اتاق مخصوص لباس راه حلی لوکس

اگر برنامه برای داشتن اتاق مخصوص لباس در پلن بازسازی دارید با ما همراه باشید.

اتاق مخصوص لباس راه حلی لوکس

به گزارش گروه ساختمانی آبان، واک این کلوزت یا کلوزت روم، کدام عنوان بهتر است؟ واک این کلوزت، به معنی کمد دارای راهرو، در واقع اتاقی راهرویی شکل است که از آن به عنوان اتاق مخصوص لباس استفاده می شود و حاوی قفسه ها و فضاهای مختلفی برای انواع وسایل و لباس است. فارغ از عنوانی که برای این نوع کمدها استفاده می شود، وجود آن ها با هدف نگهداری و مرتب سازی البسه و وسایل مرتبط با آن، در هر خانه ای لذت بخش خواهد بود. از میان همه روش ها و ابزار نگهداری، به سختی می توان روشی را یافت که فضایی به اندازه واک این کلوزت (Walk in Closet) در اختیار شما قرار دهد. همین مسئله، روشن کننده علت استقبال عمومی افراد و صاحبان منازل مسکونی نسبت به استفاده از این روش نگهداری است.

گرچه واک این کلوزت به عنوان ابزاری اشرافی محسوب می شود، اما زاییده تغییرات ذائقه انسان کنونی و ترجیحات و خواسته هایش از یک فضای زندگی است و به نوعی معادلات طراحی را در زندگی مدرن تغییر داده است.

چرا کلوزت روم، نسل فزونی از کمدها است؟

برای رسیدن به پاسخ این سؤال باید قابلیت های مدل واک این کلوزت را در مطابقت با محیط اطرافش آنالیز کرد. قابلیت هایی نظیر:

  • امکان انتخاب طیف وسیعی از تِم ها و یا پالت های رنگی با طرح های مجذوب کننده
  • قابلیت سفارشی سازی و طراحی سلیقه ای ابعاد، چیدمان و فضای مورد احتیاج
  • استفاده از متریال متنوع در ساخت
  • مطابقت با طراحی کمد دیواری مدرن و کلاسیک

موارد فوق، همگی از ویژگی هایی است که واک این کلوزت را به جزئی جدایی ناپذیر از اتاق خواب اصلی در منازل بدل نموده و به عنوان بخشی مجزا به نام اتاق مخصوص لباس از آن استفاده می شود.

مدل کلوزت روم با مفهوم حریم خصوصی در دنیای مدرن نیز هماهنگی دارد. فضای آن مملو از جزئیات زیبا و چشم نواز است و مکانی برای استراحت افراد محسوب می شود. در واقع کلوزت روم، اتاقی مجزا با ورودی جداگانه و فضاسازی داخلی شیک است که به خانم ها این امکان را می دهد که ساعت ها بدون مزاحمت سایرین، به جستجوی مدل لباس مورد نظر خود پرداخته و برای مهمانی ها آماده شوند.

چه نکاتی را باید پیش از انتخاب واک این کلوزت در نظر گرفت؟

دو عامل اصلی که در اصل عوامل محدودکننده هستند، می بایست پیش از انتخاب مدل واک این کلوزت در نظر گرفته شوند: اولین عامل، اندازه بودجه ای است که برای تهیه آن در نظر گرفته اید و عامل دوم، فضایی است که در اختیار دارید. در واقع، حجم وسایلی که برای نگهداری در نظر گرفته اید، می بایست با فضایی که برای کمد مد نظر دارید، همخوانی داشته باشد.

همچون هر پروژه دیگر، فرآیند انتخاب مدل کلوزت روم (Closet room) ابتدا مستلزم شناسایی احتیاجها است. شناخت احتیاجها، جهت رسیدن به هدف و محصول نهایی را آسان تر می سازد. اگر حجم وسایلی که می خواهید نگهداری کنید زیاد نیست، تهیه یک واک این کلوزت کار منطقی به نظر نمی رسد. بعلاوه اگر فضای کافی برای کمد در اختیار ندارید، عملاً نمی توانید از این روش برای نگهداری وسایل خود بهره ببرید.

معیارهای یک واک این کلوزت استاندارد کدام است؟

اولین معیار استاندارد برای انتخاب مدل کلوزت روم ابعاد آن است. این مدل ها در سه ابعاد استاندارد در دسترس هستند: ابعاد کوچک با فضاهای مربعی شکل، ابعاد بزرگ با دو فضای باریک مخصوص آویزان کردن لباس و ابعاد بزرگ با فضای خالی وسیع مخصوص جاسازی و چیدمان وسایل.

