پرگولا چیست و چه فرقی با آلاچیق دارد؟

پرگولا سازه ای است که به عنوان سایبان در فضای باز در محوطه سازی خانه، باغ، ویلا و مجتمع و.. مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از افراد پرگولا و آلاچیق را یکسان می دانند ولی در حقیقت این دو تفاوت هایی دارند. پرگولا سازه ای است که اغلب از جنس چوب ساخته می شود و از مهم ترین ویژگی های آن داشتن سقفی مشبک است که نیم سایه ایجاد می کند ولی آلاچیق دارای سقف پوشیده ای است که استفاده از آن در فصل های مختلف را امکان پذیر می کند.

پرگولا چیست و چه فرقی با آلاچیق دارد؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، پرگولا نوعی سازه سقفی که در حیاط و یا باغ ها و یا روی بام و ایوان ساختمانها ساخته می گردد. معمولا از این نوع سازه در کنار دیوارها و یا گذرگاه ها برای ایجاد نمادهای زیبای بصری و یا فضای سبز و یا سایه بان استفاده می کنند. سیستم مشبک این سازه این امکان را فراهم میسازد که گیاهان پیچک مانند به زیبائی سطح آن را پوشانده و بر زیبائی محیط بیافزایند.

پرگولاها با شبکه ها و طراحی های چوبی زیبا ساخته می شوند و گاه نیمکتهای چوبی کوچکی هم برای دمی آسودن در آنها تعبیه می گردد. پرگولا با وجود محبوبیت زیاد آن، اغلب تعریف نشده است، در ایجاد منظره حائز اهمیت بوده و مهمتر از همه اینکه چگونگی تفاوت آن با طاق بست یا مکان پارک ماشین می تواند ابهام برانگیز باشد.

این نوع سازه در واقع نوعی چارچوب دار سفارشی در فضای باز است که مصالحی چون از چوب یا فلز به ساخته می گردد. این ساختار دارای تیرک هایی بوده که بر روی آنها سقف صاف یا قوس دار قرار می گیرد که از یک منظر نگهدارنده شاخه های درخت تاک می باشد. شبکه سرپوشیده بالا می تواند باز گردد یا به اسم پوشش برای انسداد استفاده گردد.

دارای فضایی خصوصی بوده و مانع از مشرف شدن می گردد که این امر مستلزم طراحی پرگولا و شاخه های تاک و انگور بوده که منظره کلی زیبایی را خلق می کند. این سازه اغلب با ساختارهای زیر اشتباه می گردد، این ساختارها معمولا دارای ساختاری مشابه با پرگولابوده یا دارای عناصر مشابه می باشند.

انواع پرگولا:

این نوع سازه در اشکال مختلفی ساخته میشوند که عبارتند از:

  1. پرچین دار
  2. دیواره دار و فیکس در یک مکان
  3. دیواره دار متحرک و قابل حمل
  4. دیواره دار و مدل پره دار
  5. دیواره دار شیشه ای یا طلقی
  6. بدون دیواره با امکان وصل پرده به اسم دیواره

انواع سازه و مصالح پایه پرگولا:

پرگولا ترمووود، پرگولا چوب پلاست، پرگولا چوبی و پرگولا فلزی، جهت افزودن فضای خصوصی و ایجاد سایه، می تواند متصل به بنا و دارای فضایی جهت نشستن در نظر گرفته گردد ولی می تواند باسم فضایی مستقل و جدا از بنا، باسم نقطه کانونی در منظره، هم ساخته گردد.

تفاوت آلاچیق و پرگولا:

معمولا آلاچیق و پرگولا با یکدیگر اشتباه می شوند. آلاچیق فضایی محصور و بسته بوده و دارای سقفی بسته می باشد و برخلاف پرگولا معمولا شکلی مدور بر روی کف دارای ارتفاع بوده که افراد را از رطوبت موجود در فصل بارندگی حفظ می کند؛ جهت ایجاد تنوع و سرگرمی در فضای باز و هم بعنوان فضای غذاخوری و فضایی کاربردی و زیبا مورد استفاده قرار می گیرد.

