راهنمایی و نحوه ساخت آلاچیق پشت بام

با ما همراه باشید تا در مورد آلاچیق پشت بام بیشتر بدانیم و در مورد نحوه انتخاب بهینه طرح ها بدانیم.

راهنمایی و نحوه ساخت آلاچیق پشت بام

به گزارش گروه ساختمانی آبان، آلاچیق پشت بام به عنوان سازه ای برای لذت بردن از محیط اطراف و دورهمی ها مورد استفاده قرار می گیرد، نشستن بر روی نیمکت های آلاچیق و نگاه کردن به چشم انداز اطراف حس خوشایندی است که تجربه آن به همه افراد توصیه می گردد به خصوص کسانی که قصد طراحی و اجرای روف گاردن را دارند.

اجرای آلاچیق برای پشت بام مطابق با سلیقه و احتیاج افراد انجام می گردد البته این آلاچیق باید سبک باشد و سقف خانه تحمل وزن آن را داشته باشد بنابراین اگر قصد طراحی و ساخت آلاچیق پشت بام را دارید بهتر است به وسیله طراحان و سازندگان با تجربه و حرفه ای اقدام کنید تا شاهد یک طراحی اصولی و زیبا با المان های تازه باشید.

طراحی آلاچیق پشت بام

آلاچیق پشت بام به عنوان یکی از سازه های مجذوب نماینده و پرکاربرد برای پشت بام بسیار محبوب و پرطرفدار است و هر کسی که قصد ساخت بام سبز را دارد به سمت طراحی آلاچیق پشت بام می رود زیرا با طراحی و ساخت این المان زیبا می توانید یک فضای کاربردی در اختیار داشته باشید.

طراحی آلاچیق پشت بام کار سخت و پیچیده ای نیست اما اصولی دارد که رعایت این اصول می تواند شما را به آلاچیق دلخواهتان برساند، یکی از نکات طراحی و ساخت آلاچیق پشت بام این است که وزن آلاچیق استاندارد باشد بنابراین از ساخت آلاچیق های بزرگ و سنگین باید خودداری کنید.

طراحی آلاچیق پشت بام می تواند به صورتی انجام گردد که در فصول سرد سال هم برای افراد کاربرد داشته باشد به عنوان مثال می توانید از آلاچیق پوشیده بهره ببرید و یا اینکه در وسط آلاچیق آتشکده ای بسازید که سبب گرم شدن افراد و محیط اطراف خود گردد.

اجرای آلاچیق پشت بام

بعد از طراحی آلاچیق پشت بام نوبت به اجرای آن می رسد یعنی شما قدم اول که انتخاب برترین نوع آلاچیق و برترین متریال آن است را انتخاب نموده اید و فقط باید تمامی ایده ها را به اجرا درآورید؛ اجرای آلاچیق روف گاردن باید به وسیله افراد مجرب و حرفه ای انجام گردد تا خسارتی به سقف خانه وارد نگردد.

ساخت آلاچیق روف گاردن پشت بام احتیاج به صرف وقت و هزینه زیادی ندارد و با کمترین تعداد نیرو می توانید در سریع ترین زمان ممکن یک آلاچیق شیک و کاربردی مطابق با احتیاجتان در اختیار داشته باشید، هزینه طراحی و اجرای آلاچیق بسیار پایین است با توجه به دوام بالای این سازه و کاربردهای فراوان ساخت آن برای هر خانه ای توصیه می گردد.

اجرای آلاچیق پشت به وسیله سبک های متفاوت و به صورت پوشیده یا باز ساخته می گردد که این مورد با توجه به سلیقه و احتیاج افراد انجام میگردد.

انواع آلاچیق پشت بام

ساخت آلاچیق پشت بام دارای انواعی است که افراد می توانند از بین طرح ها و مدل های مختلف آن برترین گزینه را برای زیبایی هر چه بیشتر پشت بام خود برگزینند تا ارزش و زیبایی ملک افزایش یابد؛ در ادامه با انواع آلاچیق پشت بام آشنا می شوید.

 1. آلاچیق پشت بام مدرن
 2. آلاچیق پشت بام کلاسیک
 3. آلاچیق پشت بام چوبی
 4. آلاچیق پشت بام شیشه ای
 5. آلاچیق پشت بام فلزی
 6. آلاچیق پشت بام سیمانی

آلاچیق پشت بام مدرن

آلاچیق مدرن یکی از زیباترین و مجذوب نماینده ترین سبک ها است که برای پشت بام بسیار انتخاب مناسبی است زیرا این نوع آلاچیق به صورت باز، نیمه باز و بسته ساخته می گردد و می تواند به وسیله یک متریال یا ترکیبی از متریال ساخته گردد بنابراین در انتخاب این مورد کاملا آزاد هستید.

آلاچیق مدرن برای خانه هایی که به شکل مدرن ساخته می شوند بسیار مناسب اند این نوع آلاچیق ها را شاید بیشتر به صورت فلزی یا چوبی و فلزی دیده باشید اما طراحی و ساخت آلاچیق مدرن با متریال گوناگون دیگر هم انجام می گردد که این مورد به مقدار مقاومت سقف بستگی دارد.

