بازسازی و تعمیرات خانه چه تاثیری بر قیمت خانه دارند؟

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که آیا قیمت خانه پس از بازسازی تغییر می نماید و افزایش می یابد؟ پس از بازسازی خانه به چه میزان برروی قیمت خانه افزوده می گردد؟ قیمت بازسازی خانه چقدر تمام می گردد؟ این ها سوال های مهمی هستند که باید قبل از آغاز بازسازی به جواب آن برسید. دانستن این نکته بسیار لازم است که بین بازسازی و تعمیرات تفاوت های زیادی وجود دارد. تعمیرات خانه تعریف مشخصی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

بازسازی و تعمیرات خانه چه تاثیری بر قیمت خانه دارند؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، در جوامع پیشرفته با توجه به مقاوم بودن ساختمان ها و خانه ها بعد از استفاده چند ساله، تصمیم به بازسازی خانه می گیرند. علت این تصمیم طول عمر بنای محل زندگی آن ها است. در نتیجه بعد از بازسازی و تعمیرات قیمت خانه افزایش پیدا می نماید.

بازسازی خانه چیست؟

به مجموعه فعالیت هایی که به صورت کلی یا جزئی، تغییراتی در سازه و ظاهر بنای ساختمان را ایجاد می نماید، بازسازی می گویند. هدف اصلی بازسازی افزایش کارایی و عمر ساختمان است. اما سوال اینجاست که بازسازی خانه بیشتر در چه مواقعی ضرروری است؟

هنگامی بنا یا ساختمانی ساخته می گردد با توجه به مصالح و سازه ای که در ابتدا برای آن استفاده شده است، عمر تعیینی دارد. پس از گذشت سال ها، خانه قابل سکونت است اما فرسودگی کیفیت زندگی را کاهش داده است. این فرسودگی امکان دارد در هر نقطه از ساختمان ایجاد گردد. از کف ساختمان گرفته تا سقف آن و یا از دیوار گرفته تا سازه ساختمان.

نکته ای که اشاره به آن ضرروی است متفاوت بودن تعریف کلمه بازسازی با نوسازی است. تعریف بازسازی به صورت کامل در بالا گفته شد اما نوسازی ساختمان به مجموعه اقداماتی گفته می گردد که ساختارهایی نو را بجای قسمت های قدیمی می نشاند.

بازسازی حتی با بهسازی نیز تفاوت دارد. بهسازی متشکل از تعمیرات، حفاظت، حمایت و استحکام است و اقداماتی که به منظور بهبود کالبد در کوتاه مدت صورت می گیرد.

تعمیرات خانه چیست و چه مواردی را شامل می گردد؟

همانگونه که در بالا به آن اشاره شد تعمیرات جزپی از بهسازی است. تعمیرات بیشتر برای حفظ کالبد ساختمان صورت می گیرد. آن هم تغییراتی در سطح ابتدایی. تعمیرات انواع گوناگونی دارد. بعضی از آن ها برنامه ریزی شده است. بعضی از تعمیرات برای پیشگیری است. در بعضی از تعمیرات اصلاح صورت می پذیرد. در بعضی از موارد تعمیر به صورت اضطراری حادث می گردد. همانگونه که در تعریف تعیین است تعمیرات خانه بیشتر در سطح کم برای راحتی بیشتر انجام می گردد.

در چه بخش هایی بازسازی خانه انجام می گردد؟

بازسازی همواره حس و حال آرامش بخشی به افراد ساکن خانه می دهد. حتی فکر کردن به بازسازی باعث هیجان می گردد. بازسازی ساختمان را می توان به دو بخش تقسیم کرد. یکی بازسازی سازه ای و ساختاری و دیگری بازسازی تزئینی.

بازسازی تزئینی در مواردی مانند تعویض کفپوش که خود شامل پارکت و سرامیک و سنگ، رسیدگی به دیوار که خود شامل تغییر رنگ، کاغذ دیواری و سنگ کردن، تعمیرات جزئی برای زیبایی بیشتر مثل تغییر سرویس بهداشتی و روشویی، سقف خانه، نورپردازی درون ساختمان و طراحی آشپزخانه و کابینت صورت می پذیرد.

بازسازی سازه ای معمولا تغییراتی در طراحی نقشه ساختمان و افزایش فضا، ساخت و بازسازی زیرزمین، بازسازی و تغییراتی در اتصالات لوله کشی آب و گاز و برق صورت می گیرد.