عرض استاندارد یک مدل واک این کلوزت می تواند بین 5 تا 12 فوت (حدود 1.5 متر تا 3.5 متر) و یا بیشتر باشد. بنابراین می توان راهرویی به عرض 3 فوت (حدود 1 متر) در میان کمدها تعبیه کرد، که امکان دسترسی به وسایل چیده شده و آویزان شده را راحت تر می نماید. عمق استاندارد یک مدل واک این کلوزت بین 5 فوت (حدود 1.5 متر) در یک اتاق مربعی شکل تا 17 فوت (حدود 5 متر) و بیشتر در کمدهای اتاقی شکل، متغیر است.

مزایای واک این کلوزت چیست؟

  • واک این کلوزت در بیشتر موارد، به عنوان اتاق مخصوص لباس و اتاق پرو هم به کار می رود.
  • می توان از میز اتو به عنوان المان مرکزی در طراحی جزیره ای و شبه جزیره ای کلوزت روم استفاده کرد. بنابراین می توانید لباس های خود را در واک این کلوزت اتو نموده، آن ها را تا نموده و در قفسه نگهداری، یا از میله های افقی آویزان کنید.
  • کمدهای تعبیه شده روی دیوار نیز فضای کافی برای نگهداری کفش، جواهرات، لوازم آرایش، البسه و وسایل دیگر را دارا می باشند.
  • امکان آماده شدن از ابتدا تا هنگام خروج از منزل در واک این کلوزت فراهم است، بنابراین اتاق خواب، سرویس های بهداشتی و حمام دارای امکانات آرایش، در هنگام حاضر شدن، شلوغ نخواهند شد.

دوست دارید کمد مرتب تری داشته باشید؟ انواع آویز لباس کمد دیواری| چطور یک کمد لباس مرتب و خلوت داشته باشیم؟

انواع چیدمان در یک واک این کلوزت چیست؟

واک این کلوزت در طراحی های متنوعی وجود دارد. اما متداول ترین آن ها در اینجا ارائه می شود:

طراحی دو طرفه

این طراحی از نوع سایز میانه هستند که در آن، کمدها و قفسه ها در امتداد دو دیوار مقابل هم قرار داشته و یک فضای خالی میانی بین آن ها واقع شده است. عرض کمدهای دو طرفه بین 6 تا 6.5 فوت (183 تا 198 سانتی متر) برای طراحی تکی و به منظور چیدمان وسایل و یا 7 فوت (213 سانتی متر) برای طراحی دوتایی است که در آن از دو فضای باریک برای آویزان کردن البسه استفاده است (هر فضای باریک 24 اینچ یا 61 سانتی متر است). واک این کلوزت های دو طرفه با تنوع طرح و عمق، متناسب با احتیاج افراد در دسترس هستند.

طراحی یک طرفه

این نوع کمدها، کوچک ترین مدل واک این کلوزت هستند. فضای آن ها ترکیبی از یک کمد برای نگهداری وسایل و یک فضای میانی برای دسترسی به وسایل است. عمق نوع یک طرفه واک این کلوزت ها می تواند بین 4 تا 5 فوت (122 تا 152 سانتی متر) بسته به اندازه فضای در دسترس، متغیر باشد. از لوازم جانبی نظیر آینه و یا آویزهای عمودی برای فضاهای بلااستفاده در دیوار در این نوع کمدها استفاده می شود تا امکان نگهداری و آویزان کردن البسه را به نحو بهینه، ممکن سازد.

طراحی شبه جزیره ای

این نوع کمدها در اصل، کمدهای پلان باز هستند که در آن، فضای کمد به وسیله یک المان شبیه جزیره ای در مرکز آن، به دو بخش تقسیم می شود.

این طرح عموماً در اتاق خواب های مستر پیاده سازی شده و عرض کمدها در آن حداقل 13 فوت (معادل 4 متر) است. عمق کمدها نیز متناسب با کاربرد و نقشه طراحی شده، تغییر می نماید. عرض راهروی میانی 36 اینچ معادل با 91 سانتی متر است که دورتادور المان میانی، طراحی شبه جزیره ای را حفظ می نماید. بعلاوه ممکن است در این ساختار به علت آنکه در اتاق خواب مستر است، درهای اضافی برای ارتباط با حمام مستر تعبیه شود.

