بلوک هبلکس چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از انواع بلوک بتنی بلوک هبلکس است که بلوکی از جنس بتن با تخلخل بسیار بالاست و به دلایل مقاومت بالا و وزن بسیار پایین از اهمیت و کاربرد های بسیار برخوردار است. بیشترین استفاده هبلکس در ساختمان سازیست و می توان به راحتی در ساختمان از لوله گذاری و سیم کشی استفاده کرد چرا که بلوک هبلکس به راحتی برش خورده و میخ و پیج در آن فرو می رود.

بلوک هبلکس چیست و چه کاربردی دارد؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، بعلاوه گفتنی است هبلکس از مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش و صدا برخوردار است به طوری که اگر در ساختمان سازی از بلوک هبلکس استفاده گردد دیگر احتیاج به عایق نیست و ساختمان از نظر عایق مورد تایید مهندسین قرار می گیرد.

مزایای بلوک هبلکس:

هبلکس را میتوان یک نوع از بتن سبک مدرن نامید که ساختار متخلخل دارد. به بتن هایی که مثل هبلکس از روش اتوکلاو و طرفدار کردن در ساخت آن ها استفاده می گردد، اصطلاحاً بتن سبک متخلخل نامیده می گردد. این روش را مهندسان سوئدی برای جایگزین کردن به جای چوب در ساختمان سازی و برای حفظ منابع طبیعی ابداع نموده اند.

در تابستان گرمای داخل اتاقها و خانه به طرز غیر قابل باوری کمتر از هوای خارج از خانه است. به طوری که با کوچکترین وسیله سرمایشی، فضای داخل به آسانی خنک می گردد و احتیاجی به استفاده از کولر گازی برای سرمایش نیست. حتی مقدار روشن کردن کولر ابی کم میگردد. زیرا مقدار گرمایی که قرار است وارد گردد تا دوباره از کولر آبی استفاده گردد، به علت استفاده از هبلکس به کمترین مقدار ممکن رسیده است.

معایب هبلکس:

هبکلس را نمی توان در دیوارهای باربر و حمال استفاده کرد. استحکام هبلکس نسبت به دیگر انواع بتن ها کمتر است. مهم ترین استفاده از هبلکس در مکان هایی است که قبلاً در آنها از آجر بلوک های سفالی، بلوک های بتنی و… استفاده می شده است و وزن زیادی را نیز تحمل نمی نمایند. دیوارهای داخلی ساختمان برترین مکان برای استفاده از هبلکس هستند.

معینات بلوک هبلکس:

 1. بلوک هبلکس نسبت به سایر بلوک ها از جرم حجمی کمتری برخوردار است (هر متر مکعب چیزی حدود 450 تا 550 کیلوگرم).
 2. میانگین مقاومت فشاری این بلوک چیزی حدود 35 کیلو گرم بر سانتی متر مربع است که البته می توان آن را تغییر داد.
 3. ضریب جمع شدگی پس از خشک شدگی از دیگر معینه های هبلکس که مقدار این ضریب چیزی حدود 0.02 درصد است. که به علت خشک شدن در فرآیند اتوکلاو در دمای 200 درجه در12 ساعت باعث جمع شدگی های بلند مدت و کوتاه مدت می گردد. این فرایند باعث جلوگیری از جدا شدن پلاستر از بلوک می گردد.
 4. ضریب انتقال حرارت کم که به وسیله تخلل هوا به وجود می آید یکی از مرایای مهم و معینات مثال زدنی هبلکس است و همین امر سبب افزایش فراوریات این بلوک می گردد.
 5. این بلوک ها بین 45 تا 55 دسیبل در برابر صوت عایق هستند. از این رو می توان در ساختمان سازی از آنها به عنوان عایق صوت نیز بهره برد.

مراحل تهیه بلوک هبلکس:

1.تهیه مواد:

کافی با آب مخلوط میکنیم تا شبیه گل گردددر آسیاب.آهک وسیمان خشک را به دوغاب که تشکیل شده اضافه میکنیم.

و باید به این نکته مهم توجه کنیم که وزن سیمان وآهک خشککه داخل ورودی آسیاب میکنیم به قدری باشد که دوغاب را کاملا خشک نکندالبته نبایددوغاب رقیق هم باشد در واقع مهم ترینکار در این مرحله مخلوط کردن این 3ماده با هم به شکل دوغابدر این مرحله که کاربه میکسرهای مخصوص میرسد.

