اصول اولیه طراحی یک ویلا

ساخت و طراحی یک ویلا به عنوان محلی که ما آن را برای استراحت و گذراندن تعطیلات میشناسیم، اصولی دارد که اگر در اجرای آنها از یک معمار حرفه ای کمک گرفته باشید، نتیجه مطلوبی خواهید گرفت. در ادامه با نکات اولیه طراحی ویلا آشنا خواهیم شد.

اصول اولیه طراحی یک ویلا

به گزارش گروه ساختمانی آبان، توجه داشته باشید تنها تعداد معدودی از معمارهایی که با تبلیغات فراوان سعی در جذب مخاطب دارند، صلاحیت اجرای این امر را دارند. با تحقیق و آشنایی با نمونه ویلاهای ساخته شده و سابقه شرکت ها می توان افراد متخصص و با صلاحیت را در این حوزه یافت.

ساخت ویلا که به نوعی خانه دوم یا خانه تعطیلات تعریف می شود با استقبال گسترده ای مواجه شده است چرا که فرار از شلوغی و ازدحام شهر و آرامش در مکانی آرام و ساکت در دل طبیعت، آرزوی همگانی است.

شاید بد نباشد که ابتدا با واژه ویلا آشنا شویم.

ویلا چیست؟

حتما بارها و بارها با واژه ویلا و ویلاسازی مواجه شده و از خود پرسیده باشید ویلا چگونه ساختمانی است؟

ویلا که یک واژه فرانسوی است به معنی یک خانه مسکونی است که از چهار طرف باز است و دارای چهار نما می باشد.

این تعریف در ایران و کشورهای دیگر مشترک است. در گذشته شهرها خلوت تر بودند و خانه ها با استقلال بیشتری ساخته می شدند. اما با ازدیاد جمعیت و رشد آپارتمان نشینی، شاهد ساخت خانه های ویلایی، بیشتر در نواحی حومه ای هستیم.

طراحی ویلا بیشتر به جنبه های تفریحی و لوکس خانه های ییلاقی در خارج از شهرهای بزرگ می پردازد. علاوه بر فضاسازی داخلی ویلا که متفاوت از آپارتمان های شهری است، طراحی نمای ویلا نیز اصول خاص خود را دارد.

آنچه ویلا را از دیگر خانه های تک واحدی متمایز می کند، حجم های جذاب و طرحهای پویا و منحصر به فرد آن است. نمای ویلایی خانه ها با طرح های متنوع، شیشه های سرتاسری متفاوت از نماهای یکنواخت، خسته کننده و بی روح آپارتمان های شهری است.

شاید ویلا را بتوان به خانه رویایی تعبیر کرد، خانه ای که در آن خواسته های مختلف شما، امکان اجرا شدن می یابند.

اقامت راحت، آسایش، تفریح و ورزش در خانه ویلایی

سالن های پذیرایی و نشیمن بزرگ و پر نور که مستقیما به تراس و ایوان دسترسی دارند، برای پذیرایی از دوستان و خانواده با دید و منظرهای زیبا، یک دورهمی و میهمانی را خاطره انگیز می سازد.

فضاهای خصوصی تر مانند اتاق شومینه با شومینه های سنتی یا مدرن، فضای دنجی است برای استراحت و مطالعه. اتاق خواب ویلا معمولا به صورت مستر با حمام و رختکن اختصاصی و پنجره های بزرگ و نورگیر شکل می گیرد.

سینمای خانگی، سالن بدنسازی ، استخر سرپوشیده داخلی ، همچنین زمین های بازی، آلاچیق و محوطه سازی مدرن یا سنتی ویلا همگی در راستای برآورد خواسته ها و انتظارات شما از یک ویلا است. شنا در استخر روبازی که میان درختان سرسبز و پوشش گیاهی محاصره شده، آفتاب گرفتن روی عرشه های کناری آن، تجربه لذت بخشی است که نمی توان آن را نادیده گرفت.

محوطه سازی ویلا، حیاتی و جذاب

باغ آرایی ویلا با انتخاب صحیح گل ها و گیاهان، تعبیه آب نما، حوضچه ها و برکه های مصنوعی، کارایی و زیبایی محوطه ویلا را دو چندان می سازد. بنابراین طراحی فضای سبز ویلا از اهمیت قابل توجهی برخوردار است و باید به طراح لندسکیپ حرفه ای سپرده شود. در مناطقی با پوشش گیاهی طبیعی انبوه، با تکیه بر گلها و درختان موجود سایت تحقق می یابد.

از ضوابط ویلاسازی چه می دانید؟

با اینکه ساخت ویلا درحومه ها و ییلاق ها عمدتا صورت می گیرد اما روند طراحی و اجرای ویلا کاملا آزاد و بدون محدودیت نیست.

  • تغییر کاربری زمین برای ساخت ویلا، اولین موردی است که در زمین های روستایی و حومه ای با آن مواجه می شوید. ممکن است زمین شما جز اراضی کشاورزی یا منابع طبیعی باشد، در این صورت باید به دنبال اخذ مجوز برای تغییر کاربری برای ویلای مسکونی بود.
  • میزان سطح اشغال ویلا در بعضی مناطق مانند بناهای مسکونی شهری 60 درصد است اما در مناطق دیگر به ویژه باغ ویلاها کمتر از این حد است. استقرار بنا در محوطه ویلا و مکان قرارگیری حیاط ویلا بدین رو تعیین می شود.
  • ابعاد و استاندارد فضاهای سکونتی و خدماتی، راه پله و آسانسور ویلا مشابه منازل مسکونی است. فضاهای ورزشی مانند استخر، سونا و جکوزی، سالن ها و زمین های ورزشی، سینمای خانگی و سالن بیلیارد هریک استانداردهای خاص خود را دارند.

ارتفاع مجاز ساخت ویلا چقدر است؟

ارتفاع مجاز معمولا برای ویلاها مسئله چالش برانگیزی نیست زیرا اغلب ویلاها به صورت یک یا دو طبقه و یا ویلادوبلکس ساخته می شوند. این ارتفاع معمولا از تراز معبر مجاور ملک محاسبه می شود. موردی که باید به آن دقت داشت این است که معمولا ویلاها سقف های بلندتری نسبت به خانه های معمولی دارند.

در طراحی شهرک های ویلایی و یا ویلاآپارتمان ها ضوابط ارتفاعی محدودیت هایی را به همراه خواهند داشت.

رعایت اصول و ضوابط و استانداردهای ویلاسازی در کنار ایده طراحی ویلا خلاقانه ، طرح ویلا را در تمام سبک ها و رویکردها ، زیبا، منحصر به فرد و همراستا با نیازها و خواستهای کارفرمایان می سازد.به "اصول اولیه طراحی یک ویلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصول اولیه طراحی یک ویلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252