باید ها و نباید های بازسازی منزل

اینکه یک بازسازی خوب باید چه ویژگی هایی داشته بحثی فنی است و البته به نظر مالک ملک هم بستگی اینکه ایشان تمایل دارند این عملیات در چه سطحی و با چه میزان هزینه پیش برود خود ممکن است نتیجه کار را تغییر دهد.

باید ها و نباید های بازسازی منزل

به گزارش گروه ساختمانی آبان، شرکت های معتبر فعال در زمینه بازسازی منازل خدماتی چون مشاوره بازسازی منزل را نیز ارائه داده و در تصمیم گیری صحیح تر و داشتن طرح و برنامه ای دقیق تر شما را کمک خواهند کرد. بستن قرارداد بازسازی منزل با شرکت حقیقی یا شخص حقوقی متخصص می تواند حاصل نهایی فرآیند بازسازی منزل را تضمین نماید.

مراحل بازسازی منزل

نوع پوشش دیوارها در بازسازی منزل بسیار مهم است. در این مورد گزینه های پیش رو زیاد بوده و انتخاب هریک از این گزینه ها بستگی به سلیقه و بودجه در نظر گرفته شده شخص برای آن دارد.

پوسترهای سه بعدی، سنگ های دکوراتیو، انواع طرح های دیوارپوش، شیشه های تزیینی، تایل های آلومینیومی، کاغذهای دیواری و بسکمک موارد دیگر از جمله گزینه هایی برای انتخاب پوشش دیوارهای سالن پذیرایی و دیوارهای سایر بخش های منزل هستند. بهتر است قبل از انتخاب نوع پوشش دیوارهای منزل، نمونه کارهای اجرا شده قبل را مشاهده و به دقت آنالیز نمایید و با در نظر داشتن اصول معماری و طراحی داخلی منزل خود تصمیم به گزینش مورد مناسب نمایید.

بازسازی داخلی منزل

همانگونه که در بالا ذکر شد بازسازی منزل هم می تواند در بخش داخلی آن صورت پذیرد و هم در بخش بیرونی و نمای ساختمان؛ مراحل بازسازی منزل در هریک از بخش های آن مستلزم رعایت اصول و نکات خاصی می باشد که در دریافت نتیجه هرچه مطلوب تر موثرند.

بازسازی داخلی منزل را می توان شامل بازسازی بخش های مختلف داخلی آن دانست. نکات کلیدی در رابطه با بازسازی بعضی از بخش های مهم داخلی منزل همچون بازسازی سالن پذیرایی، بازسازی آشپزخانه، بازسازی اتاق خواب و بازسازی سرویس بهداشتی منزل در ادامه به صورت مجزا آورده شده اند.

بازسازی منزل قدیمی

بازسازی منزل می تواند شامل دو بخش بازسازی داخلی منزل و بازسازی نمای بیرونی آن باشد. بازسازی منزل می تواند از روی اجبار یا به اختیار مالک آن صورت پذیرد؛ بازسازی منزل وقتی از روی اجبار انجام می گردد که سکونت در آن واحد مسکونی برای فرد و وسیله های آن منزل خطر جانی و مالی داشته باشد؛ این مورد از بازسازی، بیشتر بازسازی منزل قدیمی و کلنگی را شامل می گردد.

بازسازی و نوسازی منزل به اختیار مالک آن می تواند با هدف ایجاد تنوع و زیباسازی منزل صورت پذیرد. این مورد ممکن است بازسازی منازل مسکونی بی عیب و نقص و جدید الاحداث را نیز شامل گردد.با ورود روزافزون ورژن جدید وسایل و لوازم منزل، متریال ها و مصالح و تزئینات منزل بروز افراد و به خصوص بانوان تمایل به تغییر بخش هایی از خانه، استفاده از متریال های جدید همچون کاغذ دیواری ها و کف پوش های مطابق با مد روز و تعویض وسایل و لوازم منزل خود پیدا می کنند.

بازسازی منازل مسکونی

در بازسازی منزل برای جلوگیری از اتلاف در هزینه ها و زمان حتما و حتما پیش از اقدام به کار در حیطه حریم های قانونی اعلام شده مجوزهای رسمی مربوطه را اخذ کنید چرا که در صورت عدم رعایت قوانین شاید مجبور به توقف کار یا حتی تخریب آن شوید. همه این موارد وقت و هزینه زیادی را می تواند اتلاف کند.

در بازسازی منزل به خصوص بازسازی منازل آپارتمانی در ایجاد مزاحمت و خسارت به همسایگان احتیاط نمایید؛ چرا که انجام مراحلی چون مرحله تخریب در صورت بازسازی اساسی، اگر توسط شخص وارد به کار صورت نگیرد می تواند خطرات جانی و مالی زیادی هم برای خود منزل و هم برای همسایه ها داشته باشد.

