بازسازی بنای کوچک را چطور انجام دهیم؟

تکنیک ها مهندسی عمران و معماری در کنار هم منتهی به روشهایی شده اند که میتواند یک ساختمان فرسوده و قدیم را به محلی شیک و پرزرق و برق تبدیل کرده و احساس ساکنان را بهبود بخشد همچنین در هنگام فروش نیز منجر به فروش راحتتر و گرانتر خواهد شد.

بازسازی بنای کوچک را چطور انجام دهیم؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، فنون دکوراسیونی زیادی وجود دارند که می توانند به داشتن آپارتمانی با حس و حال جدید یاری نمایند، گاهی این فنون بسیار کوچک و جزئی و گاهی با تغییراتی وسیع تر و عظیمتر در ابعاد همراهند که در این صورت به آنها بازسازی آپارتمان گفته می شود.

مراحل بازسازی آپارتمان

پیش از انجام مراحل بازسازی آپارتمان و تعمیرات مربوطه نیاز است پاسخ بعضی سوالات معین شوند. این سوالات می توانند سوالی از این قبیل:

 • می خواهیم کدام فضاهای آپارتمان را مورد بازسازی قرار دهیم؟
 • هزینه کردن برای بازسازی و نوسازی آپارتمان تا چه مقدار برای ما مقدور است؟
 • فضای بازسازی شده به چه منظور مورد استفاده قرار خواهد گرفت و چه کاربری خواهد داشت؟
 • کدام سبک دکوراسیون آپارتمان را در بازسازی انتخاب نموده ایم؟
 • میزان اهمیت طراحی برای ما چقدر است؟
 • در بازسازی بخش های معین شده آپارتمان چه نوع متریال و مصالحی مورد پسند ماست؟
 • تکلیف چیدمان آپارتمان بعد از بازسازی چه خواهد شد و ترجیح ما استفاده از کدام وسایل و لوازم خانگی است؟

باشند. پس از یافتن پاسخ این سوالات برای آغاز بازسازی آپارتمان بهتر است اولویت بندی به توضیح زیر صورت پذیرد:

 • الویت اول: بازسازی آشپزخانه
 • الویت دوم: بازسازی سرویس بهداشتی
 • الویت سوم: بازسازی نشیمن و سالن پذیرایی
 • الویت چهارم: بازسازی اتاق ها

هزینه بازسازی آپارتمان

قیمت بازسازی آپارتمان در بیشتر سایت ها و ژورنال های مربوطه بر اساس مترمربع گزارش می شود و کمینه و بیشینه ای برای آن در نظر گرفته می شود. اما باید توجه داشته که معین هزینه بازسازی آپارتمان به صورت متر مربعی با گستره عظیمی روبرو می باشد. چرا که میزان و کیفیت مواد و متریال به کار رفته، میزان تغییرات و سطح انجام کار در این موارد بسیار تاثیرگذار است. معین متوسط هزینه برآورد شده برای دستمزد نیروی انسانی مشغول در فرایند بازسازی نیز با نوسانات بسیاری می تواند همراه باشد.

همچنین به عنوان نکته پایانی در نظر داشته باشید که در بازسازی به خصوص آپارتمان های قدیمی بایستی حواستان به واحدهای بالا، پایین و طرفین باشد تا در هنگام بازسازی هیچ گونه آسیبی به آنها وارد نشود.

بازسازی می تواند تا حدی حرفه ای انجام پذیرد که تنوع و تازگی ایجاد شده در آن بالاتر و بیشتر از خرید یک آپارتمان شیکتر و نوساز باشد. توصیه می شود در صورت نداشتن تجربه کافی و در خصوص بازسازی های عمیق از خدمات یک شرکت بازسازی آپارتمان بهره ببرید تا نتیجه ای ایده آل حاصل شود.

بازسازی آپارتمان کوچک

بازسازی آپارتمانهای کوچک شیوه ای مناسب و از نظر مالی مقرون به صرفه جهت کارایی بیشتر و افزایش فضای مورد استفاده در آپارتمان می باشد. بعضی از مواقع، چیدمان و طراحی داخلی یک آپارتمان کوچک طوری است که فضای داخلی آن را کوچک تر از آنچه که هست نشان می دهد. در ادامه کوشش می کنیم نکاتی در خصوص بازسازی های کوچک را یاد آور شده و بر اطلاعات تان در این باره بیافزاییم.

