چرا باید از نمای مینرال استفاده کنیم؟

اگر تمایل دارید بدانید نمای مینرال چیست و چه مزایا و کاربردهایی دارد با ما همراه باشید.

چرا باید از نمای مینرال استفاده کنیم؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، نمای مینرال یک ترکیب پیش ساخته و آماده میباشد که از تکه های سنگ مرمریت، سنگ گرانیت، سنگ کوارتز و با رنگ هایی که طبیعی هستند، تشکیل شده است. نمای مینرال ترکیبی ازسنگهای معدنی و سنگ دانه های گرانیتی و مرمر و هم چنین سنگ های سفید به علاوه رزین ها می باشد.نمای مینرال از سه نوع دانه بندی مختلف در سایز های درشت، میانه و ریز تقسیم بندی شده است و با رنگ هایی متنوع در بازار موجود است.

مینرال یک عایق و پوشاننده تزئینی شیک، مدرن و مقاوم است جهت استفاده در نمای داخلی و خارجی ساختمان که دوام و پایداری بسیار زیادی دارد و از مخلوط سنگ ریزه های معدنی (مرمر، گرانیت، کوارتز و ….) با رنگ های طبیعی به همراه مواد خاصی ساخته می شود و مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز می باشد.از این مواد خاص می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • رزین های صنعتی (پلیمرهای اکریلیکی)
 • مواد Anti uv
 • روان نماینده ها و سایر مواد دیگر

گفتنی است که مینرال ها پس از اجرا و خشک شدن، نمای سنگ گرانولیت را به خود می گیرند.

کاربرد نمای مینرال:

طریقه آماده سازی و به کارگیری نمای مینرال شباهت زیادی با گچ و سیمان دارد. بدین طریق که نمای مینرال را با اندازه معینی از آب مخلوط می نمایند و ملات به دست آمده را روی سطوح مورد نظر به کار می گیرند. با توجه به قدرت سفارشی سازی ترکیب نمای مینرال می توان آن را در هر نوع سطحی از جمله چوب، گچ و بتن به کار بست. ناگفته نماند که در صورتی که قصد داریم که نمای مینرال را در سازه ای به کار ببریم باید از یک سری پیش نیازها و الزامات برخوردار باشد که مهم ترین آن ها به توضیح زیر هستند:

 • سطح مورد نظر باید کاملاً صاف و یک دست باشد.
 • سطح باید کاملاً خشک و عاری از هر گونه گرد و غبار و یا لکه های روغن و چربی باشد.
 • سطح مورد نظر قبل از اجرای نمای مینرال باید با استفاده از پرایمر آماده شده باشد.
 • برترین شرایط لازم برای اجرای نمای مینرال در طول روز و دور از تابش نور خورشید و در درجه حرارت های تا حد 5 درجه سانتی گراد است.

مزایای نمای مینرال:

 1. مقاوم در برابر نور خورشید به علت داشتن دانه های معدنی طبیعی و مقاوم مانند کوارتز.
 2. سرعت بالا در اجرا به روش پاششی نسبت به استفاده از گچ و سیمان.
 3. از نظر مالی و پایین آوردن هزینه نهایی ساخت و سازبسیار گزینه مناسبی می باشد.
 4. به علت طبیعی بودن و عدم استفاده از مواد سمی و نفتی، از جمله مصالح محیط زیست روز به تعداد می رود.
 5. قابلیت سفارشی سازی در رنگ ها و مدل های بسیار متنوعی می باشد.
 6. با استفاده از مواد آنتی باکتریال نمای مینرال در برابر انواع قارچ و جلبک به ویژه در منطقه ها دارای رطوبت بالا مقاوم میسازد.
 7. مقاوم در برابر اشتعال از مهم ترین خاصیت نمای مینرال می باشد.
 8. قابلیت استفاده در سطوح با شکل هندسی و متریال مختلف قابل اجرا می باشد.
 9. با به کار بردن مواد آنتی استاتیک می توان آن را در مقابل جذب گرد و غبار مقاوم ساخت.
 10. با استفاده از مواد مختلف می توان از ضد آب و رطوبت بودن آن اطمینان حاصل کرد.
 11. پوشش های مینرال دارای خاصیت ارتجاعی و کشسانی مناسبی هستند و به همین علت هم مقاومت خوبی در برابر نیروهای وارده دارند.
 12. ایجاد ظاهری زیبا در مقایسه با گچ و سیمان

معایب استفاده از نمای مینرال:

 1. برای جلوگیری از تخریب و صدمه به نمای مینرال و همانند مقاومت در برابر گرد و غبار و اشعه ماورای بنفش باید از مواد ویژه و پرهزینه استفاده نمود.
 2. نمای مینرال به طور عادی در برابر رطوبت مقاوم نیست و باید یک لایه ضد آب را روی آن اجرا کرد.
 3. در شرایط عدم استفاده کردن از پودرهای آنتی استاتیک در نما، دوده و گرد و غبار زیادی جذب ان نما شده و برای شهرهایی که آلوده است مناسب نیست.
 4. برخی از سنگدانه های که در بازار وجود دارند رنگ شده می باشند و فاقد رنگ طبیعی هستند که در این حالت ممکن است در اثر تابیدن نور آفتاب به تغییر رنگ دچار بشوند.
 5. استفاده کردن از عایق های رطوبتی با حداقل هزینه
 6. این مواد در نما ترک خواهد خورد
 7. در شرایط امدن رطوبت از بخش پشت نما گرانولیت تبله می نماید و خراب می شود. و هم اگر ایرادی در اجرا داشته باشد و باعث رسیدن رطوبت به لایه پایین بشود.
 8. در شرایطی که لایه زیری صاف نباشد و ایراد داشته باشد به اسانی ایرادها به چشم خواهد امد. پس اجرای درست زیر کار آن خیلی با اهمیت است.

