گلخانه در پشت بام یا روف گاردن

اینکه یک محیط سبز در بنای ما به ویژه در پشت بام باشد خود یک ایده هیجان انگیز است، اما این ایده با توجه به اینکه احتیاج به عایق کاری و معماری مناسب است احتیاج به متخصصینی در در این حوزه دارد. در ادامه بیشتر با روف گاردن آشنا خواهیم شد.

گلخانه در پشت بام یا روف گاردن

به گزارش گروه ساختمانی آبان، با چند ترفندهای خلاقانه برای چیدمان و طراحی دکوراسیون پشت بام می توانید زیباترین فضا را برای خانه خود طراحی کنید. به عنوان مثال داشتن گلخانه یکی از آرزو های هر علاقه مند به گل و گیاه است. گاهی به دلیل نبودن فضا و امکانات کافی نمی توان به راحتی گلخانه ساخت. بیشتر ما انسان ها به گیاهان علاقه مند و دوستدار طبیعت و نگهداری از آن ها هستیم. شما هم به دلیل مشغله های زیاد و کمبود جا در خانه، خود را از داشتن یک گلخانه با گیاهان زیبا محروم نموده اید؟

امروزه به علت های بسیار زیاد و قابل تأملی همه ما به وجود گیاهان در محل زندگیمان و یا حتی محل کار احتیاج داریم. از مهم ترین این دلایل می توان به آلودگی هوا اشاره نمود. وجود گیاهان تا حد بسیار زیادی می توانند در کاهش اینگونه آلودگی ها به ما یاری نمایند.

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که برای ایجاد این محیط زیبا فضای مناسبی دارید، ما به شما تبریک می گوییم چرا که جزء انسان های خوش شانس هستید. در این مطلب ما شما را با انواع گلخانه در پشت بام و وسایل مورد احتیاج اولیه برای ساخت آن آشنا خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

روف گاردن یا گلخانه در پشت بام چیست؟

روف گاردن یا گلخانه در پشت بام، فضا های سبزی هستند که در سطوح بالای ساختمان های مسکونی، صنعتی و تجاری که برای تفریح، فضای بازی، سایه و پناهگاه، کنترل دما، بهبود معماری و ایجاد محیط مناسب زندگی برای پرندگان و یا به سادگی به عنوان یک منطقه سبز طراحی شده است. چنین فضا های سبزی در مقیاس عظیم می توانند بر آب و هوا و محیط زیست منطقه تاثیر گذاشته و آن را بهبود بخشند.

مزیت های وجود گلخانه در پشت بام

یکی از اصلی ترین مزیت های گلخانه در پشت بام، میزان نور آفتابی است که در طول ساعات روز دریافت می نماید و می تواند محیطی دنج و خصوصی برای استراحت، پذیرایی و پرورش گیاهان باشد. همچنین استفاده از گلخانه در پشت بام باعث پاکسازی هوای اطراف، کاهش آلاینده ها، کاهش جذب حرارت ساختمان، کنترل دما، کاهش مصرف انرژی و بهره برداری از آب باران می گردد و علاوه بر اینکه معماری ساختمان را ارتقا می دهدو چهره شهر را زیباتر می نماید. به دلیل استفاده از مواد سبک و البته مقاوم در ساخت گلخانه های روی پشت بام، بستری فراهم می گردد تا پوشش های گیاهی رشد و نمو داشته باشند و به کشت محصولات کشاورزی پرداخته گردد. مزیت دیگر گلخانه های روی پشت بام این است که محیطی تفریحی، زینتی و دکوراتیو را فراهم می نماید و حتی می توان زیستگاه مناسبی برای حیوانات ایجاد نمود.

روف گاردن با داشتن یک سیستم سبک مهندسی ساز باعث محافظت بام در برابر اشعه خورشید می گردد و با ایجاد آن می توان محیط زیبایی را در یک قسمت بدون استفاده ساختمان فراهم نموده و سطح کیفی زندگی را بهبود بخشید.

قسمت های تشکیل دهنده گلخانه ها در پشت بام

گلخانه در پشت بام، چگونه یک سقف سبز داشته باشیم؟! یک گلخانه در پشت بام از ﺳﻪ ﻗﺴﻤﺖ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﺷﺪه اﺳﺖ:

ﺳﻘﻒ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﻳﺎ آن ﭼﻴﺰی ﻛﻪ ﻫﻢ اﻛﻨﻮن ﺑﺮ پشت ﺑﺎم ﻫﻤﻪ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﻫﺎ وﺟﻮد دارد و ﺑﺮ روی آن ﻻﻳﻪ ﻋﺎﻳﻖ ﻣﺜﻞ ﻗﻴﺮﮔﻮنی، اﻳﺰوﮔﺎم ﻳﺎ ﻫﺮ ﻋﺎﻳﻖ دﻳﮕﺮ ﻛﺸﻴﺪه ﺷﺪه و اﺣﻴﺎناً روی آن ﻣﻮزاییک ﻳﺎ آﺳﻔﺎﻟﺖ ﻳﺎ ﺳﻨﮕﻔﺮش ﺷﺪه اﺳﺖ.

