چطور یک ساختمان مسکونی ساخته میشود؟

ساخت ساختمان مسکونی شامل مراحل متعددی می گردد که از خرید زمین و دریافت مجوزها آغاز شده و تا اجرای فضای سبز و محوطه سازی و زیباسازی ادامه پیدا می نماید. اطلاع از مراحل ساخت خانه مسکونی و قیمت ساخت ساختمان برای آن دسته افرادی که خود برای ساخت زمین مسکونی خود اقدام می نمایند یا برای ورود به بازار ساخت و ساز می خواهند اقدام نمایند مفید است. پس در ادامه با ما همراه شوید.

چطور یک ساختمان مسکونی ساخته میشود؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، مراحل ساخت خانه و زمین مسکونی

خرید زمین

تصور عمومی بر این است که، برای ساخت زمین مسکونی، اقدام به خرید زمین یکی از آسان ترین مراحل آن است در حالی که برای خرید زمین یا خانه کلنگی نیز باید مراحلی طی گردد که یکی از آنها استعلام دریافت از شهرداری است تا مطمئن شوید که آیا آن زمین برای ساخت و ساز آماده است یا خیر.

در مرحله ساخت زمین مسکونی باید دقت بسیاری داشته باشید چرا که این امکان نیز وجود دارد که سند ملک یا زمینی که می خواهید آن را بخرید در گرو بانک باشد، پس تحقیقات کاملی را در این زمینه انجام دهید اطمینان حاصل کنید سند برای کسی هم گرو گذاشته نشده باشد و به این صورت بتوانید با آن سند تمامی مجوزها به منظور ساخت ساختمان مسکونی را به دست بیاورید.

برای خرید زمین مسکونی این نکته مهم را نیز فراموش نکنید که زمین های دو بر بهترین زمین ها برای ساخت خانه مسکونی هستند و دلیل آن هم داشتن پنجره های زیاد در بناهای این زمین ها است و نور زیادی را می توان به داخل خانه راهنمایی کرد. همچنین برای ساخت زمین مسکونی آن دسته از خانه های کلنگی یا زمین هایی که در مناقصه بانک یا در مرحله انحصار وراثت هستند قیمت های مناسبی داشته و گزینه های خوبی برای ساخت ساختمان مسکونی هستند.

اخذ مجوزهای مورد احتیاج

اخذ مجوز ساختمان از ابتدا شامل این مراحل می گردد: تشکیل پفراینده، بازدید، دستور نقشه، طراحی نقشه معماری، پرداخت عوارض، تهیه مدارک پیش نویس و چاپ پروانه یا مجوز ساخت، که برای تشکیل پفراینده در این زمینه شما باید به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه نموده و مدارک مورد احتیاجی را که شهرداری آن را در سامانه ای مشخص نموده کامل کنید و مدارکی همچون کپی و اصل سند، کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی مالک یا مالکین و برگه تصویه حساب عوارض نوسازی ملک در سال های گذشته را نیز به همراه داشته باشید.

مرحله پس از تشکیل پفراینده، مرحله بازدید از ملک است که در آن مواردی مانند اندزه گیری ابعاد ملک، عرض گذر، بنای موجود، موقعیت مجاورین در صورت داشتن مواردی از قبیل پخ در بنا اندازه گیری می گردد.

پس از گذشت مراحل اداری دستور نقشه صادر شده و نقشه های معماری بنا بر اساس معیارهایی همچون پهنه ملک، متراژ سند، عرض گذر، تعداد طبقات و سطح اشغال آن، تهیه می گردد.

پس از آنکه نقشه های معماری ملک توسط واحدی که پروانه را صادر می نماید، نهایی شد یک رسید با عنوان عوارض تراکم شهرداری بر اساس کاربری ساختمان شما و متراژ هر طبقه صادر می گردد که پس از پرداخت این عوارض نوبت به مرحله تهیه مدارک پیش نویس می رسد که این مدارک شامل ارائه نتیجه آزمایش مکانیک خاک، ارائه نقشه های فاز 2 و اخذ تاییده از سازمان نظام مهندسی است و پس از آن شما می توانید درخواست مشخص ناظر را بدهید.

