سنگ تراورتن چیست؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، سنگ های تراورتن از عناصر مهم و اساسی در طراحی کف و دیوارهای داخلی به حساب می آیند و سهم بسیار قابل توجه ای در علم طراحی رنگ ها و دیزاین داخلی ساختمان دارند. امروزه با توجه به محل قرار گیری سنگ ها در ساختمان (به عنوان مثال نمای ساختمان، دیوارهای داخلی، کف پوش داخل ساختمان، قرنیز و همین طور دیوارها و سطح محوطه ویلا و اطراف استخر و فضای سبز ساختمان) و همچنین نوع و کاربری سازه از انواع مختلف سنگ های تراورتن و طیف رنگ بندی متنوع و فراوان سنگ های تراورتن استفاده می شود.

سنگ تراورتن چیست؟

در صنعت ساختمان همزمان با پیشرفت روز افزون در تمامی حوزه ها، حس زیبایی شناسی و درک زیبایی فضای داخلی ساختمان امری است که در کنار توجه به مسائل سازه ای و مهندسی ساخت، از اهمیت روز افزونی برخوردار است. از این رو همه روزه انتخاب مصالح و سنگ تراورتن که بتواند ضمن هم گام بودن با پیشرفت صنعت ساختمان به مهندسین معمار اجازه دهد تا طراحی های خود را آزادانه تر پیاده سازی کنند، بیشتر احساس می شود.

سنگ های تراورتنی که در ساختمان ها از آن ها استفاده می شود اغلب دارای میزان سختی و جلای متفاوتی هستند، برای مثال سنگ های تراورتنی که در محل های پر رفت آمد و همچنین در فضاهایی که با سرما و گرما مستقیما در تماس هستند استفاده می شود اغلب سنگ هایی هستند که دارای ماهیت آذرین (آتشفشانی) و دارای حداقل میزان آهک هستند.

آهک موجود در سنگ ها به علت آن که توانایی واکنش سریع با آب را دارند به هیچ عنوان استفاده از چنین سنگ هایی از نظر اجرایی در محیط های مرطوب و یا محل هایی که در تماس مستقیم با عوامل جوی از قبیل باران و برف و... هستند مناسب نیست.

 از این رو باید علاوه بر این که به مسائل معماری و دیزاین داخلی توجه ویژه ای شود به جنس سنگ تراورتن انتخابی در طرح ها از لحاظ فنی هم توجه شود. تراورتن یکی از سنگهای پر کاربرد در معماری مدرن است. معمولا برای نمای ساختمان، پوشش دیوار و کف پوش از سنگ تراورتن استفاده می شود.

سنگ طبیعی تراورتن از زمان بسیار قدیم در ساخت ساختمان های عمومی استفاده شده است. کاخ ها، ریحان ها، معابد ... همه با این سنگ آهک رسوبی (سنگ تراورتن اصفهان) تشکیل شده توسط رسوبات کربنات کلسیم است. از زمانی که یک محصول تزئینی از نظم اول محسوب می شود، ویژگی های سنگ تراورتن حاجی آباد چند منظوره است: نه تنها این سنگ تراورتن سفید کیفیت های ترکیبات مهم را به وجود می آورد که به راحتی می تواند مورد استفاده قرار گیرد و این سنگ تراورتن ارزان قدرت زیادی به دست می دهد؛ همچنین سنگ تراورتن سفید و سنگ تراورتن کرم دارای زیبایی ظاهری خاصی است. سطح نامنظم سنگ تراورتن آتشکوه با حفره های کوچک و انواع الگوهای بی حد و حصر، رگه های روشن و غریب و رنگ آمیزی کالیودوسکوپی، تغییر پذیری پر از ظرافت. سنگ تراورتن شکلاتی خود را مجددا سازگار با مفاهیم جدید ساختاری و معماری مورد نیاز زمان های ما قرار می دهد.

امروزه یکی از مناسب ترین سنگ های تراورتن در صنعت معماری و ساختمانی که دارای بافت منسجم جهت استفاده در نما خارجی ساختمان(سنگ تراورتن نما) و همچنین در کف ساختمان ها اعم از کاربری تجاری و اداری و یا مسکونی را دارا است، سنگ تراورتن گروه لوکس آبان است. سنگ های تراورتن با کیفیت گروه لوکس آبان و سنگ های تراورتن نما ساختمان در کنار دارا بودن بافت و جنس سخت و مقاوم دارای سطحی صیقلی و قابلیت شکل پذیری بالا در برش کاری ها است. امروزه سنگ های تراورتن نمای ساختمان با توجه به معادن وسیعی (معادن سنگ تراورتن اصفهان، معادن سنگ تراورتن عباس آباد، معادن سنگ تراورتن حاجی آباد، معادن سنگ تراوتن آتشکوه، معادن سنگ تراورتن یزد و معادن سنگ تراورتن کاشان) که در مناطق مختلف دارا است، در رنگ های بسیار زیبا و خاص (سنگ تراورتن سفید، سنگ تراورتن کرم، سنگ تراورتن شکلاتی) تهیه می شود. که همین امر باعث توجه ویژه مهندسین طراح به استفاده از این سنگ های تراورتن ارزان و باکیفیت (قیمت سنگ تراورتن سفید، قیمت سنگ تراورتن کرم، قیمت سنگ تراورتن شکلاتی، قیمت سنگ تراورتن) در طراحی های خود است.

