مقایسه سقف های کاذب کناف با رابیتس

یکی از نکاتی که در اجرای سقف کناف ممکن است با آن روبرو شوید انتخاب بین کناف یا رابیتس است، در ادامه این انتخاب را برایتان آسانتر خواهیم کرد.

مقایسه سقف های کاذب کناف با رابیتس

به گزارش گروه ساختمانی آبان، کناف به صفحات گچی یا گچ برگ ها می گویند که از طریق شرکت کناف فراوری می گردد. این محصولات نسبتا تازه بوده و جایگزین سیستم سنتی رابیتس سقف در بازسازی ساختمان شده است. سیستم کناف و رابیتس مزایا و معایب خاص خود را دارد که فکر مهندسان را به خود مشغول نموده است.

در واقع کناف نوعی صفحه روکش دار گچی می باشد که نسل تازه گچ به شمار می رود. این محصول مزایای بی شماری نسبت به گچ دارد. برای مثال کناف زودتر از گچ اجرا می گردد و طرح های شیک تری را می توان با این محصول اجرا کرد.

سقف کاذب کناف سابقه چندانی در ساختمان سازی ندارد. در میان مهندسان و سازندگان ساختمانی که از شناخت خوبی برخوردار نیست. تمام سازندگان در تجربیات کاری خود همیشه با این سوال روبرو شده اند.

رابیتس:

رابیتس به ورق فولادی مشبکی گفته می گردد که در سقف های کاذب، گچ کاری و گچ بری، پوشاندن بتن سیمانی و تیرآهن و آرماتور و هزاران موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول از ورق های گالواهمه گرم به ضخامت 0.25 تا 0.5 فراوری می گردد. ورق های گالواهمه با استفاده از سیم های مفتولی گالواهمه به صورت یک لایه به شبکه فرعی متصل می گردند.

پیوستگی سطوح دیوار ها و ایجاد بستری برای نصب تاسیسات مورد استفاده قرار می گیرد. سقف کاذب رابیتس یکی از پراستفاده ترین انواع سقف کاذب می باشد.

البته قابل ذکر است سقف کاذب کناف سابقه چندانی در ساختمان سازی ندارد. در میان مهندسان و سازندگان ساختمانی که از شناخت خوبی برخوردار نیست. تمام سازندگان در تجربیات کاری خود همیشه با این سوال روبرو شده اند.

10 تفاوت عمده رابیتس و کناف:

کناف به صفحات روکش دار گچی یا گچ برگ ها اطلاق می گردد که از طریق شرکت کناف فراوری می گردد.

رابیتس سقف به ورق فولادی مشبکی گفته می گردد که در سقف های کاذب، گچ کاری و گچ بری، و… مورد استفاده قرار می گیرد.

1. مقاومت سازه ای:

سقف کاذب کناف در برابر زلزله مقاوم می باشند. انتخاب و استفاده از سقف های مناسب از جمله سقف های کاذب کناف در ساختمان های تجاری و اداری و مسکونی موجب مقاوم شدن ساختمان، کم شدن بار مرده ساختمان، زیبایی محیط داخلی ساختمان و تسریع در اجرای قسمت های مختلف بنا می گردد و با رعایت و استفاده از محصولات کناف می توان ایمنی ساختمان را افزایش داد.

رابیتس در برابر زلزله، مقاومت دارد اما خود هم می تواند مسبب افزایش فشارها و خطرات ناشی از زلزله گردد. دراثرآسیب و تخریب موضعی ساختمان ها درحین وقوع زلزله ساختمان تحت یک بار شوک و ضربه ناشی از ریزش اجزا سازه قرار میگیرد و علاوه برحذف اجزا و المان هایی از سازه، باردینامیکی ناشی از زلزله با بار آوار ترکیب شده و بار افزایش یافته تازهی را ایجاد می نماید.

2. سرعت اجرا:

سقف کناف سرعت اجرا بالا و مهمترین معایب آن احتیاج به نیروی متخصص می باشد.

مهمترین مزیت رابیتس مقاومت در برابر زنگ زدگی و مهمترین عیب آن وزن سنگین آن است.

