از صفر تا صد بازسازی خانه

این روزها با افزایش قیمت خانه های نوساز و مصالح ساخت و ساز، توجه ها به سمت خانه های با عمر بنای بالا معطوف شده است و البته که این خانه ها برای بهبود کیفیت و امروزی شدن احتیاج به بازسازی دارند و بهتر است که این امر را به تیم باتجره و حرفه ای بسپرید تا در نهایت تمامی هزینه ها برایتان به شرایط مطلوب و دلنشین منزل تبدیل گردد، میخواهیم در ادامه در خصوص بازسازی خانه بپردازیم.

از صفر تا صد بازسازی خانه

به گزارش گروه ساختمانی آبان، بدون شک یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین مسائل در زندگی هر شخصی مسکن و خانه ای است که در آن زندگی می کند. مکانی که هم می تواند پر از ایجاد شور و شوق زندگی باشد و هم می تواند برای ساکنین دلسردکننده باشد.

آنچه معلوم است این است که هر خانه ای در هر دوره و زمانه ای که ساخته شده باشد پس از مدتی عمر خود را نموده و فرسوده می شود و یا در صورت حفظ استحکام نیز ساختار و طرح آن قدیمی شده و با مدل های زیبا و جدید متناسب با مد روز همخوانی نخواهد داشت هر چند که شاید در زمان ساخت خود یکی از شیکترین و به روز ترین خانه های بنا شده بوده است. بازسازی خانه علاوه بر ارضای حس زیبایی پسندی فرد می تواند از بسیاری از خطرات جانی و اقتصادی احتاقتصادی نیز پیشگیری نماید. پروسه بازسازی خانه با توجه به نوع کاربری آن، هدف مالک از بازسازی، قدمت خانه و بسیاری از عوامل دیگر می تواند متفاوت باشد. به طور کلی آنچه در تمامی بازسازی ها مشترک است طی مراحلی به توضیح زیر می باشد:

مراحل بازسازی خانه

1- داشتن یک نقشه کلی و معین احتیاجهای بازسازی: این مرحله می تواند به صورت نقشه ای بر روی کاغذ پیاده شود. داشتن دقت و رعایت نکات لازم در این مرحله می تواند منجر به تسریع در باقی مراحل بازسازی خانه و یا برعکس موجب سردرگمی و اشتباه در مراحل بعد شود. بهتر است در صورت نداشتن تجربه و مهارت کافی در این زمینه با کارشناسان و پیمانکاران خبره بازسازی منزل مشورت نمایی.

2- محاسبه میزان هزینه های مورد احتیاج یازسازی: مرحله بعد از معین نقشه نهایی، برآورد قیمت بازسازی خانه و بودجه بندی می باشد. این کار هم می تواند توسط یک متخصص شرکت بازسازی خانه و هم می تواند توسط خود مالک انجام شود. در این مرحله هزینه های لازم برای تهیه متریال و مصالح مورد احتیاج و دستمزد نیروی انسانی لازم برآورد می شود. آنچه که در این مرحله بسیار اهمیت دارد مدیریت درست هزینه هاست که خرید یک خانه کنلگی و بازسازی آن را بسیار به صرفه تر از خرید یک خانه نوساز می کند.

3- انجام مقدمات بازسازی خانه: پس از طرح هدف و نقشه و برآورد هزینه های بازسازی خانه قبل از آغاز عملیات بازسازی، بایستی مقدمات آن را فراهم کرد. این مقدمات علاوه بر اخذ مجوز بازسازی خانه می تواند شامل مواردی به توضیح زیر باشد:

 • قبل از انجام عملیات بازسازی، در صورت عدم تعویض شیرآلات، لوله کشی ها و برق کشی خانه از سالم بودن آنها اطمینان حاصل نمایید.
 • اگر کار بازسازی خانه را به شرکت ها و پیمانکاران متخصص در این زمینه واگذار می کنید حتما قبل از انجام عملیات به طور کاملا رسمی قرارداد بازسازی خانه را تهیه و به امضای طرفین برسانید تا ملزم به اجرای آنچه توافق شده است باشند.
 • بهتر است در صورت بازسازی های ریشه ای اعضای خانواده را در محل دیگری ساکن نمایید و در صورت احتیاج خانه را تخلیه یا لوازم منزل را به صورت بسته بندی شده در یکی از اتاق ها قرار دهید.
 • در تهیه متریال و مصالح مورد احتیاج قبل از انجام پروسه بازسازی دقت داشته باشید که تا جایی که بودجه اجازه می دهد مواد با کیفیت تر و به روزتری خریداری نمایید.
 • در صورت انجام پروسه بازسازی به دست خودتان، قبل از آغاز عملیات، مطالعات و آگاهی های خود را در این زمینه افزایش دهید. به کارگیری یک کارگر با تجربه نیز می تواند یاری عظیمی در انجام عملیات بازسازی باشد.

