چطور کاغذ دیواری را نصب کنیم

شاید فکر کنید مگر نصب کاغذ دیواری چقدر میتواند سخت باشد که احتیاج به آموزش داشته باشد، اما توجه کنید که نصب کاغذدیواری روی سطوح مختلف ممکن است روشهای مختلفی را طلب کند که بایست از قبل با آن آشنا باشید.

چطور کاغذ دیواری را نصب کنیم

به گزارش گروه ساختمانی آبان، در طراحی داخلی ساختمان کاغذ دیواری به عنوان پوششی زیبا برای دیوارها و سطوح صاف مانند سقف و... استفاده می گردد. عموماً کاغذ دیواری در اتاق نشیمن، ناهارخوری و اتاق خواب استفاده می گردد و در سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه استفاده از کاشی و سرامیک مرسوم تر و به صرفه تر است. در این مطلب نحوه نصب کاغذ دیواری را گام به گام با نکات مهم خواهید آموخت.

نحوه نصب کاغذ دیواری روی سطوح مختلف

وقتی از دور به تماشای کار یک نصاب نگاه می کنید احتمالاً با خودتان می گویید، کار خیلی سختی هم نیست! از دست خودم هم برمی آید. بله. همین طور است. باکمی دقت و صرف وقت می توانید به راحتی کاغذدیواری دلخواهتان را نصب کنید.

البته در نظر داشته باشید که برای هر کاری باید مقدمات ویژه آن کار را تدارک دید. در ابتدا پیشنهاد می کنیم که یک نفر را به عنوان یاریی در کنار خود داشته باشید؛ چون ممکن است بلندی رول ها و انجام دادن چند کار هم زمان، کمی پیچیدگی برایتان ایجاد کند.

وسایل منزل را جمع وجور نموده و به گوشه ای از منزل که با دیوار موردنظر فاصله دارد منتقل کنید. تمام وسایلی که روی دیوار نصب شده اند را جدا نموده و برق آن دیوار را در صورت مستقل بودن قطع کنید. ضمناً اگر رادیاتور نیز روی دیوار نصب است باید توسط خودتان یا یک متخصص باز گردد و بعد از اتمام کار دوباره نصب گردد. حال به مقدمات لازم برای نصب کاغذدیواری می پردازیم.

وسایل مورداحتیاج برای نصب کاغذدیواری

 • پرایمر
 • چسب مخصوص کاغذدیواری
 • متر: برای اندازه گیری دیوارها لازم است.
 • مداد: برای علامت گذاری روی کاغذدیواری و خود دیوار از مداد بهره ببرید. داشتن دو یا سه مداد الزامی است.
 • غلتک پلاستیکی: به احتمال 99 درصد کاغذدیواری که انتخاب نموده اید پوشش وینیل دارد و ممکن است چسب کاغذدیواری زیر بافت کاغذ جمع گردد و ایجاد برآمدگی کند. برای پیشگیری از این موضوع از غلتک استفاده می کنیم تا کاغذدیواری را به دیوار پشتش فشار دهیم و چسب ها را زیر بافت کاغذ به طور یکنواخت پخش کنیم.
 • شاقول: خشت اول گر نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار کج... جایگذاری صحیح اولین رول کاغذدیواری برای نصب بدون ایراد بقیه رول ها بسیار مهم است. از شاقول برای نشانه گذاری صندلی اولین رول و تعیین دقیق عمودی بودن آن استفاده می کنیم.
 • فرچه: قلم موی عظیم یا فرچه برای آستر زدن یا آغشته کردن کاغذدیواری به چسب مورداحتیاج است.
 • نردبان: برای دسترسی به نقاط بالای دیوار کاربردی است.
 • سمباده: در قسمت زیرسازی برای صاف و صیقلی کردن دیوار کاربرد دارد.
 • قیچی: برش طولی کاغذدیواری با قیچی امکان پذیر است.
 • کاردک: در قسمت زیرسازی کاربردی است. کاردک تقریباً ابزاری همه کاره محسوب می گردد. از صاف کردن دیوار گرفته تا کندن کاغذدیواری های قدیمی و برش دادن از دستش برمی آید.
 • کاتر: این ابزار برش کاربردی و همه فن حریف در برش کاغذدیواری خیلی به دردتان می خورد. هر زمان که سر آن کند شد به سادگی تکه ابتدایی اش را بشکنید و از تیغه تازه کار بعدی بهره ببرید.
 • میز کار: داشتن میز اختیاری است. اما برای برش کاری و چسب زدن کاغذدیواری ها بسیار کاربردی است و کارتان را راحت تر می نماید.
 • سطل: چسب کاغذدیواری را در یک سطل با اندازه متوسط (دهانه حدوداً 30 سانتی متر) درست کنید.

