نوسازی بافت فرسوده تنها خانه ساختن نیست

به گزارش گروه ساختمانی آبان، بافت های فرسوده در زمان وقوع حوادث غیرمترقبه در محله ها، آسیب ها و خسارت های بیشتری به بار می آورند. به همین دلیل، سال های اخیر برای برطرف این آسیب و کاهش خطر این بافت ها، تخریب و نوسازی ساختمان گزینه ای بود که پیش روی مدیران شهری و البته شهروندان نهاده شد اما نتیجه آن تهی شدن کوچه ها بود.

نوسازی بافت فرسوده تنها خانه ساختن نیست

فاطمه عسگری نیا: مسئول دفتر توسعه محلی ناحیه 2 منطقه 11 نیز با اشاره به کاهش سرعت فرایند نوسازی بافت های فرسوده می گوید: با توجه به تراکم ایجاد شده در محله های قدیمی منطقه در سایه نوسازی بافت فرسوده و ساخت آپارتمان های سر به فلک کشیده و افزایش جمعیت در آنها، امروز نیازمند بهسازی بافت های محلی هستیم.

شبنم هاشمی می افزاید: افزایش تراکم در محله ها و ساخت وسازهای ساختمان های چند طبقه، جز افزایش جمعیت، امکان اسکان قشر ضعیف در مرکز شهر و مهاجرت بومی ها از محله، دستاورد دیگری نداشته است. ما امروز شاهد محله های شلوغی هستیم که ساکنان آنها فاقد هرگونه امکانات رفاهی و خدماتی و فرهنگی هستند. فقر فضای سبز در محله های منطقه بیداد می نماید و این مسئله مولّد چالش های اجتماعی و فرهنگی بسیاری شده است.

او ادامه می دهد: نوسازی بافت فرسوده، تنها خانه ساختن و افزایش جمعیت در کوچه پسکوچه های تنگ و باریک محلی نیست. نوسازی بافت فرسوده را می توان در ایجاد استادیوم محلی، بوستان های محلی و مراکز فرهنگی و هنری هم تعریف کرد. زمان آن رسیده که با تمرکز بر این بخش ها راه توسعه محلی را در پایتخت دنبال کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 7 شهریور 1400 گردآورنده: abanhome.com شناسه مطلب: 163

به "نوسازی بافت فرسوده تنها خانه ساختن نیست" امتیاز دهید

1 کاربر به "نوسازی بافت فرسوده تنها خانه ساختن نیست" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوسازی بافت فرسوده تنها خانه ساختن نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید