چگونه گچ دیوار را ترمیم کنیم؟

گچ معمول ترین پوشش برای دیوارهای داخل ساختمان است. یکی از خصوصیات عالی این پوشش امکان ترمیم آن در ابعاد کوچک و با هزینه پایین است. در ادامه دلایل تخریب گچ و راه های ترمیم آن را برای بازسازی ساختمان بررسی می کنیم.

چگونه گچ دیوار را ترمیم کنیم؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، ابتدا برای گرفتن تصمیم های بهتر در زمان بازسازی ساختمان، لازم است بدانید که چرا دیوار را گچ کاری می کنند؟ برای پنهان کردن تاسیسات ساختمان مانند لوله های آب و گاز و سیم های برق، دیوارها را گچ کاری می کنند تا در جای خود ثابت بمانند و به راحتی آسیب نبینند. همچنین برای آماده کردن دیوار برای لایه نهایی مانند رنگ یا کاغذ دیواری، برای آن که سطح صاف تری نسبت به سطح آجری داشته باشیم، دیوار را گچ کاری می کنیم.

اما سوال این است که چرا گچ دیوار می ریزد؟ ریختن گچ دیوار علت های گوناگونی می تواند داشته باشد. یکی از علت های معمول ریختن گچ، ترکیدن لوله آب یا فاضلاب در دیوار و نشت آب و رطوبت است. البته در مناطق بارانی و با محیط شرجی، ممکن است تخریب گچ دیوار به این علت باشد که دیوار را به اندازه کافی عایق کاری نکرده باشید.

در زمان بازسازی ساختمان و در اولین مرحله برای ترمیم گچ تخریب شده دیوار، باید علت آن را پیدا کنید. بعد از بر طرف کردن علت، مرحله ترمیم را شروع کنید. میزان غلظت گچ بستگی به نوع کارتان دارد؛ در نتیجه سعی کنید که گچ خشک بخرید تا میزان غلظت آن را خودتان مشخص کنید.

در مرحله اول باید قسمت تخریب شده را از دیوار جدا کنید. این کار را می توان با استفاده از یک تیغ یا کاردک مخصوص انجام داد. در این مرحله دیوار باید کاملا از ناهمواری ها صاف شود تا سطحی کاملا یکدست درست شود. برای اطمینان بیشتر می توانید از سمباده استفاده کنید.

در مرحله دوم شما پس از خالی کردن دیوار از آسیب‌ها و ناهمواری‌ها، باید آن را با گچ پر کنید. مواد گچ را داخل ظرفی مناسب بریزید و با آب مخلوط کنید. بعضی مواقع لازم است که قسمت خالی دیوار چند بار گچ کاری شود. پس در زمان بازسازی ساختمان خود باید اجازه دهید که گچ اولیه تا حدودی خشک شود. این کار کمک می کند تا متوجه شوید گچ کاری را تا چند لایه باید انجام دهید تا دیوار یک دستی داشته باشید. این مرحله نیاز به صبر و حوصله دارد و نتیجه آن کاملا به زمانی دارد که برای آن صرف می کنید.

در مرحله آخر پس از اتمام کار گچ کاری، باید اطمینان حاصل کنید که دیوار دچار ناهمواری نشده باشد. می توانید این کار را با لمس کردن دیوار انجام دهید. چنانچه دیوار شیب داشت، با بتونه کاری شیب را از بین ببرید. در آخر پس از خشک شدن بتونه، می توانید مرحله رنگ کاری را شروع کنید و کار بازسازی ساختمان خود در این بخش را به پایان ببرید.به "چگونه گچ دیوار را ترمیم کنیم؟" امتیاز دهید

11 کاربر به "چگونه گچ دیوار را ترمیم کنیم؟" امتیاز داده اند | 3.8 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه گچ دیوار را ترمیم کنیم؟"

1 دیدگاه

سعید 23 آبان 1399

من خریدار کرم ترمیم کننده گچ دیوار هستم لطفن قیمت را بفرمایید

پاسخ به سعید
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252