مخلوط 3ماده اصلی هبلکس دریافت مینمایندوظیفه ای که این میکسرها دارند وزنی که داخل ورودی میریزند را با دقت آنالیز مینمایندو محصولی که به دست می آید برای مرحله 2که قالب ریزی منتقل میگردد.

2.قالب گذاری:

مخلوط را در قالب ها میریزند که ظرفیت هر کدام3متر مکعب اما فقط نصف قالب ها با مخلوط به دست آمده پر میشوند در واقع مخلوطی که مقدار سیلیس.آهک.پودر آلمینیوم.سیمان.به مقدار صحیح در آن وجود دارددر قالب ریخته میگردد و مرحله طرفدارکردن هبلکس یا همان اتوکلاور کردن آغاز میگردد.

فعل وانفعالات شیمیایی باعث میگردد که حباب های ریز در محصول به وجود بیایدو محصول در تایم 3الی 5/3 به مقدار قالب رشد میکند. دما این محصول به 70درجه می رسد بعد از مقدار گیری دما محصول به خط فراوری می رود. در آن جاآغاز به برش زدن محصول مینمایند که طبق درخواست وسفارش مصرف نماینده انجام میگردد مقدار آن قابل تنظیم و از این بابت نگرانی نداریم اما از حد استاندارد پایین ترنباید باشد.

3. کنترل کیفیت:

بعد از برش زدن در خط فراوریبه کنترل کیفیت می رسیم که مهم ترین بحث است محصول نهاییقبل از بارگیری و خارج شدن ویا حتی بسته بندی شدن باید با آزمایش های شیمیایی کنترل گردد.که برای کنترل باید به موارد زیردقت کرد:

1.به مقدار کافی طرفدار شده باشد.

2.سطح خارجی هبلکس ها در این بخش برداشته تا یک سطح هموار و معین دیده گردد.

4. مرحله نهایی:

در این مرحله نهایی که هبلکس ها برای پخت وارد اتو کلاورها میشوند که دما در این اتو کلاورها200درجه و فشاروار شده12 اتمسفر است. در این دما وفشار قالب ها پخته میشوند و هبلکس فراوری میگردد و آماده بارگیری است

هبلکس فراوری شده به این طریق بسیار ایمن محکم و بعلاوه عایق خوبی برابرطوبت و سرما و گرما و همینطور صدا خواهد بود.

کاربردهای هبلکس:

 1. استفاده از هبلکس سبب عایق ساختمان در برابر زلزله
 2. استفاده از هبلکس سبب عایق ساختمان در برابر آتش سوزی
 3. دیوارهایی که با هبلکس ساخته می شوند عایقی مناسب در برابر صوت، حرارت و رطوبت هستند.
 4. از دیگر کاربرد های هبلکس استفاده از آن در کانال های انتقال حرارت است.
 5. بلوک های شکسته شده نیز کاربرد دارند و می توان از آنها به عنوان پوکه جهت کف سازی استفاده نمود.
 6. استفاده از هبلکس در ساختمان باعث جلوگیری از ورود جانوران و حشرات موزی می گردد.
 7. این بلوک رطوبت را از بین برده و باعث جلوگیری از بیماری های متعدد ناشی از رطوبت می گردد.

بلوک AAC:

بلوک AAC به نوعی از بتن سبک متخلخل گفته می گردد که در ساختمان سازی به کار می رود. وزن پایین بلوک در کنار عایق حرارتی بودن آن علت اصلی استفاده از این نوع بلوک در ساختمان سازی است. بلوک AAC با نام اصلی بتن طرفدار اتوکلاو شده از بتن های قدیمی اتوکلاو نشده یا بتن NAAC متمایز می شوند.

بلوک AAC بلوک های بزرگی دارد. برای چیدن بلوک ها به مهارت ویژه ای احتیاج نیست و کارگران ساده نیز می توانند، به راحتی از این نوع بلوک استفاده نمایند. به خاطر وزن پایین، به راحتی به وسیله کارگران حمل می شوند. به خاطر راحتی کار، هزینه کمتری نیز بابت دیوار چینی کارگران پرداخت خواهید کرد.به "بلوک هبلکس چیست و چه کاربردی دارد؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "بلوک هبلکس چیست و چه کاربردی دارد؟" امتیاز داده اند | 4.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلوک هبلکس چیست و چه کاربردی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252