بعد از مشخص ناظر و بستن قرارداد شما باید برگه سهمیه ناظر و قرارداد را به همراه برگه تعهد رعایت اصلاحی و تعهد اخذ تاییدیه نما وغیره را در دفاتر خدمات الکترونیک بارگذاری کنید.

اگر تا به این مرحله از ساخت ساختمان مسکونی مدارک شما هیچ گونه مسئله ای را نداشته باشد پروانه صادر خواهد شد و این پروانه تا دو سال اعتبار خواهد داشت و برای دو سال دیگر نیز قابلیت تمدید دارد. تمامی این مراحل از ساخت خانه و زمین مسکونی بر عهده مالک ملک است.

قرارداد بستن با پیمانکار از مراحل اولیه ساخت ساختمان مسکونی

یکی دیگر از مراحل ساخت خانه، با توجه به مراحلی که در بالا اشاره کردیم آن است که گروه مهندسین ناظر ساختمان برای ساخت خانه مسکونی باید چند پیمانکار را به منظور انجام عملیات مختلف ساخت ساختمان مسکونی به مالک ملک معرفی نموده و از میان آنها یک مورد را انتخاب نمایند.

باید دقت داشت که لزوما هم پیمانکاران از سوی مهندسین ناظر معرفی نمی شوند و در بعضی از مواقع، مالک خود می تواند پیمانکار مورد نظر را انتخاب و با وی قرارداد ببندد. در واقع این مرحله از مراحل ساخت خانه مسکونی به عنوان اولین گام عملی از مراحل ساخت خانه شناخته می گردد.

گودبرداری

اولین مرحله از مراحل عملیاتی ساخت زمین مسکونی گودبرداری یا پی کنی است و در نقشه اولیه ای که توسط مهندس سازه تهیه می گردد که تعداد طبقات یک ساختمان به چه صورت است و فونداسیون با چه طول و عرضی باید اجرا گردد.

در این زمینه دخالت شخصی نباید وجود داشته باشد و تمامی مراحل با توجه به حساسیت کار باید به صورت اصولی انجام گردد تا کمترین خسارت متوجه کارگران و ساکنان خانه های مجاور و حتی ملک گردد.

انجام عملیات گودبرداری برای آن دسته از خانه هایی که طبقات کمتری دارند و زیر زمین یا پارکینگ ندارند با توجه به تعداد طبقات عمدتا تا عمق یک متر یا حتی کمتر صورت می گیرد که این میزان معمولا برای خانه های دو طبقه است. اما برای گودبرداری ساختمان هایی با طبقات زیاد یا برج ها گودبرداری تا رسیدن به زمین بکر ادامه پیدا می نماید.

مقاوم سازی از مراحل مهم ساخت ساختمان مسکونی

زمانی که پی کنی و گودبرای برای ساخت ساختمان مسکونی به سرانجام رسید مرحله بعدی از مراحل ساخت خانه، آنالیز آن به لحاظ شرایط استحکام است که این کار توسط مهندس سازه انجام می گردد و در صورت احتیاج به مالک اعلام می گردد که احتیاج به چه سبکی از مقاوم سازی وجود دارد.

گاهی اوقات برای اعمال مقاوم سازی بیشتر حتی با توجه به شرایط زمین از مالک خواسته می گردد که یک یا دو ردیف دیوار سنگی نیز برای اطمینان بیشتر از استحکام زمین ایجاد گردد.

پیاده کردن بتن مگر

پس از خاک برداری و مرحله مقاوم سازی و پیش از اجرای فونداسیون، بتن مگر اجرا می گردد که نام های متفاوت دیگری مانند بتن نظافتی، کم سیمان (سبک) و لاغر نیز دارد. این نوع از بتن دارای ضخامت 10 الی 15 سانتی متر بوده و عیار سیمان آن 150 کیلوگرم است که به منظور آماده سازی بستر خاک برای پی ریزی و جلوگیری از خوردگی آرماتورها انجام می گردد.

