چگونه اتاق ها را عایق صدا کنیم؟

بدون شک یکی از آسیب های زندگی شهری آلودگی صوتی است و همه ما می خواهیم در خانه و اتاق خود از این صداها دور باشیم، اما چگونه اتاق را عایق صدا کنیم؟ خوشبختانه روش های زیادی از جمله استفاده از پنل های ضد صدا، درزگیر، چسب و... برای این منظور وجود دارد.

چگونه اتاق ها را عایق صدا کنیم؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، در گذشته با کم بودن جمعیت شهرها و نحوه شهره سازی سنتی مشکل آلودگی صوتی عظیم جلوه نمی کرد، اما با گذشت زمان و نحوه تغییر ساخت و ساز ساختمان ها، آپارتمان نشینی پدید آمد. در ادامه راستا پیشرفت شهرها و افزایش تعداد اتومبیل ها، فراوری صدا پیرامون زندگی ما به شکل فزاینده ای افزایش یافت. حال وقت آن رسیده که فکری برای خلاصی از این همه صدا و آلودگی صوتی کنیم و خانه خود را در برابر این هجوم صدا تبدیل به نقطه ای آرام کنیم. برای انجام چنین کاری باید از عایق های صوتی استفاده نماییم، اما چگونه اتاق را عایق صدا کنیم؟ در این مطلب قصد داریم به پاسخ این پرسش بپردازیم.

چگونه اتاق را عایق صدا کنیم؟

1. پوشاندن درزهای پنجره و در

فواصل بین پنجره و درهای اتاق یکی از عواملی است که باعث ورود صدا می گردد. برای اینکه اتاق را عایق صوتی کنیم باید این درزها را بپوشانیم، برای این منظور می توانید از درزگیرهای پلاستیکی موجود در بازار بهره ببرید. بخش دیگه ای که باید پوشش دهید پایین درب هاست، زیرا از زیر درب نیز صدا وارد اتاق می گردد. برای این کار نیز می توانید از پوششی پلاستیکی استفاده و اگر هم پوشش پلاستیکی نبود می توانید از یک تکه چوب با اندازه مناسب برای پوشش آن بهره ببرید.

2. استفاده از پنل های ضد صدا

استفاده از پنل ها به عنوان عایق صدا یکی از راه های جلوگیری از ورود یا خروج صدا به مکان مورد نظر است. این پنل ها را می توانید به صورت بافت دار از انواع مواد پلاستیکی و... یا به صورت سرامیکی از بازار تهیه کنید. نصب این گونه پنل ها زیاد کار سختی نیست و شما می توانید با چسب آن ها را به دیوار بچسبانید. البته مدل سرامیکی آن را با پیچ هم می توانید به دیوار محکم کنید.

3. پرده های ضخیم

یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین روش ها برای این که بتوانیم میزان صدای ورودی به خانه را کاهش دهیم استفاده از پرده هایی است که از نظر اندازه بتوانند تمام پنجره از سقف تا زمین را بپوشانند. البته این به تنهایی کافی نیست، خوب دقت داشته باشید که ضخامت پارچه ای که برای تهیه پرده به کار برده اید نیز بسیار مهم است و هرچه میزان ضخامت آن بیشتر باشد تأثیر بیشتری برای جلوگیری از ورود صدا خواهد داشت. شاید در ابتدا فکر کنید که این کار تأثیر چندانی نداشته باشد، اما بعد از انجام آن متوجه می شوید که چه میزان از صداهای ورودی به اتاق و منزل تان کاهش پیدا نموده است.

4. کمد و دکورهای عظیم و سرتاسری

یکی از موانع دیگر برای ورود صدا به درون اتاق استفاده از کمد، کتابخانه و دکورهای عظیمی است که سرتاسر اتاق شما را می پوشاند. استفاده از این وسایل علاوه بر کاهش صداهای ورودی می تواند در زیبا سازی فضای اتاق نقش بسیار مهمی داشته باشد و همچنین محل مناسبی برای قرار دادن وسایل نیز هست. خوب توجه داشته باشید که وجود کتاب در کتابخانه یا وسایل در کمدها و... می تواند مانند یک عایق عمل نموده و از ورود صدا به داخل جلوگیری کند.