نکاتی درمورد رول های کاغذ دیواری

 • نکته اول: خیلی وقت ها ممکن است فروشگاهی که از آن کاغذدیواری تهیه می کنید به اشتباه کاغذدیواری شبیه به انتخاب شما و یا رنگی بسیار شبیه به انتخاب شما برایتان بفرستد. برای جلوگیری از این اشتباه، سریال نامبر چاپ شده روی رول ها را باهم چک کنید. باید تمامی رول ها یک سریال نامبر و کد یکسان داشته باشند. اگر کد یکی از آن ها با دیگری متفاوت بود بدانید که در جزئیات رنگی باهم متفاوت اند و این تفاوت بعد از نصب تعیین خواهد شد. پس ریسک نکنید و قبل از نصب حتماً سریال نامبر­ها را آنالیز کنید.
 • نکته دوم: همواره 1 یا 2 رول از کاغذدیواری دلخواهتان را اضافه تهیه کنید. ممکن است به هر دلیلی احتیاج به کاغذ بیشتری شد. در این صورت اگر کاغذدیواری اضافه تهیه ننموده باشید به احتمال خیلی زیاد از همان طرح و مدل و رنگ پیدا نخواهید کرد!

1. آماده سازی دیوارها و سطوح مختلف

مهم ترین مرحله شاید همین باشد. کاغذدیواری روی سطوح کثیف، چرب، رنگ قدیمی و یا کاغذدیواری قدیمی... به همین دلیل بیشترین تأکید را روی همین مرحله داریم. درصورتی که دیوارها نم زدگی دارند باید تعمیر شوند. از یک متخصص یاری بگیرید و دیوار را پس از کندن و برطرف منبع نم زدگی مجدداً گچ نموده سمباده بزنید.

در نظر داشته باشید که نصب کاغذدیواری روی سطوح مختلف دیوار متفاوت است. به این منظور باید آنالیز کنید دیوار موردنظرتان چه جنسی دارد: سیمان، بلکا، سنگ، کاشی، رنگ روغن، ام دی اف و یا...

نصب کاغذدیواری روی سطوح مختلف چگونه است؟

اکنون آنالیز می کنیم نصب کاغذدیواری روی سطوح متداول مانند رنگ روغن، سیمان و... به چه صورت است.

نصب کاغذ دیواری روی دیوار با کاغذدیواری قدیمی

اگر دیواری دارید که قبلاً کاغذدیواری داشته و حالا قصد تعویض آن را دارید باید بدانید امکان نصب کاغذدیواری جدید روی آن وجود ندارد و تنها راه آن جدا کردن کاغذدیواری قدیمی است. به طور مختصر راجع به کندن کاغذدیواری توضیحاتی ارائه می کنیم.

1- دیوار را خیس کنید تا آب به پشت کاغذ نفوذ کند.

2- حدود 20 دقیقه صبر کنید و کاردک را بردارید و از گوشه ای آغاز کنید و به آهستگی کمی از کاغذ را جدا کنید.

3- اگر کاغذدیواری به راحتی جدا شد کار را به سرعت ادامه دهید تا سایر نقاط دیوار خشک نگردد. اگر به راحتی نتوانستید کاغذدیواری قدیمی را جدا کنید مجدداً روی تمام نقاط دیوار آب بپاشید و بعد از کمی صبر دوباره کندن را امتحان کنید.

4- پس از کندن کاغذدیواری قدیمی ممکن است کمی چسب باقی بماند که با سمباده زدن می توانید صاف و صیقلی اش کنید.

نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن

برای این کار باید دیوارها را با دقت هرچه تمام تر سمباده بکشید تا سطح دیوار کمی زبر گردد و خاصیت سر بودن رنگ روغن را نداشته باشد. پس از آن وارد مرحله نصب کاغذدیواری شوید.

البته راه چاره دیگری نیز وجود دارد، می توانید با چسب پرایمر تمام سطح دیوار را با دقت بپوشانید و بعدازآن چسب کاغذدیواری را به دیوار آغشته کنید و سپس وارد مرحله نصب شوید.

نصب روی دیوار سیمانی

اگر دیوار منزل با دفتر کار شما سیمانی است بهتر است بدانید امکان نصب کاغذدیواری روی دیوار سیمانی به هیچ وجه وجود ندارد. این بدان خاطر است که سطح دیوار سیمانی بسیار زبر و متخلخل است. اگر اصرار دارید که از کاغذدیواری بهره ببرید حتماً باید سطح دیوار را ابتدا گچ کنید و صبر کنید تا خشک گردد. سپس وارد مرحله نصب شوید.

نصب روی کاشی یا سرامیک

برای نصب کاغذ دیواری روی سطوح سر و بسیار صیقلی مانند سنگ، سرامیک یا کاشی باید از طریق گچ تمام بندهای خالی بین کاشی ها یا سرامیک ها را پرنموده و سپس وارد مراحل نصب کاغذ شوید. چسباندن کاغذ دیواری روی این سطوح یکی از سخت ترین نصب هاست.

نصب کاغذدیواری روی ام دی اف

اگر جنس ام دی اف خام باشد و فاقد هرگونه روکش ملامینه و... باشد، می توان کاغذدیواری را روی آن نصب کرد. در این صورت پس از تمیز کردن سطح ام دی اف وارد مرحله نصب کاغذدیواری شوید.