استفاده از بتن مگر در واقع با هدف مقاوم سازی بیشتر و همچنین تراز کردن سطح داخل پی انجام می گردد و کیفیت اجرای فونداسیون ساختمان مسکونی شما را بهبود می بخشد.

آرماتوربندی فونداسیون مرحله ای پیچیده در ساخت ساختمان مسکونی

در این مرحله از مراحل ساخت خانه مسکونی، مهندس سازه و مهندس ناظر از شما می خواهد که فرایند آرماتوربندی فونداسیون را انجام دهید و برای این منظور به شما اعلام می گردد که چه حجمی از میلگردها و با چه قطری مورد احتیاج است.

در واقع هر چه تعداد طبقات یک ساختمان بیشتر باشد تراکم و قطر میلگردها نیز در فرآیند آراماتوربندی بیشتر خواهد شد. به همین منظور برای اجرای آن به حضور افراد حرفه ای احتیاج است.

این مرحله در واقع برای همه انواع خانه ها چه با اسکلت فلزی و یا اسکلت بتنی اعمال می گردد و بر این اساس با استفاده از میلگرد تمام سطح بنا شبکه بندی می گردد و این شبکه ها با استفاده از جوشکاری یا سیم آرماتوربندی به هم متصل می گردد.

محکم بودن این اتصالات از آن جهت مهم هستند که در صورت وارد آمدن فشارهای کششی همچون زلزله به یک سازه، این اتصالات هستند که تمام این نیرو و فشار را تحمل می نمایند.

قالب بندی فونداسیون

در این مرحله از مراحل ساخت خانه مسکونی، در واقع اجرای فونداسیون و آرماتوربندی آن با قالب گذاری و بتن ریزی به سرانجام می رسد. همچنین تماس مستقیم بتن با خاک موجب می گردد تا رطوبت آن هر چه سریعتر از بین رفته و به عبارتی کیفیت بتن پایین می آید.

با توجه به این موضوع، مهندسین سازه برای این قسمت از قالب های فلزی یا قالب های چوبی استفاده می نمایند که نه تنها از خروج بتن و آب سیمان جلوگیری می نماید، بلکه شکل اولیه فونداسیون را نیز حفظ می نماید.

اگر اجرای فونداسیون به صورت عمقی باشد می توان دیواره های خاک را با کیسه های نایلونی پوشش داد و به عنوان قالب نیز از آنها استفاده کرد.

در واقع قالب بندی مانند آرماتوربندی یک فعالیت اجرایی است که پیش از اقدام به آن اگر قالب ها چرب شوند، در مراحل بعدی به بتن نمی چسبند.

میزان و حتی چگونگی چرب کردن این قالب ها نیز بسیار مهم است و باید بر اساس اصول آن انجام گردد تا نتیجه بهتری داشته باشد.

بتن ریزی

بتن ریزی آخرین مرحله از اجرای فونداسیون ساختمان است که در این مرحله بعد از چیدن آرماتورها و قرار دریافت قالب ها، باید فضای آنها با استفاده از بتن به صورت کامل پوشش داده گردد. اغلب در این مرحله از بتن آماده استفاده می گردد که نوع و کیفیت آن نیز از قبل مشخص شده است.

یکی از مواردی که در این مرحله برای جلوگیری از تاثیر شرایط محیط استفاده می گردد، ویبره زدن برای از بین بردن حباب هوا و تخلخل است که افزودنی هایی نیز به بتن اضافه می گردد.

پس از عملیات بتن ریزی زمانی که بتن ها شکل می گیرند، قالب ها جدا می شوند و برای اجرای اسکلت آماده می شوند.

اجرای اسکلت کاری با دقت در ساخت ساختمان مسکونی

عمدتا برای ساخت و اجرای اسکلت خانه از انواع اسکلت فلزی یا بتنی استفاده می گردد که هر دو نیز قابل اطمینان هستند اما با توجه به اینکه ساخت و اجرای اسکلت فلزی هزینه بیشتری دارد، اغلب کارفرمایان ترجیح می دهند تا از اسکلت بتنی استفاده نمایند.