طراحی داخلی و نوع چیدمان وسایل در آپارتمان یکی از کلیدی ترین نکات در بازسازی آپارتمانهای کوچک است. در خصوص نوع چیدمان آپارتمان خود حتما با یک مشاور یا طراحی که سبک کار او را می پسندید مشورت نمایید چرا که در صورت خرید گران قیمت ترین وسایل خانه و مرغوب ترین متریال ها برای بازسازی تا زمانی که این وسایل و نوع طراحی و دکوراسیون با هم هماهنگ نباشند و سبک خاصی نداشته باشند هزینه صرف شده اتلاف و طراحی آپارتمان چنگی به دل نخواهد زد.

بازسازی آپارتمانهای کوچک

به عنوان مثال در چیدمان سالن پذیرایی آپارتمانی با تم سفید قرار دادن یک کاناپه رنگی بسیار شیک و حرفه ای جلوه خواهد نمود اما تصور کنید در آپارتمانی کوچک با دیوارهای به رنگ فیروزه ای مبلمانی سلطنتی و با رنگ تیره قرار داده شود!

شاید رنگ زده شده به دیوارها از نوع بهترین رنگ و مبلمان تهیه شده گران قیمت ترین مبلمان یک مغازه لوکس در بالای شهر باشد اما آنچه در آپارتمان شما دیده خواهد شد چیزی نخواهد بود جز یک فضای دلگیر و ناموزون که ارزش مواد و وسایل گران قیمت آن نیز به چشم نخواهد آمد.

بازسازی داخلی آپارتمان

در بازسازی داخلی آپارتمان رنگ آمیزی دیوارها و سقف آپارتمان به خصوص آپارتمان های کوچک نقش بسیار مهم و اساسی می تواند در بازسازی اصولی آن ایفا کند. در این مرحله بایستی دقت داشته باشید که برای پوشش دیوارها و سقف آپارتمان خود کدام رنگ و طراحی را می پسندید. ایرانیان اغلب طرح های با رنگ سفید را بر سایر رنگ ها ترجیح می دهند چرا که رنگ سفید در عین سادگی می تواند زیبایی بی نظیری به آپارتمان شما ببخشد.

درست است که انتخاب رنگ بازسازی داخلی آپارتمان موضوعی کاملا سلیقه ای و مطابق با نظر و خواست صاحب آپارتمان انجام می پذیرد اما در انتخاب رنگ علاوه بر مورد پسند بودن آن بایستی روی تناسب رنگ با اندازه و وسایل آپارتمان نیز دقت کرد. معمولا در بازسازی آپارتمان های کوچک برای دلبازتر کردن و عظیمتر به نظر رسیدن آپارتمان بهتر است از رنگ های روشن و به خصوص رنگ سفید برای رنگ آمیزی دیوارها و سقف آپارتمان استفاده شود.

بازسازی آپارتمان قدیمی

بازسازی آپارتمان قدیمی و یا حتی آپارتمان هایی که عمر زیادی ندارند می تواند شامل مواردی چون تعویض کابینت آشپزخانه، تغییر دکوراسیون داخلی، ایجاد تغییرات در تیغه بندی، تعویض کفپوش آپارتمان، رنگ آمیزی دیوارها و یا نصب کاغذ دیواری روی آنها، تعمیرات حمام و سرویس بهداشتی، بازسازی تاسیسات لوله کشی، تعویض یا ایجاد تغییرات در درب و پنجره های آپارتمان، تعمیر یا تعویض سیستم گرمایش و سرمایش و … باشد.

امروزه بازسازی آپارتمان ها نیاز افراد خانواده را بدون نیاز به تغییر محل و به صرفه از نظر مالی فراهم می کند و از این رو اهمیت و محبوبیت ویژه ای در میان اقشار مختلف مردم دارد.

بازسازی آپارتمانهای قدیمی

در بازسازی آپارتمانهای قدیمی و کوچک به نورپردازی در بازسازی داخلی آپارتمان توجه ویژه ای داشته باشید، بدین منظور می توانید از نورهای مصنوعی بیشتری در فضای داخلی بهره ببرید. همچنین انتخاب فرش های عظیم در طراحی دکوراسیون آپارتمان های کوچک گزینه مناسبی محسوب نمی شود، پس بهتر است موکت های بدون طرح با رنگ های خنثی و فرش های کوچک در طراحی استفاده شود تا فضای آپارتمان کوچک و دلگیر جلوه نکند.