2. زیرسازی دیوار

سمباده کشی مهم ترین بخش زیرسازی است. باید طوری این کار را انجام دهید که اثری از ناهمواری و برجستگی روی دیوار نماند.

اگر دیواری که می خواهید کاغذدیواری کنید ترک یا سوراخی دارد باید با بتونه فضاهای خالی اش را پرنموده و از طریق کاردک سطح آن را صاف و یکدست کنید، بصورتی که با سایر نقاط دیوار غیر هم سطح نباشد. به خاطر داشته باشید که باید صبر کنید تا بتونه به طور کامل خشک گردد. و اگر کمی برآمدگی داشت با سمباده آن را صاف کنید.

چسب زدن مرحله بعدی خواهد بود. می توانید روی دیوارهای گچی ابتدا از پرایمر بهره ببرید. حلال پرایمر آب است و می توانید آن را با آب رقیق نموده و با غلتک به دیوار بزنید.

حالا وقت برش دادن رول های کاغذدیواری است. باید با استفاده از متر ارتفاع دیوار را اندازه گیری کنید. قبل از برش دادن کاغذدیواری به الگوی کاغذ توجه کنید. اگر کاغذ دیواری انتخابی شما طرح دار است، حتماً دقت کنید که رول های مختلف باید طوری برش داده شوند که پیوستگی طرح ها حفظ گردد.

 • نکته اول: هنگام برش زدن، باید حدود 5 سانتی متر از بالا و 5 سانتی متر از پایین به اندازه ارتفاع دیوار اضافه کنید تا در صورت دورریز مسئله ای برای پوشش دیوار ایجاد نکند.
 • نکته دوم: خط کش بهترین وسیله برای برشی صاف و بدون نقص است.

3. نصب کاغذ دیواری

در این مرحله توضیحات دقیقی درباره چگونگی نصب و نکات کلیدی آن ارائه می کنیم.

تهیه چسب کاغذدیواری

در ابتدا طبق دستورالعملی که در بسته چسب موجود است، پودر را در آب سرد داخل سطل ریخته و با سرعت به صورت دورانی به هم بزنید تا چسب یکدست و بدون گلوله گردد. این چسب در دمای 18 تا 20 درجه سانتی گراد بهترین عملکرد را خواهد داشت.

چسب زدن کاغذدیواری

با قلم مو چسب را به پشت کاغذ دیواری بزنید و از بالا به پایین و بالعکس چسب کاری اش کنید.

نکته مهم: زمان چسب زدن کاغذ دیواری باید برای هر قطعه به صورت مجزا بین 5 تا 15 دقیقه باشد؛ چراکه در زمان بیشتر کاغذدیواری به خاطر مرطوب شدن کش می آید و دیگر به درد نصب نمی خورد.

چسباندن کاغذدیواری

کاغذدیواری باید از بالا به پایین نصب گردد. از همکارتان یاری بگیرید و از نردبان بالا بروید. سعی کنید کاغذدیواری را طوری بگیرید که به جایی برخورد نکند و از بالاترین قسمت دیوار با دقت هرچه تمام تر آن را نصب کنید. بلافاصله کاردک را بردارید و از بالا به پایین روی کاغذدیواری بکشید تا چسب پشت آن روی هم انباشته نگردد و پس ازآن با یک دستمال سطح کاغذدیواری را تمیز کنید.

البته انباشتگی چسب با ایجاد حباب پشت کاغذ متفاوت است، حباب های هوا پشت کاغذدیواری به هر حال ایجاد می شوند و پس از 4 یا 5 روز به طور کامل از بین می فرایند. قواره بعدی را نیز به همین صورت درست لب به لب قواره اول بچسبانید.

تبریک! شما توانستید به همین سادگی کاغذدیواری موردنظرتان را نصب کنید. از قلم نیاندازید که 5 سانتی متر کاغذدیواری اضافه را که از بالا و پایین در نظر گرفته بودید برش بزنید.

کلام آخر

دکوراسیون داخلی منزل و یا محیط کار یکی از اصلی ترین عناصر برای حفظ آرامش و ایجاد لذت و صمیمیت در فضاست. کاغذدیواری نیز به عنوان یکی از رایج ترین دیوارپوش ها بهترین گزینه برای ایجاد تغییر در دکوراسیون محسوب می گردد. در این مقاله آموختیم که چگونه به راحتی با چند وسیله ساده و کمی دقت می توانید کاغذ دیواری دلخواهتان را نصب کنید. اگر شما نیز در این زمینه اطلاعات و یا تجربه ای دارید در بخش ارسال نظرات با ما در میان بگذارید.به "چطور کاغذ دیواری را نصب کنیم" امتیاز دهید

2 کاربر به "چطور کاغذ دیواری را نصب کنیم" امتیاز داده اند | 4.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور کاغذ دیواری را نصب کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252