مراحل ساخت و نصب پرگولا:

قبل از ساخت سرپناه چوبی یک سکوی بتنی کوچک و کم ارتفاع ساخته می گردد و سپس صفحه های بیس پلیت قبل از عملیات بتن ریزی به سکو متصل می گردد تا پایه های (ستون) پرگولا بر روی آن قرار گیرند و در ادامه مونتاژ کردن سازه با جوش و پرچ صورت می گیرد که باید برای تقویت اتصالات از پروفیل های نبشی استفاده کرد.

کلیه پروفیل های سازه از راه محاسبات مشخص می گردد که باید قادر به تحمل وزن خود باشند. در سرانجام پوشش (کاور) کلیه سطوح با مصالحی از جمله چوب و سنگ کار می گردد که به وسیله پیچ گالواهمه و کلیپس به المان سازه پرگولا نصب می شوند.

جنس پرگولا چیست

گاه به صورت سفارشی و گاه به صورت آماده در دسترس هستند. اجزای پرگولا اغلب از سه متریال چوب، فلز و وینیل ساخته می شوند که جزئیات هر کدام به توضیح زیر هستند:

چوب: متریالی کلاسیک برای ساخت پرگولا است. چوب نماینده سبک زندگی مدیترانه ای است که در محیط باز، طبیعت واقعی را تداعی می نماید. الوارهای چوبی می توانند سرمایه گذاری عالی از نظر دوام و زیبایی باشند. متداول ترین انواع چوب شامل ماهون، سرو، چوب قرمز و ساج است. این چوب ها حاوی روغن طبیعی هستند که باعث مقاومت بیشتر در برابر پوسیدگی، پیچ و تاب، رطوبت و حمله موریانه ها، قارچ ها و حشرات هستند. در هر صورت می توان در محیط ها با بارندگی شدید از مواد ضد رطوبت برای سطح نهایی چوب استفاده کرد.

فلز: قطعات سوراخ دار فلزی، مدرن ترین متریال این ساختار است. فلز اغلب تمایل به ایجاد ظاهری مینیمال (گرایش به سادگی) دارد و عموماً در محیط های مدرن و نه صرفاً سنتی مناسب هستند. اغلب کم هزینه ترین هستند و غالباً مناسب برای پوشیده شدن و تزیئن با گیاه تاک (انگور) نیستند. با این وجود، افراد ممکن است ترجیح دهند به جای زیبایی و لوکس بودن، در پی مقاومت و استحکام بروند و در چنین حالتی فلز گزینه مناسبی است. بازدارندگی اصلی برای استفاده از فلز، زنگ زدگی آن است. از این رو کاربرد مواد ضد زنگ و رنگ اغلب توصیه می گردد. لوله های فلزی معمولاً با جوش کاری یا پیچ ومهره به یکدیگر متصل می شوند.

وینیل: متریالی ساخته شده از پلاستیک و غالباً از PVC است و مناسب کسانی است که ظاهری رنگی را دوست دارند. وینیل یکی از با دوام ترین مواد ساخت پرگولا است، ولی برعکس چوب زیبایی و لوکس بودن را تداعی نمی نماید. استفاده از نوعی ضخیم از وینیل، ماده ای مقاوم را فراهم می نماید و از مشکلاتی که فلز و چوب به علت شرایط هوایی در فضای باز متحمل می شوند، جلوگیری می نماید. بعلاوه این مزیت را دارد که به هیچ وجه احتیاج به تعمیر و نگهداری زیادی ندارد.به "پرگولا چیست و چه فرقی با آلاچیق دارد؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "پرگولا چیست و چه فرقی با آلاچیق دارد؟" امتیاز داده اند | 4.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرگولا چیست و چه فرقی با آلاچیق دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252