درباره برق کشتی ساختمان بیشتر بدانیم

برق کشتی ساختمان یکی از موارد مهمی که در ساخت و ساز و بازسازی بنا باید به آن توجه فراوانی داشت، در ادامه بیتر در این مورد خواهیم دانست.

درباره برق کشتی ساختمان بیشتر بدانیم

به گزارش گروه ساختمانی آبان، برق کشی باید به گونه ای اجرا شود که ایمنی لازم را برای ساختمان فراهم کند و به راحتی بتوان انواع لامپ را بدون گشتن در پی کلیدها، روشن یا خاموش کرد. اگر به هر دلیلی کوچکترین اشتباهی در برق کاری ساختمان صورت گیرد، ساکنین تا زمانی که در آن مکان زندگی می نمایند برای استفاده از برق با زحمت زیادی مواجهه می شوند. قرار گرفتن کلید و پریزها در جای نامناسب موجب نارضایتی ساکنین می شود زیرا به سهولت نمی توانند به آنها دسترسی داشته باشند.

رعایت ظرفیت استاندارد فیوزها:

فیوزها برای مصارف مختلف در قسمت های گوناگون ساختمان نصب می شوند. در برق کاری باید به این نکته توجه داشت که فیوزها با ظرفیت استاندارد انتخاب شوند. برای مثال ظرفیت فیوز روشنایی 10 آمپر، فیوز پریزها 16 آمپر، فیوز کنتور 25 آمپر و فیوز اصلی ساختمان 20 آمپر است.

توجه به مکان قرارگیری وسایل برقی:

یک برق کار حرفه ای می داند وسایل برقی در چه قسمت هایی از ساختمان قرار می گیرند، بنابراین طبق تصور ذهنی خود اقدام به سیم کشی می نماید. مکان هایی که لباس شویی، اجاق گاز، پکیج، هود، یخچال و سایر وسایل در آنجا قرار می گیرند باید به پریز دسترسی داشته باشند. صاحب خانه باید بدون زحمت از وسایل برقی خود استفاده نماید، از این رو در نظر گرفتن مکان قرارگیری این وسایل بسیار مهم است. تعداد پریزها باید به میزان ای باشد که به سیم های رابط احتیاجی نباشد.

رعایت فاصله در سیم کشی:

در هنگام برق کاری باید یکسری فاصله بین سیم ها رعایت شود. برای مثال فاصله پریزها از کف باید 30 الی 40 سانتی متر و فاصله کلیدها از کف باید 110 الی 120 سانتی متر باشد. آویزهای لامپ نیز باید از سقف حدود 30 الی 50 سانتی متر فاصله داشته باشند. یک برق کار با این فاصله ها آشناست و آنها را در حین کار خود رعایت خواهد نمود.

نکات مهم در نقشه کشی کلید و پریزها:

 1. تعبیه جعبه تقسیم در ساختمان زیبایی نمای داخلی آن را از بین می برد، بنابراین تا جای ممکن از قرار دادن آن در ساختمان پرهیز شود اما در صورت احتیاج می توان آن را در ارتفاع 30 الی 50 متری سقف تعبیه کرد.
 2. کلیدها باید در جایی نصب شوند که بتوان به راحتی به آنها دسترسی داشت. محل قرارگیری آنها نباید باعث سردرگمی افراد شود و آنها در تاریکی در پی کلید بگردند.
 3. سیم های پریز تلفن باید درون لوله های مجزا قرار گیرند.
 4. محل هایی که برای عبور لوله های برق در ساختمان تعیین می شوند نباید به مقاومت بنا صدمه بزنند. این لوله ها باید به سهولت رد شوند و سیم ها را به محل مورد نظر در ساختمان برسانند.
 5. سیم هایی که برای تلویزیون و آنتن استفاده می شوند باید در لوله های مجزا و مستقیم قرار گیرند.
 6. تاسیسات برقی باید بر روی پلان ساختمان به شکل تک خطی ترسیم شوند. این در صورتی امکان پذیر است که قبل از ترسیم نقشه از قسمت های مختلف ساختمان بازدید شود و برترین مکان برای قرارگیری آنها در نظر گرفته شود.
 7. در برق کشی برای بیشتر مصارف یک جهت برای عبور سیم های برق در نظر گرفته می شود اما می توان برای وسایل پر مصرف مانند ماشین لباسشویی از تابلوی برق یک خط جداگانه تا پریز لباسشویی کشیده شود و یک فیوز برای آن تعبیه شود. برای انواع کولر نیز یک خط مستقیم با فیوز اجرا می شود.
 8. کابل ها و لوله های عبور آنها در زیر گچ کاری قرار می گیرند بنابراین باید یک تکه باشند.
 9. اگر قرار است سیم ها از کف ساختمان عبور نمایند باید لوله های پلاستیکی یا فولادی مورد استفاده قرار گیرند.
 10. فیوزهای مینیاتوری نباید برای بیشتر از 10 فیوز استفاده شوند.
 11. در مکان های مرطوب مانند حمام، کابل های برق به هیچ عنوان نباید در کف قرار گیرند.
 12. پریزهایی که در سرویس های بهداشتی تعبیه می شوند باید دارای درپوش بوده و از آب دور باشند.
 13. به منظور برق رسانی به هود در آشپزخانه و قرار گرفتن آن درست بالای اجاق گاز می توان یک سیم نول و یک سیم فاز از پریز اجاق گرفته شود.
 14. علاوه بر قرار دادن پریز برای وسایل برقی، بهتر است پریزهای اضافی نیز برای لوازم ضروری دیگر در نظر گرفته شود.
 15. برای کنده کاری محل قرارگیری کلید و پریز ها باید ابتدا با خط تراز با تکیه بر استاندارهای لازم و فاصله مناسب از کف، محل قرارگیری آنها علامت زده شود، سپس نسبت به کنده کاری اقدام شود.

رعایت استاندارد سطح مقطع سیم ها:

سطح مقطع سیم های مورد استفاده برای روشنایی 1/5 میلی متر، سیم های پریز 2/5 میلی متر، سیم های اصلی برق 4 میلی متر، سیم های کولر آبی 2/5 میلی متر و سیم های کولر آبی 4 میلی متر می باشد.

انتخاب انشعاب های مناسب:

در برق کشی ساختمان انشعاب کنتور باید دارای ظرفیت کافی باشد تا در صورت افزایش ناگهانی بار الکتریکی در منازل، ولتاژ برق افت پیدا نکند و یا وسایل حفاظتی قطع نشوند. تعداد انشعاب های داخلی نیز باید به گونه ای انتخاب شود تا در صورت سوختن یک فیوز، کل ساختمان در خاموشی فرو نرود. اگر تعداد انشعاب ها بیشتر باشد ضریب اطمینان بالاتر خواهد رفت.

در برق کشی ساختمان انشعاب کنتور باید دارای ظرفیت کافی باشد تا در صورت افزایش ناگهانی بار الکتریکی در منازل، ولتاژ برق افت پیدا نکند و یا وسایل حفاظتی قطع نشوند. تعداد انشعاب های داخلی نیز باید به گونه ای انتخاب شود تا در صورت سوختن یک فیوز، کل ساختمان در خاموشی فرو نرود. اگر تعداد انشعاب ها بیشتر باشد ضریب اطمینان بالاتر خواهد رفت.به "درباره برق کشتی ساختمان بیشتر بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره برق کشتی ساختمان بیشتر بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252