بازسازی ملک قدیمی چه مزیت هایی دارد؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، خانه های قدیمی بافت های فرسوده را در شهرها ایجاد می کنند، بافتی که کیفیت زندگی افراد یک محله را پایین می آورد و هزینه های فراوانی را روی دست شهرداری و البته ساکنان محله می گذارد. به همین خاطر بازسازی ساختمان قدیمی مزیت های فراوانی دارد.

بازسازی ملک قدیمی چه مزیت هایی دارد؟

بازسازی ساختمان قدیمی و نوسازی بافت فرسوده با هدف افزایش کارآیی و بهره‌ وری و بازگرداندن حیات شهری به یک محله انجام می شود. درجه فرسودگی ساختمان ها را می توان در چند رده تقسیم بندی کرد: در رده فرسودگی مطلق، کارایی ساختمان به طور کامل از بین رفته و امکان بازسازی وجود ندارد.

فرسودگی نسبی نوعی از فرسودگی است که در یکی از عناصر مهم فضای شهری به وجود آمده و به دنبال خود موجب فرسودگی نسبی فضای شهری شده است. امکان مرمت و تعمیر در این حالت وجود دارد. فرسودگی کامل فرسودگی است که در آن هر دو عنصر فضای شهری یعنی کالبد و فعالیت تحت تاثیر قرار گرفته و در نتیجه آن فرسودگی کامل فضا ایجاد شده است.

هدف اصلی نوسازی و بهسازی بافت قدیمی و فرسوده شهرها و بازسازی خانه قدیمی، توسعه محیط زندگی برای انسان ها است. این اهداف می توانند شامل اهداف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی باشند.

فضاهای شهری از نظر اقتصادی نتیجه سرمایه گذاری و ترکیبی از نیروی کار انسانی، مهارت ها، مواد و مصالح مختلف هستند. با سرمایه گذاری در جهت حفظ و تقویت آن ها به منظور پاسخگویی به نیازهای جدید جامعه می توان از هدر رفتن سرمایه های اقتصادی جلوگیری کرد و به جای گسترش بیش از اندازه در زمین های حاشیه شهرها، این بافت های قدیمی را با بهسازی و نوسازی مجددا احیا کرد.

با بررسی ابعاد بحران در بافت قدیمی شهرها می توان گفت که ضرورت بهسازی، نوسازی و ساماندهی بافت های قدیمی شهری، بیشتر از پیش دیده می شود.

انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 7 شهریور 1400 گردآورنده: abanhome.com شناسه مطلب: 267

به "بازسازی ملک قدیمی چه مزیت هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی ملک قدیمی چه مزیت هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید