ساخت کابین دوش در تغییر دکواسیون

ساخت کابین دوش، اتاقکی است برای تفکیک فضای حمام از دستشویی ساخته میشود، در ادامه از ویژگی ها و انواع آن خواهیم گفت.

ساخت کابین دوش در تغییر دکواسیون

به گزارش گروه ساختمانی آبان، کابین دوش به اسم یک اتاقک های شیشه ای می باشد که در سرویس های بهداشتی با دیگر اجزای سرویس قرار دارند و جهت حفظ حریم حمام از دستشویی و یا استفاده از امکانات کابین استفاده می شوند. کابین یک شیوه مدرن برای خانه های کوچکی که سرویس بهداشتی و حمام در یک فضای قرار دارند با کابین دوش می توان فضای حمام را از هم مجزا کرد.

اغلب کابین ها دارای درب ریلی یا تاشو یا جمع شونده هستند و برای فضاهای کوچک بسیار مناسب هستند، البته امروز کابین های دوش و حمام های زیادی با کاربری های متنوع در بازار موجود هستند کسانی که تمایل به استفاده از کابین دوش دارند بر حسب احتیاج و انتظاری که از حمام خانه خود دارند از کابین دوش مناسب استفاده نمایند.

ویژگیهای کابین دوش:

کابین ها دارای یک زیر دوشی (کفی) با محل خروجی آب به فاضلاب، دیواره که عمدتا از شیشه هستند و محل ورودی آب به دوش یا پانل دوش. کابین های دوش در اشکال مربع، مستطیل، ربع دایره، نیم دایره، جلو گرد، جلو پخ و… ساخته می شوند و دارای ابعاد مختلف جهت استفاده در انواع سرویس ها هستند.

جنس کابین دوش عمدتا از شیشه های سکوریت نشکن، پلکسی گلس و یا آکرولیک است و برای حفظ حریم می توان از شیشه مات و طرحدار هم استفاده کرد و یا چنان چه از شیشه شفاف استفاده می گردد بوسیله پرده حمام این حریم را حفظ کرد. زیر دوشی هایی که برای اینکار استفاده می شوند باید دارای زیر آب با شاسی مقاوم باشد تا بتواند وزن کابین و شخص داخل آنرا تحمل کند.

برترین نوع شاسی، استیل ضد زنگ است بعلاوه جنس آن باید مقاوم به مواد شوینده باشد و براحتی تمیز گردد و طولانی مدت تمیز بماند، جنس های زیادی برای زیر دوشی ها می توان بکار برد مانند سنگ، چوب، سرامیک که البته باید به وزن آن هم توجه گردد معمولا کابین های پرتال از جنس آکرولیک فراوری می گردد که گزینه مناسبی است.

استفاده از درب برای کابین ها مستلزم رعایت محدوده باز و بسته شدن درب است البته انواع کشویی آن هم موجود است و کار را کمی راحتر نموده است در تمام موارد استفاده از یراق آلات ضد آب و مقاوم به مکان های مرطوب الزامی است.

مزایای کابین دوش:

  1. جلوگیری از اتلاف انرژی کابین ها با توجه به این که یک فضای بسته ایجاد می نماید، از خروج گرما جلوگیری نموده و انرژی کمتری مصرف می گردد.
  2. جداسازی قسمت دوش از سرویس بهداشتی ایجاد یک فضای بسته به وسیله این کابین ها یاری می نماید که رطوبت و مواد شوینده به سایر قسمت های سرویس بهداشتی منتقل نگردد.
  3. جلوگیری از انتقالرطوبت و بخار حمام نسبت به رطوبت معمولی خطرناکتر است و ممکن است به خوردگی وسایل و تجهیزات سرویس بهداشتی منجر گردد.
  4. گرم شدن سریع داخل کابینکابین ها یاری می نمایند که بخش کوچکی از حمام جداسازی گردد و احتیاجی به گرم کردن سایر قسمت های سرویس بهداشتی نباشد و در نتیجه فضای داخلی کابین دوشبه سرعت گرم می گردد.
  5. جلوگیری از انتقال مواد شوینده با سایر قسمت های سرویس بهداشتیاگرچه عدم انتقال رطوبت به سایر بخش های سرویس بهداشتی مهم است، جلوگیری از انتقال مواد شوینده هم اهمیت دارد و از این طریق از لیز شدن فضای سرویس بهداشتی جلوگیری می گردد.