قیمت بازسازی منزل

برای کاهش در هزینه های بازسازی می توان از مواد و مصالح درجه 2 به جای مواد درجه یک به شرط حفظ کیفیت استفاده کرد اما به یاد داشته باشید در صورتی که برای صرفه جویی های ناچیز استفاده از مواد غیر استاندارد را بر متریال های مرغوب ترجیح دهید از همان ابتدای کار همان مبلغی را نیز که برای مواد نامرغوب صرف نموده اید به هدر داده شده اند چرا که دیری نخواهد پایید که اثرات سو این مواد تعیین و احتیاج به بازسازی دوباره پیدا خواهید کرد.

پس در انتخاب مواد و مصالح سعی کنید همواره جنس مرغوب را هرچند با کمی تفاوت قیمت خریداری نمایید تا تضمینی برای کارکرد طولانی مدت باشند.

بازسازی منزل با کمترین هزینه

برای مالی تر عمل کردن در فرایند بازسازی منزل تمامی مواد و مصالح خارج شده از منزل را که جایشان با متریال ها و مصالح جدید پر شده است را جزو نخاله ساختمانی محسوب نکنید از جمله این مواد به در و پنجره ها، کاشی ها و سنگهای نسبتا سالم و حتی آجرهای خارج شده از دیوارهایی که مورد تخریب قرار گرفته اند اشاره نمود.

بسکمک از این مواد هنوز کارایی خود را دارند و می توان از آنها در ساخت خانه های موقت در باغ ها و سایر اماکن استفاده کرد و یا آنها را به کارگاه ها وکارخانه های مخصوص بازیافت تحویل داد و از این طریق بخشی از هزینه های بازسازی منزل را نیز جبران نمود.

قرارداد بازسازی منازل مسکونی

قرارداد بازسازی منزل

استفاده از خدمات شرکت های نوسازی و بازسازی منزل، به خصوص در خصوص بازسازی خانه های با عمر زیاد و مقاومت کم بسیار ضروری بوده و هر گونه اقدام خودسرانه و آنالیز نشده در این زمینه می تواند پیامدهای بد و جبران ناپذیری داشته باشد. در استفاده از خدمات این شرکت ها بستن قرارداد رسمی جهت انجام و تحویل کار به موقع فراموش نگردد.

همچنین نظارت هر از گاه بر انجام پروژه از طرف مالک می تواند هم احساس اطمینان خاطر را برای او فراهم آورد و هم در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهاد از طرف مالک به موقع نسبت به آن اقدام گردد.

نوسازی منزل

از دید بسکمک از معماران، آشپزخانه قلب خانه است و با توجه به اینکه بانوان ایرانی بیشترین وقت خود را در این بخش از منزل سپری می کنند، زیبایی و داشتن دکوراسیون داخلی متناسب با بهترین مدلهای روز جهان در آشپزخانه حائز اهمیت می باشد. چون در طراحی های داخلی امروز نیز بیشتر بخش آشپزخانه را به صورت اپن در نظر میگیرند، آشپزخانه بیشتر در معرض دید بوده و طراحی آن بیشتر به چشم می آید.

بازسازی آشپزخانه منزل می تواند شامل تعویض کابینت ها، کف سازی، نوسازی لوله کشی ها و شیرآلات، تخریب دیوارها و … باشد. علاوه بر موارد مذکور در بازسازی آشپزخانه منزل می توانید سایر وسیله ها از جمله لوازم برقی آشپزخانه را نیز نو نمایید اما باید در نظر داشته باشید که برای این کار هزینه زیادی را باید صرف کنید.جهت تعویض کابینت ها در بازسازی آشپزخانه در نظر داشته باشید که اگر هوادار سبک کلاسیک هستید کابینت های ممبران و اگر هوادار سبک مدرن هستید کابینت های گلاس ار انتخاب نمایید.

بازسازی سرویس بهداشتی منزل

در بازسازی حمام و سرویس بهداشتی منزل در صورتی که کارشناسان امور بازسازی بعد از بازدید تشخیص دادند که بایستی تاسیسات و شیرآلات تعویض گردند بهتر است این کار انجام گردد هر چند که جا به جایی تاسیسات و تعویض شیرآلات و لوله ها هزینه بسکمک را در بر دارد به ویژه اگر این جا به جایی ها از دیواری به دیوار دیگری باشد! اگر تامین هزینه و بودجه تغییرات برای کارفرما میسر نبود می تواند برای بازسازی تاسیسات اجسام بزرگ را جا به جا نکرد و در مکان قبلی شان حفظ نمود و با حداقل امکانات کار بازسازی ساختمان در بخش سرویس بهداشتی و حمام را انجام داد.

طراحی و بازسازی منزل

در این مورد طراحان و کارشناسان خبره با خلاقیت و انجام جا به جایی های بزرگ می توانند تغییرات زیادی در طراحی و ساختار سرویس به وجود آورند به عنوان مثال جهت بازسازی یک وان قدیمی در حمام اگر قصد جا به جایی آن را داشته اما هزینه جابه جایی، تغییر لوله کشی ها و تمام وسایل و تخریب هایی که پیش خواهد آمد را نداشته باشید بایستی از جابه جایی آن منصرف شده و همان وان قدیمی را توسط صیقل دادن رویه و براق کردن آن با هزینه ای شاید کمتر از نصف مبلغ جا به جایی، زیبایی و جذابیت لازم را در این بخش تامین نمایید.