طراحی جزیره ای

این ساختار مشابه قبلی است با این تفاوت که المان مرکزی کاملاً مجزا است و به هیچ یک از دیوارها ارتباط ندارد. این المان مرکزی می تواند یک نیمکت، جایگاه و یا کمدی با فضای حرکت کافی باشد. فاصله المان مرکزی (اصطلاحاً جزیره) نسبت به دیواره های اطراف 3 فوت معادل 91 سانتی متر است تا کاربر بتواند به راحتی در راهرو حرکت نموده و به همه وسایل و البسه دسترسی پیدا کند. این نوع کمدها، لوکس تر هستند و می توان جزئیات دیگری نظیر کشوها و سینی های کشویی، کابینت های طرح برجسته، قفسه های پیراهن، جای کراوات، روشنایی LED و غیره را نیز به طراحی آن افزود.

طراحی کمربندی

در این نوع، دو کمد در امتداد دو دیوار و یا سه کمد در امتداد سه دیوار به صورت متوالی و متصل به هم در نظر گرفته می شود. به عبارت دیگر از دیوار پشتی کمد و دیوارهای جانبی به منظور بهینه سازی فضای نگهداری وسایل استفاده می شود. طراحی این ساختار هم به صورت L و هم به صورت U امکان پذیر است. هیچ المان مرکزی در این ساختار وجود نداشته و فضای دسترسی بیشتری به همه کمدها فراهم است. عمق استاندارد کمدها برای ساختار L شکل 24 اینچ معادل 61 سانتی متر است، که در این حالت عرض راهرو حداقل 5 فوت معادل 152 سانتی متر خواهد شد. در حالی که در ساختار U شکل، حداقل عرض راهرو 7 فوت معادل 213 سانتی متر است و عمق کمدها بسته به نوع کاربرد بین 5 تا 6 فوت، معادل 152 تا 183 سانتی متر تغییر می نماید.

چه نکاتی را باید هنگام طراحی واک این کلوزت رعایت کرد؟

قرار دادن کمد توکار

هنگام طراحی مدل واک این کلوزت، می توان یک کمد توکار را نیز میان قفسه ها تعبیه کرد. از آنجایی که طراحی این کمدها با طراحی سرویس های بهداشتی و حمام کاملاً فرق دارد، اضافه کردن قفسه های سفارشی، کابینت، و جعبه های نگهداری کفش می تواند این کمدها را به یک فضای کاربردی عالی تبدیل کند. استفاده مناسب و بهینه از فضای موجود در اتاق مخصوص لباس، امکان دسترسی آسان کاربر را به همه وسایل فراهم می نماید.

خلاقیت در طراحی

پس از آنکه احتیاجها و فضای موجود را شناسایی کردید، از خلاقیت خود برای ترکیب المان های مختلف در طراحی مدل کلوزت روم بهره ببرید. خلاقیت در کنار ابزار کار مناسب و متریال لوکس، نتیجه مطلوبی خواهد داد.

اضافه کردن المان های کاربردی دیگر

فضای نشستن، پیشخوان مجهز به دستگاه قهوه ساز، بارها تجهیزات شارژ گوشی تلفن همراه و غیره در صورت لزوم می توانند به طراحی داخلی کلوزت روم اضافه شوند. نکته مهم، موارد استفاده شما از کمدها است، بنابراین خود را به کاربردهای مرسوم برای نگهداری البسه و وسایل مرتبط با آن محدود نکنید.

استفاده بهینه از فضا

اگر محدودیت فضا دارید، از قفسه ها و دراورهایی بهره ببرید که روی هم قرار می گیرند. بعلاوه استفاده از رنگ روشن در طراحی کمدهای اتاق مخصوص لباس، فضای داخلی آن را وسیع تر نشان می دهد.

نکته پایانی در مورد کلوزت روم

واک این کلوزت یا همان کلوزت روم، یک ابزار لوکس است، بنابراین با توجه به بودجه خود آن ها را انتخاب کنید. در وهله اول فضای موجود را ارزیابی نموده و نیز حجم وسایل خود را برآورد کنید. اگر فضای کافی برای ساخت و تعبیه واک این کلوزت ندارید، اگر فردی تنها هستید و قصد ازدواج و تشکیل خانواده ندارید و یا لباس ها و لوازم جانبی تان به اندازه ای نیست که کمدها را پر کند، استفاده از واک این کلوزت به شما توصیه نمی شود.به "اتاق مخصوص لباس راه حلی لوکس" امتیاز دهید

1 کاربر به "اتاق مخصوص لباس راه حلی لوکس" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتاق مخصوص لباس راه حلی لوکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252