اجزا تشکیل دهنده نمای مینرال:

گرانولیت عموما از اجزاء زیر تشکیل می شود:

 1. شن های با رنگ طبیعی و شکسته غیر آهکی که از معادن گوناگون است
 2. اقسام رزین های آکرلیک، سیلیکون خاص برای نماهای ساختمانی
 3. اقسام پودرهای که غلظت دهنده هستند.
 4. اقسام پودرهای آنتی استاتیک جهت دفع کردن گرد و غبار
 5. اقسام پودرهای ضد باکتریال جهت عدم فاسد گشتن و رشد کردن قارچ و جلبک در منطقه های که دارای رطوبت بالایی هستند.

نمای مینرال به دو روش کلی انجام میگیرد که عبارتند از:

1- اجرای مینرال به روش ماله ای:

در این شیوه از اجرای مینرال، در ابتدا محتوای مینرال را در داخل ظرف یا سطل مورد نظر قرار می دهیم. در مرحله بعد باید به نسبت معینی از آب را به آن بیافزاییم که این اندازه به ازای هر 25 کیلوگرم از پودر مینرال برابر با 1 تا 1/5 لیتر آب کاملاً تمیز و ترجیحاً شرب است.در این شیوه از مینرال طول عمر مینرال به نسبت پاششی طولانی تر است.

بعد از افزودن آب به مینرال باید آن را کاملاً مخلوط کنیم تا یک ترکیب یکنواخت به دست آید. با آماده شدن مخلوط آغاز به اجرای مینرال می کنیم. بهتر این است که از بالاترین نقطه سطح مورد نظر کار خود را آغاز کنیم و به سمت پایین ادامه دهیم و یک لایه 3 تا 4 میلی متری را به سطح مورد نظر پرداخت می کنیم.

زمان خشک شدن کامل پوشش مینرال در روش ماله ای به شرایط آب و هوایی بستگی دارد ولی به طور کلی یک تا دو روز طول خواهد کشید. این روش از اجرای مینرال را تنها می توان روی سطوح کاملاً صاف و یکنواخت به کار گرفت و به علت سادگی که دارد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

2- اجرای مینرال به روش پاششی:

با استفاده دستگاه نازل و پیستوله، از راه های اجرای مینرال روی سطوح معین انجام میشود. این نوع از اجرای مینرال برای سطوح ناصاف مناسب است با شیوه استفاده از ماله ای امکان پذیر نمی باشد اما مانعی برای استفاده از آن در سطوح صاف و همسطح بلامانع است. به علت سادگی و طول عمر بیشتر نمای مینرال توصیه میشود.اما از این روش اجرا بیشتر از روش پاششی در سطوح صاف استفاده می نمایند.

در اجرای مینرال به روش پاششی هم ابتدا محتوای مینرال را در داخل مخزن پیستوله قرار می دهند. سپس به وسیله فشار از پیستوله، مینرال به سطح معین پاشید می شود. مدت زمان مناسب برای خشک شدن کامل در این روش 24 ساعت است. سرعت اجرای مینرال به این روش بیشتر از روش ماله ای است.

رنگ مینرال چیست؟

رنگ نمای مینرال پوششی تزیینی آماده به مصرف برای نما است که از ترکیب سنگدانه معدنی به همراه رزین های اصلاح شده تشکیل می شود. از جمله کاربرد های آن عبارتند از: قابل استفاده در نماهای داخلی و خارجی کلیه سازه های ساختمانی، اجرا بر روی سطوح سیمانی، رنگ آمیزی نمای ساختمان در محیط های مرطوب مانند حاشیه دریای خزر، خلیج فارس و منطقه ها پر گرد و غباری مانند تهران و شهرهای صنعتی.

از جمله مزایای این رنگ می توان به موارد زیر اشاره نمود: این رنگ دارای سختی بالا و مقاومت خراش بالایی است. دارای نفوذ آب کمتر از یک درصد می باشد. دارای مقاومت بسیار بالایی نسبت به شرایط آب و هوایی است. این رنگ قابل شستشو و ضد الکتریسیته ساکن هست بعلاوه سنگدانه ها و ریز دانه های موجود در آن به اسم پر نماینده درزها و ترک های دیوار می نماید و مانع از باز شدن بیشتر ترک ها می شود.

نمای مینرال همان گونه که بیان شد، یکی از مناسب ترین نماها برای ساخت و ساز ساختمان ها می باشد که دارای رنگ های بسیار متنوع و متفاوت برای هر سلیقه ایی است. رنگ های مینرال در یک طیف بسیار گسترده، حدود 48 رنگ می باشد. از رنگ های مینرال می توان به صورت مختصر به موارد زیر اشاره نمود:

 • طیف صورتی
 • طیف های آبی و سبز آبی
 • طیف های سبز
 • رنگ های مشکی
 • طیف های قرمز و آجری و...


به "چرا باید از نمای مینرال استفاده کنیم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چرا باید از نمای مینرال استفاده کنیم؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید از نمای مینرال استفاده کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252