چطور داخل کمد دیواری را نورپردازی کنیم

نورپردازی همه طراحی های معمولی را به عالی تغییر میدهد این شامل کمد دیواری و اتاق لباس نیز میشود.

چطور داخل کمد دیواری را نورپردازی کنیم

به گزارش گروه ساختمانی آبان، بعد از ساخت کمد دیواری کمد خود را باز می کنید، زیبا و مرتب به نظر می رسد. با این وجود، انگار هنوز هم به چیزی احتیاج است. وسایل تازه داخل کمد خیلی خوب و واضح دیده نمی شوند و بی روح به نظر می آیند. این شرایط نشان می دهد که شما یکی از مهم ترین معیارهای طراحی کمد دیواری یعنی نور را در نظر نگرفته اید. نورپردازی داخل کمد نه تنها به بهتر دیده شدن وسایل یاری می نماید، بلکه به فضا نیز روح و احساس می بخشد. در واقع هدف شما از ایجاد نور داخل کمد دیواری این است که بتوانید لباس ها و وسایلتان را راحت تر پیدا کنید، اما از احساسی که روشنایی داخل کمد برای شما به وجود می آورد نیز بهره مند می شوید.

اهمیت نورپردازی داخل کمد

نورپردازی داخل کمد علاوه بر اینکه یاری می نماید تا اشیاء درون آن را واضح تر ببینید، به فضا عمق و احساس نیز می بخشد. با استفاده از رنگ های متفاوت لامپ داخل کمد که با رنگ کمد دیواری هارمونی دارد می توانید مطابق سلیقه خودتان ظاهری زیبا را ایجاد کنید که می تواند در خلق وخوی روزانه شما تأثیرگذار باشد. از طرف دیگر اگر کمد دیواری شما به قدری بزرگ باشد که بخواهید لباس هایتان را نیز در آن بپوشید، باید نور به میزان کافی در فضا وجود داشته باشد تا بتوانید خودتان را با آن لباس ها ببینید. معمولاً گوشه های کمد از وسط آن تاریک تر است. نورپردازی مناسب یاری می نماید تا کناره های کمد نیز به طور واضح دیده شوند.

با توجه به موارد گفته شده بهتر است که برای نورپردازی داخلی کمد دیواری خود همین الان تصمیم بگیرید. چه کسی بدش می آید که روزش را با نوری که به خود و فضا احساس بهتری می بخشد، آغاز کند؟ اگر نمی دانید کدام نوع نورپردازی داخل کمد برای شما مناسب تر است، تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید.

نکات مهم هنگام اجرای نورپردازی داخل کمد

قبل از ایجاد نور داخل کمد دیواری باید چند نکته را در نظر بگیرید که در زیر به آن پرداخته ایم. آیا اخیراً کمد خود را بازسازی نموده اید یا اینکه هنوز از همان کمد اولیه و اصلی استفاده می کنید؟ اگر خانه ای قدیمی دارید که کمدهای آن بازسازی نشده است، ممکن است تجهیزات نورپردازی در آن وجود داشته باشد که مناسبشان نیست. در خانه های قدیمی با ساختارهایی که سال ها پیش طراحی شده اند، ممکن است بعضی موارد احتیاج به بازبینی داشته باشند تا مناسب احوال و شرایط فعلی شوند. حتی اگر کمدها دوباره ساخته شده و به روز شده باشند، تضمینی نیست که این کار به درستی انجام گرفته باشد.

آیا لامپ ها بدون حفاظ قرار داده شده اند؟ این کار بالقوه خطرناک است. باید یک وسیله یا محافظ متناسب با لامپ پیدا کنید و روی آن قرار دهید یا اینکه یک نوع لامپ تازه با حفاظ نصب کنید. آیا وسایل نصب شده روی سطح در جایی به جز سقف یا بالای در نصب شده اند؟ اگر چنین است، قبل از در نظر گرفتن نور تازه باید به آنها توجه گردد. آیا لامپ های قرار داده شده داخل کمد با قفسه ها و وسایل دیگر موجود در کمد 15 سانتی متر یا بیشتر فاصله دارند؟ آیا وسایلی که روی سطح نصب شده اند و لامپ های رشته ای حداقل 30 سانتی متر از فضای ذخیره سازی فاصله دارند؟ اگر پاسخ منفی است، می بایست جای آنها را عوض کرد.

رعایت این نکات ممکن است سختگیرانه و آزاردهنده به نظر برسد، اما برای ایمنی لازم است. توجه به مواردی که باید برای ایجاد نور داخل کمد دیواری در نظر گرفته شوند، برای حفاظت از منزل شما در برابر آتش سوزی بسیار مهم است.

انتخاب لامپ داخل کمد مناسب

اینکه شما چه استراتژی را برای نصب تجهیزات نورپردازی داخل کمد به کار ببرید، به کمد شما و نحوه چیدمان وسایل درون آن بستگی دارد. ساختار و تعداد لامپ های مورد استفاده برای ایجاد نور داخل کمد دیواری با توجه به متراژ کمد شما معین می گردد.

روشنایی داخل کمد با سایز کوچک

اگر کمد کوچکی دارید و می خواهید برای آن لامپ تهیه کنید، شاید فکر کنید ضرورت تهیه لامپ داخل کمد این باشد که هنگام انتخاب لباس بتوانید لباس های موجود در کمد را بهتر ببینید. اینکه کمد شما کوچک است علت نمی گردد که نورپردازی داخل آن را کم اهمیت بپندارید و به آن توجه نکنید. شما می توانید چشم انداز کمد خود را با استفاده از چراغ هایی که به صورت استراتژیک درون آن قرار داده شده بهبود ببخشید. لامپ های سقفی کمد شما را روشن نموده و از تاریکی آن جلوگیری می نمایند. قرار دادن لامپ های نواری زیر قفسه ها یا پشت میله، نور پس زمینه ایجاد می نماید و به کمد شما جلوه ای عالی می بخشد.