مراحل طراحی وبازسازی منزل

به یاد داشته باشید که اولویت بندی در فرایند بازسازی سرویس بهداشتی و حمام در درجه اول اهمیت بایستی قرار گیرد؛ متداول ترین مراحل در فرایند بازسازی حمام و سرویس بهداشتی را به صورت زیر می توان اولویت بندی کرد:

  • عایق بندی کف و دیوارها
  • تعمیر تاسیسات و لوله کشی ها
  • نقاشی دیوار ها
  • تعویض کاشی ها
  • تعویض شیر آلات
  • نوسازی تهویه
  • جا به جایی و تعویض کاسه توالت ایرانی با فرنگی
  • طراحی قفسه ها

نکات مهم طراحی و بازسازی منزل

توجه داشته باشید که تمام این فضا ها را می توانید با عناصری کم هزینه تزیین کنید برای مثال می توانید برای زیباتر و مفرح تر کردن فضای داخلی حمام از یک گلدان یا قالیچه مناسب و یا یک حوله استفاده نمایید و زیبایی و آراستگی خاصی به حمام بدهید.

بازسازی سالن پذیرایی منزل

در بازسازی سالن پذیرایی منزل نحوه چیدمان وسایل نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هر چقدر هم که بهترین متریال ها را خریداری و بیشترین هزینه را برای بازسازی منزل خود نموده باشید تا زمانی نحوه چینش و طراحی وسایل و لوازم آن هارمونیک نباشد آن زیبایی فوق العاده مدنظر حاصل نخواهد شد.

بدین منظور برای طراحی و چیدمان دکوراسیون داخلی زیبا و جدیدی را برای بازسازی سالن پذیرایی منزل خود در نظر بگیرید. پس بیشتر وقت بگذارید و طراحی های متنوع و سبک های مختلف را بسنجید و مبتکرانه ترین و مناسب ترین چیدمان را برای سالن پذیرایی خود انتخاب نمایید.

نکات مهم بازسازی منزل

انتخاب رنگ دیوارها و سقف سالن پذیرایی نیز در بازسازی سالن زیبایی منزل بایستی مورد توجه قرار گیرد. این مورد اغلب سلیقه ای بوده و بیشتر افراد رنگ های روشن و سفید را بر سایر رنگ ها ترجیح می دهند اما هستند کسانی که از رنگ های سبز، آبی و قرمز نیز برای رنگ آمیزی سالن پذیرایی منزل خود استفاده کنند.

پس از اتمام مراحل بالا، بایستی برای نوسازی کف سالن نیز فکری کرد. بدین منظور می توانید از مقالات و ژورنالهای مربوط به انواع کفپوش ها و انتخاب مناسب ترین و بهترین کفپوش ها برای منزل خود بهره مند شوید.

بازسازی اتاق خواب منزل

بازسازی اتاق خواب منزل عموماً متناسب با فردی که آن اتاق به او تعلق دارد صورت می پذیرد. در بازسازی اتاق کودک به خصوص اگر کودک دختر نیز باشد استفاده از رنگ های شاد و روشن متداول تر می باشد.

معمولا در ساخت و طراحی دکوراسیون اتاق های خواب قدیمی از کمد دیواری هایی با چهارچوب های فلزی و به صورت دیوارکشی استفاده و بدین طریق فضای زیادی از اتاق اشغال می شد؛ اما امروزه و در بازسازی اتاق خواب به روش های نوین از کمد دیواری های ام دی افی استفاده می گردد که قطر دیوارهای آنها بسیار کم اما مقاومت بالایی دارند از این رو به خصوص در صورتی که فضای اتاق خواب شما کوچک باشد استفاده از این راه حل و پیشروی با مدل های جدید روز به نفع شما خواهد بود.

فرآیند بازسازی

در فرآیند بازسازی اتاق خواب منزل ابتدا ابعاد و محل قرارگیری کمد دیواری را تعیین نمایید چرا که کمد دیواری یکی از اصلی ترین عناصر اتاق خواب است و اندازه و متراژ آن بستگی به تخت خواب قرار داده شده در اتاق دارد؛

بدین صورت که برای دلگیر نشدن و بسته نشدن فضا به عنوان مثال اگر تخت خواب تک نفره ای در اتاق قرار داده می گردد کمد دیواری آن اتاق می تواند بزرگتر و با متراژ بیشتر در نظر گرفته گردد اما اگر تخت خواب دونفره ای در اتاق قرار داده می گردد بهتر است متراژ کمد دیواری کمتر باشد. به طور استاندارد ابعاد تخت های تک نفره و دو نفره به ترتیب 90*2 و 60/1*2 می باشند که با در نظر دریافت این ابعاد می توان روی اندازه و محل قرارگیری کمد دیواری و سایر لوازم و وسایل اتاق خواب برنامه ریزی کرد.به "باید ها و نباید های بازسازی منزل" امتیاز دهید

1 کاربر به "باید ها و نباید های بازسازی منزل" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید ها و نباید های بازسازی منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252