فرق پارکت با لمینت در چیست؟

کفپوش های مختلف را میتوانید برای ملکتان انتخاب کنید، اما اگر در بین پارکت یا لمینت در حال انتخاب هستید در ادامه برایتان خواهیم گفت کدام مناسبتر است.

فرق پارکت با لمینت در چیست؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، اگر می خواهید جواب این سوالات را بدانید، این پست را از دست ندهید.

پارکت

پارکت ها معمولاً چوبی هستند و برای چسباندن آنها از چسب های مخصوصی استفاده می شود. این عمل نیازمند دقت فراوانی است و بهتر است خودتان این کار را انجام ندهید. چرا که در صورتی که کار را درست انجام ندهید، سطحی ناهموار خواهید داشت و مجبور خواهید بود هزینه بیشتری برای تعمیرات و چسباندن پارکت در نظر بگیرید. سپس، بعد از خشک شدن چسبها و سفت شدن لایه های پارکت، سطح بیرونی پارکت را با ابزار مخصوص سابیده و لاک می زنند تا صاف و مقاوم شود.

اگر شما هم می خواهید در تعمیرات و بازسازی منزل خود (و یا ساخت خانه تازه) از پارکت استفاده کنید، حتماً نکات زیر را رعایت کنید:

 • از آنجا که جنس پارکت از چوب است، نسبت به رطوبت و آب حساس است. باید حواستان باشد روی پارکت تا حد امکان آب و مایعات نریزید و تا حد امکان آن را از رطوبت حفظ کنید. پارکت باید خشک نگه داشته شود. به همین دلیل برخی از پارکت ها برای استفاده در هوای مرطوب چندان مناسب نیستند. همچنین برخی از پارکت ها نیز نسبت به تغییرات آب و هوایی حساس هستند.
 • باید حواستان باشد چیزی سطح پارکت را خراش ندهد. چرا که در صورت خراش برداشتن، سطح بیرونی پارکت آسیب می بیند و مجددا باید تعمیر و صیقل داده شود تا دوباره صاف شود.
 • برخی پارکت ها لکه ها و رده هایی دارند که ظاهر آنها را هرکسی نمی پسندد.
 • برخی از انواع پارکت ها (به خصوص پارکت های تهیه شده از چوب کاج) بافت نرم و شکننده ای دارند و هنگام نصب باید از طریق نصاب تقویت شود.
 • معمولا پارکتها به مرور زمان مستهلک و سابیده می شوند. به همین دلیل نیازاست که دوباره تعمیر و لاک زده شوند.
 • مقاومت پارکت ها با توجه به چوبی بودن آنها در برابر آتش سوزی بسیار پایین است و در این زمینه باید مراقبت های لازم را بعمل آورد.

لمینت

لمینت نوع دیگری از کفپوش است که متریالی متفاوت از پارکت دارد و از ترکیب چند ماده مختلف، از جمله چوب ساخته می شود. در ظاهر لمینت و پارکت تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، اما تفاوت های اساسی بین این دو نوع کفپوش وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

داشتن طرح های متنوع و مختلف

لمینت برای نصب به استفاده از چسب نیازی ندارند؛ بلکه با استفاده از شیارهایی که دور لمینت است (که به آن کلیک می گویند)، برخلاف پارکت ها که از جنس چوب هستند، جهت نصب پارکت، لمینت نیاز به استفاده از چسب نیست. اینکار از طریق شیارهایی خاص که دور لمینت هستند و به آنها کلیک یا اصطلاحاً نر و ماده می گویند، انجام می شود. یعنی این شیارهای بین لمینت هایی که کنار هم قرار داده می شود، اصطلاحا بصورت نر و ماده در هم قفل می شوند.

دوام زیاد

 • با توجه به این موضوع که در زیر لمینت فوم قرار می گیرد، صدای کمتری به طبقات پایینی منتقل خواهد شد. همچنین تنوع فوم هایی که می توان در این زمینه استفاده کرد، بالا است
 • نسبت به نصب پارکت، لمینت هزینه نصب کمتری دارد.
 • عدم صدمه دیدن کف اتاق بخاطر استفاده نکردن از چسب هنگام نصب لمینت
 • با توجه به اینکه برای نصب لمینت از چسب استفاده نمی شود، امکان جمع آوری و نصب دوباره دارد
 • مقاومت بالاتری نسبت به آب، رطوبت و خش برداشتن از اجسام نوک تیز دارد.

سرعت نصب بالاتر

در انتها، می توان نتیجه گرفت که لمینت انتخاب بهتری نسبت به پارکت است. لذا به شما توصیه می کنیم اگر در حال بازسازی و تعمیرات منزل هستید، و یا ساختمان تازه می سازید، کفپوش خود را از جنس لمینت انتخاب کنید.به "فرق پارکت با لمینت در چیست؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "فرق پارکت با لمینت در چیست؟" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرق پارکت با لمینت در چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252