طراحی آلاچیق

روف گاردن یک ﻻﻳﻪ ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﻛﻨﻨﺪه اﺳﺖ و ﺳﻘﻒ و ﻋﺎﻳﻖ رﻃﻮﺑتی را از ﻻﻳﻪ ﺧﺎک و ﮔﻴﺎﻫﺎن ﺟﺪا می ﻛﻨﺪ.

ﺧﺎک و ﻛﻮد و ﺳﻴﺴﺘﻢ آﺑﻴﺎری ﺑﺎغ ﻛﻪ ﻫﺮ ﻛﺪام ﺑﺎ دﻗـﺖ در ﻣﺤـﻞ ﺧـﻮد ﻗـﺮار ﻣـیﮔﻴـﺮد. ﻣﻮادی ﻛﻪ در ﺳﺎﺧﺖ روف گاردن اﺳﺘﻔﺎده می ﺷـﻮد، دارای ﻋﻤـﺮ ﺑﺴـﻴﺎر ﻃـﻮﻻنی ﻫﺴـﺘﻨﺪ ﻛـﻪ اﻳـﻦ ﺧﺼﻮﺻﻴﺖ آﻧﻬﺎ، ﺑﺎﻋﺚ می ﺷﻮد ﻧﻴﺎزی ﺑﻪ ﺗﻌﻮﻳﺾ دوره ای ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ. ﻣﺎﻧﺪﮔﺎری آﻧﻬـﺎ ﺑـﻴﻦ 30 ﺗـﺎ 50 ﺳﺎل اﺳﺖ.

انواع گلخانه در پشت بام

از گونه های مختلف دکوراسیون میتوانید برای زیباتر کردن گلخانه تان در پشت بام بهره ببرید.

یکی از متدوال ترین و زیباترین آن ها استفاده از باکس های متنوع برای گیاهان است که اصطلاحاً به آن ها Flower box یا Planter box گفته می گردد. از دیگر انواع گلخانه ها در پشت بام میتوان به مدل های ساحلی و آلاچیق هم اشاره نمود.

مراحل اجرا و ساخت گلخانه در پشت بام

برای ساختن یک فضای سبز زیبا بر روی پشت بام یا تراس، باید از کارشناسان حرفه ای در این زمینه یاری گرفته و با استفاده از نقشه برداری دقیق، محاسبات مختلف، انتخاب مواد مناسب و همچنین اجرای صحیح یک محوطه خاص را روی پشت بام ایجاد نمود.

ایجاد گلخانه روی پشت بام دارای دو مرحله بوده که مرحله اول به صورت عمرانی، عملیات ایزولاسیون و زه کشی انجام می گردد و مرحله دوم لنداسکیپ است که در این مرحله فضای سبز ایجاد می گردد و تجهیزات فضای باز مانند آلاچیق، سایبان، مبلمان باغی، باربیکیو و … اضافه می گردد.

انتخاب گیاهان مناسب برای گلخانه در پشت بام

هدف اصلی از ساخت گلخانه در پشت بام، ایجاد فضای سبز است و همه هزینه هایی که به جهت ساخت روف گاردن انجام می گردد، برای رسیدن به این هدف است. گیاهانی که برای گلخانه های پشت بامی استفاده می شوند از میان همان گیاهانی که بر روی زمین کاشته می شوند انتخاب می گردند با این تفاوت که باید به چند خصوصیت آن ها توجه داشت و گیاهانی را برگزید که در روف گاردن ماندگاری بیشتری داشته باشند؛ بنابراین میزان رشد ریشه، میزان تحمل گیاه در مقابل گرما و نور مستقیم خورشید و همچنین میزان پایداری آن در مقابل وزش باد های شدید و... از جمله خصوصیاتی است که باید در زمان خرید گیاه به آن توجه داشته باشید.به "گلخانه در پشت بام یا روف گاردن" امتیاز دهید

1 کاربر به "گلخانه در پشت بام یا روف گاردن" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلخانه در پشت بام یا روف گاردن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252