چطور سقف ویلا را با چوب طراحی و اجرا کنیم؟

سقف های چوبی ما را یاد معماری های قدیم اروپایی می اندازد در واقع هم به یادگار مانده از آن دوران هستند، سقف کلیساها و آثار باستانی در شهرهایاروپا هنوز هم به همان شکل هستند.

چطور سقف ویلا را با چوب طراحی و اجرا کنیم؟

به گزارش گروه ساختمانی آبان، هروقت حرف از سقف های ناصاف می گردد، یک اسم بیشتر از بقیه جلب توجه می نماید: سقف کلیسایی. برای درک این عبارت باید ریشه آن را آنالیز کرد. همه معنی آن در نامش نهفته است. این سبک سقف زنی در ساخت کلیساهای جامع بسیار محبوب بوده به همین خاطر نام این دسته از ساختمان ها روی این نوع سقف ها مانده. اما امروزه این سقف ها در سبک های مختلف معماری از جمله ساختمان های مسکونی به کار می فرایند، نه فقط کلیساهای جامع. به همین دلیل ما تعدادی از پروژه هایی که حول محور این عنصر ساخته شده اند را برای شما گردآوری کردیم.

عکس این مقاله یک خانه مسکونی دو طبقه و زیبا در شهر کالیفرنیاست که به سبک معاصر ساخته شده میباشد. جالب ترین نکته در معماری این خانه برای ما، سقف آن است که همه ویژگی های لازم یک سقف کلیسایی عادی را دارد، به علاوه چند ریزه کاری سفارشی و جالب دیگر. همانطور که می بینید، تقارن مهم ترین ویژگی سقف می باشد. این سقف از دو سطح با شیب یکسان که در میانه به هم رسیده اند تشکیل شده.

دو سطح شیبدار طراحی سقف ویلا با چوب، باعث به وجود آمدن یک شیار در وسط می شوند. البته این سقف می تواند ویژگی های مختلف دیگری مثل تیرچه اضافی یا فلزات پیدا که تضاد زیبایی با تیرچه ها به وجود می آورند نیز داشته باشد. همه این توضیحات ما را به پروژه بعدی میرساند: یک خانه ییلاقی دو طبقه طراحی سقف ویلا با چوب در این خانه، نقطه کانونی اصلی در طراحی داخلی و نقشه کشی ساختمان آن می باشد.

شاید خیلی مرتفع تر از سقف های معمولی باشد، اما طراحی سقف ویلا با چوب از سبک بسیار خاص و ویژه ای برخوردار است. چون شیب و شکل اصلی بام خانه را به نمایش گذاشته و با ایجاد یک نوع حس راحت و آشنایی، تاثیر نمایشی شدیدی که سقف های بلند در خانه می گذارند را خنثی می نماید. اما در خصوص این خانه مسکونی و معاصر باید بگوییم که اوضاع کمی پیچیده تر است. سطوح شیبدار و شیار میانی، ظاهری دنج و تقریبا قدیمی به خانه داده اند. اما وجود تضادهای بصری و مینیمال بودن سقف، تاثیری نمایشی در محیط خانه گذاشته.

داستانی که پشت این سقف کلیسایی است برای ما جذاب است. خانه دنجی که در تصویر می بینید با کوشش و همت یک معمار خوش سلیقه به این نقطه رسیده وگرنه این ساختمان متروکه ای بیش نبود. این معمار با یک نگاه پتانسیل ساختمان را کشف کرد و از همه ویژگی های زیبای آن به نفع خود استفاده کرد. طراحی سقف ویلا با چوب، تیرچه های چوبی سقف و کفپوش بتنی خصوصیاتی هستند که در بازسازی دست نخورده باقی ماندند.

حتما تا الان درک کاملی از طراحی سقف ویلا با چوب به دست آورده اید. درست است که هیچ دو نسخه یکسانی در جهان وجود ندارد اما همه آن ها از یک سری خصوصیات مشترک و کلیدی برخوردار هستند. خصوصیاتی مثل سطوح شیبدار متقارن، یا اینکه قادر هستند بدون ایجاد اختلال در فضای دنج و دلنشین خانه، آن را عظیم تر و نمایشی تر نشان بدهند.

عده ای معتقدند طراحی سقف ویلا با چوب و طراحی سقف ویلا با چوب فرقی باهم ندارند. شاید این حرف در برخی موارد صحیح باشد اما تفاوت های اساسی این دو سقف را نیز نمیتوان نادیده گرفت. سقف طاقدار لزوما متقارن نیست چون می تواند فقط یک سطح شیبدار داشته باشد. همچنین انحنا یا قوس هایی دارد که در سقف کلیسایی مجاز نیست.

در طراحی بسیاری از ساختمان های مختلف، سقف کلیسایی صندلی منطقی و مناسبی دارد. همانطور که اشاره کردیم، هر طراحی یا سازه ای خصوصیات خاص خود را دارد. به عنوان مثال ارتفاع، مواد مصرفی، پرداخت و رنگ، ویژگی هایی هستند که می توانند در هر مورد متفاوت باشند.

تشابه سقف کلیسایی و طراحی سقف ویلا با چوب تا حدی است که برخی اوقات تشخیص آن ها کار سختی می گردد. معمولا از طریق طول دقیق سطوح شیبدار، یا زاویه و شکل دقیق بام خانه و شکل کلی سقف میتوان آن ها را از هم تشخیص داد.

طراحی سقف ویلا با چوب و کلیسایی هردو برای نصب پنجره های سقفی مناسب هستند. در واقع انگار جای پنجره سقفی روی سقف شیبدار است چون حجم زیادی از نور خورشید را وارد خانه نموده و چشم اندازی رویایی از آسمان شب ایجاد می نمایند. البته به شرطی که تمیز باشند.

راهکارهای جالب زیادی برای استفاده بهتر از یک سقف کلیسایی وجود دارد. به عنوان مثال می توانید با استفاده از تیرچه یا چراغ و لوسترهای سقفی خاصی، از ذات و طبیعت نمایشی و تاثیرگذار آن استفاده بهینه بکنید.

در بسیاری از موارد طراحی و دکوراسیون داخلی، جمله هرچه کمتر، بهتر صدق می نماید. این قانون شامل سقف های کلیسایی هم می گردد. هرچه طراحی این سقف ساده تر باشد، تاکید بیشتری روی ارتفاع و عناصر ساختاری آن می گردد. یعنی جزئیات ریز خیلی به چشم نیامده، و این عناصر اصلی هستند که شمع مجلس شده و جلب توجه می نمایند. عناصری که معرف سبک و مدل سقف هستند.به "چطور سقف ویلا را با چوب طراحی و اجرا کنیم؟" امتیاز دهید

5 کاربر به "چطور سقف ویلا را با چوب طراحی و اجرا کنیم؟" امتیاز داده اند | 3.2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور سقف ویلا را با چوب طراحی و اجرا کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید

به دنبال تیم حرفه ای معماری سازه هستید؟

ما با مشاوره مستمر و پیگیر به شما کمک خواهیم کرد پروژه های گوناگون ساختمانی را فراتر از تصورتان پیش ببرید.

021-26208252