چطور بهترین سنگ را برای کف ساختمان انتخاب کنیم

در فرایند بازسازی ساختمان و ساخت و ساز ملک جدید، انتخاب بهترین سنگ برای کف ساختمان از مواردی است که ناچار به تصمیم گیری در خصوص ان هستید تا علاوه بر برطرف نمودن نیازهای یک کف مناسب، با دکوراسیون و معماری ملک نیز همخوانی داشته باشد.

چطور بهترین سنگ را برای کف ساختمان انتخاب کنیم

به گزارش گروه ساختمانی آبان، قطعا می دانید انواع مدل سنگ هایی که در داخل ساختمان استفاده می شوند با انواع سنگ هایی که در مدل سنگ فرش حیاط و باغ است، متفاوت هستند. سنگ یکی از مصالح شیک، با دوام و نسبتا گران جهت کف سازی منازل در فرایند بازسازی خانه است. اما بهترین سنگ برای کف ساختمان چه ویژگی هایی دارد؟ سنگ ها اصولا طول عمر بالایی دارند و با هر فضایی از منزل سازگار هستند. از طرفی در مناطق گرمسیر، زودتر از باقی مصالح خنک شده و به خنکی فضای داخلی یاری می نمایند. در مناطق سردسیر هنگام گزینش چنین مصالحی باید ساختمان را از روش گرمایش از کف بهره مند کنید. از دیگر نکات مثبت سنگ می توان به عدم پراکنش و یاری به کاهش آلرژی در منزل اشاره نمود.

کدام سنگ، کدام فضا؟!

سنگ های براق لغزنده اند و اگر با پا های برهنه بر روی آن ها راه بروید و روی زمین آب چکیده و خیس شده باشد، می تواند منجر به زمین خوردن و ایجاد صدمه شوند، پس این نوع از سنگ ها برای فضا های مرطوب مثل سرویس بهداشتی مناسب نیست. اگر فرآیند هوند کردن بر روی سنگ انجام گردد، سطح سنگ شما سطحی مات خواهد شد. در واقع در این فرایند سنگ به طور کامل پولیش نمی گردد. معایب کلی سنگ ها به طور کلی شامل قیمت بالا، سنگینی و لغزندگی نوع براق آن می تواند باشد.

انتخاب بهترین سنگ برای کف ساختمان

نکته مهم قبل از خرید سنگ کف ساختمان، توجه به شرایط آب و هوایی آن منطقه می گردد. به جز این مورد، بخش ساختمانی مورد نظر که سنگ را برای آن در نظر گرفته اید نیز در معین نوع سنگ نقش مهمی ایفا می نماید. مسلما سنگ مورد استفاده برای سرویس های بهداشتی، با سنگ انتخابی شما برای فضای پذیرایی یکی نیست!

تنوع بسیار زیاد در رنگ و طرح و کیفیت سنگ های طبیعی، عاملی است جهت هماهنگی با سلیقه های مختلف. انواع مختلف سنگ های مورد استفاده در ساختمان بسته به جا و فضا های مختلف، شامل: گرانیت، مرمریت، تراورتن، چینی، لایم استون، ترا انیکس، سند استون، اونیکس است. بهترین سنگ برای کف ساختمان، است که در ادامه به آنالیز هر کدام از آن ها می پردازیم.

سنگ مرمریت، یک انتخاب باشکوه!

شاید بتوان گفت که این سنگ بهترین سنگ ساختمانی است. شکوه و زیبایی خاص این نوع سنگ، سبب محبوبیت بسیار زیاد آن شده است. با وجود خش افتادن سریع و لک افتادن و قیمت بسیار بالایش، این امر مانع محبوبیتش نشده است. شفافیت و براقی زیبای این سنگ، ظاهر آن را کاملا بی نقص جلوه داده است. اما باید ذکر کنم که این نوع سنگ نیازمند نگهداری بیش تری نسبت به باقی سنگ هاست.

سنگ مرمریت

خود سنگ مرمر نیز دارای انواع مختلفی است که از این بین سنگ مرمریت کوه سفید قم، به دلیل ضعیف بودنش در کف ساختمان به هیچ وجه مورد استفاده قرار نمی گیرد. جهت فرش کردن کف فضا های اداری یا تجاری لوکس می توان از این نوع سنگ بهره برد. تنها باید توجه کنید که در چنین مکان هایی باید به سراغ مرمریت های مقاوم تر مثل مرمریت خوی و مرمریت خوبسنگان بروید.