به چه دلایلی بهتر است بازسازی خانه را انجام داد؟

یکی از مهمترین عوامل قدیمی بودن ساختمان است. با گذشت زمان و افزایش سن بنا فرسودگی در سطح بنا و ساختمان افزایش می یابد. حتی امکان دارد بخشی از خانه بر اثر سهل انگاری صاحبخانه تخریب گردد. در نتیجه در اینگونه ساختمان و بناها بهتر است بعد از آنالیز همه جانبه، آغاز به بازسازی خانه کرد.

یکی دیگر از عوامل بازسازی خانه طراحی نامناسب پلان و نقشه خانه است. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی تغییرات در همه زمینه ها صورت پذیرفته است. اما خانه های قدیمی که با توجه به سلایق و علم قدیم طراحی شده اند زیاد باب طبع صاحبخانه ها نیستند و آن ها ترجیح می دهند پلان و نقشه ساختمان و بنای خود را با توجه به سلیقه و تکنولوژی روز تغییر دهند. ایجاد فضای جدید در ساختمان یکی از تغییرات در این زمینه است. گاهی اوقات کمبود فضا و تغییر در ابعاد اجزای خانه باعث بازسازی خانه می گردد.

اما از همه مهمتر بعضی از افراد بازسازی خانه را انجام می دهند تا قیمت خانه را افزایش دهند. همانگونه که می دانید در تعمییرات خانه افزایش آنچنانی در قیمت خانه صورت نمی گیرد. چون سطح اقدامات ابتدایی است. در بالا به تفاوت های بازسازی و تعمیرات اشاره کردیم اما در بازسازی خانه تغییرات بسیار بنیادی تری صورت می پذیرد و در نتیجه ارزش خانه بالاتر می رود.

آیا بازسازی و تعمیرات خانه بر روی قیمت خانه تاثیر دارد؟

جواب کوتاه و یک کلمه ای به این سوال بله است. برای روشن تر شدن موضوع بهتر است مثالی گفته گردد. به طور حتم در فیلم ها و سریال های خارجی دیده اید که مالک خانه قصد فروش خانه را دارد ولی برای اینکه سود بیشتر و مناسب تری در نقل و انتقال خانه کسب کند پیش از هرکاری آغاز به بازسازی و تعمیرات می نماید. تعمیرات خانه تاثیر بسزایی در قیمت آن ندارد ولی اهمیت بازسازی خانه بیشتر است.

اگر خانه ای که در آن زندگی می کنید از لحاظ سازه ای و مقاومت هنوز می تواند عمر مفیدی داشته باشد، بازسازی یکی از بهترین راه ها برای افزایش قیمت خانه و راحتی زندگی در آن خانه است. هرچه بازسازی عمیق تر و گسترده تر باشد تاثیر بیشتری برروی افزایش قیمت خانه شما خواهد گذاشت.

پس از بازسازی و تعمیرات خانه به چه میزان برروی قیمت آن می رود؟

پاسخ درست و دقیق به این سوال کمی سخت است زیرا به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد. به طور کلی بازسازی کامل خانه باعث افزایش 5 تا 10 درصدی قیمت خانه می گردد. اما عواملی چون موقعیت خانه، نوع خانه، متراژ خانه، میزان هزینه خرج شده برای بازسازی امکان دارد این عدد را کمی بالا و پایین ببرد. در ایران باتوجه به اینکه قیمت بازسازی خانه تابع عوامل مختلف است به همین سبب ارائه عددی دقیق برای افزایش قیمت خانه کاری سخت و ناممکن است.

طی تحقیقاتی که دانشگاه هاروارد آمریکا در سال 2018 انجام داده است با آنالیز تمام عوامل و همچنین میزان تغییراتی که توسط مالک بر روی خانه انجام داده است، به طور متوسط حدود 7.5 درصد بر ارزش خانه افزوده شده است. البته جامعه آماری و آنالیز این موضوع مربوط به کشور آمریکا است. در گزارش دیگری آمده است پس از بازسازی نقاط حیاتی خانه حدود 9.5 درصد به قیمت خانه اضافه می گردد.

اما در ایران ارائه ای عدد دقیق کاری بسیار سخت است. اما طی آنالیز های به عمل آمده از صاحبنظران و افرادی که در حوزه ملک و مسکن فعالیت می نمایند بازسازی کامل خانه چیزی حدود 5 تا 12 درصد بر ارزش ملک می افزاید.

یکی از عوامل تاثیرگذار پس از بازسازی بر روی قیمت خانه در ایران ارزش زمین است. معمولا خانه هایی که در محله های گران بازسازی و تعمیرات را انجام می دهند، درصد افزایش بیشتری را تجربه نموده اند.