در اجرای اسکلت ها، در ابتدا ستون ها ساخته می شوند که اولویت نیز با ساخت ستون هایی است که بار بیشتری را تحمل می نمایند که ابتدا ستون های وسط مربع هستند و سپس ستون های کناری و پس از آن ستون های گوشه. پس از ساخت ستون ها راه پله ها ساخته شده و سپس به سراغ ساخت طبقات می فرایند.

نکته مهم آن است که در هنگام اجرای فونداسیون و آراماتوربندی آن باید این مورد پیش بینی گردد که اسکلت فلزی ساختمان به چه شکلی است.

اگر در ساخت خانه مسکونی قرار است از اسکلت فلزی استفاده گردد باید صفحه ستون و پایه های آن در بدنه فونداسیون قرار گیرد و در زمان بتن ریزی فرایند تنظیم آنها نیز انجام گردد.

در مراحل بعدی نیز با استفاده از جرثقیل و فرآیند جوشکاری به راحتی می توان اجرای اسکلت فلزی را انجام داد که قرار دریافت تمامی بخش های اسکلت فلزی باید تحت نظارت مهندس ناظر و تحت کنترل مهندس سازه صورت بگیرد.

برای دریافت خدمات بازسازی ساختمان با ما در تماس باشید.

اجرای سقف

مرحله بعدی از مراحل ساخت خانه مسکونی، اجرای سقف است که به لحاظ فرآیندها و ابزارهایی که در آن استفاده می گردد، مشابه اجرای کف ساختمان است اما با این تفاوت که در اجرای سقف فاصله میان آرماتورها با استفاده از تیرچه یا سایر وسایل سقف پوشش داده می گردد.

برای اجرای سقف گزینه های متعددی مانند سقف تیرچه و بلوک، سقف تام، سقف یوبوت، سقف کوبیاکس و سقف تیرآهن وجود دارد. ساخت سقف به اصطلاح طاق زنی نیز نام دارد که برای ساخت آن، این روزها از مصالح سبک تری استفاده می گردد که قابلیت عایق صدا و حرارت را نیز دارد.

دیوارچینی

دیوارچینی در واقع آخرین مرحله از فاز اولیه اجرای ساختمان است که دیوارهای بیرونی و داخلی ساختمان را شامل می گردد. در آن دسته از ساخت ساختمان مسکونی که در آنها از اسکلت فلزی یا بتنی به عنوان بدنه اصلی استفاده می گردد، چیدن دیوارها و استفاده از سفال کار راحتی است و برای تنظیم کردن بلوک ها یا آجرها احتیاج به دقت زیادی نیست.

برای اجرای دیوارها نیز می توان از سفال، بلوک های سبک، دیوارهای پیش ساخته و یا آجر استفاده کرد. به عبارتی دیگر دیوارچینی پس از تکمیل شدن طاق انجام می گردد و در ایران عمدتا برای دیوارچینی از آجر استفاده می گردد. در سرانجام اجرای سقف و دیوارچینی، عملیات بتن پاشی به منظور استحکام بیشتر صورت می گیرد.

اجرای تاسیسات کاری مشترک بین مهدنسان در ساخت ساختمان مسکونی

پس از مرحله دیوارچینی نوبت به اجرای تاسیساتی مانند لوله کشی گاز، آب و برق کشی می رسد که در صورت احتیاج از لوله آتش نشانی هم استفاده می گردد. در واقع در این مرحله شما بخش سنگینی از ساخت خانه مسکونی را پشت سر گذاشته اید و از این مرحله به بعد وارد کارهای تخصصی خواهید شد که این کارها در بعضی مواقع ساده و در بعضی بسیار پیچیده و تخصصی می شوند.

اجرای تاسیسات شامل نصب دودکش، هواکش و سیستم فاضلاب، لوله کشی گاز، لوله کشی فاضلاب،لوله کشی برق و سیم کشی و اجرای تاسیسات و آتش نشانی می گردد.

