دانستی ها و کاربردهای موزاییک

به گزارش گروه ساختمانی آبان، موزاییک از کفپوش های پرکاربرد صنعت ساختمان است که در ادامه از کاربردهای و مزایای آن برایتان خواهیم گفت.

دانستی ها و کاربردهای موزاییک

موزاییک از جمله مصالح پرکاربرد در ساختمان سازی موزاییک می باشد. موزاییک نوعی کفپوش می باشد که در ساخت آن از سیمان، ماسه، آب، پودر سنگ، رنگ های افزودنی و سنگ دانه استفاده شده است. فراوری و ساخت موزاییک در ابعاد و طرح های مختلف اجرا شده و شامل دو لایه می باشد: لایه زیرین یا نازین و لایه رویه یا رنگ موزاییک.

این نوع کفپوش از بتن فشرده ساخته می شوند و دارای طرح ها و مدل های گوناگونی می باشند و هم برای فضا های بیرونی و هم فضا های داخلی قابل نصب هستند. این نوع کف پوشی های متراکم و در حقیقت یک نوع بتن است که تراکم خود را به وسیله فشار پرسی و یا به وسیله لرزش به دست می آورد.

مزایای موزاییک:

  • زیبایی
  • نصب سریع و آسان
  • طول عمر و دوام بالا
  • رنگ ها و طرح های مختلف

انواع موزاییک بر اساس شکل ظاهری:

1. سنگ دار:

در تشکیل سنگ رویه این گونه موزاییک ها از سنگ های تزئینی استفاده می گردد و به سه شکل شسته، صاف و شیاردار در بازار یافت می شوند. موزاییک های سنگ دار بر اساس سایز و قطر دانه های سنگی به پنج سایز مختلف تقسیم بندی می شوند.

2. شسته:

این نوع کفپوش های شسته که بر روی سطح آن ها دانه های شن برجسته مشاهده می گردد.

3. پلاکی:

سطح رویه موزاییک های پلاکی به گونه ای است که در سطح رویه آن ها از مصالح ساختمانی سخت و صیقل پذیر وجود دارد.

4. شیار دار:

این گونه کفپوش ها دارای سطح رویه آن ها دارای فرورفتگی و برجستگی می باشد. از این مدل کفپوش ها مناسی برای پیاده روها استفاده می گردد.

5. سیمانی:

این نوع کفپوش سیمانی دارای سنگ دانه تزئینی بر روی سطح آن ها وجود نداشته و شکل ظاهری رویه آن ها ساده و تنها دارای شیارهایی می باشد.

انواع شیوه فراوری و فرآوری موزاییک:

ساخت و فراوری کفپوش ها به دو شیوه پرسی و ویبره ای قابل انجام می باشد.

1. روش پرسی:

با استفاده از فشار به وسیله دستگاه پرس یاری گرفته می گردد و باعث ایجاد تراکم در کفپوش ها می گردد. فشار وارد شده بسته به نوع سنگ دانه های به کار رفته در فراوری موزاییک و ابعاد آن متغیر می باشد. این کفپوش ها نمونه ای از کفپوش های دو قشری بوده و حتما احتیاج به ساب خوردن دارند. که این فشار بسته به ابعاد و نوع سنگ دانه های به کار رفته متغییر می باشد. این نوع کفپوش ها که از این طریق فراوری میشوند حتما احتیاج به ساب خوردن دارند.

2. روش ویبره ای:

عمل تراکم وبا استفاده از عملیات یکنواخت سازی به یاری دستگاه لرزاننده انجام می گیرد. به علت داشتن سطحی صاف احتیاج به ساب ندارد اما نوع دیگری از این متریال های ویبره ای می باشدکه درآنها سنگ تزیینی به کار رفته است و عمل سایش بر روی آنها انجام می گیرد.

انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: abanhome.com شناسه مطلب: 495

به "دانستی ها و کاربردهای موزاییک" امتیاز دهید

1 کاربر به "دانستی ها و کاربردهای موزاییک" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستی ها و کاربردهای موزاییک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید