آلاچیق ها را با چه موادی میسازند؟

آلاچیق ها را میتوان با چوب، بتن، فلز، شیشه و ... ساخت و در محوطه هایی همچون باغ، حیاط و ... نصب کرد. 

آلاچیق ها را با چه موادی میسازند؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، انواع متریال برای ساخت:

 1. ترموود
 2. چوب پلاست
 3. چوب
 4. شیشه سکوریت یا شیشه های معمولی
 5. فلز
 6. سفال

انواع آلاچیق ها عبارتند از:

انواع متریال برای  اجرای آلاچیق می توان به چند دسته تقسیم کرد قدیمی ترین نوع آلاچیق چوبی هستند که در طرح ها مختلف ساخته می شوند. امروزه علاوه بر چوب از فلز نیز می توان در ساخت آلاچیق بهره برد در گذشته سقف های گنبدی شکل در ساخت آلاچیق استفاده می شد ولی امروزه از طراحی های متنوع و شکل های متفاوت برای سقف استفاده می نمایند.

سقف آلاچیق ها را با ترکیب با چارچوب های چوبی پوشش می دهند در بعضی از منطقه ها باتوجه به نوع اقلیم و شرایط مصالح بومی موجود در منطقه استفاده از پوشال های گیاهی مرسوم است که بیشتر در شمال کشور مان دیده می گردد. بعلاوه انواع آنرا می توان به شکل ثابت و متحرک ساخت.

آلاچیق چوبی:

آلاچیق ها معمولا از جنس چوب ساخته می شوند تا حس دوستی با طبیعت را بیشتر نمایند. می توانند طراحی متفاوتی داشته باشند؛ بعضی از آنها دارای سقف های شیب دار هستند و بعضی دیگر مانند آلاچیق موجود در این عکس سقفی مسطح دارند.

طراحی آنها بستگی به محوطه موجود دارد. می توان باربیکیوها را در دل همین آلاچیق ها نیز طراحی کرد.

شیشه ای:

جدیدترین و زیباترین نوع آن که امروزه بیشترین مصرف را در بازار دارد آلاچیق شیشه ای است. زیبایی بصری در شیشه ای که استفاده از آن را بسیار محبوب نموده است.

آلاچیق شیشه ای بیشترین کاربرد آن در طبیعت بکر، درخت، آب جاری، کنار استخرها، باغ ها، رستوران های سنتی و ….این مکان ها برترین محل برای احداث آلاچیق شیشه ای هستند. آلاچیق شیشه ای، قالبِ یک شکل، عادی و قدیمیِ آلاچیق های گذشته را زیر پا گذاشته است و در حال حاضر گستره وسیعی از ایده های ابتکاری بر روی آن قابل اجراست.

علتِ اجرای شیشه ای فرم خاص و یکسانی برای فراوری ندارد و قید و بندی در شکل ساختاری اش وجود ندارد می توان آن را به انواع اشکال دلخواه (مربع، مستطیل، دایره، اشکال بی نظم و….) در آورد.

مجلل:

آلاچیق ها می توانند طراحی مجلل و کارشده ای داشته باشند. درواقع طراحی شان بستگی زیادی به محوطه ای که در آن قرار دارند، دارد و شکل ظاهری شان از محوطه بیرونی خانه تبعیت می نماید. این آلاچیق دارای ظاهری به نسبت لوکس و مجلل بوده و فضای آن بزرگ و شکل ظاهری اش مجذوب کننده و دوست داشتنی است.

نکته جالب در رابطه با این مدل آلاچیق سقف دوتکه آن است که بیشتر آلاچیق های ژاپنی و چینی را یادآور می گردد.

پارچه ای یا سازه چادری:

مکانیسم این نوع سرپناه به این شکل است که فقط به یک پایه برای برپایی احتیاج دارند؛ حال این پایه می تواند در وسط آلاچیق قرار بگیرد یا در گوشه ای باشد تا مزاحمتی برای رفت و آمد در فضای آن ایجاد نکند.

آلاچیق محصور شده:

بعضی از انواع آلاچیق ها نیز هستند که فضایی کاملا محصور شده دارند. این نوع می توانند برای فصل سرد سال مناسب باشند اما زیبایی آنها به باز بودن فضای شان است و باید با ترفندهای خاص این حس باز بودن را نیز در آنها القا کنیم.

آلاچیق پیش ساخته:

آلاچیق ها کاربرد ها و مزایای متعددی دارند و برای مقاصد گوناگون طراحی و ساخته می شوند. به عنوان مثال از این سازه چوبی میتوان به عنوان سالن ورزش یا یک مکان دنج در گوشه ای از روف گاردن یا باغ استفاده کرد. آلاچیق های چوبی میتوانند در همه ابعاد و جزئیات قابل تنظیم باشند.

به این صورت که به راحتی قابل مونتاژ می باشند و در نصب آن احتیاج به هیچ گونه برش یا سوراخ کاری یا سمباده کاری نمی باشد و به راحتی قابل نصب می باشند.

ترتیب مراحل ساخت یک آلاچیق:

 1. طراحی و ابعاد استاندارد و میزان آن متناسب با سایت و محوطه
 2. انتخاب مکان مناسب با توجه به دید مناسب و فضای قرار گرفتن درب ورودی
 3. انتخاب طرح و نوع مورد نظر، معین کردن مساحت کلی و ابعاد ستون ها و سقف
 4. انتخاب متریال مورد استفاده برای دیواره و سقف ها
 5. جاگذاری پایه ها و برقراری استحکام و سقف مناسب
 6. رنگ آمیزی مناسب

کاربرد:

آلاچیق را می توان در انواع فضا به کار برد، مانند باغ، بروی روف گاردن، محوطه سازی، پارک و تقریبا در تمام محوطه های خارج از ساختمان می توان با اهداف مختلف اقدام به ساخت آن کرد. آلاچیق یاری بسیاری به بهبود کیفیت محیط می نماید و با خلق فضایی دلپذیر باعث ایجاد نقطه کانونی در محیط خود می گردد.

با انواع مختلف مصالح و ترکیب آن ها با هم می توان ساخت، مانند چوبی، فلزی، سیمانی، فرفورژه و سایر مصالح معمول.به "آلاچیق ها را با چه موادی میسازند؟" امتیاز دهید

3 کاربر به "آلاچیق ها را با چه موادی میسازند؟" امتیاز داده اند | 3.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلاچیق ها را با چه موادی میسازند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252