روف گاردن چیست و چه مزایایی دارد؟

در میان تمام فضاهای یک ساختمان، پشت بام در بیشتر موارد بی کاربردترین بخش ساختمان هست. البته راهی وجود دارد که می توان از این فضا به بهترین نحو استفاده کرد و آن را تبدیل به یکی از دوست داشتنی ترین بخش های ساختمان کرد؛ آن راه ساخت روف گاردن یا بام سبز است.

روف گاردن چیست و چه مزایایی دارد؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، ایده اولیه روف گاردن با هدف گسترش فضاهای سبز در مراکز و فضاهای متراکم شهری و در دهه 1970 میلادی مطرح شد. طراحی و ساخت روف گاردن فواید فراوانی دارد از جمله بهبود کیفیت هوا، کاهش ذرات گرد و غبار، پایین آوردن درجه حرارت، ایجاد رطوبت بیشتر در شهرها از طریق تبخیر طبیعی، جمع آوری 30 تا 100 درصد بارش سالانه از طریق زهکشی و کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی  ساختمان.

روف گاردن های نسل جدید از دهه 60 میلادی و در کشور آلمان توسعه یافتند و بعد از آن به سایر کشورها و قاره ها انتقال پیدا کردند. طراحی روف گاردن در زمان ساخت یک ساختمان جدید و یا بازسازی ساختمان قدیمی بسیار ساده است و نتیجه ی آن بالا بردن کیفیت ساختمان از هر نظر و بهینه سازی سبک زندگی ساکنان ساختمان خواهد بود.

در طراحی روف گاردن می توان از المان‌هایی مانند استخر، آلاچیق، گلدان‌های ثابت، پرگولا، چمن طبیعی و مصنوعی، نیمکت، آشپزخانه و محل‌هایی برای استراحت و آفتاب گرفتن استفاده کرد. حتی می توان سبک های باغ سازی متنوعی مانند باغ ایرانی، ژاپنی، مدرن یا آمریکایی را در طراحی و اجرای پشت بام سبز استفاده کرد.

طراحی و ساخت روف گاردن مزایای بسیاری دارد:

  • بر خلاف سقف‌های سیاه و قیرگونی شده سنتی، سقف سبز از طریق جذب گرما به جای بازتاب آن و ایجاد یک عایق عالی برای ساختمان، هزینه‌های انرژی را کاهش می‌دهد.
  • با بهره گیری از پوشش گیاهی برای پشت بام و با ایجاد سایه، گرمای سقف کاهش پیدا کرده و فضا خنک می شود.
  • بهره گیری از گیاهان در ساخت روف گاردن به تولید هوای پاک و سالم کمک می کند.
  • ایجاد یک فضای کاربردی از فضای بی استفاده پشت بام
  • جذب آلودگی های معلق در هوا
  • افزایش طول عمر ساختمان
  • توانایی آن در کاهش و آهسته کردن جریان فاضلاب‌های سطحی در محیط‌های شهری


به "روف گاردن چیست و چه مزایایی دارد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "روف گاردن چیست و چه مزایایی دارد؟" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روف گاردن چیست و چه مزایایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252