تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت در چیست؟

تراورتن و گرانیت، دو سنگ پرکاربرد در صنعت ساختمانی محسوب می شوند. تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت در ظاهر، هزینه، مقاومت و... را بخوانید.

تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت در چیست؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، در ساخت ساختمان و بازسازی از سنگ های مختلفی استفاده می نمایند که از جمله متداول ترین آن ها و مخصوصا از بین بهترین سنگ ها برای کف ساختمان و یا ایجاد نماهایی مثل نمای رومی می توانیم به سنگ تراورتن و سنگ گرانیت اشاره نماییم. اما همان طور که می دانید هر کدام از این سنگ ها ویژگی هایی دارند که با یکدیگر متفاوت است. برای بیان تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت، می توانیم به توضیح چیستی هر کدام از آن ها و نیز ویژگی های خاصشان بپردازیم تا تفاوت هر یک از این سنگ ها هویدا گردد.

در ادامه می خوانید:

سنگ تراورتن چیست؟

گرد آمدن و انباشته شدن رسوبات ناشی از املاح موجود در آب دریاها و یا انواع آب رودخانه ها و آب های معدنی، سبب پدید آمدن این نوع از سنگ های رسوبی یعنی سنگ های تراورتن شده اند که اغلب آن ها را در رنگ های سفید یا توسی مشاهده می کنیم.

ساختار سنگ تراورتن لایه لایه است، لایه هایی که به صورت خطی و افقی روی هم قرار گرفته اند. این سنگ مقاومت و طول عمر زیادی داشته و در صنایع ساخت مصالح ساختمانی کاربرد دارد.

ویژگی های سنگ تراورتن

 • سنگ تراورتن در برابر سر و صدا و گرما، نارسانا و عایق است.
 • سنگ تراورتن با تابش نور قوی خورشید ویژگی های خود را از دست نمی دهد و اگر هم لکه ها و رنگ هایی روی آن شکل بگیرد، می توان به راحتی و با شستن سنگ، آن ها را از بین برد.
 • تراورتن به علت اینکه عایق گرماست، به سنگ خنکی تبدیل شده که در برخی قسمت های ساختمان می توان از این ویژگی خاصش استفاده کرد.
 • تراورتن بافت و ساختار متفاوتی دارد که این سنگ را زیبا جلوه می دهد.

نکته قابل توجه: سنگ تراورتن را تنها از نواحی بخصوصی می توان برداشت کرد و همین باعث می گردد که قیمت آن بالا باشد.

سنگ گرانیت چیست؟

سنگ های گرانیت جزء آن دسته از سنگ هایی هستند که در پی فوران آتش فشان ها و از سرد شدن مواد داغ و مذابی که از داخل زمین به سطح آن سرک کشیده اند، پدیدار شده اند و خارج کردن این سنگ ها از دل زمین که در گروه سنگ های آذرین قرار می گیرند، بسیار مشکل و صعب الوصول است. شیوه تشکیل شدن یکی از مهم ترین تفاوت های سنگ تراورتن با سنگ گرانیت محسوب می گردد.

سرد شدن طولانی مدت گدازه های آتش فشانی در اعماق زمین و تشکیل سنگ گرانیت از آن، سبب شده که سنگ های گرانیت دارای مقاومت بسیار زیادی باشند و جزو سنگ های بسیار سفت و سخت به شمار بیایند. بنابراین قطعه قطعه کردن و برش دادن این نوع از سنگ ها سخت و زمان بر است؛ چراکه سنگ گرانیت به سبب قابلیت هایش نفوذپذیری چندانی نداشته و مقاومت بالای آن سبب می گردد که در مواجهه با انواع فشار و ضربات مختلف، شکل خود را از دست ندهد.

خوب است بدانید که بعد از الماس ها، سنگ های گرانیت در رده دوم از لحاظ سختی و میزان مقاومت قرار دارند و به راحتی دچار ترک یا شکستگی نمی شوند.

بنابراین اگر قصد داشته باشیم که برای ساختن نمای ساختمان، این سنگ را مورد استفاده قرار دهیم، به خاطر ویژگی های خاص و متفاوتش، می تواند سال های طولانی کارایی و کیفیت خود را حفظ نماید.

ویژگی های سنگ گرانیت

 • سنگ گرانیت را می توانیم در انواع رنگ های مختلف، مشاهده کنیم؛ برخی از آن ها سیاه، برخی آبی، تعدادی قهوه ای و حتی سبز هستند.
 • سنگ گرانیت از مقاومت بالایی در مقابل گرما و حرارت و همچنین متریال های مختلف شیمیایی و ذرات گرد و خاک برخوردار بوده و رنگ و شکل و ویژگی های آن در برابر این عوامل، تغییر نمی کند و همچنین دچار شکستگی و خراش خوردگی نمی گردد.
 • گرانیت به دلیل نفوذپذیری اندکی که در برابر آب از خود نشان می دهد می تواند در مکان های مرطوب مورد استفاده قرار گیرد. (جاهایی مثل سرویس بهداشتی و یا حمام)
 • گرانیت به دلیل مقاومت بالایش در انواع مکان ها و قسمت های ساختمان و به خصوص به عنوان سنگی که در ساخت نمای ساختمان، کاربرد دارد، استفاده می گردد.

نکته قابل توجه: سنگ گرانیت به دلیل جذب و انتشار انواع موج ها، نباید در محل هایی که امواج و اشعه های خطرناکی مثل گاما، ایکس و یا امواج رادیو اکتیو در آن ها منتشر می گردد قرار گیرد؛ در غیر این صورت سبب ایجاد مسائل بزرگی در زمینه سلامت انسان خواهد شد.

تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت

 • سنگ های گرانیتی (برعکس سنگ های تراورتن) دارای حفره نبوده و هیچ قسمتی از آن ها تو خالی نیست.
 • برای خرید سنگ گرانیت - به نسبت سنگ های تراورتن - باید پول بیشتری بپردازیم. (استخراج این نوع از سنگ با سختی های فراوانی همراه است.)
 • سنگ های تراورتن - برعکس سنگ های گرانیتی - به راحتی برش داده شده و می توان سطح آن ها را صاف و صیقلی کرد.
 • سنگ های تراورتن - برعکس سنگ های گرانیتی - در اعماق زمین و از سرد شدن مواد مذاب به وجود نمی آیند، بلکه در سطح زمین و اغلب در کناره غارها و از انباشتن رسوبات مختلف در کنار هم تشکیل می شوند.


به "تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت در چیست؟" امتیاز دهید

5 کاربر به "تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت در چیست؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت در چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252