انتخاب مدل سنگ فرش حیاط و باغ

در بازسازی ویلا، باغ و یا حیاط ساختمان، انتخاب یک سنگ فرش مناسب میتواند بسیار جذاب باشد، شما خواهید توانست زیبایی را به خانه خود آورده

انتخاب مدل سنگ فرش حیاط و باغ

به گزارش گروه ساختمانی آبان، کف سازی یکی از المان های مهم در طراحی منظر و landscape است. اینکه شما کف پایتان چه حسی دارد، بر ادراکتان نسبت به محیط و فضا تاثیرگذار است؛ بنابراین در طراحی ویلا و حیاط خود همانقدر که به گلکاری و مبلمان اهمیت می دهید باید برای کف سازی و سنگ فرشی که انتخاب می کنید زمان بگذارید. با این وجود متاسفانه سنگ کف حیاط یا باغ آخرین چیزی است که افراد به آن توجه می نمایند. این موضوع ما را برآن داشت که اصولی در این رابطه جمع آوری کنیم تا راهنمای انتخاب بهترین سنگ برای کف ساختمان باشد و فرایند تصمیم گیری شما را راحت تر کند.

متریال مناسب برای کف سازی حیاط و باغ

بتن

کف سازی و متریال آن از جمله اقدامات پرهزینه است که مسلما بر انتخاب افراد بسیار تاثیر می گذارد. کم هزینه ترین متریال مورد استفاده در سنگ فرش حیاط و باغ بتن است. چرا که هم استخراج این سنگ راحت است و هم نصب و پیاده سازی کف سازی با بتن راحت تر از سایرین است.

بتن پیش ساخته

این متریال نسبت به بتن درجه تنوع رنگی و سایزی بیشتری دارد. به همین علت بتن از پیش ساخته برای کسانی که طراحی خاصی برای حیاط یا باغ خود در نظر دارند گزینه بسیار خوبی است. از دیگر ویژگی های بتن خاصیت نفوذپذیری آن نسبت به آب است که آن را برای محیط های پربارش مناسب می نماید. آب در این متریال نفوذ می نماید و روی آن جاری نمی گردد.

سنگ فرش آجری

مزیت آجر نسبت به سایر مصالح کف سازی، هماهنگی خوب آن با دکوراسیون و طراحی محیطی است. از آنجا که در باغ و حیاط معمولا مبلمان چوبی به کار برده می گردد، آجر یکی از محبوب ترین سنگ فرش ها است. چون به خوبی در کنار چوب جلوه می نماید. سایز استاندارد آجر ده در بیست سانتی متر است و به همین علت قرارگیری آن ها در کنارهم بسیار ساده و زیباست.

سنگ فرش سنگ ریزه

سنگ ریزه در واقع بقایا و خرده های تکه سنگ های عظیم است که مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ ریزه معمولا برای هموار سازی کف مورد استفاده قرار می گیرد و ویژگی مهم آن خاصیت نفوذپذیری آب در آن است.

سنگ آهک

سنگ آهک در رنگ های کرم، سفید و خاکستری عرضه می گردد و به همین علت در مناطق گرمسیری زیبایی و کاربرد زیادی دارد. این سنگ نور خورشید را به جای جذب بازتاب می دهد و این باعث خنک ماندن هوای حیاط و باغ شما می گردد. همچنین در صورتی که باغ یا حیاط شما نور مناسبی ندارد و معمولا سایه است، رنگ روشن این سنگ فرش فضا را بازتر و عظیمتر نشان می دهد.

گرانیت

گرانیت از جمله متریال های کف سازی گران قیمت است؛ بنابراین اگر بودجه محدودی دارید، به سراغ آن نروید. اما در صورتی که بتوانید برای این سنگ هزینه کنید، می تواند بهترین انتخاب باشد. مقاومت خوب و طول عمر بالای این سنگ، آن را برای کف سازی بسیار مناسب می نماید و درواقع شما فقط یکبار هزینه می کنید.

انواع مدل سنگ فرش حیاط و باغ

الگوی دایره ای شکل

مدل سنگ فرش دایره ای، برای محیط هایی مناسب است که مساحت زیادی دارند. چیدمان سنگ در این مدل به گونه ای است که در مرکز یک دایره کوچک تشکیل می گردد و شعاع این دایره به صورت موج گونه ای افزایش می یابد. در طراحی منظره باغ و یا حیاط هایی که آلاچیق دارند، این مدل بسیار پرطرفدار است. شما می توانید با این طراحی یک کف سازی هماهنگ با سایر المان های باغ داشته باشید.

الگوی زیگزاگ یا دندانه دار

مدل سنگ فرش حیاط و باغ با الگوی دندانه دار، به علت پیروی از اصل تقارن برای محیط هایی با طراحی کلاسیک مناسب است. در این مدل، متریال کف، دانه به دانه نسبت به هم با زاویه 45 یا 90 درجه قرار می گیرند و می توانند جلوه زیبایی به حیاط یا راهروی باغ شما بدهند. این الگو برگرفته از اصول طراحی منظر و باغ سازی انگلیسی و بسیار لوکس است.

مدل سنگ فرش سبدی

این طرح، حال و هوای سنتی دارد؛ بنابراین اگر باغی پیرو اصول باغ سازی ایرانی طراحی می کنید، این مدل سنگ فرش حیاط و باغ دقیقا مناسب شماست. سنگ فرش در الگوی سبدی به صورت یکی درمیان افقی و عمودی نصب می گردد و همچون یک حصیر جلوه نمایی می نماید.

الگوی پره های اروپایی

این الگو، یکی از سخت ترین الگو ها در مرحله پیاده سازی به حساب می آید. زیرا درگیر محاسباتی برا اندازه گیری و پیش بینی کمان هاست. پره های اروپایی مدل رایح در سنگ فرش پیاده رو های اروپاست و برای محیط های مسکونی و اداری مناسب است.

مدل سنگ فرش حیاط و باغ با الگوی طبیعی

در این روش سنگ ها بدون نظم جزئی، با اندازه و ترتیب ناهماهنگی در کنار هم چیده می شوند و درنهایت و با سایر المان های باغ یا حیاط یک کل هماهنگ و زیبا را شکل می دهند. شما در این روش در واقع از طبیعت پیروی می کنید و کمترین دخالت را در سنگ ها و چیدمان آن ها اعمال می کنید.

ترکیب مصالح

اینکه هر قسمت از باغ شما با چه متریالی پوشانده گردد علاوه بر سلیقه بستگی به کاربری هر بخش دارد. مسلما اگر باغ عظیمی دارید و قرار است هم در آن فضایی برای بازی بچه ها داشته باشید، هم فضایی برای دوره هم نشستن نمی توانید فقط از یک الگو و فقط از یک متریال بهره ببرید.

برای مثلا ترکیب سنگ فرش با چمن حس و حال نرمی و لطافت می دهد و برای پیاده روی و حرکت مناسب است. سنگ ریزه، از آنجا که حرکت را کمی سخت می نماید، حس سکون را القا نموده و می توانید از آن برای جای نشستن بهره ببرید؛ و چمن به علت نرمی لطافت برای زمین های بازی مناسب و ایمن است؛ بنابراین باید همه این نکات را در کنار هم بچینید و البته با مشورت متخصصین در رابطه با مدل سنگ فرش حیاط و باغتان تصمیم گیری کنید.به "انتخاب مدل سنگ فرش حیاط و باغ" امتیاز دهید

2 کاربر به "انتخاب مدل سنگ فرش حیاط و باغ" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخاب مدل سنگ فرش حیاط و باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252