کاربردهای لیکا چیست و مزیت های آن کدام است؟

لیکا یکی از مصالحی است که با توجه به ویژگی های آن، می توان از آن برای عایق نمودن زیرسازی و یا در اجزای سازه های باربربرای پی ساختان های کوچک استفاده کرد.

کاربردهای لیکا چیست و مزیت های آن کدام است؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، لیکا به معنی دانه رس سبک منبسط شده گرفته شده است.این دانه ها از انبساط خاک رس در کوره های گردان با حرارتی حدود 1200 درجه سانتیگراد بدست می آیند. سبک دانه های لیکا (پوکه صنعتی لیکا) دارای شکل تقریبا گرد و سطح زبر و ناهموارند. رویه میکروسکوپی خارجی دانه ها دارای خلل و فرج ریز و قهوه ای رنگ و بخش داخلی دانه ها دارای بافت سلولی سیاه رنگ میباشد.

مجموعه ای از ویژگی های قابل توجه مانند وزن کم، راهنمایی حرارتی پایین، افت صوتی مناسب، مقاومت در برابر آتش، دوام و پایداری شیمیایی و … سبب توسعه کاربردهای این سنگدانه های مصنوعی در صنعت ساختمان، طرح های عمرانی، کشاو رزی، محیط زیست، راهسازی و صنعت ساختمان و … شده است.

روش فراوری و فرآیند لیکا:

سبکدانه های لیکا (پوکه صنعتی لیکا) طی 3 مرحله زیر فراوری میشود:

1- فرآوری اولیه:

خاک رس پس از ورود از جعبه تغذیه روی نواری حرکت میکند که یک وزن منبع در راستا آن تعبیر شده است. این وزن منبع مقدار ماده عبور نموده واحدهای زمانی ساعت و شبانه روز را مقدار گیری مینماید. معمولاً در این قسمت یک دستگاه آهن ربای برقی هم طراحی میشود که کار اصلی آن قطع حرکت نوار در زمان ورود قطعه آهن همراه با ماده معدنی است زیرا وجود این قطعات برای ماشین آلات بسیار خطرناک است.

مواد اولیه از روی نوار وارد یک نوع آسیاب سنگی میشوندکه صفحه زیر این آسیاب مشبک استوایی سوراخ هایی به قطر 14 تا 18 میلیمتر دارد. سوراخ های این شبکه در هر مقدار ای قابل تنظیم میباشند. در این آسیاب به خاک آب افزوده میشود تابه گل تبدیل شود و از سوراخ ها عبور کند. گل از صفحه زیرین آسیاب به آسیاب دیگری که بیشتر یک مخلوط کننده است وارد میشود. آسیاب مخلوط کن از 2 محور تشکیل شده است که پره های آن با حرکت حلزونی به سمت جلو حرکت میکنند.

در این آسیاب اگر گل دارای رطوبت کافی نباشد، باز هم آب اضافه میشود. در این مرحله گل در صورت احتیاج با افزودنیهای خاصی مخلوط میشود و در مرحله فرآوری اولیه بیشترین زمان عمل آوری گل در این آسیاب صورت میگیرد که فرایند کندی دارد. این کندی حرکت باعث میشود تا گل کاملاً آب جذب نماید و ورز داده شود تا حالتی یکنواخت پیدا کند. گل به صورت ورقه های نازک از آسیاب غلتکی خارج میشود.

2- مرحله خشک کردن:

خشک کردن به مجموعه مراحلی گفته میشود که بین 2 مرحله فرآوری و پخت انجام میگیرد. در این مرحله، گل با حرکت در کوره خشک کن به تدریج خشک می شود و تبدیل به گندوله میشود).

3- مرحله پخت لیکا:

در این مرحله دانه های خشک شده(گندوله ها) در معرض حرارت قرار میگیرند که در این قسمت سیر صعودی حرارت تقریباً ناگهانی میباشد. حرارت در کوره خشک کن از حرارت طبیعی (200به مدت دو ساعت در دمای 400 درجه سانتیگراد میرسد و در دومین مرحله از 400به 1200افزایش می یابد.