گچ و خاک

مرحله گچ و خاک از مراحل ساخت خانه مسکونی، در واقع به مرحله ای گفته می گردد که پیش از گچ کاری صورت می گیرد و گچ و خاک در واقع پوششی است که اتصالات را می پوشاند.

نصب چارچوب ها و درها

پس از مرحله گچ و خاک در ساخت زمین مسکونی، نوبت به چارچوب درها و قاب پنجره ها می رسد که باید نصب شوند که بر اساس مبحث 19 مقررا ملی ساختمان، پنجره ها حتما باید دوجداره باشند تا سرانجام کار صادر گردد.

کف سازی

کف سازی نیز در ساخت ساختمان مسکونی به اجرای پوشش برای کف خانه گفته می گردد که این کف می تواند از جنس سنگ، کاشی، سرامیک یا چوب باشد.

گچ کاری

بعد از کف سازی نوبت به گچ کاری می رسد و در این مرحله باید دیوارها و سقف تمام اتاق ها به غیر از قسمت های کاشی شده، با گچ پوشانده شوند.

اجرای نما از مراحل سرانجامی ساخت ساختمان مسکونی

نمای یک ساختمان به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می گردد که معمولا برای بخش نمای خارجی از سنگ هایی مانند تراورتن، مرمر یا دهبید یا حتی آجر نما استفاده می گردد اما برای نمای داخلی گاهی اوقات تنها از گچ استفاده می گردد و گاهی اوقات نیز از سرامیک های سایز عظیم و یا سنگ های تزئینی استفاده می گردد.

در حالت کلی انتخاب نوع مدل بر عهده شما بوده و چینش و اجرای کار نما بر عهده مهندس معمار است.

نصب کابین آسانسور

نصب کابین آسانسور یکی از مراحل نازک کاری است که انتخاب کابین و آسانسور عمدتا با توجه به تعداد افراد پیش بینی شده ساکن در ساختمان و میزان رفت و آمدها در آنجا صورت می گیرد. البته بودجه نهایی پروژه نیز در این موضوع تاثیر گذار است و این کار توسط شرکت های به خصوصی که خدمات آسانسور ارائه می دهند، انجام می گردد.

اجرای کابینت آشپزخانه

در این بخش که یکی از آخرین مراحل اجرایی به حساب می آید، اجرای کابینت آشپزخانه و کابینت سرویس بهداشتی قرار گرفته است. برای اجرای این کابینت ها می توانید از دو سبک سنتی یا مدرن بهره ببرید و در این زمینه با طراحان دکوراسیون داخلی مشورت کنید.

نصب چینی بهداشتی

در این مرحله از مراحل ساخت خانه مسکونی شما باید اقدام به نصب کاسه روشویی، نصب توالت فرنگی و سنتی و نصب فلاش تانک کنید و برای نصب آنها با توجه به دکوراسیون داخلی از نصاب حرفه ای یاری بگیرید.

نصب کمدهای دیواری

برای آنکه فضای ذخیره سازی در خانه را بهینه تر کنید بهتر است از فضاهای بدون استفاده برای نصب کمد دیواری بهره ببرید تا بسیاری از وسایل شما را پوشش دهد. انتخاب کمد دیواری وابسته به فضای داخلی ساختمان و تعداد افراد ساکن در آنها است.

نقاشی و دکوراسیون داخلی مرحله آخر ساخت ساختمان مسکونی

در این مرحله همه کارها صورت گرفته و این مرحله به شدت سلیقه اعضای خانواده شما بستگی دارد. شما می توانید با توجه به تعداد اتاق ها برای هر کدام از اعضای خانواده خود یک سبک به خصوص را انتخاب کنید و بر آن اساس از رنگ، سرویس مبلمان، پرده ها، فرش و دیگر تجهیزات دکوری بهره بگیرید.

