آشنایی با نمای کرتین وال (Curtain wall)

نمای یک ساختمان از مهمترین جلوه های معماری آن به تعداد میرود، و در سالهای اخیر با تحولات و تکنیکهای نو همراه بوده که به زیبایی شهری و بنا یاری زیادی نموده است، یکی از مدرنترین نماها کرتین وال (Curtain wall) به معنی دیوار پرده ای می باشد.

آشنایی با نمای کرتین وال (Curtain wall)

به گزارش گروه ساختمانی آبان، نمای کرتین وال در فضای کاری گسترده تری مورد ارزیابی قرار گرفته است و امروزه از دسته برترین نمای بیرونی محسوب می گردد. کرتین وال دیواری است که به غیر از بار وزن خود، هیچ گونه باری را تحمل نمی نماید و هیچ نقش سازه ای ندارد. فقط نقش جدا کردن قسمت بیرونی و داخلی ساختمان را بر عهده دارد.

نمای کرتین وال یکی از انواع نماهای شیشه ای ساختمان با سیستم پوشش با سازه خود ایستا است. در واقع برترین نوع نمای شیشه ای ساختمان به لحاظ مسائل سازه در ارتفاع محسوب می گردد. این نوع نما معمولا از مصالح سبک بویژه ترکیب آلومینیوم و شیشه ساخته می گردد.

ساختار اصلی نمای کرتین وال آلومینیومی، یا در واقع همان پروفیل های آلومینیومی که شیشه بر روی آنها سوار می شوند؛ (لامل) نامیده می شوند.

در نمای کرتین وال، لامل ها در دو بخش افقی و عمودی که عبارتند از:

1- لامل های افقی (ترنسم):

در اجرای نمای کرتین وال، به طور معمول لامل افقی در سایز طولی کوچکتری نسبت به مولیون (لامل عمودی) طراحی و اجرا می گردد اما می بایستی که عرض لامل ها با یکدیگر برابر باشند.

2- لامل های عمودی (مولیون):

در این نوع نما طول مولیون ها از لامل ها بیشتر می باشد. وجود این اختلاف سایز در طول لامل ها به این خاطر بوده که بیشتر بار شیشه بر روی لامل های عمودی (مولیون) خواهد بود.

در افق دید برخی از طراحان و آرشیتکت ها و به علت بالا رفتن سطح زیبایی بصری نما از داخل، مقدار طولی ترنسم و مولیون را با یکدیگر برابر در نظر می گیرند که این بسته به ظرافت در طراحی نما و معماری می باشد.

سیستم کرتین وال به صورت کلی از دو بخش سازه نگه دارنده (لامل) و مصالح پرکننده (شیشه) تشکیل می گردد. با توجه به نمای کرتین وال سازه ای باربر نیست، امروزه سازه نگه دارنده آن را با مصالح سبک می سازند. از مصالح سبکی مثل پروفیل های اکسترود شده آلومینیومی برای سازه نگه دارنده کرتین وال استفاده می گردد. در این سیستم در بیشتر موقع از شیشه به اسم مصالح پرکننده استفاده می گردد. استفاده از چند لایه شیشه در این سیستم باعث ایجاد لایه هوا در پوسته ساختمان و عایق شدن ساختمان می گردد.

مزایای نمای کرتین وال:

 1. کاهش مصرف انرژی
 2. سبکی در سازه و کاهش وزن ساختمان
 3. نهایت استفاده از نور در ساختمان.
 4. کاهش اتلاف انرژی.
 5. کاهش هزینه های تعمیرو نگهداری.
 6. مقاومت بالا در برابر از طوفان و یا زمین لرزه.
 7. جلوگیری از دستبرد و سرقت.
 8. نمای کرتین وال به اسم عایق صوتی و عایق حرارتی عمل می نماید.
 9. زیبا سازی نما با انتخاب شیشه های رنگی مختلف.
 10. مجذوب کننده کردن هرچه بیشتر نما و جلوه شهر سازی.
 11. قابلیت کنترل دید در داخل ساختمان با استفاده از انتخاب مناسب شیشه ها.
 12. ایجاد یک محیط ایده آل و زیبا و خاص.
 13. ایجاد فضایی آرام و دلنشین متناسب با نوع انتخاب شیشه.