در خصوص آپارتمان های با متراژ کم و سقف کوتاه استفاده از پرده هایی که رنگ خنثی و طرحی ساده داشته باشند توصیه می شود.

نوسازی آپارتمان

در نوسازی آپارتمان جهت بازسازی حمام و سرویس بهداشتی آپارتمان، در صورت تشخیص معیوب بودن شیرآلات و تاسیسات سرویس توسط کارشناسان بازرسی بایستی نسبت به تعویض آنها قبل از هر اقدامی در بازسازی حمام و سرویس بهداشتی آپارتمان اقدام کرد. به عبارتی در بازسازی حمام و سرویس بهداشتی بهتر است امور بازسازی را به صورت اولویت بندی شده انجام داد.

متداول ترین مراحل و اولویت بندی برای بازسازی سرویس بهداشتی می تواند به صورت عایق بندی دیوارها و کف حمام و سرویس، تعمیر و تعویض تاسیسات و لوله کشی، تعویض و نوسازی کفپوش و شیرآلات باشد.

نکته قابل توجه نوسازی آپارتمان اینست که در بازسازی حمام و سرویس بهداشتی آپارتمان این است که با هزینه هایی کمتر و ایده هایی خلاقانه می توان فضای داخلی حمام و سرویس بهداشتی را بسیار شیک و فکر شده طراحی کرد؛ به عنوان مثال برای زیبایی تمام و ایجاد تنوع در حمام و سرویس بهداشتی می توان در طراحی دکوراسیون آن از یک گلدان طبیعی زیبا در آن استفاده کرد.

بازسازی آشپزخانه آپارتمان

بازسازی آشپزخانه در آپارتمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می تواند سهم بسزایی در زیباسازی آپارتمان داشته باشد. به ویژه در بازسازی های کوچک جهت عظیمتر دیده شدن فضا از طراحی اپن برای آشپزخانه ها استفاده می شود که آشپزخانه را در معرض دید بیشتر و حساسیت روی طراحی و دکوراسیون آن را چند برابر می کند. بازسازی آشپزخانه آپارتمان می تواند شامل مواردی همچون تعویض کابینت ها، تخریب و نوسازی دیوارها و آرک های قدیمی، تعویض و نوسازی لوله کشی ها و شیرآلات، تعویض کفپوش آشپزخانه و کاشی کاری باشد.

برای هریک از این موارد روش های هوشمندانه ای جهت بازسازی و ایجاد تغییرات در آشپزخانه وجود دارد که با اندکی مطالعه و جستجو در سایت های طراحی دکوراسیون و بازسازی می توان آنها را دریافت و با ایده هایی مبتکرانه یک بازسازی آپارتمان هوشمندانه انجام داد.

نکاتی که در خصوص بازسازی آپارتمان در بخش آشپزخانه

 • تعویض کابینت ها در بازسازی آشپزخانه بسیار چشمگیر خواهد بود.
 • استفاده از میز جزیره در فضای آشپزخانه می تواند یک ایده بازسازی عالی باشد.
 • علاوه بر بازسازی و نوسازی دیوارها، کف، سقف، کابینت ها، شیرآلات و … استفاده از وسایل و ابزار مدرن و مناسب برای طراحی داخلی آشپزخانه آپارتمان نیز در بازسازی آن بایستی مورد توجه قرار گیرد.
 • دقت در معین ارتفاع کابینت ها بسیار مهم است ارتفاع مناسب کابینت ها علاوه بر سهولت در دسترسی، می تواند روی زیبایی و تناسب وسایل آشپزخانه نیز تاثیرگذار باشد.
 • تعویض و نوسازی کفپوش آشپزخانه به دلیل استفاده زیاد از این بخش آپارتمان و وجود انواع آلودگی ها و چربی و رطوبت در این مکان بایستی زود به زود انجام پذیرد.


به "بازسازی بنای کوچک را چطور انجام دهیم؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "بازسازی بنای کوچک را چطور انجام دهیم؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی بنای کوچک را چطور انجام دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252