الاچیق پشت بام مدرن با استفاده از متریال شیشه ای هم بسیار پرکاربرد و زیبا است امروزه خیلی از افرادی که قصد طراحی و ساخت الاچیق مدرن برای پشت بام را دارند به سمت این طراحی زیبا و کاربردی می روند، آلاچیق شیشه ای به صورت پوشیده و شفاف ساخته می گردد.

آلاچیق پشت بام کلاسیک

آلاچیق کلاسیک پشت بام نمونه رایج آلاچیق ها است که امروزه دستخوش تغییراتی شده بنابراین نباید در انتظار آلاچیق قدیمی و دمده ای باشید، آلاچیق کلاسیک با تغییراتی که در اعمال شده است موجب شده تا محبوبیت آن افزایش یابد و کسانی که ویلا یا ساختمانی به سبک کلاسیک در اختیار دارند به سمت طراحی و اجرای این سازه زیبا می روند.

آلاچیق کلاسیک برای پشت بام در اغلب اوقات یا به صورت چوبی دیده می گردد یا ترکیبی از متریال گوناگون اما در حالت کلی این نوع آلاچیق ها دارای یک سقف گنبدی و تعدادی پایه هستند که با توجه به فضا و احتیاج افراد میزان این نوع لاچیق معین می گردد.

طراحی و ساخت آلاچیق پشت بام به سبک کلاسیک از مدرن پر هزینه تر است و کاملا تجملاتی است به همین دلیل احتیاج به وسایل تزیینی زیادی دارد و طراحی آن هم باید با متریال گوناگونی انجام گردد به همین دلیل اگر در پی خلوتی و سادگی هستید نباید به سمت طراحی و اجرای این نوع آلاچیق پشت بام بروید.

آلاچیق پشت بام چوبی

آلاچیق چوبی یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین آلاچیق ها به شمار می رود که طراحی و ساخت آن از قدیم در ایران رایج بوده است بنابراین به خوبی با این طراحی آشنا هستید، در قدیم این نوع آلاچیق فقط در محوطه کاربرد داشت اما امروزه طراحی و ساخت آن در برای پشت بام هم تقاضای زیادی دارد.

آلاچیق پشت بام با متریال چوبی هم مقرون به صرفه تر است و هم به راحتی طراحی و اجرا می گردد بنابراین اگر در پی یک آلاچیق مقرون به صرفه قیمت هستید بهتر است به سمت نمونه چوبی آن بروید.

آلاچیق پشت بام شیشه ای

آلاچیق شیشه ای یکی از مدرن ترین و مجذوب نماینده ترین طراحی ها است که اگر در پشت بام خانه ای ساخته گردد ارزش و بهای آن سازه به صورت قابل توجیهی افزایش می یابد بنابراین اگر در پی یک آلاچیق مدرن و شکیل برای پشت بام خانه خود هستید بهتر است به سمت آلاچیق شیشه ای بروید.

الاچیق شیشه ای پشت بام هم در فصل زمستان کاربرد دارد و هم در فصل زمستان زیرا این نوع آلاچیق ها دارای سیستم گرمایشی و سرمایشی هستند که بهره مندی و استفاده از آلاچیق را بیشتر می نمایند.

آلاچیق پشت بام فلزی

طراحی و ساخت آلاچیق پشت بام به صورت فلزی یکی از زیباترین و خاص ترین نمونه های مدرن الاچیق است که در پشت بام خانه ها می درخشد، این نمونه الاچیق ها می توانند به صورت ترکیبی ساخته شوند، یعنی ترکیب چوب و فلز که یکی از رایج ترین نمونه های آلاچیق ها است.

آلاچیق پشت بام با متریال فلزی کمی سنگین است بنابراین در هنگام طراحی و ساخت آن باید با دقت بیشتری عمل کنید و حتما به مقاومت سقف در برابر این سازه هم توجه کنید.

آلاچیق پشت بام سیمانی

آلاچیق سیمانی یکی از کم هزینه ترین نوع آلاچیق ها است یعنی اگر در پی طراحی و ساخت آلاچیق برای پشت بام هستید اما هزینه های آن کمی نگرانتان نموده است باید به سمت ساخت آلاچیق سیمانی پشت بام بروید.

آلاچیق های سیمانی را می توانید رنگ کنید و هرگاه که از رنگ آن یا طرح آلاچیق خسته شدید آن را تغییر دهید.

مزایای ساخت آلاچیق پشت بام

 • ایجاد فضایی گرم و صمیمی برای برگزاری مهمانی ها
 • افزایش ارزش ملک
 • ساخت فضایی برای استراحت و لذت بردن از چشم انداز اطراف
 • زیباتر شدن پشت بام خانه
 • نصب و اجرای بعضی المان ها درون آن مثل جکوزی، آتشکده و…
 • فضایی مجذوب نماینده برای عکاسی
 • مانعی در برابر تابش مستقیم نور خورشید
 • مانعی در برابر بارش باران
 • و…


به "راهنمایی و نحوه ساخت آلاچیق پشت بام" امتیاز دهید

2 کاربر به "راهنمایی و نحوه ساخت آلاچیق پشت بام" امتیاز داده اند | 4.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمایی و نحوه ساخت آلاچیق پشت بام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252