اگر ساخت کمد دیواری شما به گونه ای است که از سیم کشی روشنایی داخل کمد پشتیبانی نمی نماید، برای نورپردازی داخل کمد می توانید از لامپ های ال ای دی که با باتری کار می نمایند، بهره ببرید. در این صورت احتیاجی به تماس گرفتن با متخصص برق نیز نخواهید داشت. این مورد هم برای کمدهای بزرگ و هم برای کمدهای کوچک صدق می نماید.

روشنایی داخل کمد با سایز بزرگ

نورپردازی ملایم برای کمدهای بزرگ و مخصوصاً آنهایی که آینه دارند، انتخاب خوبی است. کمد بزرگ به چراغ هایی احتیاج دارد که به صورت استراتژیک در آن قرار داده شده اند و تمام گوشه های آن را روشن می نمایند. ممکن است بخواهید مجموعه ای از کفش ها یا کیف ها را با هم نمایش دهید، حتی اگر تنها فردی باشید که آنها را می بیند.

لامپ های سقفی که به صورت راهبردی داخل کمد قرار داده شده اند، به روشن کردن گوشه ها و کناره ها یاری می نمایند و لامپ هایی که در جهت قرار گرفته اند، روشنایی هدفمند ایجاد می نمایند و می توان آنها را به سادگی حرکت داد و هر نقطه دلخواه از کمد را روشن کرد. قرار دادن نواری از ال ای دی هایی که از طریق باتری کار می نمایند، قفسه های شما را روشن می نماید. بعلاوه آنها را از نظر ظاهری نیز بهبود می دهد و یاری می نماید که اشیای درون آن بهتر دیده شوند.

کدام لامپ ها برای نورپردازی یک کمد مناسب هستند؟

انواع مختلفی از لامپ برای نورپردازی داخل کمد وجود دارد و تصمیم در خصوص اینکه کدام نوع از آنها مناسب تر است، ممکن است تا حدودی سخت به نظر برسد. لامپ های هالوژن برای استفاده ایمن داخل کمد گرمای زیادی فراوری می نمایند. لامپ های فلوئورسنت جایگزین خوبی برای نورپردازی های ملتهب هستند. آنها انرژی کمتری مصرف می نمایند و به مدت طولانی نیز دوام دارند. به هنگام عملکرد نیز خنک هستند و داغ نمی شوند.

این لامپ ها در نهایت می سوزند و باید مکانی برای دفع آنها پیدا کنید. اگر از مسائل مربوط به دفع آنها صرف نظر کنیم، هنوز هم گزینه های خوبی برای ایجاد روشنایی داخل کمد به شمار می فرایند. اگر تصمیم گرفتید که برای نورپردازی داخل کمد خود از لامپ های فلوئورسنت بهره ببرید، طیف کامل آن را انتخاب کنید تا مجذوب کننده ترین نورپردازی را داشته باشید. یک گزینه دیگر که کمی از گزینه های قبلی گران تر است، لامپ ال ای دی است. لامپ های ال ای دی نور کافی برای فضاهای کوچک و بزرگ فراهم می نمایند، در عین حال گرمای زیادی نیز فراوری نمی نمایند. عدم فراوری گرمای زیاد از طریق آنها موجب می گردد که خطر بالقوه آتش سوزی را نداشته باشند. می توانید بسته به سلیقه خود ال ای دی هایی با نورپردازی گرم یا سرد پیدا کنید.

میزان توانی که برای نورپردازی داخل کمد احتیاج دارید، به سایز کمد شما و میزان نور طبیعی بستگی دارد. معمولاً لامپی با توان 150 وات برای ایجاد روشنایی داخل کمد مناسب است اما ترجیح شخصی شما ممکن است متفاوت باشد. لامپ های ال ای دی متناسب با سایز ساختارهای مختلف طراحی شده اند. لامپ هایی که با باتری کار می نمایند، برای کمدهایی با میزان کوچک یا برای نورانی سازی فضاهای کوچک بهتر هستند؛ زیرا نور زیادی فراوری نمی نمایند.

ساختارهای دکوراتیو

نورپردازی داخل کمد می تواند جنبه زیبایی و دکوراتیو نیز داشته باشد. ساخت کمد دیواری به گونه ای که بتوان در آن یک لامپ زیبا و تزئینی را جای داد، بسیار هیجان انگیز به نظر می رسد. با اضافه کردن یک لامپ داخل کمد زیبا نه تنها به روشنایی داخل کمد یاری می کنید، بلکه ظاهر زیبا و چشم نوازی نیز به آن می دهید. لوسترهای کوچک یا آویزهای مخصوص زیبایی انتخاب خوبی برای زیباسازی کمد هستند.

اگر ساخت کمد دیواری شما جوری نیست که بتوانید در آن لوستر جا دهید، نگران نباشید. هنوز هم گزینه های زیادی هستند که می توانید از طریق آن کمد خود را زیبا کنید. نمونه های لامپ داخل کمد مجذوب کننده و منحصر به فرد در اینترنت به وفور یافت می شوند که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. حتی چراغ هایی که در طول جهت کمد نصب می کنید را نیز می توانید از نمونه های مجذوب کننده انتخاب کنید.به "چطور داخل کمد دیواری را نورپردازی کنیم" امتیاز دهید

2 کاربر به "چطور داخل کمد دیواری را نورپردازی کنیم" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور داخل کمد دیواری را نورپردازی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252