5. استفاده از فروش و پد قالی برای کاهش میزان صدا

کف پوش خانه هایی که طی سال های اخیر ساخته شده اند به طور عموم از چوب، پارکت و سرامیک هستند. انعکاش صدا در این نوع کف پوش ها زیاد است و استفاده از قالی می تواند یاری بسیار عظیمی به گرفته شدن صدا بکند، البته اگر از پد قالی در زیر آن بهره ببرید میزان انعکاس صدا به مقدار خیلی زیادی کاهش پیدا می نماید.

6. رنگ آمیزی دیوارها به عنوان عایق صدا

برای جلوگیری عبور صداها از دیوار، رنگ آمیزی آن می تواند یکی از راه کارهایی باشد که به شکل قابل توجهی از میزان ورود صدا به داخل جلوگیری کند. ضمناً رنگ آمیزی آن می تواند مناسب با سلیقه و دکوراسیون منزل شما باشد و به زیباتر کردن فضای خانه هم یاری کند. شما به راحتی می توانید با مراجعه به فروشگاه های رنگ فروشی رنگ هایی با قدرت جذب صدا را تهیه کنید.

7. استفاده از شیشه های دو یا چند جداره

شیشه پنجره ها یکی دیگر از مکان هایی است که صدا از آن عبور نموده و وارد خانه یا اتاق می گردد. برای جلوگیری کردن از این اتفاق می توانید از پنجره هایی با دو یا چند لایه شیشه بهره ببرید. استفاده از این گونه شیشه ها یکی از راه های مهم در عایق صوتی کردن اتاق و ساختمان است. این پنجره ها در بازار موجود است و به راحتی می توانید آن را تهیه کنید.

8. استفاده از چسب

اگر درزها و سوراخ هایی درون اتاق یا مکان مورد نظر شما هست که نمی توانید آن را با درزگیرهای پلاستیکی بپوشانید بهترین راه برای پوشش آن ها استفاده از چسب چوب است. به این ترتیب می توانید از شر صداهای مزاحمی که از آن ها عبور می نمایند راحت شوید.

بهترین روش عایق صوتی کردن اتاق یا خانه چیست؟

استفاده از انواع پنل برای پوشش کامل درب و دیوار بهترین راه عایق صوتی کردن مکان مورد نظر شماست. این کار یکی از بهترین راه ها است تا جایی که برای استودیو های ظبط موسیقی هم از پنل های مختلف استفاده می نمایند، اما برای پنجره ها هم بهترین راه استفاده از انواع شیشه های دو یا چند جداره است. البته باید گفت که استفاده از این روش ها آنقدر هم ارزان قیمت نیست و چنین وسایلی هزینه های ساخت وساز شما را بالا می برد.

کم هزینه ترین راه برای عایق صوتی کردن اتاق یا خانه کدام است؟

در این مطلب راه های مختلفی را برای عایق صوتی کردن اتاق که برای شما در دسترس باشد را بیان کردیم. واضح است که نحوه استفاده از وسایل و چیدن آن ها هم می تواند از انعکاس و یا عبور صدا در اتاق جلوگیری کند. به جزء استفاده از پنل های آکوستیک و شیشه های دو جداره که از ورود صدا جلوگیری می نمایند بقیه روش های گفته شده به طور عموم در دسترس هستند و از هزینه های پایینی برخوردار هستند.

مزایای عایق صوتی

شاید فکر کنید که با عایق صوتی کردن خانه خود فقط از شر صداها خلاص می شوید، اما چنین نیست با عایق صوتی کردن شما تا حدود زیادی نیز منزل و اتاق خود را عایق حرارتی نموده اید و این کار باعث کاهش مصرف انرژی نیز می گردد. به علاوه با پوشش های جزئی که شما برای درز های اتاق در نظر می گیرید هم زمان با عایق صوتی کردن از ورود جانوران و حشرات موذی به داخل خانه خود جلوگیری می کنید.

در آخر

بیشتر اوقات ما می توانیم با چینش مناسب وسایل منزل از انعکاس صدا یا ورود آن به داخل اتاق جلوگیری کنیم و با ابتدایی ترین وسایل میزان صدای ورودی به اتاق را تا حد زیادی کاهش دهیم. با توجه به راه هایی که برای کاهش ورود صدا ذکر شد، تعیین شد که باید همه راه های ورود هوا را پوشش داد تا بتوان از شر صداهایی که از بیرون وارد می گردد جلوگیری کرد.به "چگونه اتاق ها را عایق صدا کنیم؟" امتیاز دهید

5 کاربر به "چگونه اتاق ها را عایق صدا کنیم؟" امتیاز داده اند | 3.4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه اتاق ها را عایق صدا کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252