قیمت ساخت خانه در ساختمان مسکونی

با توجه به فعالیت هایی که در بالا برای ساخت ساختمان مسکونی اشاره کردیم، باید توجه داشته باشیم که هر کدام از این مراحل دارای هزینه های مجزایی هستند در کل قیمت ساخت خانه را مشخص می نمایند که در ادامه به همه آنها اشاره می کنیم.

هزینه های جواز ساخت:

 • جواز ساخت و عوارض، هزینه خلاف ساخت مازاد بر جواز، ماده صد
 • هزینه های نظام مهندسی شامل: طراحی - نظارت - اجرا- نقشه برداری
 • عوارض آموزش پرورش
 • بیمه اجباری کارگران کارگاه ساختمانی و حوادث غیر مترقبه
 • هزینه ثبت اسناد و املاک، تنظیم تقسیم نامه یا سند تفکیکی
 • هزینه مالیات و دارایی
 • دفتر اسناد رسمی جهت انتقال مالکیت
 • هزینه بنگاه معاملات ملکی جهت تنظیم مبایعه نامه و سند فروش
 • هزینه های آزمایشات شامل: مکانیک خاک - جوش - بتن
 • پسماند و نوسازی شهرداری در دوران ساخت
 • هزینه انشعابات و نیرو رسانی شامل آب، برق، گاز، تلفن
 • تهیه شناسنامه فنی ملک - در حال حاضر بعضی شهرها
 • بیمه مسئولیت مدنی و بیمه تضمین کیفیت ساختمان
 • هزینه خدمات و گواهی تایید سازمان آتش نشانی شهرداری

هزینه ساخت برای ساختمان مسکونی

قیمت ساخت خانه علاوه بر هزینه هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم شامل هزینه های دیگری نیز می گردد. قیمت ساخت خانه در ابتدای پروژه باید برآورد گردد تا در انتهای کار سازنده با کسری بودجه روبرو نگردد. دیگر هزینه های قیمت ساخت خانه شامل موارد زیر می گردد:

قیمت ساخت خانه بر اساس هر متر مربع زیر بنا

این هزینه شامل مواردی همچون هر متر مربع اجرای سقف در ساختمان با کاربری مسکونی شامل سقف مسکونی، راه پله، انبار، پارکینگ، سقف خرپشته، جمع هزینه های اجرا شامل مصالح، دستمزد، ابزار آلات، حمل ونقل و غیره می گردد. که این هزینه ها در مناطق مختلف نیز متفاوت است.

هزینه سفت کاری از قیمت ساخت خانه

این هزینه شامل خاکبرداری - فنداسیون، اسکلت، دیوارچینی و کارهای فلزی همزمان و مدفون در دیوار چینی همانند نعل درگاه پنجره ها، وادارفلزی دیوارهای جدا نماینده، قوطی کشی مدفون پنجره و فریم فلزی چارچوب درها است.

هزینه نازک کای از قیمت ساخت خانه

این هزینه در واقع به تمامی فعالیت های مربوط به معماری بعد از دیوارچینی تا انتهای نصب کابینت مربوط می گردد.

هزینه تاسیسات برقی از قیمت ساخت خانه

هزینه های لوله کشی و داکت گذاری تا سرانجام کامل نصب کلید و پریز، چراغ، آیفون، دتکتور ها و تابلوهای برق را شامل می گردد.

هزینه تاسیسات مکانیکی از قیمت ساخت خانه

هزینه های مربوط به لوله کشی تا سرانجام نصب لوازم بهداشتی همانند توالت ایرانی، فرنگی و لوازم سرمایشی گرمایشی همانند کولر - اسپیلت - رادیاتور - آبگرمن است و هزینه نصب آسانسور نیز در این بخش قرار می گیرد.