4- بازسازی: این مرحله شامل اجرا و پیاده سازی آنچه که در سه مرحله قبل برای آن برنامه ریزی نموده اید می باشد.

بازسازی خانه قدیمی

یکی از مهم ترین نکات در بازسازی و نوسازی خانه قدیمی، انجام اصولی فرایند تخریب می باشد. از آنجایی بر انجام فرایند تخریب در بازسازی خانه قدیمی تاکید می شود که کمترین قصور و بی تجربگی در این مرحله احتمال مخاطرات جدی اقتصادی و جانی را می تواند در پی داشته باشد. عملیات تخریب علاوه بر خود خانه مورد بازسازی، می تواند منجر به ایجاد خسارت در ساختمان های اطراف و همسایگان نیز شود؛ به خصوص در خصوص خانه های آپارتمانی که علاوه بر همسایگان طرفین، طبقات فوقانی و تحتانی نیز در خطر آسیب های ناشی از تخریب غیر اصولی هستند.

پس در مرحله تخریب بازسازی خانه های فرسوده و قدیمی به مواردی از جمله، استفاده با احتیاط از دریل مخصوص و متناسب با حد تخریب و شناسایی محل های عبور لوله های آب و برق از کف و دیوارهای خانه و مواردی از این دست را مدنظر قرار دهید.

بازسازی خانه های کلنگی

بازسازی خانه کلنگی با توجه به قدمت بالا و عدم امکان استفاده از آن به دلیل داشتن خطرات جانی و اقتصادی برای ساکنین و در حقیقت ریشه ای بودن پروسه بازسازی در این مورد، دارای اصول و فنون خاص خود بوده و انجام آن توسط خود مالک نمی تواند امکان پذیر باشد. استفاده از خدمات یک شرکت بازسازی خانه معتبر و پرسنل متخصص و با تجربه آن هم می تواند از میزان اشتباهات و خسارات احتاقتصادی در فرایند بازسازی خانه های کلنگی بکاهد و هم فرایند بازسازی را تسریع بخشد. بدین ترتیب پروسه بازسازی خانه کلنگی می تواند شامل مواردی به توضیح زیر باشد:

 • یافتن یک شرکت بازسازی خانه معتبر و با تجربه
 • بازدید متخصصین و کارشناسان شرکت از پروژه و آنالیز موارد فنی و تخصصی
 • برگزاری جلسه ای میان مالک و متخصصین شرکت جهت معین نمودن خواسته های مالک
 • انجام طراحی و ارائه نقشه خانه بازسازی شده نهایی
 • تایید نقشه طراحی شده توسط مالک
 • معین زمانبندی و برآورد هزینه های لازم
 • معین فازهای مختلف اجرای عملیات بازسازی و اولویت بندی آنها
 • نظارت صحیح بر اجرای طرح بازسازی

بازسازی خانه ویلایی قدیمی

بحث در خصوص بازسازی خانه ویلایی قدیمی شاید برای بسیاری از افراد جالب باشد.

امروزه با گسترش زندگی شهرنشینی و شلوغی بیشتر شهرهای عظیم تعداد خانه های ویلایی بسیار کم شده و افراد بیشتر به زندگی آپارتمانی روی آورده اند. دیگر از لذت زندگی در خانه های ویلایی و حیاط دار عظیم خبری نیست و شاید به همین علت باشد که تا یک تعطیلی چند روزه پیش می آید مردم به مسافرت و به خصوص سفر به شهرهای خوش آب و هوای شمال روی می آورند. بعضی افراد ممکن است برای این سفرهای هر از چند گاهی خود به شمال ویلایی نوساز بخرند یا ویلایی قدیمی خریده و آن را مورد بازسازی قرار دهند. بعضی افراد نیز برای تعطیلات و آخر هفته های خود و خانواده شان خریداری باغی کوچک و باصفا یا خانه ای ویلایی در اطراف شهر خود را ترجیح می دهند.

بازسازی خانه های فرسوده

اگر خانه ویلایی خریداری شده قدیمی باشد احتیاج به نوسازی و بازسازی خواهد داشت. در بازسازی خانه ویلایی دقت داشته باشید که:

1- اگر تاسیسات و لوله کشی آن قدیمی هستند نوسازی و تعویض آنها قبل از اسباب کشی را مدنظر قرار دهید.

2- در نوسازی خانه های ویلایی بازسازی نمای بیرونی خانه نیز بایستی مورد توجه قرارگیرد.

3- توجه به دکوراسیون داخلی خانه های بازسازی شده با توجه به متراژ بالای بیشتر این خانه ها بسیار حائز اهمیت می باشد.

