چیزهایی که در خصوص پله برقی نمیدانستید

پله برقی، راه پله متحرکی می باشد که برای حمل و نقل مسافر به بالا و پائین در یک فاصله عمودی کوتاه به کار می رود. پله برقی در سراسر جهان و در مکان هایی که استفاده از آسانسور به دلایل مختلف ممکن نیست، نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. در میان دستگاه هایی که برای جابه جایی عمودی میان طبقات طراحی شده اند.

چیزهایی که در خصوص پله برقی نمیدانستید

به گزارش گروه ساختمانی آبان، سازه پله برقی معمولاً بصورت یکپارچه طراحی و ساخته می گردد؛ تیرهای نگهدارنده اصلی سازه، از دو نوع پروفیل قوطی یا نبشی ساخته می شوند که در کنار ستون های عمودی و مورب، سازه ای یکپارچه به وجود می آورند. این سازه پس از جوشکاری، تنش گیری و رنگ آمیزی می گردد. سازه ای که با پروفیل های توخالی ساخته شده باشد، سبک تر است و فشار کمتری به ساختمان وارد می نماید.

چیدمان پله برقی به سه روش صورت می گیرد:

1. تکی:

در روش تکی استفاده نماینده برای رسیدن به پله بعدی باید مسیری را طی کند و بیشتر مناسب محل هایی که جریان حرکت جمعیت به یک سو باشد مانند مراکز تجاری.

2- ضربدری:

شیوه قرار ضربدری که مرسوم ترین شیوه چینش پله برقی و مناسب ساختمان های اداری، خدماتی و فروشگاهی می باشد به استفاده نماینده امکان می دهد تا سریع بین دو یا چند طبقه حرکت کند.

3- موازی:

شیوۀ چینش موازی که سریع ترین زمان رسیدن به طبقات دیگر به وسیله آن ممکن است، در ساختمان هایی با طول زیاد کاربرد دارد. روش موازی در صورتی امکان پذیر است که طراحی ساختمان به گونه ای باشد که فضای کافی میان پاگردهای دو طبقۀ متوالی وجود داشته باشد.

اجزای تشکیل دهنده پله برقی:

1. موتور:

شیوۀ چینش موازی که سریع ترین زمان رسیدن به طبقات دیگر به وسیله آن ممکن است، در ساختمان هایی با طول زیاد کاربرد دارد. روش موازی در صورتی امکان پذیر است که طراحی ساختمان به گونه ای باشد که فضای کافی میان پاگردهای دو طبقۀ متوالی وجود داشته باشد.

2. گیربکس:

استفاده از سه دسته گیربکس در پله برقی ها مرسوم است؛

  1. چرخ دنده ساده که به وسیله زنجیر محورهای دستگیره و پله را به حرکت درمی آورد.
  2. چرخ و پیچ حلزونی که پرکاربردترین توع گیربکس است، حرکت به وسیله زنجیر به محورهای دستگیره و پله منتقل می گردد.
  3. چرخ دندۀ سیاره ای که در آن حرکت به محور زنجیر و محور دستگیره به وسیله چرخ دنده انجام می گردد. این نوع گیربکس آخر راندمان بالایی دارد.

3. پله:

جنس بدنه پله ها از آلومینیوم بوده و معمولاً با عرض 80 و 100 سانتی متری ساخته می گردد، اما پله رمپ و پیاده رو متحرک تا عرض 1400میلی متری هم موجود است. بیشتر تولیدنمایندگان پله برقی از پله های یکپارچه استفاده می نمایند، اما معدودی هم از پله های چندتکه استفاده می نمایند که چندان مناسب و مطلوب نیست.

4. سیستم ترمز:

معمولا از ترمزهای زبانه ای در این سازه استفاده می گردد، اما ترمز گوی و ترمزهای مغناطیس مداربسته که عملکرد مطلوبی دارد هم به عنوان سیستم ترمز سازۀ پله برقی معمول است.

5. زنجیر پله:

یکی ار مهم ترین اجزای پله برقی زنجیر آن می باشد، که معمولاً از جنس فولاد ساخته می گردد. اساسی ترین موضوع دربارۀ زنجیر پله شیوۀ روغن کاری آن است. روغن کاری زنجیر به دو شیوۀ دستی یا اتوماتیک انجام می گردد که روش اتوماتیک مطلوبیت بیشتری دارد. به تازگی زنجیرهایی وارد بازار شده اند که در مدت عمر مفیدشان به روغن کاری نیازی ندارند.

6. محرک دستگیره:

چرخ به نسبه بزرگی است که به صورت اصطکاکی دستگیره را به حرکت در می آورد و نیروی لازم برای حرکت خود را از یکی از محورهای اصلی گیربکس به وسیله زنجیر یا چرخ دنده تامین می نماید.

انواع پله برقی:

1. پله برقی تجـاری:

مخصوص ساختمان هایی است که در شبانه روز کمتر از 12 ساعت فعال هستند و توزیع ترافیکی جمعیت در طول روز یکنواخت است. در این نوع ساختمان ها از پله برقی هایی با زاویه کمتر از 35 درجه استفاده می گردد که جای کمتری اشغال می نمایند و از نظر مالی به صرفه ترند.

2. پله برقی نیمه تجاری:

در ساختمان ها و محل هایی کاربرد دارد که در طول شبانه روز به وسیله عموم مردم استفاده می شوند مانند پل های عابر پیاده، ایستگاه های مترو دور افتاده، ساختمان های اداری عمومی. مشخصات فنی این نوع پله برقی از این قرار است.

3. پله برقی غیر تجاری:

در محل هایی کاربرد دارد که در تمام ساعات شبانه روز رفت و آمد زیادی در آنها جریان دارد مانند ایستگاه های اصلی مترو، ایستگاه قطار و فرودگاه. پله برقی های غیر تجاری از آنجا که مجبور به تحمل حجم ترافیک عظیمی هستند سنگین ترین و گران ترین نوع پله برقی به شمار می فرایند.

کاربرد پله برقی:

موارد استفاده اصلی این دستگاه در مراکز خرید، فرودگاه ها و مراکز حمل و نقل، مراکز تجاری، هتلها و ساختمانهای عمومی است. پله برقی ها ظرفیت بالائی برای جابجائی افراد دارند و قابلیت نصب در همان فضای فیزیکی راه پله ها را دارند.به "چیزهایی که در خصوص پله برقی نمیدانستید" امتیاز دهید

1 کاربر به "چیزهایی که در خصوص پله برقی نمیدانستید" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیزهایی که در خصوص پله برقی نمیدانستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252