چوب پلاست (پلی وود) چیست و در کجا استفاده میشود؟

این روزها با پیشرفت تکنولوژی توجه به استفاده از پلاستیک های مصرف شده بیشتر شده است و حتی در صنایع ساختمانی نیز برای خود کاربردهای فراوانی پیدا نموده اند، مصالحی که به مصرف بهینه مواد اولیه یاری فراوان میکنند و در عین حال مقرون به صرفه و با دوام هستند، چوب پلاست از این جمله مصالح ساختمانی میباشد که در روف گاردن و حتی در زیباسازی محیط های مختلف ساختمان نیز به کار گرفته میشوند.

چوب پلاست (پلی وود) چیست و در کجا استفاده میشود؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، چوب پلاست از پلاستیک های بازیافت شده و ذرات چوب کوچک و یا الیاف، از ترکیب موادی همچون الیاف چوب طبیعی، پلاستیک و ترموپلاستیک ها و نوعی آرد مخصوص ساخته می شود.

نوع بسیار جدیدی از این گروه محصولات پلی وود می باشد که در فراوری آن از دو نوع مواد استفاده می شود. در بخش چوب از مواد اولیه ای مانند الیاف تفاله، پوسته بادام، بامبو، کاه و در بخش پلاستیک از پلی اتیلن، پی وی سی و پلی پروپیلن ها استفاده می شود.

این مواد پس از ترکیب در دستگاه های اکسترود تشکیل یک خمیر قوام گرفته را می دهند که ماده اولیه این نوع کامپوزیت می باشد. پس از تشکیل این ماده اولیه و تهیه پروفیل ها و مقاطع مورد احتیاج هر نوع رزین و مواد ترکیبی نیز به آنها افزوده می شود و در آخرین مرحله این مواد در قالب ها شکل گرفته و خشک می شوند. از جمله مزایا استفاده ازچوب پلاست و یا کامپوزیت ها عایق و 100درصد ضد رطوبت هستند.

عایق کامل هر نوع اشعه وامواج رادیو مغناطیسی، صوت، گرما و سرما می باشد. و در برابر عوامل جوی کاملامقاوم بوده و نسبت به استفاده از چوب در نما مقاومت بیشتری دارد و همچنین از نظراقتصادی مقرون به صرفه می باشد و دارای تنوع بسیار فراوان در رنگ و طرح های مختلف می باشد. چوب پلاست به دلیل سازگاری با محیط زیست و تجزیه اسان و سریع در طبیعت بسیار حائز اهمیت می باشد.

کاربرد اصلی چوب پلاست در نما ساختمان و در روف گاردن و در محوطه استخر و در پله های محوطه پارک ها بکارمی رود.

ویژگی های چوب پلاست:

  • استفاده در محیطهای مرطوب و نم دار (به دلیل عایق بودن در برابر رطوبت)
  • مقاومدر برابر نفوذ حشرات و جانوران مانند موش و موریانه و...
  • دیرتراز حالت عادی شعله ور می شود.
  • برایهر تن از این محصول 450 کیلوگرم پلاستیک و 500 کیلوگرم خورده چوب بازیافت می شود.
  • حس چوب طبیعی و گرمی چوب را برایمان به ارمغان می آورد.
  • جلوی نفوذ آب و ریشه های قارچ و کپک ها را میگیرد.
  • مقاوم در برابر جذب و نفوذ هر نوع میکروب وباکتری، مقاوم در برابر نفوذ هر نوع اسید، مایعات و چربی ها
  • مقاومت بسیار بالا در برابر خط و خش و شکستگی و همچنین دارا بودن عمر حداقل 30 سال بدون تغییر شکل می باشد.

تفاوت چوب و چوب پلاست:

در مقایسه بین چوب وچوب پلاست استفاده از چوب در نما مقاومت چندانی ندارد (به دلیل نفوذ پذیری) ولی چوب پلاست به دلیل داشتن ترکیبات آلی در برابر رطوبت مقاوم هستند. استفاده از چوب در ساختمان بسیار پر هزینه می باشد ولی استفاده از چوب پلاست بسیار مقرون به صرفه و کم هزینه می باشد.به "چوب پلاست (پلی وود) چیست و در کجا استفاده میشود؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چوب پلاست (پلی وود) چیست و در کجا استفاده میشود؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چوب پلاست (پلی وود) چیست و در کجا استفاده میشود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252