آشنایی با انواع آجر و سفال

آجر و سفال از پرکابردترین و مهمترین مصالح در صنعت ساختمانی است که حتی ممکن است در دکوراسیون داخلی یا در نما هم به کار گرفته گردد.

آشنایی با انواع آجر و سفال

به گزارش گروه ساختمانی آبان، آجر از پختن خاک رس به دست می آید و در ابعاد و رنگ های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. برای ساخت آجر ابتدا خاک رس مرغوب و باکیفیت را عمل آوری نموده و گل آن را درست می نمایند. سپس گل رس در قالب هایی با ابعاد استاندارد ریخته و خشک می شوند. این مرحله خشت زنی یا قالب گیری نام دارد. خشت پس از خشک شدن به کوره آجرپزی می فرایند و مرحله نهایی عملیات پخت آجر انجام می شود. آجرها در کوره ای پخته می شوند کیفیتی متفاوت دارند.

انواع کوره های آجر پزی:

1-کوره های آجر ثابت و آتش ثابت:

در کوره های نوع اول آجرها به نحوی روی هم چیده می شوند که یک برج آجری تشکیل می دهند و فرآیند پخت آنها به وسیله آتشی که درون کوره است انجام میگیرد.

2-کوره های آجر ثابت و آتش فراینده:

در کوره های نوع دوم آجرها در کوره ریخته می شوند و آتش درون کوره منجر به پخت آنها می شود.

3-کوره های آتش ثابت:

کوره های نوع سوم حالتی مکانیزه دارند. در این کوره ها یک تونل آتش در وسط قرار گرفته و آجرهای نپخته از یک طرف وارد شده و پس از پخت در این تونل از طرف دیگر کوره خارج می شوند.

انواع آجر:

 1. آجر فشاری
 2. آجر قزاقی
 3. آجر لعابی
 4. آجر نسوز
 5. آجر سیمانی
 6. آجر ماسه آهکی

سفال:

آجر سفال یا تیغه سفالی یا بلوک سفالی، از جمله مصالح بنایی پرکاربرد در ساختمان است. آجر سفالی بلوکی مکعبی شکل با سوراخ های افقی است. قیمت آجر سفال بر اساس کیفیت و ابعاد آن معین می شود. کاربرد آجر سفالی در ساختن تیغه های ساختمان است. تیغه سفالی بر خلاف آجر مقاومت فشاری بالایی ندارد.

مزایای سفال در صنعت ساختمان:

 1. کاهش جرم ساختمان
 2. عایق صوتی، عایق حرارتی
 3. سادگی در ساخت
 4. استحکام و مقاومت بنا
 5. افزایش سرعت ساخت
 6. کاهش اتلاف انرژی در ساختمان

آجر سفال به دو صورت ساخته می شود:

انتخاب سقف کاذب مناسب در اجرای آسمان مجازی ضروری تلقی میشود. سازه سقف دارای تنوع بسیاری است که مشتری می تواند با توجه به بودجه و سلیقه خود نوع آن را انتخاب نماید. گفتنی است که می توان در فضای مورد نظر از انواع دیگر سقف کاذب استفاده کرد و فقط در قسمتی که آسمان مجازی نصب می شود از سازه سقف کاذب استفاده نمود.

1- پرسی:

از فشردن خاک رس داخل قالب ساخته می شود. چهار طرف آن نما دارد. احتیاج به اندود ندارد. در حال حاضر فقط آجر سفال قرمز به این روش فراوری می شود. این محصول به صورت تمام اتوماتیک فراوری می شود. قیمت آجر سفالی قرمز را مشاهده کنید.

2- اکسترودی:

بیشتر آجر های سفالی به این روش فراوری می شوند. با این روش ایجاد سوراخ ها در آجر سفال راحت تر انجام می شود. تیغه سفالی اکسترودی از لحاظ قیمت و متریال استفاده شده به صرفه تر است. روش فراوری از دیگر فاکتورهای تأثیر گذار بر قیمت آجر سفال است.به "آشنایی با انواع آجر و سفال" امتیاز دهید

2 کاربر به "آشنایی با انواع آجر و سفال" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با انواع آجر و سفال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252