طراحی و تغییر دکوراسیون ویلا

بعضی موقع با رعایت نکته ها و قوانین ساده دکوراسیون تغییرات اساسی ای در ظاهر یک محیط بوجود می آید، ما در ادامه برایتان از نکته های طراحی دکوراسیون ویلا خواهیم گفت.

طراحی و تغییر دکوراسیون ویلا

به گزارش گروه ساختمانی آبان، بعضی از مردم به طور مادرزاد، با یک ذائقه و سلیقه خاصی برای دکوراسیون به دنیا می آیند. بعضی دیگر مهارت و اصول طراحی دکوراسیون را یاد می گیرند و خب، آن ها هم در این کار موفق هستند. اما دسته سومی هم وجود دارد، کسانی که نه مهارت و نه استعدادی در این زمینه در خود می بینند، اما لازم است به دکوراسیون داخلی منزل، ویلا یا محل کارشان بپردازند. در این مقاله تعدادی از اصول پایه و مهم در دکوراسیون را لیست کرده ایم که می تواند به شما در این راه کمک کند. این قوانین دکوراسیون آنقدر ساده و اساسی هستند که به کار هرکسی می آیند. شاید با استفاده از اینها، طراحی ویلا ی شما شبیه عکس های پینترست نشود، اما مطمئن باشید که از آن راضی خواهید بود.

از قانون عدد فرد پیروی کنید

ممکن است شما هم با قانون یک سوم در عکاسی آشنا باشید. با استفاده از اعداد فرد در طراحی دکوراسیون ویلا می توانید هارمونی و جذابیت بصری ایجاد کنید. سیلیسیا واکر، طراح داخلی، توضیح می دهد: ایده اصلی این قانون این است که اشیاء و جزئیاتی که در دسته های فرد مرتب می شوند، جذاب تر، به یادماندنی تر و موثرتر از دسته های زوج هستند.

اگر یک دسته اشیاء تزئینی داشته باشید که همه یک وجه اشتراک داشته باشند، اما ارتفاع، شکل یا بافتشان کمی متنوع باشد، بسیار زیبا خواهد بود. این موضوع ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد، اما قضیه از این قرار است که باید چند چیز را باهم در یک گروه قرار دهید که در عین اتحاد، هر جزء به تنهایی حرفی برای گفتن داشته باشد.

به تصویر بالا نگاه کنید. سه گلدان می بینید که هر یک در ارتفاع متفاوتی هستند. متریال اصلی همه آن ها مشترک است، حصیر و شیشه. اما تفاوت هایی جزئی در هرکدام وجود دارد؛ یکی با آب پر شده یکی با خاک سفید، و دیگری با لیمو.

واکر اشاره می کند که این فقط یک قاعده پایه است و ممکن از در برخی شرایط جواب ندهد. اما اگر این تکنیک گروه بندی در دکوراسیون ویلای شما جذابیتی نداشت، با حس خودتان دست به کار شوید. هدف این قاعده این است که تزئینات حس یکنواختی و خسته کنندگی نداشته باشند.

در دکوراسیون ویلا نقطه کانونی اتاق را پیدا کنید

نقطه کانونی یک اتاق، مهم ترین ویژگی آن است. این نقطه همان جایی است که چشم به طور ناخودآگاه در بدو ورود به فضا، به آن سمت کشیده می شود.

اگر نمی دانید چگونه چیدمان دکوراسیون ویلایتان را شروع کنید، خب پیدا کردن این نقطه شروع خوبیست. بسیاری از فضا های داخلی ویلا، دارای نقطه کانونی از قبل تعیین شده هستند؛ برای مثال یک پنجره رو به منظره ای زیبا یا یک شومینه. اگر اتاق ویلای شما، نقطه کانونی پیش ساخته ندارد، می توانید با توجه به نکات زیر، خودتان یکی ایجاد کنید:

  • یکی از دیوار ها را متفاوت و خاص رنگ بزنید، و آن را با لوازم تزئینی، تابلو یا طبقات دکور تزئین کنید.
  • کاربری هر اتاق را تعیین کنید، سپس برای ایجاد نقطه کانونی دست به کار شوید. برای مثال نقطه کانونی یک اتاق نشیمن می تواند تلویزیون باشد، یا اگر می خواهید در یک اتاق کتاب بخوانید، نقطه تمرکز آن یک قفسه کتابخانه.
  • نقطه کانونی در یک اتاق به سادگی می توانید یکی از اسباب اثاثیه خانه باشد. پس در ایجاد این نقطه خیلی سخت نگیرید. یک تابلوی نقاشی بزرگ، یک آینه بزرگ یا …

زمانیکه این نقطه مرکزی را پیدا یا ایجاد کردید، همه چیز را بر اساس آن و در اطراف آن بچینید. از رنگ اصلی شیء اصلی در این نقطه، در سایر اسباب و اثاثیه استفاده کنید. برای مثال، به عکس بالا نگاه کنید. شومینه، نقطه مرکزی، به رنگ سفید است. حال دیوار قرمز دیوار شومینه را برجسته تر به نمایش می گذارد، و شمع های سفید، ارکیده و گلدان ها و هرچیز دیگری در اتاق نما و زیبایی این شومینه را تقویت می کند.

از استاندارد های اندازه گیری مطلع باشید

زمانیکه نوبت به نصب پرده ها یا چیدن اثاثیه می رسد، اکثرا همه چیز را با چشم می سنجیم و اندازه می گیریم. اما باید دقت داشت که امروزه در معماری داخلی، قوانین اندازه گیری خاصی برای دکوراسیون ویلا یا خانه وجود دارد که باعث می شود چیدمان وسائل بهتر به نظر برسد. در اینجا تعدادی از این اصول را می بینیم:

  • فاصله میز وسط تا مبل ها باید حداقل 0.5 متر باشد. این اندازه می تواند تا 1.5 متر تغییر کند که در صورتی که محدودیت فضا ندارید بهتر است این مقدار حداکثری را رعایت کنید.
  • فاصله تلویزیون تا مبل بستگی به اندازه تلویزیون دارد. برای داشتن دید بهتر می توانید قطر صفحه تلویزیون را در دو ضرب کنید. عددی که به دست می آید بهترین فاصله بین تلویزیون تا محل نشستن شماست (این عدد به اینچ است.)
  • اگر تابلو یا تصویری را به دیوار آویزان می کنید، مرکز آن را در ارتفاع خط دید قرار دهید که این اندازه حدودا 1.5 متر از سطح زمین است. این قانون را حتی زمانی که بیش از یک اثر هنری به دیوار می آویزید هم رعایت کنید.
  • سعی کنید پرده ها را طوری نصب کنید که حدود 3 تا 8 سانتی متر از عرض پنجره بزرگتر باشند. اگر می خواهید پنجره اتاق بزرگتر به نظر بیاید، می توانید از این مقدار تجاور کنید و تا 30 سانت هم پیش بروید. از لحاظ ارتفاعی، گفته می شود چوب پرده باید 10 سانتی متر بالاتر از پنجره نصب شود. اما شاید شما بخواهید پنجره شما مرتفع تر به نظر برسد. خب می توانید این اندازه را تا حد 20 سانتی متر فراتر ببرید تا حس ارتفاعی بیشتری در نظر بیننده ایجاد کنید.


به "طراحی و تغییر دکوراسیون ویلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی و تغییر دکوراسیون ویلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252