گچ کاری در فرایند بازسازی ملک

گچ کاری ساختمان از آن فرایندهایی است که ممکن است از فعالیت های تکمیلی ملک در عملیات ساخت باشد و یا در مواردی همچون بازسازی ساختمان احتیاج به آن دیده گردد.

گچ کاری در فرایند بازسازی ملک

به گزارش گروه ساختمانی آبان، گچ چیست؟

گچ در اصل ماده ای طبیعی است که در طبیعت وجود دارد. نام علمی آن سولفات دوکلسیم دارای آب است. این ماده هنگامی که از معدن استخراج می گردد به صورت سنگ است؛ سپس در کارخانه های آماده سازی گچ از سنگ گچ، با حرارت دادن در کوره، گرد سفیدی به دست می آید که گچ نام دارد. گچ در صنایع مختلفی استفاده می گردد که یکی از آن ها صنعت ساختمان سازی است.

مخلوط کردن گچ برای گچ کاری

اولین مرحله برای گچ کاری ساختمان، مخلوط کردن گچ است. قطعا مخلوط کردن آب و گچ در ابتدا کار ساده ای به نظر می آید؛ اما این فرآیند ترفندهای خاص خودش را دارد که برای یک گچ کاری صحیح و اصولی باید انجام گردد. باید گچ را به آب اضافه کنید؛ در این صورت کنترل بیشتری روی میزان گچ مصرفی خواهید داشت. برای افزایش کیفیت گچ کاری از آب شیرین بهره ببرید و گچ را به آرامی به آن اضافه کنید. مخلوط آب و گچ را باید خوب هم بزنید تا گچ گلوله نگردد و در مخلوط نهایی هم حبابی ایجاد نگردد.

از مخلوط آب و گچ باید سریع بهره ببرید؛ در غیر این صورت خشک و به ملات مرده تبدیل می گردد؛ بنابراین اگر می خواهید مقدار زیادی گچ تهیه کنید، آن را با پلاستیک بسته بندی کنید.

گچ کاری روی دیوار چگونه انجام می گردد؟

یکی از اصلی ترین ابزارهای گچ کاری ماله نام دارد. برای کار با ماله، باید نحوه صحیح قرارگیری آن را در دست بدانید. مقداری از گچ را با ماله بردارید و به صورت زاویه دار روی دیوار و در یک جهت بکشید. گچ را کاملا روی دیوار صاف کنید؛ ممکن است احتیاج باشد چندین بار ماله را روی سطح موردنظر بکشید تا کاملا صاف گردد. بعد از نیم ساعت، رطوبت گچ تا از بین می رود؛ در این حالت باید با ماله رطوبت بیشتری را روی سطح اعمال و این کار را دو الی سه بار تکرار کنید.

لایه اول که اجرا شد، باید با یک برس با نخ سوزنی مخصوص روی آن شیارهایی ایجاد کنید و لایه دوم را اعمال کنید. این کار باعث می گردد تا به خوبی دولایه روی هم قرار گیرند و ثبات لازم به دست آید.

گچ کاری دیواری که احتیاج به تعمیر دارد

گاهی به جای گچ کاری کل دیوار، احتیاج دارید تنها بخش کوچکی از آن را ترمیم یا بازسازی کنید. برای این کار ابتدا باید قسمت آسیب دیده را آنالیز و آن را از مواد زائد و گردوخاک تمیز کنید. اندازه محیط دیوار آسیب دیده بسیار مهم است. یک حفره کوچک را می توان به راحتی با مواد پرکننده ترمیم کرد؛ اما برای حفره های عظیم تر احتیاج به گچ کاری دارید. محل آسیب دیده باید کاملا مرطوب گردد تا لایه گچ بهتر به لایه قدیمی بچسبد. در نظر داشته باشید که اگر قسمت زیر آن را کمی خراش دهید، دو گچ کاری قدیم و جدید در هم قفل و نتیجه کار بهتر می گردد.

اگر به گچ کاری ساختمان علاقه دارید، می توانید با تکرار و کسب تجربه، این مهارت را کسب کنید. با هر بار انجام گچ کاری ساختمان، ایرادهای کار خود را پیدا می کنید و درنهایت می توانید به یکی از افراد ماهر و مطرح در این عرصه تبدیل شوید.به "گچ کاری در فرایند بازسازی ملک" امتیاز دهید

1 کاربر به "گچ کاری در فرایند بازسازی ملک" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گچ کاری در فرایند بازسازی ملک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252