افزایش ناگهانی حرارت ماده را تا مرز ذوب میرساند و در همین حال کلیه مواد سوختنی سعی در خروج از محیط دارند. اما به علت ماهیت رس که در آن اتصال ذرات به هم شدید است، فشار گازهای حاصل ایجاد جباب مینماید و محیط متخلخلی بوجود میآورد و به این صورت سبکدانه فراوری میشود. محصول پس از مرحله پخت به وسیله نوار نقاله وارد خنک کن میشود.

کاربرد لیکا:

هر یک از مصالح مصرفی در زیرسازی ساختمان بر اساس خواص مورد نظر، عملکرد خاصی را فراهم می آورد. باربری و کنترل نفوذ رطوبت از ویژگی های الزامی یک زیرسازی مناسب است. قابل ذکر است که هدف از نم بندی در پی و زیر ساختمان ها جلوگیری از نفوذ رطوبتی است که ناشی از آب دارای فشار نباشد.

با توجه حساسیت محل عایق، تمام این نم بندی باید معادل عمر مفید ساختمان باشد. با توجه به ویژگی های لیکا، می توان از آن برای عایق نمودن زیرسازی و یا در اجزای سازه های باربربرای پی ساختان های کوچک استفاده کرد.

1-ملات لیکا:

ملات از خوب مخلوط کردن یک جسم چسباننده مانند سیمان یا گچ و یک جسم پرکننده مانند دانه های ریز و درشت سبکدانه یا ماسه تهیه می شود. ملات خشک پلاستر، بنایی (آجرچینی) و ملات با جذب آب کم تهیه شده در مجموعه صنعتی لیکا، از نوع ملات با پایه سیمانی هستند که از دانه های سبک لیکا تهیه شده اند. ملات سیمانی لیکا در سه دسته پلاستر، بنایی (آجرچینی) و ملات با جذب آب کم فراوری می شود.

2-بلوک لیکا:

بلوک های سبک لیکا از مهمترین فراورده های لیکا در ایران استاین بلوک ها از مخلوط سبک دانه با سیمان و آب به دست می آید. برای حفظ سبکی این قطعات، ریزدانه طبیعی از بتن حذف شده و محصول نهایی دارای تخلخل بالاتری نسبت به بتن نیمه سبک خواهد داشت. وزن فضایی بلوک های بتنی دانه سبک اغلب کمتر از 1100 کیلوگرم بر متر مکعب است. مقاومت این بلوک ها حداقل 30 کیلوگرم بر سانتی متر مربع بوده و در صورت احتیاج، با طرح اختلاط مناسب می توان به مقاومت هایی تا 100 کیلوگرم بر سانتی متر مربع هم رسید.

مزایا بلوک لیکا:

1-وزن کم

2-عایق حرارتی

3-عایق صوتی

4-مقاوم در برابر آتش

3-بتن لیکا:

با استفاده از بتن لیکا با ترکیب سیمان و لیکای ریز به نسبت حجمی 1 به 8 که در محل ساخته و ریخته می شود، می توان آب بندی کف ساختمان را انجام داد. چگالی این بتن حدود cm3/kg800 و مقاومت فشاری حداقل cm²/kg30 است بنابراین، این بتن نقش توزیع بار را هم خواهد داشت و دیوارهای غیر باربر تا یک طبقه را می توان مستقیم روی این بتن قرار داد.

بتن سبک لیکا در لایه های 10 تا 15 سانتی متری ریخته و متراکم می شود. سپس باید به مدت یک هفته این بتن عمل آورده شود. برای حفاظت بتن از صدمات احتمالی ناشی از حرکت کارگران روی آن و مقاوم سازی سطح بتن از ملات دوغاب- شامل یک قسمت سیمان و سه قسمت ماسه ریز- می توان استفاده کرد. 1 تا 2 روز پس از بتن ریزی می توان روی سطح بتن این ملات را اجرا کرد. با استفاده از بتن لیکا کنترل حرارت و رطوبت با هم انجام می گیرد.به "کاربردهای لیکا چیست و مزیت های آن کدام است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "کاربردهای لیکا چیست و مزیت های آن کدام است؟" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربردهای لیکا چیست و مزیت های آن کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252