیوارها، تیرها، ستون ها، پی ها، قاب ها و … مورد استفاده قرار می گیرد.

مسلح کردن بتن که شامل میله های فولادی، صفحات یا الیافی است که باعث تقویت مصالح می شوند. قابلیت تحمل بار به وسیله این مصالح بیشتر می شود و به همین علت از بتن مسلح بطور گسترده ای در ساخت و ساز استفاده می شود. در واقع این نوع بتن یکی از متداول ترین نوع مصالح ساختمانی میباشد که مورد استفاده در ساخت و ساز قرار میگیرد.

مصالح تقویت نماینده به شکلی در داخل بتن گنجانده می شوند که دو قسمت در کنار هم بار اعمالی را تحمل نمایند. مقاومت فشاری بتن و استحکام کششی فولاد یک پیوند قوی را جهت مقابله با این تنش ها برای یک دوره طولانی تشکیل می دهند. بتن خالص برای بیشتر پروژه های ساخت و ساز مناسب نمی باشد زیرا نمی تواند به راحتی در برابر تنش های ایجاد شده در اثر نیروهای ارتعاش، باد و غیره مقاومت کند.

برای مسلح کردن بتن از میلگرد های تقویتی، شبکه های توری تقویتی، صفحات فلزی یا الیاف تقویتی استفاده می شود.

هدف اصلی استفاده از بتن آرمه، مقاوم کردن بتن در برابر نیروهای کششی انجام می شود.در بتن به آرمانتور هایی بافته می شود (به علت مقاومت کششی بالای میلگرد) تا بدین طریق نیروهای کششی به بتن وارد نشده و سبب ترک خوردگی و در نهایت پکیدن بتن نشود. مقاومت کششی بتن 0.1 مقاومت فشاری آن است. کرنش شکست بتن در کشش، بسیار پایین است که با مسلح نمودن آن می توان دو لبه بتن ترک خورده را به هم نزدیک کرد.

با پروژه طراحی و ساخت ویلا دماوند (مالی و مقرون به صرفه) همراه ما باشید.

مزایای بتن مسلح:

نیروهای فشاری بتن را به خوبی تحمل می نماید؛ اما در برابر نیروهای کششی ضعیف است. پس با مسلح کردن بتن، می توان مقاومت کششی آن را افزایش داد. علاوه بر این، کرنش شکست بتن در کشش، بسیار پایین است که با مسلح نمودن آن می توان دو لبه بتن ترک خورده را به هم نزدیک کرد. برای داشتن یک ساختمان محکم، انعطاف پذیر و بادوام، مواد و مصالح، تقویت نماینده بتن باید ویژگی های زیر را داشته باشند:

  1. مقاومت بالا
  2. کرنش کششی زیاد
  3. پیوستگی مناسب با بتن
  4. سازگاری با حرارت زیاد
  5. ماندگاری بالا در محیط بتن

در بیشتر موارد، برای بالا بردن تاب بتن، از میلگردهای فولادی جهت مسلح کردن بتن استفاده می شود.

انواع بتن مسلح:

از انواع دیگر بتن مسلح می توان به بتن مسلح الیافی (الیاف آزبست یا الیاف شیشه ای) اشاره نمود. بتن مسلح با الیاف یا بتن الیافی، بتنی است که با سیمان هیدرولیکی، مصالح سنگی ریزدانه و درشت دانه و الیافی مجزا و غیر پیوسته ساخته می شود.

بتن الیافی مسلح ممکن است از مصالح طبیعی مانند پنبه نسوز، انواع سلولز یا از محصولات فراوریی مانند شیشه، فولاد، کربن و پلیمر (مانند پلی پروپیلین یا کولار) ساخته شود.

فرق کلی بتن معمولی با بتن های الیافی مسح در این است که در بتن های مسلح الیافی از سیمان و ریزدانه بیشتر و درشت دانه با سایز کوچکتر از درشت دانه به کار رفته در بتن معمولی استفاده می شود. کاربرد بتن با الیاف شیشه ای، در ساخت قطعات پیش ساخته، پانل ها و نماهای تزیینی است.

بتن به الیاف آزبستی مقرون به صرفهتر از بتن مسلح به الیاف شیشه ای است. از این نوع بتن مسلح در فراوری صفحات تخت، پانل های مقاوم در برابر آتش و لوله ها استفاده می شود.

بتن همراه با الیاف الیاف در مقایسه با بتن معمولی دارای مقاومت کششی بالایی است. با این حال مقاومت این نوع بتن در برابر رطوبت و دما در مقایسه با بتن معمولی کمتر است. یعنی با افزایش دما و رطوبت از میزان مقاومت بتن به الیاف کاسته می شود.

عملکرد بتن مسلح:

بتن متشکل از سیمان و مخلوط سنگدانه ها شن و ماسه می باشد که با اضافه شدن آب یک ساختار محکم را تشکیل می دهند. هنگامی که فولاد که دارای مقاومت کششی بالایی است در بتن گنجانده می شود، مصالح کامپوزیت حاصله در برابر نیروهای فشاری، خمشی و کششی مقاومت می نمایند. چنین مصالحی را می توان در هر میزان و شکل و کاربردی در ساخت و ساز استفاده کرد.

  1. کیفیت بتن به منظور ترکیب بتن با میلگرد شباهت ضریب انبساط حرارتی آن با فلز است که در اثر آن تنش های داخلی ناشی از ارتعاش در انبساط یا انقباض حرارتی از بین می فرایند.
  2. سخت شدن خمیر سیمانی داخل بتن مطابق با خصوصیات سطح فولاد است که امکان انتقال تنش را بطور موثر بین دو قسمت فراهم می نماید. چسبندگی بین فولاد و بتن با زبر بودن میله های فولادی افزایش می یابد.
  3. به علت محیط قلیایی ناشی از آهک یک غشاء بر روی فولاد شکل می گیرد که به همین علت فولاد در برابر خوردگی مقاومت بیشتری پیدا می نماید.

کاربرد بتن همراه با میلگرد:

بتن از سنگ ها و شن هایی به نام سنگریزه، شن و ماسه شکسته، سیمان و آب تشکیل می شود. سنگ های کوچک (سنگریزه) نقش تقویتی دارند و سیمان ملاتی است که آن را به هم متصل می نماید. بتن تحت فشار مقاومت خوبی دارد اما دارای مقاوت کششی ضعیفی است. با اضافه کردن میله ها، سیم ها، توری ها یا کابل های فولادی به بتن می توان مقاومت آن در برابر کشش را افزایش داد.

بتن تحت نیروی فشاری قوی عمل می نماید. در بیشتر ساختمان ها این مقاومت مهم است، برای مثال در پی ساختمان. وزن دیوارها بر روی پی های بتنی وارد شده و بتن را فشرده می نماید. بتن ماده ایده آل برای پی ها می باشد زیرا می تواند در برابر انواع مختلف نیروی فشاری دوام بیاورد.به "بتن مسلح چیست و چه کاربردی دارد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "بتن مسلح چیست و چه کاربردی دارد؟" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بتن مسلح چیست و چه کاربردی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252