انواع روش های اجرای نمای کرتین وال:

1-روش استیک یا کارگاهی:

بخش عمده ای از نما در محل پروژه و کارگاه ساختمانی صورت می گیرد. در این روش کلیه اتصالات پروفیل های آلومینیومی عمودی و افقی به سازه اصلی ساختمان به وسیله براکت های ضدزنگ انجام می گردد. تمامی اتصالات در این روش بایستی به صورت همسان و هم ردیف نصب و اجرا گردد. روش استیک زمان اجرای بیشتری را به طول می انجامد.

اجرای نمای کرتین وال وابسته به دو عامل استحکام و خطوط نمایان نما می باشد. نمای شیشه ای کرتین وال به روش اجرا می گردد.

2-سیستم درپوش دار:

زیرسازی اولیه در این نمای کرتین وال به وسیله پروفیل های افقی و عمودی انجام می گردد. در این شیوه شیشه ها مستقیم بر روی لامل ها قرار گرفته و به وسیله درپوش، شیشه را سمت از بیرونی بر روی لامل مستقر میسازند.

مقاوم کردن سازه برای مقابله با شرایط جوی استفاده ازلاستیک های آب بند در میان درز ها الزامی می باشد. به منظور حفظ زیبایی کار، می توان از درپوش های متنوعی با عرض و طول و طرح های مختلف بر روی لامل ها قابل اجرا می باشد.

3-سیستم نیمه قابدار:

در اجرایی نمای کرتین وال یکی از عضو های مولیون یا ترنسم حذف شده و از چسب های سیلیکونی و لاستیک های عایق استفاده می گردد.

4-سیستم فریم لس:

در این شیوه با استفاده از اسپیسرهای شیشه یا فاصله نگهدار اجرا می شوند. به وسیله لقمه های مخصوص فلزی نگهداره شیشه بر روی وادار های آلومینیومی لامل فیکس و نصب شوند. فاصله خالی به جای مانده بین شیشه ها، به وسیله چسب های سیلیکونی مخصوص پر می شوند.

این روش جزء روش های مالی و ارزان می باشد. اجرای این روش با توجه به نوع اتصال شیشه و مقدار تحمل بار برای ساختمان های با تعداد طبقات بالا توصیه نمی گردد.

فریم لس به دو روش اجرا می گردد:

1-فریم لس بدون قاب:

در نمای فریم لس بدون فریم، قاب دور شیشه در این شیوه اجرا نمی گردد و از بیرون فقط سطح شیشه بصورت صاف و درز کوچک میان شیشه ها مشاهده می گردد. هر یک از دهانه ها در پشت خود دارای فریمی است که مانند قاب شیشه را در خود حفظ می نماید. این فریم به وسیله لقمه های مخصوص آلومینیومی بر روی پروفیل های افقی نصب میگردد. با این وجود سطح شیشه در نما کاملا یکدست خواهد بود.

2-فریم لس با فریم:

در این روش شیشه ها در کارخانه فراوری میشوند و بر روی فریم های آلومینیومی نصب می شوند. به صورت پنل های آماده در محل پروژه بر روی سازه نصب و اجرا میشوند.. این نوع نمای کرتین وال به اسم یک سیستم مستحکم و مقاوم شناخته شده است. بعلاوه این سرعت اجرای بالایی نسبت به سایر روش ها برخوردار است.به "آشنایی با نمای کرتین وال (Curtain wall)" امتیاز دهید

3 کاربر به "آشنایی با نمای کرتین وال (Curtain wall)" امتیاز داده اند | 3.7 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با نمای کرتین وال (Curtain wall)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252