3. هزینه اجرای رابیتس و کناف:

از لحاظ ظاهری هزینه این دو نوع سازه برابر است ولی هزینه های جانبی قیمت رابیتس و گچ گران تر میباشد.

اجرای کناف و قیمت اجرایی آن نسبت به سقف رابیتس ارزانتر می باشد

4. وزن سازه ای ساختمان:

وزن هر متر مربع کناف در طرح های مختلف آن فرق دارد. در هر متر مربع 6 متر طول سازه به کار گرفته می گردد و به طور میانه وزن هرکدام 0.5 کیلوگرم است. بعلاوه هر متر مربع پانل 7.7 کیلوگرم است. در نتیجه هر متر مربع اجرای این سازه 11 کیلوگرم است.

وزن هر متر مربع رابیتس حدودا 1 کیلوگرم می باشد و هر متر مربع آن وزنی در حدود 5 کیلوگرم دارد. هر متر مربع گچکاری هم حدود 40 کیلوگرم وزن داشته که در نهایت مجموع هر متر مربع رابیتس کاری 45 کیلوگرم می باشد. بنابراین از لحاظ وزن، سقف کاذب کناف بسیار سبک تر از رابیتس است.

5. از لحاظ زمان اجرای کار:

اگر حدود 40 متر برای سقف در نظر بگیریم، زمان لازم برای گچکاری و رابیتس بندی حدود 10 روز می باشد. در حالی که در صورت استفاده از سیستم کناف این مدت زمان به 2 روز کاهش می یابد.

6. زیبایی ظاهری:

هزینه این دو نوع سازه برابر است ولی هزینه های جانبی قیمت رابیتس و گچ نسبت به کناف بسیار بیشتر است. به طور مثال هزینه اجرای هر متر مربع گچ و رابیتس به حدود 85 هزار تومان احتیاج است ولی برای اجرای کناف به حدود 50 هزار تومان قابل اجرا می باشد.

7. قابلیت ترمیم پذیری:

در این شیوه اجرا اجزای تشکیل دهنده سازه در این روش عبارتند از: شناژ، فونداسیون، سقف، تیر و ستون می باشد.این قطعات به صورت پیش ساخته بوده و اتصالت این نوع قطعات از نوع تر می باشد. اتصالات قطعات از طریق اجرای بتن در فاصله بین دو نقطه و با استفاده از میلگرد های از قبل پیش بینی شده در لبه قطعات و میلگرد های اتصال دهنده ای که قبل از بتن ریزی اتصال نصب می گردد، صورت می گیرد.

8. نیروی متخصص به منظور اجرا:

از لحاظ تعداد نیروی لازم برای اجرا، سقف کاذب رابیتس به نیروی بیشتری احتیاج دارد که شامل جوشکار، رابیتس بند و گچکار می باشد.

سقف کناف به تعداد نیروی کمتری احتیاج دارد. اما از لحاظ مقدار تخصص، سقف کناف احتیاج به نیروهایی با تخصص بیشتر دارد و اگر نیروی اجرایی تخصص لازم را نداشته باشد امکان ترک خوردن این سازه زیاد است.

9. کناف و رابیتس از نظر تناسب با باز سازی ساختمان:

در زمینه باز سازی ساختمان کناف اجرا وباسازی را میسر میسازد ولی رابیتس عدم استفاده از جوشکاری و آسیب به سرامیک و شیشه و..، سرعت بالا، تعداد نفرات کم، سرعت بسیار بالاتر و رنگ پذیری کار بلافاصله پس از خاتمه.

10. کیفیت و مرغوبیت:

در صورتی که در اجرای کناف استانداردها و ضوابط لازم رعایت گردد بعلاوه از نیروهای متخصص هم در هنگام نصب استفاده گردد، کیفیت کناف بیشتر است ولی در صورتی که از افراد خبره ای برای نصب آن استفاده نگردد نمی توان انتظار کیفیت خوبی از این محصول داشت.به "مقایسه سقف های کاذب کناف با رابیتس" امتیاز دهید

1 کاربر به "مقایسه سقف های کاذب کناف با رابیتس" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه سقف های کاذب کناف با رابیتس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252