جمع بندی ساخت ساختمان مسکونی

 • زمین های دو بر بهترین زمین ها برای ساخت خانه مسکونی هستند و دلیل آن هم داشتن پنجره های زیاد در بناهای این زمین ها است و نور زیادی را می توان به داخل خانه راهنمایی کرد.
 • اخذ مجوز ساختمان از ابتدا شامل این مراحل می گردد: تشکیل پفراینده، بازدید، دستور نقشه، طراحی نقشه معماری، پرداخت عوارض، تهیه مدارک پیش نویس و چاپ پروانه یا مجوز ساخت، که برای تشکیل پفراینده در این زمینه شما باید به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه نموده و مدارک مورد احتیاجی را که شهرداری آن را در سامانه ای مشخص نموده کامل کنید.
 • اولین مرحله از مراحل عملیاتی ساخت زمین مسکونی گودبرداری یا پی کنی است و در نقشه اولیه ای که توسط مهندس سازه تهیه می گردد که تعداد طبقات یک ساختمان به چه صورت است و فونداسیون با چه طول و عرضی باید اجرا گردد.
 • زمانی که پی کنی و گودبرای برای ساخت ساختمان مسکونی به سرانجام رسید مرحله بعدی از مراحل ساخت خانه، آنالیز آن به لحاظ شرایط استحکام است که این کار توسط مهندس سازه انجام می گردد و در صورت احتیاج به مالک اعلام می گردد که احتیاج به چه سبکی از مقاوم سازی وجود دارد.
 • پس از خاک برداری و مرحله مقاوم سازی و پیش از اجرای فونداسیون، بتن مگر اجرا می گردد که نام های متفاوت دیگری مانند بتن نظافتی، کم سیمان (سبک) و لاغر نیز دارد.
 • هر چه تعداد طبقات یک ساختمان بیشتر باشد تراکم و قطر میلگردها نیز در فرآیند آراماتوربندی بیشتر خواهد شد.
 • پس از عملیات بتن ریزی زمانی که بتن ها شکل می گیرند، قالب ها جدا می شوند و برای اجرای اسکلت آماده می شوند.
 • عمدتا برای ساخت و اجرای اسکلت خانه از انواع اسکلت فلزی یا بتنی استفاده می گردد که هر دو نیز قابل اطمینان هستند اما با توجه به اینکه ساخت و اجرای اسکلت فلزی هزینه بیشتری دارد، اغلب کارفرمایان ترجیح می دهند تا از اسکلت بتنی استفاده نمایند.
 • برای اجرای سقف گزینه های متعددی مانند سقف تیرچه و بلوک، سقف تام، سقف یوبوت، سقف کوبیاکس و سقف تیرآهن وجود دارد.
 • دیوارچینی در واقع آخرین مرحله از فاز اولیه اجرای ساختمان است که دیوارهای بیرونی و داخلی ساختمان را شامل می گردد.
 • پس از مرحله دیوارچینی نوبت به اجرای تاسیساتی مانند لوله کشی گاز، آب و برق کشی می رسد که در صورت احتیاج از لوله آتش نشانی هم استفاده می گردد.
 • کف سازی نیز در ساخت ساختمان مسکونی به اجرای پوشش برای کف خانه گفته می گردد که این کف می تواند از جنس سنگ، کاشی، سرامیک یا چوب باشد.
 • نمای یک ساختمان به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می گردد که معمولا برای بخش نمای خارجی از سنگ هایی مانند تراورتن، مرمر یا دهبید یا حتی آجر نما استفاده می گردد اما برای نمای داخلی گاهی اوقات تنها از گچ استفاده می گردد و گاهی اوقات نیز از سرامیک های سایز عظیم و یا سنگ های تزئینی استفاده می گردد.
 • برای آنکه فضای ذخیره سازی در خانه را بهینه تر کنید بهتر است از فضاهای بدون استفاده برای نصب کمد دیواری بهره ببرید تا بسیاری از وسایل شما را پوشش دهد. انتخاب کمد دیواری وابسته به فضای داخلی ساختمان و تعداد افراد ساکن در آنها است.


به "چطور یک ساختمان مسکونی ساخته میشود؟" امتیاز دهید

6 کاربر به "چطور یک ساختمان مسکونی ساخته میشود؟" امتیاز داده اند | 2.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور یک ساختمان مسکونی ساخته میشود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252