4- استفاده از گیاهان طبیعی در طراحی و بازسازی فضای خانه های ویلایی می تواند بر زیبایی و جلوه این خانه ها بیافزاید. با توجه به نورگیر بودن عالی بیشتر خانه های ویلایی پرورش گل و گیاه در این خانه ها با توجه به ذوق و سلیقه افراد خانه می تواند بسیار لذت بخش باشد.

5- در بازسازی خانه های ویلایی در نظر داشتن پنجره ای عظیم در بخش سالن پذیرایی یا نشیمن خانه ایده ای عالی می تواند باشد.

بازسازی خانه های قدیمی با کمترین هزینه

بازسازی ویلاها در شمال کشور نسبت به خانه های ویلایی در سایر شهرها تفاوت هایی دارد. به دلیل آب و هوای مرطوب این منطقه، ویلاهای شمال زود به زود احتیاج به بازسازی خواهند داشت، تاسیسات، لوله ها و کابینت های آشپزخانه در این منطقه به دلیل بارش زیاد باران و رطوبت زودتر پوسیده خواهند شد و در انتخاب متریال، رنگ و مصالح بایستی حدبیشتر دقت صورت پذیرد و موادی تا حد امکان مرغوب، ضد آب و مقاوم در برابر زنگ زدگی تهیه شود. بعضی نکات دیگر در رابطه با بازسازی ویلاهای شمال می تواند شامل مواردی از قبیل زیر باشد:

بهتر است در بازسازی ویلای شمال از کاغذهای دیواری با جنس پی وی سی مقاوم استفاده شود.

بهترین و شیک ترین ایده برای بازسازی خانه ویلایی در شمال طرح هایی با داشتن پنجره های عظیم شیشه ای جهت داشتن ویویی بی نظیر از طبیعت اطراف است.

بازسازی و زیباسازی حیاط ویلای شمال نیز در دادن جلوه ای زیبا و ویژه به آن بسیار موثر است. کاشت گلهای مختلف زیبا و درخت و درختچه های تزیینی و میوه دار مختلف و همچنین تدارک دیدن یک آلاچیق رویایی در حیاط ویلا می تواند در بازسازی و طراحی حیاط ویلا مدنظر قرار گیرد. البته دقت داشته باشید که در ساخت آلاچیق ویلای شمال بایستی از جنس ضد رطوبت و مقاومی استفاده شود.

بازسازی خانه های کوچک

گاهاً تنها روش برای افزایش فضای خانه های کوچک و بالا بردن کارایی آنها بازسازی خانه های کوچک می باشد. طراحی داخلی نادرست در ابتدای بنای یک خانه می تواند فضای داخلی آن را کوچکتر از آنچه که هست نشان دهد، این مسئله متاسفانه گریبانگیر خانه ها و آپارتمان های با متراژ پایین بسیاری است. طراحی بد نقشه و چیدمان نامناسب از عوامل موثر در پدید آمدن این مشکل و بازسازی اصولی و تغییر دکوراسیون داخلی تنها راه های چاره برای برطرف آن هستند.

در بازسازی خانه های کوچک و آپارتمان های با متراژ پایین بایستی در نظر داشت که وجود دیوارهای آجری و گچی به منظور جداسازی اتاق ها و به خصوص آشپزخانه از سایر فضاها می تواند خانه را کوچکتر و دلگیرتر نماید، بهتر است این دیوارها در صورت حایل نبودن تخریب و به جای آنها از طرح های اپن و دلبازتر امروزی استفاده شود. استفاده از رنگ های روشن و ملایم نیز در بازسازی خانه های کوچک می تواند فضای خانه را جادار تر و دلبازتر نماید.

هزینه بازسازی خانه

قیمت بازسازی خانه

بهتر است هزینه بازسازی خانه به خصوص هزینه بازسازی خانه قدیمی توسط شرکت یا پیمانکار مجربی برآورد شود تا امکان ایجاد اشتباه و خطا در آن به کمترین حد خود برسد. هزینه بازسازی خانه با توجه به خواسته های مدنظر مالک می تواند متفاوت باشد.

بازسازی خانه های قدیمی با کمترین هزینه

بازسازی خانه قدیمی با کمترین هزینه می تواند یکی از خدمات یک شرکت بازسازی خانه خوب و معتبر باشد. در هر صورت هزینه های بازسازی خانه بخصوص در سطوح عمیق تر و مربوط به بخش های اصلی و بنای خانه هزینه بر میباشد اما با مدیریت درست و استفاده از روش های منطقی می توان بازسازی ارزان خانه را انجام داد.به "از صفر تا صد بازسازی خانه" امتیاز دهید

1 کاربر به "از صفر تا صد بازسازی خانه" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از صفر تا صد بازسازی خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252