انواع کابین دوش از لحاظ ساخت:

کابین ها به اسم اتاقکی ساخته شده از شیشه های نشکن به صورت معمولی یا پیشرفته فراوری شده باشند. به طور کلی انواع کابین ها از لحاظ ساخت به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

1- کابین دوش دست ساز:

این کابین ها به وسیله فرد یا گروه های طراحی حرفه ای با استفاده از شیشه های نشکن و به صورت دست ساز در محل سرویس بهداشتی ساخته می شوند. کابین های دست ساز بسیار معمولی هستند و در آنها از تجهیزات پیشرفته خاصی استفاده نمی گردد.

2- کابین دوش پیش ساخته معمولی:

کابین های پیش ساخته معمولی از قبل به صورت یک اتاقک شیشه ای در کارخانه های فراوری نماینده ساخته می شوند و ابزار خاصی بر روی آنها نصب نمی گردد. این کابین ها از قبل آماده هستند و تنها خریدار آنها را با توجه به فضای سرویس بهداشتی خود انتخاب نموده و با شیوه های معمولی نصب می نماید. جنس این کابین ها از شیشه سکوریت بوده و تنها ممکن است یک قاب فلزی برای آنها قرار داده گردد.

کابین پیش ساخته پیشرفته:

کابین ها را پیشرفته ترین، زیباترین و گران ترین گزینه در نظر گرفت که سازندگان آنها نهایت سلیقه و دست و دلبازی را در آنها به خرج داده و از تجهیزات پیشرفته مختلفی در آنها استفاده نموده اند.

این کابین ها دارای: نمایشگرهای دیجیتال، سنسورهای حرارتی، سنسورهای رطوبت سنج، دوش های مختلف و هوشمند، سیستم های گرم نماینده کف و سیستم های هشدار دهنده تنها بخشی از فناوری های نو به کار رفته در کابین های پیشرفته هستند.

مدل های مختلف کابین دوش:

کابین از نظر مدل و طراحی به سه نوع مختلف تقسیم بندی می گردد که هر کدام از آنها با توجه به سلیقه سازنده، می توان به شکل های مختلف و در طرح های مختلف اجرا کرد:

1- کابین دوش نیم گرد یکپارچه:

طراحی کابین نیم گردبه صورتی است که گوشه های آن به صورت نیم گرد قرار داشته و کاملاً یکپارچه ساخته می گردد. در حقیقت شیشه استفاده شده در این کابین های یکپارچه است و تنها در محل گوشه ها از شیشه خم استفاده شده است.

2- کابین دوش مربعی یک پارچه:

این کابین ها همچون کابین های نیم گرد به صورت یکپارچه ساخته می شوند و معمولاً میزان های آنها به صورت استاندارد است.

3- کابین دوش چند تکه:

رایج ترین نوع کابین، کابین های چند تکه تکه می باشند. کناره های آن از قسمت های مختلفی تشکیل شده و بر روی یک پایه یا قاب سوار شده اند. این سبک در طراحی باعث می گردد که طراحان انعطاف پذیری بیشتری به خرج دهند و انواع متفاوت تری از درب های ورودی برای کابین دوش طراحی نمایند.

کاربرد کابین دوش:

فضای حمام تفکیک شده و در نتیجه دو نفر می توانند به صورت همزمان از قسمت های مختلف آن استفاده نمایند.

این کابین ها نگه داشتن آب و بخار آن در یک فضای محفوظ است. در واقع، این کابین ها از پاشیدن و جاری شدن آب در کل فضای حمام جلوگیری می نمایند.



به "ساخت کابین دوش در تغییر دکواسیون" امتیاز دهید

2 کاربر به "ساخت کابین دوش در تغییر دکواسیون" امتیاز داده اند | 4.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت کابین دوش در تغییر دکواسیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252