عایق حرارتی چیست و در کجاها از آن استفاده میشود؟

عایق حرارتی شاید در ابتدا پروژه را پر هزینه کند اما در دراز مدت با صرفه جویی در انرژی نه تنها این هزینه بازخواهد گشت، بلکه منجر به ارزان تر شدن سازه گردد.

عایق حرارتی چیست و در کجاها از آن استفاده میشود؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، عایق حرارتی مناسب بخش های مختلف ساختمان مانند سقف، کف و دیوارهای جانبی، بعلاوه عایقکاری لوله ها و سطوح داغ و سرد باعث افزایش راندمان انرژی می گردد. با عایقکاری در ساختمان می توان درانرژی گرمایی وسرمایی 45 تا 55 درصد صرفه جویی نمود.

راه مناسب گرمایشی، تهویه، سیستمهای خنک نماینده و سایر مصارف صنعتی احتیاجمند شناخت عایق و گرمایی و رفتار گرمایی ساختمان می باشند. که در صورت انتخاب و نصب مناسب، جریان انرژی گرمایی به داخل یا خارج از ساختمان را کند می نمایند. لذا شناخت و آشنایی با انواع تازه عایق های حرارتی که اخیرا متداول شده نه تنها راهکارهایی نوین در جهت صرفه جویی در مصرف سوخت را ارایه می نماید، بلکه با آنالیز مشخصات زیست محیطی آنها، توجه به این فاکتور مهم نه تنها در خود عایقها بلکه در سیستم عایقکاری ساختمان هم امری مهم تلقی می گردد

هدف عمده از ایجاد عایق، کاهش انتقال حرارت از یک منبع داغ به محیط یا از محیط به یک فرایند سرد می باشد. از این رو یک ویژگی مهم عایق حرارتی، پایین بودن رسانایی حرارتی آن است. ملاحظات دیگری برای معین عایق حرارتی لازم برای هر کاربرد خاص در نظر گرفته می گردد. به اسم مثال شرایط خارجی که امکان دارد عایق دستخوش آنها گردد حائز اهمیت است.

مزایا عایق حرارتی:

 1. از ساختار ساختمان محافظت می نماید.
 2. پل حرارتی کاهش می یابد، میعان و اتلاف حرارتی هم به حداقل می رسد.
 3. ضریب انتقال حرارت ثابت نگه داشته می گردد و عملکرد حرارتی عایق کاری بهبود می یابد.
 4. نقطه شبنم به خارج از دیوار منتقل می گردد.
 5. هوابندی ساختمان بهبود می یابد و اتلاف حرارتی کاهش می یابد.
 6. نصب آن آسان است و این باعث سرعت بخشیدن به عایق کاری ساختمان می گردد.
 7. از آنجا که پوشش عایق به راحتی قابل مشاهده است، سبب سهولت کنترل کیفیت عایق حرارتی می گردد.

معایب عایق حرارتی:

 1. لایه های عایق کاری شده از خارج با عایق، به مقدار ساختمان محکم نیستند و در صورت عدم توجه به هر گونه خرابی، ممکن با مشکل رطوبت زدگی یا هوازدگی روبرو شوید.
 2. عایق حرارتی احتیاج به طراحی دقیق دارد و در زمان نصب باید به خوبی از آن مراقبت گردد.
 3. استفاده از این روش در ساختمان های نو ساز در مقایسه با روش های قدیمی هزینه بیشتری دارد.
 4. در عایق حرارتی طرح های کوچک، به همان مقدار احتیاج به پشتیبانی فنی است که در پروژهای بزرگتر احتیاج است، بنابراین استفاده از این روش در عایق کاری های حرارتی کوچک ارزان نیست.
 5. عایق حرارتی از خارج ساختمان در مکان هایی که زیرکار استحکام لازم را ندارد و قابل تعمیر نمی باشد، مناسب نیست.
 6. این روش عایق حرارتی در ساختمان های تاریخی مهم مناسب نمی باشد.

انواع عایق های مناسب حرارتی:

1-عایق سیلیکات:

این نوع عایق ترکیبی است از مواد معدنی و الیاف سرامیکی همراه با ذرات سیلیکات و اکسید فلزات کلسیم, مهمیم و یا آلومینیوم که در دمای بالا با هم ترکیب می شوند. این نوع عایق به شکل پتوئی و یا به شکل آجری یکپارچه ساخته می گردد. عایق های سیلیکاتی در مقابل شوک های حرارتی مقاوم بوده و دماهای بسیار بالا را تحمل می نمایند و غیر قابل اشتعال هستند. در صورت مجاورت با رطوبت، آن را جذب می نمایند، لذا باید در برابر آن محافظت شوند.

2. الیاف آزبستی:

این الیاف از جدا کردن سیلیکات های معدنی طبیعی که دارای ساختار بلوری به شکل رشته های باریک هستند به دست می آید. ضریب راهنمایی حرارتی آن نسبت به عایق های دیگر خیلی بالاتر بوده و بدین جهت عایق خوبی نمی باشد، اما دلیل اصلی استفاده از آن خاصیت ضد حریق آن است.

3- عایق EPS یا یونولیت انبساطی:

این ماده ترکیبی از اتیلن, پروپیلن و داین است عایق مناسب جهت استفاده در منطقه ها سردسیر است و حتی در دماهای زیر 30 درجه سانتی گراد هم کارایی دارد. این عایق در برابر ازن و مواد شیمیایی آلی و غیرآلی بسیار مقاوم است. ضعف آن مقاومت کم در برابر مایعات نفتی است.

4-فوم PVC:

فوم PVC سخت گزینه مناسبی برای ساختمان ها می باشد زیرا بخار و رطوبت در آن بسیارکم نفوذ می نماید. به دلیل بالا بودن مقاومت برشی فوم PVC، سطح آن برای برای پوشاندن با و مناسب است. مزیت عمده فوم ها عملکرد بهتر آنها در برابر آتش نسبت به سایر فوم های پلیمری است.

5-عایق سلولزی:

الیافی متشکل از کاغذ, مواد خام تخته کاغذی یا چوب همراه با چسباننده ها, کند سوز نماینده ها و سایر افزودنی ها یا بدون آنها است. به دلیل مقاومت بالای عایق های سلولزی در برابر آتش سوزی استفاده از آنها در ایالات متحده افزایش پیدا نموده است. دلیل دیگر افزایش مصرف عایق سلولزی، امکان بالای بازیافت آن نسبت به عایق های دیگر است.

6. پشم سنگ

پشم سنگ (Rockwool) جزو خانواده عایق های حرارتی و صوتی متشکل از الیاف معدنی است. این عایق با شکل ها و ساختارهای مختلف در ساختمان های مسکونی، مجتمع های پتروشیمی، پالایشگاه های نفت و گاز، نیروگاه و صنایع سنگین به اسم عایق حرارتی و صوتی کاربرد گسترده ای دارد

7. پشم شیشه

پشم شیشه محصولی است که از طبیعت و طی فرآیندی ساده بدست می آید. ماده اصلی تشکیل دهنده آن سیلیس و شیشه می باشد که پس از ذوب شدن وارد ماشینهای الیاف ساز شده و تحت تأثیر نیروی گریز از مرکز به شکل الیاف پشم مانند در می آید.به "عایق حرارتی چیست و در کجاها از آن استفاده میشود؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "عایق حرارتی چیست و در کجاها از آن استفاده میشود؟" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عایق حرارتی چیست و در کجاها از آن استفاده میشود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252