از مواردی که امروزه از سنگ های تراورتن در طراحی و دیزاین داخلی ساختمان ها استفاده می شود می توان به استفاده از سنگ های تراورتن با قیمت مناسب و کیفیت بالا در آشپزخانه ها در فضای بین کابینت و همچنین استفاده از سنگ های تراورتن ارزان قیمت و با کیفیت در معماری مدرنیته به عنوان متریال مورد نیاز سرویس های بهداشتی و همچنین فضاهای استخر اشاره کرده، نوع خاص و به نسبت جدید استفاده از سنگ های تراورتن به عنوان رویه میز است و همچنین به عنوان سنگ های تراورتن دکوری روی کابینت اشاره کرد.

در زمینه شناخت انواع سنگ های تراورتن (سنگ تراورتن چیست؟) و کیفیت سنگ های تراورتن (سنگ تراورتن کرم، سنگ تراورتن سفید، سنگ تراورتن ارزان قیمت، قیمت سنگ تراورتن) سوال های زیادی مطرح می شود که تیم طراح و مجری گروه لوکس آبان با بهری گیری از آخرین تجارب اجرایی خود و مقالات علمی روز دنیا اقدام به پاسخگویی می کند:

علت وجود سوراخ هایی در سطح سنگ های تراورتن به چه علت می باشد و آیا دلیل بر کیفیت پایین سنگ های تراورتن است؟

پاسخ: سنگ های تراورتن دارای ماهیت سخت و در عین حال شکل پذیری بالایی در برش کاری می باشد. علت وجود حفره های کوچک در سطح سنگ های تراورتن به هیچ عنوان از ضعف سنگ تراورتن نیست و در واقع ماهیت مواد تشکیل دهنده این سنگ های تراورتن به این گونه است. البته وجود حفره های بزرگ که توام با ترک هستند در هنگام برش از نقاط ضعف سنگ تراورتن (مزایا و معایب سنگ تراورتن چیست) حساب می شود و اصطلاحا می تواند دلیل بر کیفیت پایین سنگ تراورتن ارزان قیمت باشد.

در صورت وجود حفره های بزرگ در سنگ های تراورتن آیا امکان استفاده مطلوب از سنگ های تراورتن وجود دارد؟

پاسخ: امروزه در بازار سنگ های تراورتن امکان وجود چنین سنگ هایی در بارهایی که با متراژ های بالا جهت استفاده در ساختمان سازی، مستقیما از انبار های دپوی سنگ تراورتن اصفهان و انبار های دپوی سنگ تراورتن عباس آباد و انبار های دپوی سنگ تراورتن حاجی آباد و انبار های دپوی سنگ تراوتن آتشکوه ارسال می شود وجود دارد.

اما راه حلی که در همان هنگام برش های طولی در کارخانه اتفاق می افتد این است که از موادی به نام رزین در حفره های سنگ تراورتن تزریق شده و در صورت عمل آوری مناسب، عملا رزین های تزریقی عضوی از بافت سنگ شده و امکان استفاده مطلوب با حداکثر کارایی را فراهم می آورد.

نحوه فروش سنگ های تراورتن در چه ابعادی است (ابعاد سنگ تراورتن برای نما) و قیمت سنگ تراورتن نمای رومی چقدر است و جهت برش کاری برای سر ستون ها و مجسمه ها در طرح های معماری، به چه طریقی است؟

پاسخ: سنگ های تراورتن اغلب برای مصارفی از قبیل نماهای ساختمان به صورت اصطلاحا اسلب فروخته می شود که ابعاد اسلب ها (ابعاد سنگ تراورتن) در حالت استاندارد دارای عرض 40 سانت در طول 2 متر و 40 سانت است. که در کارگاه ساختمانی متناسب با نقشه های اجرایی، سنگ های تراورتن توسط استاد کار برش می خورد.

اما برای استفاده در کف سالن ها معمولا سنگ ها در قطاع استانداردی تهیه می شود که شامل ابعاد 30 در 30 سانت و 40 در 40 و 50 در 50 و 60 در 60 و در صورت سفارش تا ابعاد 80 در 80 سانت هم تهیه می شود. و برای تهیه اشکال خاص و برش کاری های متفاوت به این طریق است که به شرکت های که دارای دستگاهای دیجیتال برش سنگ تراورتن هستند اسکوپ سنگ تراورتن در رنگ مورد نظر و طرح سه بعدی را داده و این دستگاه ها دارای قابلیت برش سنگ تراورتن نما در طرح مورد نظر هستند.

علت قیمت متفاوت سنگ تراورتن چیست و درجه بندی کیفی سنگ های تراورتن بر چه اساسی انجام می شود؟

پاسخ: در هنگام قیمت گذاری بر روی سنگ های تراورتن، سنگ های تراورتن را بر اساس صافی سنگ تراورتن و یک دستی سنگ تراورتن و هرچه سفیدتر بودن سنگ های تراورتن طبقه بندی و قیمت گذاری می کنند، هرچه خطوط و اصطلاحا شال روی سنگ های تراورتن سفید کمتر باشد و از بازی رنگ کم تری برخوردار باشد و سنگ تراورتن سفید دارای رزین کمتر و ترک کم تری باشد مرغوب تر و خلوص بالاتر و به طبع قیمت بالاتری هم دارد.

گروه لوکس آبان در تمامی مراحل طراحی و اجرای سنگ کاری در انواع پروژه ساختمانی و مشاوره خرید انواع سنگ های ساختمانی که مستقیما از معدن تهیه می شوند و با قیمت مناسب در اختیار مشتریان قرار می گیرد، در خدمت شما مشتریان محترم گروه لوکس آبان است.

انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: abanhome.com شناسه مطلب: 8

به "سنگ تراورتن چیست؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "سنگ تراورتن چیست؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ تراورتن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید