قره کلیسا قدیمی ترین کلیسای ارامنه ایران بازسازی و مرمت می گردد

براساس آخرین اخبار بدست آمده، قره کلیسا در آذربایجان غربی قرار است مورد بازسازی و مرمت قرار گیرد که این امر می تواند گامی موثر در جهت حفظ آن باشد. این خبر پیرامون مرمت قره کلیسا هست.

قره کلیسا قدیمی ترین کلیسای ارامنه ایران بازسازی و مرمت می گردد

به گزارش گروه ساختمانی آبان، قره کلیسا در آذربایجان غربی با بازدید سالانه بیش از 25 هزار نفر، روی مزار تاتائوس یکی از حواریون حضرت مسیح (ع) احداث شده و تاریخچه ساخت آن به عنوان اولین کلیسای دنیا براساس اسناد موجود به بعد از شهادت تاتائوس مقدس برمی گردد. بنای قره کلیسا جز 2 اثر ثبت شده دنیای آذربایجان غربی بوده و در تیرماه هر سال آئین مذهبی این کلیسا با عنوان باداراک با حضور بیش از 2 هزار زائر از مناطق مختلف دنیا در محوطه داخلی و اطراف آن برگزار می گردد.

صیانت از این اثر دنیای در حای طی سال های اخیر در دستور کار مسئولان نهاده شده که اعتبار مربوط به مرمت قره کلیسا به گفته مسئولان امر نیز در سریع ترین زمان ممکن اختصاص می یابد و همین امر ناقوس مرمت کلیسا را به صدا در آورده است. به گفته مدیر پایگاه میراث دنیای کلیساهای ایران مرمت قره کلیسا با نظر کارشناسان فنی و منطبق با استانداردهای یونسکو انجام می گردد و هیچ اقدامی به صورت خودسرانه و بدون نظر کارشناسان صورت نمی گیرد.

شرلی آودیان اضافه نمود: سنگ های استفاده شده در عملیات مرمت قره کلیسا به لحاظ کیفیت و رنگ مشابه نمونه اصلی بوده و در عین حال، براساس نظر کارشناسان امر 80 درصد سنگ های کلیسا سفید است. وی به مراحل مرمت این کلیسا نیز اشاره نمود و گفت: طرح جامع مرمت کلیسای تادئوس مقدس (قره کلیسا) پس از برگزاری چندین جلسه در ایران و ارمنستان از طرف هیات راهبردی پایگاه و شورای فنی استان و شورای خلیفه گری ارامنه آذربایجان و اعضای یونسکو در سال 1395 تصویب شد.

وی گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه اجرای این طرح در یک برنامه زمانی پنج ساله در پنج فاز و بر اساس ضرورت های مرمتی بنا برنامه ریزی شد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی نیز گفت: فاز اول مرمت این پروژه در سال 1396 شروع شد که مرمت و عایق بندی پشت بام کلیسای قدیمی تر را در برمی گرفت. جلیلی جباری گفت: این فاز بعد از 6 ماه به سرانجام رسید و سال 1397 فاز دوم عملیات مرمتی یعنی مرمت دو گنبد کلیسا اجرا شد و گنبد سفید کلیسا که وضعیت نامطلوبی داشت و بیش از 80 درصد سنگ های آن آسیب دیده بود، مورد مرمت نهاده شد.

وی ادامه داد: برای تهیه سنگ هایی که به لحاظ کیفیت و رنگ مشابه نمونه اصلی باشد، حدود سه ماه به معادن منطقه مراجعه شد که در نهایت با نظر هیات راهبردی پایگاه این سنگ ها انتخاب شد. جباری بیان نمود: گنبد کوچکتر احتیاج به سامان دهی داشت و باید سطح گنبد از گلسنگ ها، فضولات حیوانی و قارچ ها پاکسازی می شد و در جریان عملیات مرمت یک لایه یک و نیم سانتی متری از روی گنبد برداشته شد. وی در مورد فاز سوم مرمت قره کلیسا که در حال اجرا است، گفت: بعد از سال ها کوشش، پوشش شیروانی متناسب و کارآمدی بر روی سقف این کلیسا نهاده شد که منجر به حل معضل رطوبت می گردد.

جباری اضافه نمود: این پوشش شیروانی متشکل از سه لایه است که امکان نفوذ رطوبت ناشی از برف و باران سنگین این منطقه را به فضای داخلی کلیسا به صفر می رساند، همچنین این سقف شیب دار نمایی متناسب با رنگ و بافت مصالح بنایی بنا را به ارمغان می آورد. وی گفت: اجرای این پوشش توسط کارشناسان خبره ارمنی که نمایندگان تأیید شده از سوی شرکت مادر هستند، با ابزار ویژه ای صورت پذیرفت که متضمن عملکرد صحیح آن است.

وی با اشاره به اینکه فازهای چهار و پنج شامل مرمت برج ناقوس فضای داخلی و استحکام بخشی ستون ها در سال های آینده انجام می گردد، گفت: تمامی طرح های اجرایی مرمت این بنای دنیای که در چند مرحله اجرا می گردد، از طرف هیات راهبردی پایگاه کلیساها و کارشناسان فنی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی، طی جلسات متعددی در ایران و ارمنستان و با حضور و مشارکت شورای خلیفه گری ارامنه ایران و اسقف اعظم تأیید و تصویب می گردد.

معاون اداره، کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی نیز گفت: مرمت این اثر دنیای ضوابط خاصی دارد و گسترش زیرساخت ها و مرمت های اساسی و بحث های بومگردی آن همیشه در دستور کار بوده است. حسن سپهرفر اضافه نمود: سال جاری بیش از 2 میلیارد و 500 میلیون ریال برای مرمت گنبد اصلی کلیسا و مرمت زاکاریا و ساندوخت در این مکان هزینه شده و درب اصلی آن نیز که سرقت شده، براساس آخرین عکس یافته شده از آن احیا و دوباره نصب شده است. او ابراز امیدواری کرد تا سرانجام سال جاری عصارخانه قره کلیسا نیز که راهبان در گذشته روغن گیری می کردند و هم اکنون تنها بقایا و اهرم های این عصارخانه باقی مانده، دوباره احیا و مرمت گردد.به "قره کلیسا قدیمی ترین کلیسای ارامنه ایران بازسازی و مرمت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قره کلیسا قدیمی ترین کلیسای ارامنه ایران بازسازی و مرمت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252