بازسازی خانه بهتر است از کجا آغاز گردد؟

انتخاب محل بازسازی یا گستره بازسازی خانه بسیار بستگی به خود شما دارد. اینکه شما علاقه دارید در کدام قسمت از خانه تغییراتی را انجام دهید موضوعی سلیقه ای است. اما اگر به فکر افزایش قیمت خانه خود پس از بازسازی هستید بهتر است طبق روش زیر عمل کنید.

آشپزخانه از بخش های مهم خانه و به گفته بعضی از کارشناسان قلب تپنده خانه برای آغاز بازسازی بسیار مناسب است. مدل سازی دوباره فضای آشپزخانه و تغییر وسایل درون آن نظیر کابینت، سنگ کف زمین و نورپردازی و طراحی قابل انعطاف از مهمترین مراحل بازسازی است.

مورد بعدی مربوط به حال و پذیرایی است. تغییراتی در کف زمین و سقف می تواند بر ارزش ملک بیافزاید. موضوعی که شاید کمتر مورد توجه قرار بگیرد بازسازی خانه برای صرفه جویی هرچه بیشتر انرژی است. در طول سال، استفاده از وسایل مختلف هزینه های زیادی را در پی دارد. اما با یاری دریافت از علم روز جهان و تکنولوژی پیشرفته این عدد را می توان به شدت کاهش داد. اگر بازسازی در زمینه صرفه جویی انرژی درخانه صورت بگیرد، تاثیر مستقیمی بر افزایش قیمت خانه دارد.

سرویس بهداشتی هم از این قضیه مستثنی نیست. تعویض سرویس بهداشتی، روشویی، کاشی و سنگ سرویس باعث تغییر قیمت خانه می گردد. برای حمام هم می توان کارهایی انجام داد. تغییر دوش حمام، مصالح کف و دیوار و همچنین تغییر وان از کارهای تاثیرگذار است.

بازسازی و تعمییرات سقف موضوع بعدی است. قیرگونی، ایزوگام کردن و یا تعمیر سقف شیروانی بر قیمت خانه تاثیر مثبت می گذارد. اگر صاحب خانه ای ویلایی هستید می توانید به طراحی فضای حیاط خود فکر کنید. طراحی فضای باز با اینکه کمی برای شما هزینه در پی خواهد داشت ولی نباید آن را نادیده گرفت.

موضوع بعدی مربوط به کف خانه می گردد. تغییر مصالح کف زمین و استفاده از مصالح مرغوب و بهتر باعث تغییر در قیمت خانه می گردد.

در نهایت بازسازی و تعمیرات در هر بخش از خانه هرچند کم باعث درصدی افزایش قیمت خانه می گردد.

جمع بندی

  • به مجموعه فعالیت هایی که به صورت کلی یا جزئی، تغییراتی در سازه و ظاهر بنای ساختمان را ایجاد می نماید، بازسازی می گویند.
  • نکته ای که اشاره به آن ضرروی است متفاوت بودن تعریف کلمه بازسازی با نوسازی است.
  • نوسازی ساختمان به مجموعه اقداماتی گفته می گردد که ساختارهایی نو را بجای قسمت های قدیمی می نشاند.
  • بهسازی متشکل از تعمیرات، حفاظت، حمایت و استحکام است و اقداماتی که به منظور بهبود کالبد در کوتاه مدت صورت می گیرد.
  • بازسازی ساختمان را می توان به دو بخش تقسیم کرد. یکی بازسازی سازه ای و ساختاری و دیگری بازسازی تزئینی.
  • بعضی از افراد بازسازی خانه را انجام می دهند تا قیمت خانه را افزایش دهند.
  • اگر خانه ای که در آن زندگی می کنید از لحاظ سازه ای و مقاومت هنوز می تواند عمر مفیدی داشته باشد، بازسازی یکی از بهترین راه ها برای افزایش قیمت خانه است.
  • طی تحقیقاتی که دانشگاه هاروارد آمریکا در سال 2018 انجام داده است با آنالیز تمام عوامل و همچنین میزان تغییراتی که توسط مالک بر روی خانه انجام داده است، به طور متوسط حدود 7.5 درصد بر ارزش خانه افزوده شده است.
  • طی آنالیز های به عمل آمده از صاحبنظران و افرادی که در حوزه ملک و مسکن فعالیت می نمایند بازسازی کامل خانه در ایران چیزی حدود 5 تا 12 درصد بر ارزش ملک می افزاید.
  • معمولا خانه هایی که در محله های گران بازسازی و تعمیرات را انجام می دهند، درصد افزایش بیشتری را تجربه نموده اند.


به "بازسازی و تعمیرات خانه چه تاثیری بر قیمت خانه دارند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "بازسازی و تعمیرات خانه چه تاثیری بر قیمت خانه دارند؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی و تعمیرات خانه چه تاثیری بر قیمت خانه دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252