وابی سابی در دکوراسیون چیست؟

اگر دلتون میخواد بدونید وابی سابی چیه؟ میتونید در این مقاله همراه ما باشید. اجرای وابی سابی در دکوراسیون منزل به این معنی است که کمی از زندگی مدرن و مبلمان لوکس جدا شویم و به دنبال ذات اصلی اشیاء و خانه باشیم و زیبایی را در نقص دنبال کنیم نه کمال!

وابی سابی در دکوراسیون چیست؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، وابی سابی چیست؟ برخلاف نظر بیشتر خانه دار ها و طراحان زیبایی شاید در نقص و اصالت ذاتی اشیا باشد و نه در کمال و مبلمان لوکس و بی ایراد. این نظر سبک وابی سابی در دکوراسیون است. وابی سابی یک سنت زیبایی شناسی و مکتب هنری ژاپنی است که وارد دنیای هنر از معماری و دکوراسیون گرفته تا صنعت مد و پوشاک شده است. این سنت از ذن بودیسم نشات گرفته و برخلاف دید عموم و البته غرب، زیبایی را در اصالت و شاید نقص همراه با اشیاء ببیند و نه در کمال و اشیا مدرن. طبق نظر وابی سابی، خانه ای زیباست که اصالت داشته باشد و با ذات اصلی خود، هرچند ناقص، دارای روحیه دوست داشتنی باشد. اما کاربرد وابی سابی در دکوراسیون داخلی منزل چیست؟ چطور می توان از این فلسفه و زیبایی شناسی ژاپنی برای زیباتر کردن فضای منزل استفاده کرد؟

وابی سابی در دکوراسیون داخلی به چه معناست؟

به طور کلی می توان گفت وابی سابی در دکوراسیون داخلی به این معنی است که وسایل و مبلمان به صورت طبیعی استفاده گردد و آن ها را با ظاهر اصلی خود بپذیریم. یعنی وسایل عمدتا از مصالح طبیعی مثل چوب و پارچه های دست ساز و قدیمی و... استفاده گردد. به معنای دیگر از اسراف جلوگیری می نماید و باعث می گردد از وسایلی که داریم و قدیمی هستند استفاده کنیم و به دنبال مبلمان زیبا و درخشان نباشیم. این سبک به ما یاری می نماید از هنر های دستی و با اصالت زیبا استفاده کنیم و حتی ما را دعوت می نماید هنر و خلاقیت به خرج دهیم و وسایل مورد نیازمان را بسازیم. وابی سابی اجازه می دهد نور و طبیعت ارگانیک و سبز را با خود به محل زندگیمان بیاوریم و با این کار به روح خانه جلا دهیم و روحیه دوست داشتنی و گرم به آن هدیه کنیم.

استفاده از وسایل و اشیاء ناقص اما دلنشین!

در وابی سابی دکوراسیون باید طبیعی باشد و به طبیعت احترام بگذارد. برای چیدمان دکوراسیون خود طبق سبک وابی سابی باید از طبیعت بهره گرفت و هر شی ء طبیعی را با هویت و ذات اصلی خودش پذیرفت هرچند که لب پر یا شکسته و به ظاهر خراب و... باشد. بنابراین حتی ممکن است از سرامیک های شکسته یا پارچه های مندرس و قدیمی بهره ببرید. بافت هایی مثل بافت چوب و سنگ و سفال رول اصلی را در چیدمان سبک وابی سابی بازی می نمایند. بنابراین بعید نیست که در این سبک از مبلمان و وسایل ماشینی استفاده نگردد و اشیا دست ساز و طبیعی روی کار آید.

دقت کنید که بی نظمی و عدم تقارن را زیاد در دکوراسیونتان ایجاد نکنید زیرا باعث شلوغی بیش از حد و آزار دهنده می گردد. شما باید دقت کنید که هنر واقعی در این است که بی نظمی و عدم تقارن را به شکل درست آن اجرا کنید و شاید در این کار مجبور شوید کمی بی نقصی در وسایلتان ایجاد کنید و یا از ظرف و ظروف لب پر و شکسته و یا پارچه های رومیزی قدیمی و مندرس بهره ببرید.

حفظ شکل و هویت اصلی در وابی سابی!

وابی سابی در دکوراسیون از ما می خواهد به ذات و هویت اصلی و اصالت پایبند باشید. بنابراین کار شما در خانه های قدیمی راحت است! می توانید درب های چوبی قدیمی و یا شومینه های بلا استفاده قدیمی را همان طور که هستند باقی گزارید و با اضافه کردن اکسسوری ها کنار آن ها سبک وابی سابی را ایجاد کنید و محیط شاد و زیبایی داشته باشید.

استفاده از طبیعت در وابی سابی

از مواد ارگانیک و طبیعی غافل نشوید! همیشه سعی کنید طبیعت را به خانه راه دهید تا خانه ای پر از انرژی و گرما داشته باشید. استفاده از گل و گیاه با گلدان های دست ساز خودتان فوق العاده است. از وسایل هماهنگ با طبیعت و ساخته دست بهره ببرید. تا می توانید فضای خانه را با وسایل چوبی و الیاف های طبیعی و گل و گیاه پر کنید و نور طبیعی را به خانه راه دهید تا در محیطی پر انرژی و آرامش زندگی کنید.

در آخر

وابی سابی در دکوراسیون خانه به معنای مینیمال صرف نیست. به این معنی است که از اسراف جلوگیری کنید و با طبیعت دوست باشید. خانه ای با چیدمان دوست داشتنی داشته باشید و این به دست نمی آید مگر با استفاده از اشیایی که آن هارا دوست دارید به این علت که زیبا هستند و به شما حس گرمی و انرژی می بخشند. به دنبال دکوراسیون پرهزینه و بی نقص نباشید و سعی کنید از نقص وسایلی که آن ها را دوست دارید و از دل طبیعت و هنر به دست می آیند لذت ببرید. آن ها را با وسواس کمال و ایده آل گونه نچینید و بگذارید روح طبیعت در تک تک وسایل و چیدمانتان جریان داشته باشد. لازم نیست همه وسایل شما بی نظیر و ست باشند کافی است وسایل زیبا و با اصالت را به زیبایی با هم بهره ببرید و به یاد داشته باشید ایرادی ندارد اگر کمی نامتقارن و با دل خوش زندگی کنید!به "وابی سابی در دکوراسیون چیست؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "وابی سابی در دکوراسیون چیست؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وابی سابی در دکوراسیون چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252