در نمونه آورده شده، انتخاب سنگ مرمر باشکوه، در کنار چوب طبیعی، فضا را علاوه تجملی جلوه دادن، گرم و صمیمی می نماید. در واقع نکته مهم هنگام طراحی ایجاد تعادل در رنگ بندی و تناسبات است. سعی کنید فضا را از بیروحی در آورده و به آن نوعی حس زندگی تزریق کنید.

تصویر بالا نمادی از یک حمام تمام عیار است. وانی مدرن و خاص، پنجره های عظیم با طبیعت زیبا، تضاد رنگی مناسب و کف سازی با سنگ مرمر! نحوه ترکیب سنگ مرمر با رنگی دیگر، فضا را از یکنواختی در آورده و آن را به صحنه ای خاص تر از تکرار معمولی سنگ های تکراری در کف تبدیل نموده است.

سنگ گرانیت، یک جهان تنوع!

سنگ گرانیت از آن جمله سنگ هایی است که توانسته است تمامی سلایق را راضی نگه داشته و حتی در ترکیب با دیگر سنگ ها، طرح های منحصر به فردی را خلق کند. مقاومت بسیار زیاد این نوع سنگ ها آن ها را بهترین گزینه برای فضا های بیرونی نموده است. اما برخی تحقیقات نشان داده اند بهتر است از این سنگ در فضای داخلی استفاده نکنید. با این حال در برخی پروژه ها شاهد استفاده از این نوع سنگ در بخش هستیم.

سنگ گرانیت

زیباترین شکل سنگ گرانیت در حالت صیقلی آن است که براقیت کریستال های سنگ در این حالت معین است. در واقع ظاهر نهایی این نوع سنگ بسته کار صورت گرفته بر سطح نهایی آن است که می تواند انواع مختلف از این سنگ را فراوری کند که هرکدام اسمی متفاوت به خود اختصاص داده اند.

همان طور که در این تصویر مشاهده می کنید، تنوع سنگ گرانیت و امکان ترکیبش یا طرح ها و سنگ های مختلف، دست یابی به نتایج مختلف را برای طراح فراهم می نماید. به رنگ کف و ترکیبش با دیواره های سفید دقت کنید. نوع طرح انتخابی باید در هماهنگی با دکوراسیون شما باشد تا به یک هماهنگی کامل در طراحی دست یابید.

سنگ تراورتن، بهترین گزینه برای تزیینات ساختمانی!

سنگ های تراورتن به دلیل مقاومت کم ترش در مقایسه با دیگر سنگ ها و عدم تحمل فشار، به عنوان سنگ تزیینی شناخته شده و بیش تر در هال و سالن ها و راهرو استفاده می گردد. این نوع سنگ درخشش نداشته و وقتی تیشه ای می گردد، سفید تر به چشم می آید. از ایرادات این سنگ می توان به خش افتادن آن اشاره نمود.

سنگ تراورتن در قیاس با مرمریت ها سختی کم تری داشته و نرم تر است. به دلیل مقاومت خوب این نوع سنگ در شرایط آب و هوایی مختلف، استفاده آن ها در نمای ساختمان نیز رایج است. به دلیل تنوع بسیار زیاد این سنگ، می توان آن را در جای جای منزل استفاده کرد و طراحی های مختلف وفق داد.

سنگ تراورتن

انتخاب طرح و رنگ سنگ بسیار حائز اهمیت است. در حقیقت کف ساختمان نقش کلیدی در دکوراسیون و نتیجه نهایی طراحی دارد. به این ترکیب رنگ در تصویر خوب نگاه کنید. چطور با ایجاد زمینه ای خنثی، مبلمان تاثیری بهتری گذاشته و انتخاب چوب در تضاد با رنگ کف، گرمای لازم را به فضا بخشیده است.

گاهی اوقات طراحی در یک زمینه رنگی پیروز تر و کم ریسک تر از ترکیب رنگ های مختلف است. مخصوصا اگر مهارت و سلیقه کافی در دکوراسیون داخلی ندارید بهتر است از یک طیف رنگی در طراحی فضا، همانند تصویر بالا بهره برید.به "چطور بهترین سنگ را برای کف ساختمان انتخاب کنیم" امتیاز دهید

1 کاربر به "چطور بهترین سنگ را برای کف ساختمان انتخاب کنیم" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور بهترین سنگ را برای کف ساختمان انتخاب کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252